Jump to content

Dünyaya bakış açınızı kalıcı olarak değiştiren kitaplar

Recommended Posts

Başlıkta söylediğim gibi, ateistforum üyelerinin dünyaya bakış açılarını kalıcı olarak değiştiren kitapların neler olduğunu öğrenmek istiyorum. Üzerine mantık yorulmuş ve emek harcanmış-araştırmalar yapılmış her kitap değerlidir elbette fakat bazıları gerçekten dünyayı daha modern-daha anlaşılır düzeyde yorumlamanıza neden olur.

Örneğin benim için Carl Sagan'ın Karanlık Bir Dünyada Bilim'in Mum Işığı kitabı, Gündüz Vassaf'ın Cehenneme Övgü kitabı, Server Tanilli'nin Uygarlık Tarihi kitabı çok önemlidir.

Sizler için bu tür kitaplar nelerdir?

Lütfen başlığı sırf okumak olmuş için okunmuş popülist eserlerin isimleriyle doldurmamaya özen gösterelim.

Ciddi düzeyde dünyayı daha rahatça yorumlamamı sağlayacak, yüksek bir bilinç düzeyiyle hazırlanmış kitapların isimlerini istiyorum.

tarihinde Aberforth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateist olduğuna göre çoktan okumuştur o. Sen oku onu.

Sen Basliktaki soruyu anlamadin galiba... "Dunya ya bakis ascinizi kalici olarak degistiren kitap hangisidir " diye soruyor .. ben Kuran diyorum,sen yine de bana ; onu sen oku diyorsun..

yenimi kalktin uykudan..? gunaydin o zaman :)

Sitelerde Paylaş

Carl Sagan'ın Karanlık Bir Dünyada Bilim'in Mum Işığı

Bu kitap uzaylıları eleştiriyor. Pek bir şey ifade etmiyor benim için..

O kitap sahte bilimin ne olduğunu ve sahte bilim aracılığıyla uzaylı diye sıradan insanlara yutturulmaya çalışılan safsataları açıklayan bir bölümler dizisi ile başlıyor ve çok farklı konulara değiniyor.

http://beta.eksisozl...?focusto=355888

"Uzaylıları eleştiriyor" ne demek ayrıca? adam hayatını uzay bilimine adamış, sürüyle kitap ve belgesel yazmış ve çeşitli üniversitelerde eğitim vermiş birisi. bu kadar mı basite indirgenebilir sadece okunan ilk bölümler ile? cahilliğinizi ortaya koyan yorumlardan kaçınmanızı rica ediyorum.

Başlığı açan kişi olarak cevap yazanların söyledikleri kitapları yorumlayan üyeler istemiyorum konu içinde.. Herkesin gördüğünden ve okuduğundan anladığı aynı değil sonuçta. Kimsenin gereksiz tartışmalarla kaybedecek vakti yok.

Karanlık bir dünyada bilimin mum ışığı kitabında garajımdaki ejder adında bir bölüm vardır ki sorgulamanın değerini bilen her insanın hoşuna gideceğine eminim.http://beta.eksisozl...ejderha&nr=true

nihilistik'ten alıntıladığım mesaj fena halde sinirimi bozmuş durumda şu anda.. umarım bu kitabı okumaya niyetlenen bir kimsenin vazgeçmesine sebep olmaz zira vazgeçen kişiye büyük bir zarar göstermiş olacaktır böylelikle. neyse.

Sitelerde Paylaş

Uzaylıları eleştiriyor derken hatalı cümle kullanmış olabilirim.

Masaya oturmak gibi, halbuki kastedilen sandalyeye oturup yemek yemek..

Aslında pek de hatalı sayılmaz.

Kitapları övmek serbestse yermek de serbest o zaman.

Ben beğenemedim.

UFO cuları eleştirmekten başka bir şey göremedim kitapta..

Sitelerde Paylaş

Uzaylıları eleştiriyor derken hatalı cümle kullanmış olabilirim.

Masaya oturmak gibi, halbuki kastedilen sandalyeye oturup yemek yemek..

Aslında pek de hatalı sayılmaz.

Kitapları övmek serbestse yermek de serbest o zaman.

Ben beğenemedim.

UFO cuları eleştirmekten başka bir şey göremedim kitapta..

Siz bu kitabı ufocuları eleştirmekten ibaret bir sayfa yığını olarak görebilecek kadar şaşırmışsanız, kitaptaki sürüyle bölüm arasında ilk kısımlardan sonrasını tersten okuduğunuzdan falan şüpheleniyorum ciddi ciddi. Ki zaten o ilk bölümlerde de carl sagan'ın bahsetmek istediği şey bilimin gerçekleri çarpıtmaktan çekinmeyen insanlar tarafından popülerlik ve tiraj uğruna yanlış olarak kullanılıp, gerçek olmayan öğelerle beslenip sıradan insanlara sunulmasını ve kitlesel olarak bu sunumlara olan ilgiyi eleştiriyor; ufoculuk da bu ilk bölüm için ayırdığı konuda kullandığı örneklerin çoğunluğunu oluşturuyor. Bunun dışında çok farklı konulardan da bahsediliyor..

Carl Sagan'ı az da olsa tanımak isteyenler şu linkten bölüm 1'e 10 dakikalarını bile ayırırlarsa neden böyle tutkulu olduğumu anlayacaklardır.

"bilimsel düşünce şeklini referans alan insanlar için başucu eseri niteliğindedir."

"dunya tarihindeki hurafeleri sorgulayan, nefis uslubuyla bol bol dalgasini da geçen siddetle tavsiye edilesi kitap"

"bilimsel düşünce sistemini çok iyi aşılayan kitap."

"iblislerin dünyası, bilim ve umut, en değerli şey, özgürlüğe giden yol, bilim ve cadılık, yanan ev,... daha bir çok başlıkla ilginç bilgiler sunan kitap."

Sitelerde Paylaş

O kitap sahte bilimin ne olduğunu ve sahte bilim aracılığıyla uzaylı diye sıradan insanlara yutturulmaya çalışılan safsataları açıklayan bir bölümler dizisi ile başlıyor ve çok farklı konulara değiniyor.

http://beta.eksisozl...?focusto=355888

"Uzaylıları eleştiriyor" ne demek ayrıca? adam hayatını uzay bilimine adamış, sürüyle kitap ve belgesel yazmış ve çeşitli üniversitelerde eğitim vermiş birisi. bu kadar mı basite indirgenebilir sadece okunan ilk bölümler ile? cahilliğinizi ortaya koyan yorumlardan kaçınmanızı rica ediyorum.

Başlığı açan kişi olarak cevap yazanların söyledikleri kitapları yorumlayan üyeler istemiyorum konu içinde.. Herkesin gördüğünden ve okuduğundan anladığı aynı değil sonuçta. Kimsenin gereksiz tartışmalarla kaybedecek vakti yok.

Karanlık bir dünyada bilimin mum ışığı kitabında garajımdaki ejder adında bir bölüm vardır ki sorgulamanın değerini bilen her insanın hoşuna gideceğine eminim.http://beta.eksisozl...ejderha&nr=true

nihilistik'ten alıntıladığım mesaj fena halde sinirimi bozmuş durumda şu anda.. umarım bu kitabı okumaya niyetlenen bir kimsenin vazgeçmesine sebep olmaz zira vazgeçen kişiye büyük bir zarar göstermiş olacaktır böylelikle. neyse.

Hiç sinirini bozma, nihilistik aykırı takılmaya çalışan bir tip ama bu eleştirisiyle ayrıca cehaletini de göstermiş oldu.

Bu kitabı ben de okumadım ama kardeşim vs okudu, konuştuk, biliyorum kitabı. Çok güzel bir öneri ayrıca.

Ben şu sıra düşünce ve tespitlerine çok değer verdiğim birinin önerdiği Doğadaki Son Çocuk'u okuyorum. Richard Louv'a ait olan bu kitap Tübitak Yayınları'ndan çıkmış. Reyonda hep görürdüm ama almamıştım nedense, sıra gelmemişti.

Özellikle forum ahalisinin mutlaka okuması gereken çok önemli bir kitap.

Her bölümde "Evet! İşte bu!" dedirten, çok değerli bilgilerle dolu ve çok doğru yönlendiren bir kitap. Yazar sadece çocuklara ve ebeveynlere değil, 20'li yaşlardaki teknoloji ve elektronik mağduru ve bağımlısı olmaya zorlanmış gençlere de hitabediyor.

Richard Louv:

"Doğadaki çocuk, soyu tehlike altında olan bir türdür ve çocukların sağlığı ile Yeryüzü'nün sağlığı birbirine sıkı sıkıya bağlıdır" diyor...

Sitelerde Paylaş

ben osho kitaplarıyla başldım en son okuduğum kitap beni çok etkiledi atatürkün latin alfabeye geçmden yayınaltığı ismi yabancı aklıma tutamıyorum malüm yabacı dile alışık deyilim ve laltin alfebesine geççtiten sonra üstüne basa basa yayılatığı bir kitap çok güzel dini yerle bir eden bir kitap var harika bir kitap onu okuduktan sonra ben alahıda kuranında siktir etim okumadım diyen varsa ismini yarın yazarım tabi bşaka kitablarda okudum amaatürkün ısrarla bastırdığı kitam mükemel

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...