Jump to content

Medeniyet Ne bir Tabelada yazılıdır nede Elbiseye çizilidir.

Recommended Posts

Modern insan etrafında kimin ne giydiğiyle ilgilenmez. Kendi işine bakar.

Öyle yapıyoruz zaten. Ben modern, uygar, sağlıklı bir insanın bir çarşaflının üstüne kezzap attığını veya sokakta çarşafını yırtıp sopalarla kovaladığını filan duymadım, görmedim. Bugüne dek hiç böyle bir şey olmadı..

Attığım taş kafanı deler de geçer inşallah, o delikten de içeri azıcık akıl filan dolar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Öyle yapıyoruz zaten. Ben modern, uygar, sağlıklı bir insanın bir çarşaflının üstüne kezzap attığını veya sokakta çarşafını yırtıp sopalarla kovaladığını filan duymadım, görmedim. Bugüne dek hiç böyle bir şey olmadı..

Attığım taş kafanı deler de geçer inşallah, o delikten de içeri azıcık akıl filan dolar.

:)

Sitelerde Paylaş

Ellerine sağlık o kadınların. Esaretten kurtuluşlarını ve aynı esarete bir daha asla girmeyeceklerini anlatmışlar.

Gurur duyuyorum bu Türk kadınıyla. Onlar Atatürk'ün yolunda gitmekte kararlı, aydın, hür düşünceli, kadınlık onuruna sahip pırıl pırıl kadınlar.

Sitelerde Paylaş

Ellerine sağlık o kadınların. Esaretten kurtuluşlarını ve aynı esarete bir daha asla girmeyeceklerini anlatmışlar.

Gurur duyuyorum bu Türk kadınıyla. Onlar Atatürk'ün yolunda gitmekte kararlı, aydın, hür düşünceli, kadınlık onuruna sahip pırıl pırıl kadınlar.

Ben modern, uygar, sağlıklı bir insanın bir çarşaflının üstüne kezzap attığını veya sokakta çarşafını yırtıp sopalarla kovaladığını filan duymadım, görmedim. Bugüne dek hiç böyle bir şey olmadı..

Sitelerde Paylaş

Ben modern, uygar, sağlıklı bir insanın bir çarşaflının üstüne kezzap attığını veya sokakta çarşafını yırtıp sopalarla kovaladığını filan duymadım, görmedim. Bugüne dek hiç böyle bir şey olmadı..

Çok fena çuvalladın cübbeli.

Bu kadınlar çarşaflarını kendileri getirmiş ve kendileri giyinip yırtmış. Sembolik bir iş yapıyorlar orada.

Dinci iktidara kadınca tepki koyuyor, aydınlanmacı devrimleri sahiplendiklerini anlatıyorlar.

Çarşaflı bir kadını aralarına alıp da üstünü başını parçalamamışlar herhalde. Tövbe tövbe..

Sitelerde Paylaş

Çok fena çuvalladın cübbeli.

Bu kadınlar çarşaflarını kendileri getirmiş ve kendileri giyinip yırtmış. Sembolik bir iş yapıyorlar orada.

Dinci iktidara kadınca tepki koyuyor, aydınlanmacı devrimleri sahiplendiklerini anlatıyorlar.

Çarşaflı bir kadını aralarına alıp da üstünü başını parçalamamışlar herhalde. Tövbe tövbe..

Asıl sen çuvalladın, onu da yaptılar:

http://www.youtube.com/watch?v=uWRQA7L3OaM&feature=related

Sitelerde Paylaş

Asıl sen çuvalladın, onu da yaptılar:

http://www.youtube.com/watch?v=uWRQA7L3OaM&feature=related

Uydurma, göz göre göre yalan söyleme. Kadını, çarşaflı diye tartaklamamışlar, çarşafını çıkarsın diye taciz etmemişler, kezzarp mezzap da atmamışlar, değil mi?

CHP elinde Kur'an'ıyla gelen bu çarşaflı kadını seçim otobüsüne almak istememiş. Olay doğrudur yanlıştır, kadın şudur budur ayrı. Ama burada bahsini ettiğimiz durumla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir olay.

Bana, türban ya da çarşafla sokakta dolaşırken "Çıkar şu çarşafını" diye saldırıya uğrayan, diğer light müslümanlarca bilmem ne ilan edilen, suratına kezzap vs atılan tek bir kadın göstermezsin.

Çünkü çağdaş insanlar başkalarının yaşam tarzıyla ilgilenmez, karışmaz, ta ki kendisine tehdit oluşturuncaya, taciz edilinceye dek.

Bu da doğal ve olması gereken savunma biçimi olarak değerlendirilir zaten.

Sitelerde Paylaş

ıfeelgood, bu haber senin için ve inan bana buna benzer bir sürü haber bulurum.

http://www.marmaraha...beri_17410.html

Sinirlenmeye başlayacağım cübbeli. Bu haber de bahsini ettiğimiz türden bir haber değil. Kimse kadını tartaklamamış, dövmemiş, bir şey yapmamış. Yapmaz da zaten.

Bu haberler çarpıtma doludur zaten, politiktir. Hay tüküreyim ben sizin çarşafınıza. Allah kahretsin o çarşaflı zihniyeti.

Hastanede, doktor ya da hemşire olmayan herhangi bir görevlinin, çarşaf giyen kadına dinde çarşafın olmadığını söylemesi ve onunla kişisel sohbeti var. Ne ahlaksızca bir haber bu! Sen utanmadın mı bu haberi buraya yapıştırmaya?

Konuyu çarpıtıyorsun, ben de yanıt vermek zorunda kalıyorum. Bu devam etmesin.

Sitelerde Paylaş

Çarşaf giyen ya da tesetürlü kadınlar modern dünyanın getirdiği kurallara alışık değiller.

DOĞRU

Alışverişte sıra beklemeden gelip para ödemeye kalkarlar. Sıradasınızdır ama görmezler hemen kasiyere parayı uzatırlar.

YANLIŞ.

Piknik sonrası çöplerini toplamadan giderler. Çocuk bezlerini çalıların arasına atarlar.

YANLIŞ

Adres soramazsınız. Yüz çevirirler.

DOĞRU

Sizinle asansöre binmek istemezler.

KESİNLİKLE DOĞRU

Göz göze konuşamazsınız, derslerde yokmuşlar gibi davranmanız gerekir.

DOĞRU

Bir eğitim sırasında elini tutamazsınız.

DOĞRU

Anlayacağınız medeniyetle ilgileri yoktur. Örtünmesi kültürünün ulaştığı noktayı gösterir.

SENİN MEDENİYET ALGINLA EVET İLGİLERİ YOKTUR.

Sitelerde Paylaş

Tabi ki "muhafazakar" kesimin tesettür ile çağdaşlığın en azından ilgisizliği iddiası tamamen fos. Nitekim cevap vermeye değecek birşey söylenmemiş. Ancak asıl önemli olan konu kaynadığı için ben birine cevap vereceğim.

Örtünmeyen kadının taciz edilmesi normal bir durumdur. Yanlış anlaşılmasın; Kadının taciz edilmesi gerektiğini savunmuyorum sadece taciz edilmesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyorum. Siz kapıyı-bacayı açık bırakırsanız, hırsız da böyle bir fırsata hayır demez. Ve, nasıl ki komşularınızın kapıyı-bacayı kilitlemelerini, kendinize yapılan bir baskı olarak görmüyorsanız, çarşaflı kadının örtünmesini de kendinize yapılan bir baskı olarak göremezsiniz.

Gelişmiş ülkelerde örtünmeyen (tesettür anlamında) kadın taciz edilme sorununu örtünerek çözmüyor. Bu, daha da büyük ödün vermek ve sorunu, büyütmek, yaymak demektir. Ataerkil zihniyet bir mafya gibi. Çevredeki dükkanlardan haraç alır onları korumak için. Kimden korur? Kendisinden. İşte buna o haracı verenler direnmek isteyeni zayıf bıraktığı için ortaktır. Mafyayı desteklemiş olur.

Ataerkil zihniyette tıpkı bu mafya gibi örtünmeyen kadın taciz edilir gibi bir "realite" uyduruyor. Örtünün de zarar gelmesin diyor. Buna direnmeyen kadınlar da, sizin gibi bu "realiteye" destek verenler de suçlusunuz. Ama ben kadınlara hak veriyorum. Çünkü onlar zaten böyle bir baskı altında birey olarak yetişemez. Nasıl dirensin?

Anlayasınız diye farklı örnekler veriyorum (Kuran'a atıf yaptım, nasıl! Tabi ki ben Kuran'ın yazarından çok daha iyi anlatırım ne demek istediğimi).

Özetleyecek olursak... Tesettür neden çağdışıdır?

1 - Kadının bireyselliğini yok eden, erkeğe köle eden bir zihniyetin kadın üzerinde damgası, zinciri... olduğu için bunu kabul eden bir kadın çağdaş kadın olamaz.

2 - Yalnızca örtünenleri değil, geri kalan kadınları da verdiğim örnekteki gibi baskı altına aldığı için bireysel bir tercih olarak kabul edilemez. Bu yüzden eleştirilebilir. Katmerli olarak çağdışıdır.

tarihinde Astral tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sokağa çıkıp çarşafı türbanı olmayan insanlara bakarsan anlarsın ne demek istediğimi. Hiçbirinin inancını, aidiyetini anlayamazsın. Yöresel giysiler de dahil. Anlayacağın tek şey kişinin köy kökenli olup olmadığıdır en fazla, bu da zaten rahatsız edici bir ön bilgi değildir. Tehdit unsuru addetmez beyin.

Sen bu konuda bile aidiyetini (dini inancını) gözümüze sokup bizi ateist olarak kabul etmek yoluyla didişiyorsun. Yani sen, medeni davranmıyorsun zaten, ön yargı ve özel amaç güdüyorsun.

Senin dışındaki ve elbette din savunuru olmayan diğer herkes ön yargısız, ateist bir propaganda yapmadan yazıyor. Bak bunda bile ne hikmetler var da siz değil, okuyucu görüyor neyse ki..

Çiş yarışı yapmıyoruz. Senin dinin, neye inandığın beni hiç ilgilendirmiyor, bilmek de istemiyorum. Çünkü bilince, iletişime geçmeden aramızda net bir ayrılık, hatta ötekileştirme oluşur. Bu da iyi bir şey değildir.

Şimdi anladın mı neyi anlatmak istediğimi?

Hiç sanmıyorum. Çünkü senin derdin müslüman inançlı olduğunu belirtmek dışında, ateistleri kendi silahlarıyla vurmakmış, O silah elinde patlar kardeşim.

anlatacak kelimen kklamadığında küçük not adlı kapıma sığınıyorsun.

tekrar tekrar anlatıyorum ki ben bu konuların üzerinden tonlarca ve tonlarca geçtim. Bir Yabancı teist sitede 2 sene boyunca bitmek bilmeyen hareretli konuşmaya (yaklaşık 1800 sayfa yazı yazıldı ama sonuç yok) katıldım. ordada bunlar konuşuldu. Ve orda konu hiç çarşafa gelmedi. Ordaki konu modernleşmek ve kişilerin hareketleri üzerineydi.

Medeniyet nedir nasıl bişidir. diye tonlarca yazıya çok farklı cevaplar aldık bizde çok farklı cevaplar verdik.

Şimdi sen dışarda gezen kadının görsel şekinden bir tanım ortaya koymaya çalışıyorsun.

Yahudilikteki sakal uzatmayla müslümanlıktaki sakal uzatmak aynıdır ve ben ilk gördüğümde müslümanmı yahudimi diye düşünemem. Sakal güzel durmuşmu ???

Ben bir erkek sarıkla gezdiğinde nede gerici zihniyet diye düşünmem Nekadar ilginç tavır almış diye düşünürüm. Bundan sonra gelen her düşüncem hacı hoca yada diğerleri benim kişisel kanımdan ibarettir.

Sen yolda kadını konuşuyorsun ve dünya kadınlarla yönetilmiyor kadınlarla ve erkeklerle birlikte ilerliyor.

Seninde dediğin yerlere belli oranda katılıyorum.

Çarşafın bir dini inancı temsil edip göze batırılırcasına meydana çıkarılmasına ben karşıyım ve bunu önceki yazımdada yazdım. Ancak modern olmaka medeni olmak çarşafla ilişkili değil.

Zihinle ilişkili.

Kadının varlığını erkeğin varlığını attığında ortamda sadece bilgi kalır.

Bilgi birikimin verdiği her türlü maddesel tecrübeden ibarettir.

Bu tecrübeler beynin ve aklın kullanımına konulduğunda modern olunur.

çarşaf bir madde ve bir simge özelliği taşıyor.

Simge bir maddesel tecrübe değil ve olamaz.

Dinin simgesi olan çarşafın modernlikle alakası olamaz.

Medeniyet maddeden ibaret değildir ve maddede hiç değildir.

Bir birey modern olduğunda niçin modern olur. Kadını erkeği atın bireyi ele alın. Niçin Bunun cevabı açık.....

Sitelerde Paylaş

Tabi ki "muhafazakar" kesimin tesettür ile çağdaşlığın en azından ilgisizliği iddiası tamamen fos. Nitekim cevap vermeye değecek birşey söylenmemiş. Ancak asıl önemli olan konu kaynadığı için ben birine cevap vereceğim.

Gelişmiş ülkelerde örtünmeyen (tesettür anlamında) kadın taciz edilme sorununu örtünerek çözmüyor. Bu, daha da büyük ödün vermek ve sorunu, büyütmek, yaymak demektir. Ataerkil zihniyet bir mafya gibi. Çevredeki dükkanlardan haraç alır onları korumak için. Kimden korur? Kendisinden. İşte buna o haracı verenler direnmek isteyeni zayıf bıraktığı için ortaktır. Mafyayı desteklemiş olur.

Ataerkil zihniyette tıpkı bu mafya gibi örtünmeyen kadın taciz edilir gibi bir "realite" uyduruyor. Örtünün de zarar gelmesin diyor. Buna direnmeyen kadınlar da, sizin gibi bu "realiteye" destek verenler de suçlusunuz. Ama ben kadınlara hak veriyorum. Çünkü onlar zaten böyle bir baskı altında birey olarak yetişemez. Nasıl dirensin?

Anlayasınız diye farklı örnekler veriyorum (Kuran'a atıf yaptım, nasıl! Tabi ki ben Kuran'ın yazarından çok daha iyi anlatırım ne demek istediğimi).

Özetleyecek olursak... Tesettür neden çağdışıdır?

1 - Kadının bireyselliğini yok eden, erkeğe köle eden bir zihniyetin kadın üzerinde damgası, zinciri... olduğu için bunu kabul eden bir kadın çağdaş kadın olamaz.

2 - Yalnızca örtünenleri değil, geri kalan kadınları da verdiğim örnekteki gibi baskı altına aldığı için bireysel bir tercih olarak kabul edilemez. Bu yüzden eleştirilebilir. Katmerli olarak çağdışıdır.

konumuz medeniyet örnekteki bir çarşaf değildir....

Sitelerde Paylaş

konumuz medeniyet örnekteki bir çarşaf değildir....

Günlerdir bu başlıkta saçmalayıp duruyorsun. Yazılarının ne kadar mantıktan, akıldan, düzenden yoksun olduğunu alıntılayıp gösterirdim ama nezaketen göstermedim.

Sen iddia etmiyor muydun çağdaşlıkla giysinin ilgisi yok diye. Varmış işte! Varsa cevabın ver. Yoksa uslu uslu otur.

Sitelerde Paylaş

Bu başlığa bugün bir ileti yolladığımı hatırlıyorum ancak göremiyorum, neyse tekrar yollayalım bakalım;

Giysiler insanın kendini ifadesinin araçlarınlar biridir. Toplumca özel bir mesaj iletmeyen giysiler nötr kabul edilir, algı budur. İstenen, olması gereken de budur. Ve hatta modernliğin en önemli belirtilerinden biri de budur.

Belirgin, özel bir mesaj iletmezler. Aidiyetlerini anlayamayız. Anlamamalıyız da zaten.

Geri kalan herkesin kendi iç dünyasıdır, zevkidir vs vs.. Her bakan aynı şeyi görmez. Ama çarşaf veya benzeri giysiler nettir ve rahatsız eder. Bir aidiyeti, bir grubu çok güçlü biçimde simgeler. Neyi simgelediği herkes tarafından iyi bilinince de tedirginlik rahatsızlık yaratır.

Bilmek zorunda değiliz, bilmek istemiyoruz, kendimizi tehdit altında hissederek dolaşmak istemiyoruz. Tüm çok güçlü aidiyet belirtir giysilier vs için geçerlidir bu. Modern insan da aidiyetini böyle herkesin gözüne sokup dayatmaz, rahatsız etmez.

Sokağa çıkıp çarşafı türbanı olmayan insanlara bakarsan anlarsın ne demek istediğimi. Hiçbirinin inancını, aidiyetini anlayamazsın. Yöresel giysiler de dahil. Anlayacağın tek şey kişinin köy kökenli olup olmadığıdır en fazla, bu da zaten rahatsız edici bir ön bilgi değildir. Tehdit unsuru addetmez beyin.

hakk%C4%B1-aydin.jpg

ataturk-dovmesi-502989af00d2c.jpg

İki medeni-modern (olmayan) insan

Sitelerde Paylaş

Elbette medeniyetin ne olduğu levhalarda yazmaz. Ama ne ''olamadığı'' nı görünce anlarız.

Çarşaf medeniyetin gerisinde kalmışlık anlamına gelmez.

Çarşaf islam anlamına gelir.

Ve islam medeniyetin gerisinde kalmışlıktır.

Böylece çarşaf, ''dolaylı'' olarak medeniyetsizliğin sembolüdür. Yoksa tek başına hiçbirşey değildir.

Asıl aptallık, çarşafı çıkarmakla medeniyete ulaşılabileceğine inanmak.Giyimi medeni olan müslüman da olabilir, ama o medeni değildir yine de, çarşaflıdan da farklı değildir.

Asıl mesele çarşafları çıkarttırmak değildir kafalardan, asıl mesele kafaları kesmektir...

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Günlerdir bu başlıkta saçmalayıp duruyorsun. Yazılarının ne kadar mantıktan, akıldan, düzenden yoksun olduğunu alıntılayıp gösterirdim ama nezaketen göstermedim.

Sen iddia etmiyor muydun çağdaşlıkla giysinin ilgisi yok diye. Varmış işte! Varsa cevabın ver. Yoksa uslu uslu otur.

Pekala Çağdaşlıkla Çarşafın( kapalı kadının) ilgisi var diyelim...

en çağdaş ve modern yer Keranelermi oluyor...

Hayır..

Aklı Yoldan satın almadım Kendim Kurdum ve kendim yaptım.

Birilerinden satın almadım Kendim kendimle oynadım ve büyüttüm aklımı.

Sizlere iki soru sorsam buna cevaplarınız ne dicem ama Mantığınızla bu kez sizler kıvıracaksınız.

Ama sorcam konuyla alakası olmasada merak ettiğimden nasıl kıvırdığınızı görmek için sorcam..

Ateiszm Çağdaşlıktır.....

ilk çağlarda ateistler yaradanın var olduğuna inanamayan bir yapıydı ve bilimsel dellil bile ileri sürmüyorlardı.

Değişken özelliğini kullandı( kıvırdı) bu kanıtlar yaradanı yok sayar dedi.

Sonraları tonlarca kişi dinler arası savaş yaptı ateistlere bakın nerelerde çıktı sürekli...

1- Nekadar saçma sapan bilgi büyü varsa orada mutlaka ateist türemekteydi yeni dinlerde türüyordu...

2- Ateist devletlerden hiçbiri 3-5 seneden fazla ayakta duramadı.

3- Ateist toplumun olduğu bölgelerde üreyen düşünce karmaşası gelecek nesillerde birer yobazlaşma yaratıyordu ve toplumlar kendileriyle çatımaya konulmaya başlamıştı.

4- Ateistlerin istenilmeyen sayılmasının nedeni arasında (yapıcı özelliğinin az oluşundan kaynakla) yıkıcı özelliğinin ve ahlaki hiçliğin(ahlaksızlık değidlir) etkisi fazlaydı.

Şimdi Bir insan bir insanı niçin istemez?

Astral bu soru sana soruldu...

Bir insan bir insanı niçin istemez...

Helede bir ateistle( asit) bir dindar (asit) niçin aynı yerde duramaz...?

Konuya dönüyorum..

Medeniyet saçmalık olduğunu senden duydum böylelikle. teşekürler....:)Benim düşüncemdeki medeniyete katılmıyorsan Sen bilirsin İstersen birkere daha oku.

Medeniyet: Bir topumun yada bir ülkenin bilgi ve becerilerinden ileri gelen bilimsel kurallarcada oluşturulmuş genel ahlakıda kapsayan bilgilerin toplum ve dünya menfaatine kullanılmasıdır. Medeniyet bir madde ile sembolize edilemez yada örtülemez Medeniyetin göstergeleri bilginin kullanışıdır madde sadece medeniyetin aracıdır ve araç değiştirilebilen bir maddeden ibarettir.

Bu fikre katılmadığını ileri sürmektesin....

tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Elbette medeniyetin ne olduğu levhalarda yazmaz. Ama ne ''olamadığı'' nı görünce anlarız.

Çarşaf medeniyetin gerisinde kalmışlık anlamına gelmez.

Çarşaf islam anlamına gelir.

Böylece çarşaf, ''dolaylı'' olarak medeniyetsizliğin sembolüdür. Yoksa tek başına hiçbirşey değildir.

Asıl aptallık, çarşafı çıkarmakla medeniyete ulaşılabileceğine inanmak.Giyimi medeni olan müslüman da olabilir, ama o medeni değildir yine de, çarşaflıdan da farklı değildir.

Asıl mesele çarşafları çıkarttırmak değildir kafalardan, asıl mesele kafaları kesmektir...

bu dediğinde sadece şuraya katılmıyorum diğerlerine aynen katılıyorum..

benim düşümcem...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...