Jump to content

Atsızcılar

Recommended Posts

Senin antiemperyalist milliyetçilikten bahsettiğin şey daha çok yurtseverlik gibi bir şey sanırım.

Hayır demek istediğim şu. "Benim kendi ülkem olsun, onun da kendi ülkesi olsun, herkes (her millet) kendi ülkesinde yaşasın kendi işine baksın." Atatürkün "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" vecizesi aslında bu manada yorumlanıyor. Ama çelişkili bir zihniyet de bununla yanyana varolmaya devam ediyor. Kimse de bu (yeri gelince ikiyüzlülüğe dönüşen) çelişkiye işaret etmiyor. Çünkü Müslümanlıktan kalma bir düstur vardır. Ahlak kuralları aslında siyasi amaçlara tabidir. İkincildir. Yani yalan söylemek kötüdür ama İslamın siyasi amaçları açısından faydalıysa söylenir. O yüzden çelişkileri ikiyüzlülükleri hasıraltı etme, unutma ve unutturma dürtüsü bizim kültürümüzün özünde olan birşeydir. (Hristiyanlıkta ise ucunda ölüm de olsa, yani kafana silah dayayıp "dinini söyle Hristiyansan seni öldürecez" deniyorsa bile yalan söyleyemezsin, ve onların demokrasi ve hukuk anlayışının bize göre çok daha ciddi sağlam olması belki ahlaka bu temel yaklaşım farkı yüzündendir.)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Atsız Nazi özentisiydi. Gayet doğal birşey. Almanlar ne yapsa yakıştırıyorlar. Havalı adamlar. Bugün bile bakıyorum İskandinavya'nın black metal grupları içinde bazı beyaz milliyetçisi falan olanlara özenen Türk grupları oluyor. Bakıyor ne kadar hoş görünüyor. Aynısının Türk muadili olsa ne güzel olur. Bu İskandinavlar atalarına atıf yapıyor mesela. Eski sarışın barbar savaşçılar. Vikingler. Kılıçlar çekiçler... Bunun Türk muadili olsa ne güzel olur.

Güzel bir özenti ama ufak bir sorun var. Almanlar Almanlaşmadı. İsveçler başka bir dil konuşurken dilleri değişmedi. Türklerin durumu çok farklı. Burada kimlikler defalarca değişti. O zaman o tarz bir milliyetçilik/ırkçılık yaparken hangi kimliğe atıf yapacaksın?

Anadolunun eski kadim halklarının torunları sırf Moğolistan'dan gelmiş bir dil konuşuyorlar diye kalkıp Moğol ırkçılığı yapması biraz abes değil mi? Timuçin, Mete falan gibi isimlerin asıl sahipleri bugünkü Moğollarla aynı fiziksel görünüşe sahip insanlardı.

Almanlar ve İskandinavlar Hristiyan olmadan önce eski pagan dinleri vardı. Naziler ve bu milliyetçi black metal grupları da zaten bu Hristiyan öncesi kültüre ve dine atıf yapar. Çünkü ataların dini kültürü budur. Hristiyanlık yabancı bir kültürdür. Hatta asil kültürü yozlaşmıştır falan denir.

Türkiye'de bunun muadilini nasıl yapacaksın?

Keşke işler Atsız'ın umduğu kadar kolay olsaydı. Bu olaylar o kadar zor ki Atatürk Türk Tarih Tezi gibi şeylerle olayı çözmeye çalıştı ama gene olmadı.

Sorun şu ki, buranın halkı önce Hristiyan oldu. Sonra Müslüman oldu. Hristiyan olmadan önce de Büyük İskender'in fetihleri ile Yunanlaşmıştı. Ondan önce neydi? Kaç tane halk kaç tane dil vardı? Anlıyoruz ki Doğuda Ermeniler ve Kuzeyde Lazlar dışında büyük çoğunluk İskender'den sonra Yunanlılaşmıştı, yani asimile olmuştu. Sonra Yunanlıların imparatorluğu herkesi Hristiyan olmaya zorlayınca Hristiyan olan bu halklar nihayetinde Doğudan gelen Türkler tarafından fethedilince bu sefer de İslama geçmek zorunda kaldılar. Ve nasıl daha önce Yunanlı hakimlerinin dilini benimsemiştilerse bu sefer de Türk hakimlerinin dilini benimsediler.

Şimdi bu durumda hangi kimliğe binaen ırkçılık yapacaksın? Her ne yaparsan yap belli ki en aptalcası kalkıp konuşuılan dilin geldiği yere göre Moğolistan ırkçılığı yapmaktır. Çünkü bu kadar aptalca ki. Eğer ki İngilizler kendi köklerini Almanya'da değil de Fransa'da ya da Rusya'da arasalar belki cahilce dersin ama aptalca demezsin. Çünkü hiç olmazsa biraz da olsa tip olarak benziyorlar.

Ama Anadoluluların Moğolistandaki insanlarla aynı ırktan olduğunu söylemek tam bir gerizekalılık örneği olsa gerek. Göz var izan var.

Diğer taraftan Kürt meselesine de gelirsek, şunu demek gerekir ki, eğer ki bir insan milliyetçilik ideolojisini kabul ettiğini söylüyorsa o zaman tutarlı olması gerekir.

Milliyetçilik emperyalizme zıttır. Milliyetçilik demek her milletin kendi ülkesi olması gerektiği, bağımsız olması gerektiği demektir. Bu devletlere ulus-devletler / milli-devletler denir.

Bir insan hem bu fikre inanıp hem de Kürtlerin kendi devletleri olması fikrine karşı çıkamaz. Bu tutarsızlık olur. Kürtlerin kendi devletleri olmasına karşı çıkan kimse Türk emperyalizmini ideoloji olarak benimsediğini söylese daha dürüst olmuş olur.

Acaba benzemiyor muyuz? Bunlar artık en doğuda yaşayan Türki halk.

http://www.youtube.com/watch?v=G1hvjXJDQe8&feature=related

tarihinde Yer Su tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yer Su. Acaba benzemiyor muyuz?

Ben Anadolu halklarına benzeyemeyiz demedim ki? Ama Orta Asyasız Anadolu Türklüğünün düşünülemez olduğuna inanıyorum. Ermeniler içinde pek göremezsin ama özellikle Orta Anadoluda eklediğim vidolardaki tiplere benzeyen tonlarca insan bulabilirsin. Orta Asya, hem dil, hem kültür, hem de görünüş olarak bizim en önemli katkı maddelerimizden birisidir. Ve Orta Asya romantizmini savunanları saçmalayanlar olarak göremeyiz.

Anadolu Türkleri ile örneğin Kazakların genini kıyaslayıp "Anadoluda Türk yok" demek abestir. Çünkü biliyoruz ki Anadoluya gelen Türkmenlerin büyük kısmı moğollardan kaçanlardı. Kaçmayanlara ne oldu bilemem :)

http://www.youtube.com/watch?v=6cTtDCNDHOM&fb_source=message

Sitelerde Paylaş

Yer Su. Bir saniye. "Orta Asya" kavramını istismar etmeden kullanalım (Hacı'nın deyimiyle "abüz" etmeyelim :))

Önce Uygurları gösteriyorsun arkasından Türkmenistan'ı. Halbuki Uygurlar ırk olarak Çinli ve Moğollarla kardeşken Türkmenler (Ve Özbekler ve Kırgızlar) ırk olarak İranlıdır. Türkçe konuşmalarının sebebi de aynı biz gibi ve Azeriler gibi fethedilip Türkçeyi benimsemiş olmalarıdır.

Şimdi bazı ipuçları vereyim bu iddia ettiğime dair. Birincisi O bölgedeki bazı kelimelerin etimolojik kökenine bakalım. Şu beş isme özellikle: Horasan, Semerkand, Buhara, Amu Derya, Sır Derya. Bu kelimelerin beşi de İran dillerine aittir. (İran dil ailesi 70 dilden oluşur, Kürtçe de bu aileye dahildir).

7180y.jpg

Şimdi delillerime geçelim. Her kelimenin İngilizce Wikipedia'dan etimolojik kaydına bakalım:

• Bukhara(Persian: بخارا‎; Uzbek: Buxoro; Russian: Бухара Bukhara), from the Soghdian βuxārak ("lucky place"), ...
  • Samarkand (Uzbek: Samarqand; Persian: سمرقند‎ from Sogdian: "Stone Fort" or "Rock Town") ....
  • The name "Khorasan" is derived from Middle Persian khor (meaning "sun") and asan (or ayan literally meaning "to come" or "coming"), hence meaning "land where the sun rises" ...
  • Amu Derya (Arapça: Ceyhun) - The name Amu is said to have come from the medieval city of Āmul, (later, Chahar Joy/Charjunow, and now known as Türkmenabat), in modern Turkmenistan, with Darya being the Persian word for "river".
  • Sır Derya (Arapça: Seyhun) - The name, which comes from Persian and has long been used in the East, is a relatively recent one in western writings; ...

Ve yukarda ismini gördüğümüz Soğdianca hakkında Wiki diyor ki:

• The Sogdian language is a Middle Iranian language that was spoken in Sogdiana (Zarafshan River Valley), located in modern day Uzbekistan and Tajikistan (chief cities: Samarkand, Panjakent, Fergana).

İkinci olarak şunu düşünelim ki Tacikistan Özbeklerin daha doğusunda olmalarına rağmen bugüne kadar hala İrani bir dil konuşuyorlar. Aynı hemen güneylerindeki Afganlar gibi. Çünkü bu bölge tarihsel ve coğrafi olarak "Büyük İran"dır.

nU3wF.jpg

Son olarak şunu düşünelim. Eski Türklerin geride bıraktığı bir yazıt var. Bu meşhuır Orhun Yazıtlarıdır. Bu yazıtların coğrafi yerini biz "Orta Asya" olarak yani bu yukarda konuştuğumuz Horasan & Maveraünnehir (lafzi: "nehrin öte tarafı") olarak biliyoruz.

Halbuki Orhun Yazıtları Moğolistan'ın Orhun Vadisindedir. Şimdi haritadan bir bakalım nerdeymiş.

Location_of_Orkhon_valley.JPG

Gördüğün gibi "Orta Asya" kavramını kullanırken biraz daha olayın detayına dikkat etmeliyiz. Koca bir kıta, yüzlerce farklı dil ve millet tek bir kelimeye sığmaz.

tarihinde mavi gözlü diktatör tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yer Su. Bir saniye. "Orta Asya" kavramını istismar etmeden kullanalım (Hacı'nın deyimiyle "abüz" etmeyelim :))

Önce Uygurları gösteriyorsun arkasından Türkmenistan'ı. Halbuki Uygurlar ırk olarak Çinli ve Moğollarla kardeşken Türkmenler (Ve Özbekler ve Kırgızlar) ırk olarak İranlıdır. Türkçe konuşmalarının sebebi de aynı biz gibi ve Azeriler gibi fethedilip Türkçeyi benimsemiş olmalarıdır.

Şimdi bazı ipuçları vereyim bu iddia ettiğime dair. Birincisi O bölgedeki bazı kelimelerin etimolojik kökenine bakalım. Şu beş isme özellikle: Horasan, Semerkand, Buhara, Amu Derya, Sır Derya. Bu kelimelerin beşi de İran dillerine aittir. (İran dil ailesi 70 dilden oluşur, Kürtçe de bu aileye dahildir).

7180y.jpg

Şimdi delillerime geçelim. Her kelimenin İngilizce Wikipedia'dan etimolojik kaydına bakalım:

• Bukhara(Persian: بخارا‎; Uzbek: Buxoro; Russian: Бухара Bukhara), from the Soghdian βuxārak ("lucky place"), ...
  • Samarkand (Uzbek: Samarqand; Persian: سمرقند‎ from Sogdian: "Stone Fort" or "Rock Town") ....
  • The name "Khorasan" is derived from Middle Persian khor (meaning "sun") and asan (or ayan literally meaning "to come" or "coming"), hence meaning "land where the sun rises" ...
  • Amu Derya (Arapça: Ceyhun) - The name Amu is said to have come from the medieval city of Āmul, (later, Chahar Joy/Charjunow, and now known as Türkmenabat), in modern Turkmenistan, with Darya being the Persian word for "river".
  • Sır Derya (Arapça: Seyhun) - The name, which comes from Persian and has long been used in the East, is a relatively recent one in western writings; ...

Ve yukarda ismini gördüğümüz Soğdianca hakkında Wiki diyor ki:

• The Sogdian language is a Middle Iranian language that was spoken in Sogdiana (Zarafshan River Valley), located in modern day Uzbekistan and Tajikistan (chief cities: Samarkand, Panjakent, Fergana).

İkinci olarak şunu düşünelim ki Tacikistan Özbeklerin daha doğusunda olmalarına rağmen bugüne kadar hala İrani bir dil konuşuyorlar. Aynı hemen güneylerindeki Afganlar gibi. Çünkü bu bölge tarihsel ve coğrafi olarak "Büyük İran"dır.

nU3wF.jpg

Son olarak şunu düşünelim. Eski Türklerin geride bıraktığı bir yazıt var. Bu meşhuır Orhun Yazıtlarıdır. Bu yazıtların coğrafi yerini biz "Orta Asya" olarak yani bu yukarda konuştuğumuz Horasan & Maveraünnehir (lafzi: "nehrin öte tarafı") olarak biliyoruz.

Halbuki Orhun Yazıtları Moğolistan'ın Orhun Vadisindedir. Şimdi haritadan bir bakalım nerdeymiş.

Location_of_Orkhon_valley.JPG

Gördüğün gibi "Orta Asya" kavramını kullanırken biraz daha olayın detayına dikkat etmeliyiz. Koca bir kıta, yüzlerce farklı dil ve millet tek bir kelimeye sığmaz.

Benim için hiç yeni olmayan bazı bilgiler bunlar dostum. Bu yazına ben de senin yaptığın gibi detaylı bir şekilde karşılık vermek istiyorum. O yüzden boş zamanımda (ve bir gün içinde) sana cevap vereceğim. Yalnız bu tartışmayı yaparken gereksiz çabalar sarfetmen gerekmiyor. Merak etme, maveraünnehir (iki nehrin arası) ve orhun yazıtlarının yerini bilen bir insanım, karşında angut yok :) . Yalnız bir ön cevap olarak bazı yerlerin adının pers dilinde olması ve o coğrafyanın pers kültür coğrafyası olmasının konuyla alakasını kuramadım. Yerleşik pers kültürü tabi ki gelip geçici türkmenlerin etkisi altında kalamaz.

Sitelerde Paylaş

"Yerleşik Pers kültürü gelip geçici Türkmenlerin etkisinde" öyle bir kalır ki. Araplar develeriyle kılıçlarıyla hurra diye Hicazdan fetih için çıktıkları zaman ne kültürleri medeniyetleri vardı? Kuran'dan daha eski yazılı bir Arapça metin yoktur. Eski devirden kalma medeniyet olarak da Kabe var işte, başka bir şey yok. Medeniyet sıfır anlıycağın, sonradan tarih sahnesine çıkmış ilkeller. Halbuki birazcık kuzeydeki Asurlular, Babilliler, Keldaniler, Kenanlılar, Fenikeliler, ve tabi onların biraz batısındaki Mısırlıların ise kadim bir medeniyeti vardır. Ama noldu? Bütün bu eski kadim uygarlıkların torunları bugün Arapça konuşuyor mu konuşmuyor mu? Aptal aptal konuşmayın bir kere de akıllı bir laf duyalım bu beyinsiz forumda.

Sitelerde Paylaş

Yer Su: Kusura bakma öfkem sana değil. Bir iki ileti yukarda beyinsizin biri (bir kaç gün önce muhatap olmak zorunda kaldığım için tanıdığım, fikir savumaktan aciz sadece kibirli bir üslupla temellendirme gereği duymadığı bol bol boş iddialar ortaya sallayan bir gerizekalı) aptal bir yorum bırakıp gitmiş. Ona sinirlendim. Sana saygım var.

Sitelerde Paylaş

kendileri hakkında detaylı bilgim yok.ancak bildiğim kadarıyla bunlar fanatik türk ırkçısı, kafatasçı...bir zamanların ünlü türkçüsü hüseyin nihal atsızın fikirlerini benimsiyorlar ve onu önder kabul ediyorlar..sanırım islam dinini de arap dini

gibi gördükleri için islama uzaklar ve gök tanrı dinine inanıyorlar.her ne kadar atsızcı olmasam da bence gerçek türk ırkçısı, milliyetçisi böyle

olmalı.hem türkçüyüm de hem de arap dini islama göre yaşa.olmaz.bir de siteleri var:

http://www.nihal-atsiz.com/

Ne olursa olsun; bizim ülkücülerden daha tutarlı oldukları kesin :)

Sitelerde Paylaş

Sizden 1000 kat daha iyi oldukları kesin.

Ha ben de Atsızcı olmasam da ırkçıyım o ayrı konu. :)

tarihinde AKB tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 8 months later...

Konunun üzerinden epey zaman geçmiş ben yeni gördüm ve birkaç birşey yazmak istedim. Öncelikle konuyu açan arkadaşın verdiği site atsızcı diye adlandırdığınız grupların toplandığı bir forum sitesi değil Nihal Atsızın eserlerini görüşlerini ve biyografisini veren bir site. İkinci olarak Irkçı dediğiniz kişilere kafatasçı diyerek nitelendirmişsiniz ama Türk Irkçıları bunu yapmaz. Üçüncü olarak nihal atsızı hitler özentisi diye nitelendirmişsiniz fakat nihal atsız buna kesin bir dille karşıdır ve hiç bir yazısında ne alman savunuculuğu nede hitler özentiliği yapmamıştır. Türkçlüğü ''ırkçılık kafatascılık'' diye kestirip atmak cahillikten başka hiç birşey değildir. Kestirip atmak yerine en azından kendi ırkınızın savunuculuğunu yapan bu forum sitelerini biraz incelemiş olsanız Türkçülüğün bizden olmayanları yakalım keselim asalım bicelim demek olmadığını görmüş olacaktınız. Ben milliyetçiyim diyince Atatürkçü vatanını milletini seven biri olunuyorda Türkçüyüm dendiğinde faşist damgasımı vuruluyor ? Türkçüler düşüncelerinde samimi olmakla birlikte çelişmezler kendileriyle. Türkçüler bazıları gibi biz milliyetçiyiz deyip aynı zamanda da islam kardeşliği naraları atmazlar. Türkçüler için din kişinin vicdan meselesinden ilerisi değildir. Bir görüşe karşıt olun taraf olun sevin sevmeyin ama önce araştırın okuyun görün ondan sorun yorum atın.

Sitelerde Paylaş

Konunun üzerinden epey zaman geçmiş ben yeni gördüm ve birkaç birşey yazmak istedim. Öncelikle konuyu açan arkadaşın verdiği site atsızcı diye adlandırdığınız grupların toplandığı bir forum sitesi değil Nihal Atsızın eserlerini görüşlerini ve biyografisini veren bir site. İkinci olarak Irkçı dediğiniz kişilere kafatasçı diyerek nitelendirmişsiniz ama Türk Irkçıları bunu yapmaz. Üçüncü olarak nihal atsızı hitler özentisi diye nitelendirmişsiniz fakat nihal atsız buna kesin bir dille karşıdır ve hiç bir yazısında ne alman savunuculuğu nede hitler özentiliği yapmamıştır. Türkçlüğü ''ırkçılık kafatascılık'' diye kestirip atmak cahillikten başka hiç birşey değildir. Kestirip atmak yerine en azından kendi ırkınızın savunuculuğunu yapan bu forum sitelerini biraz incelemiş olsanız Türkçülüğün bizden olmayanları yakalım keselim asalım bicelim demek olmadığını görmüş olacaktınız. Ben milliyetçiyim diyince Atatürkçü vatanını milletini seven biri olunuyorda Türkçüyüm dendiğinde faşist damgasımı vuruluyor ? Türkçüler düşüncelerinde samimi olmakla birlikte çelişmezler kendileriyle. Türkçüler bazıları gibi biz milliyetçiyiz deyip aynı zamanda da islam kardeşliği naraları atmazlar. Türkçüler için din kişinin vicdan meselesinden ilerisi değildir. Bir görüşe karşıt olun taraf olun sevin sevmeyin ama önce araştırın okuyun görün ondan sorun yorum atın.

Güzel yorumlamışsınız. Nihal Atsız'ın hareketini Charles Darwin hareketi açısından ele alalım: Ortaya birtakım görüşler atarsınız. Bunu destekleyen delilleriniz vardır. Ama ne yazık ki yaşadığınız yüzyıl gereği elinizde pek imkan olmadığı için fikriniz çürütülebilir haldedir. Ancak ileriki yüzyıllarda fikriniz evrimleşip yavaş yavaş çürütülemez halini alacaktır. Örneğin Charles Darwin'in ortaya attığı ilk evrim hipotezinde boşluklar, yanlışlar vardı. Bilim geliştikçe bu boşluklar ve yanlışlıklar giderildi. Evrim reddedilemez son halini aldı. Nihal Atsız'ın görüşlerinde de birtakım boşluklar vardı ancak giderek en doğru halini alacak. Bunun olması için diğer Türk halklarıyla aktif bir iletişim halinde olmamız gerek. Tarihimizi 1000 yıllık olarak yani Osmanlı'dan itibaren değil, bilinen kadarıyla 3000 yıllık olarak ele almamız gerek. Yozlaşmış olan ülkücülüğün önüne geçilmesi içinse epey yolumuz var. Kafatasçılık, Türklük ve Türkçülük gereği kabul edilemez bir şeydir. Türkçülüğün değişmez kurallarından biri hoşgörü, diğeriyse sevgidir. Özellikle tabiatın tüm varlıklarına; derelere, akarsulara, hayvanlara karşı bile inanılmaz bir sevgi beslemektir. Şurada bir noktayı açıklığa kavuşturmak gerek; Türklüğün temellerine göre Türk topraklarında yaşayan diğer tüm halklar misafirdir. Türk çıkarlarına doğrudan ya da dolaylı yoldan saldırmadıkları sürece istedikleri kadar tüm imkanlardan faydalanabilirler.

Sitelerde Paylaş

Güzel yorumlamışsınız. Nihal Atsız'ın hareketini Charles Darwin hareketi açısından ele alalım: Ortaya birtakım görüşler atarsınız. Bunu destekleyen delilleriniz vardır. Ama ne yazık ki yaşadığınız yüzyıl gereği elinizde pek imkan olmadığı için fikriniz çürütülebilir haldedir. Ancak ileriki yüzyıllarda fikriniz evrimleşip yavaş yavaş çürütülemez halini alacaktır. Örneğin Charles Darwin'in ortaya attığı ilk evrim hipotezinde boşluklar, yanlışlar vardı. Bilim geliştikçe bu boşluklar ve yanlışlıklar giderildi. Evrim reddedilemez son halini aldı. Nihal Atsız'ın görüşlerinde de birtakım boşluklar vardı ancak giderek en doğru halini alacak. Bunun olması için diğer Türk halklarıyla aktif bir iletişim halinde olmamız gerek. Tarihimizi 1000 yıllık olarak yani Osmanlı'dan itibaren değil, bilinen kadarıyla 3000 yıllık olarak ele almamız gerek. Yozlaşmış olan ülkücülüğün önüne geçilmesi içinse epey yolumuz var. Kafatasçılık, Türklük ve Türkçülük gereği kabul edilemez bir şeydir. Türkçülüğün değişmez kurallarından biri hoşgörü, diğeriyse sevgidir. Özellikle tabiatın tüm varlıklarına; derelere, akarsulara, hayvanlara karşı bile inanılmaz bir sevgi beslemektir. Şurada bir noktayı açıklığa kavuşturmak gerek; Türklüğün temellerine göre Türk topraklarında yaşayan diğer tüm halklar misafirdir. Türk çıkarlarına doğrudan ya da dolaylı yoldan saldırmadıkları sürece istedikleri kadar tüm imkanlardan faydalanabilirler.

Verdiğiniz örnek çok ilgimi çekti ve çok doğru bir tespit yapmışsınız. Şuan Türkçülüğün bazılarına göre çürütülmüş görülmesinin tek sebebi din diye yorumluyorum. Çünkü müslümanlar kendi milletini savunup üstün gördüklerinde dinden çıkacaklarını sanıyorlar. Oysaki çoğu milliyetçi kesim dışdaki çoğu ırktan nefret ediyorlar bunu dile getirmekten çekinmiyorlar ama kendilerine ırkçı tanımlamasını yakıştıramıyorlar. Bunun birazda senelerden beri ırkçılığın insanlara kötü birşeymiş gibi anlatılmasından kaynaklandığını düşünüyorum. En büyük etkende Adolf Hitler buna. Sonuçta Adolf Hitler savaşı kaybettığını anlayınca bunun suçunu kendi halkına atmış ve pes etmek yerine kendi günahsız insanının da ölmesini istemiştir. Bu ırkçılık tan faşistlikten öte bir hastalıktır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...