Jump to content

Yaratılışçılar niçin kendileriyle çelişir ve neden tek tanrıda ısrarlılar?

Recommended Posts

Kesinlikle evreni gözlemleyebiliyoruz.

Gözlemlediğimiz bir oluşum,devamlı bir devinim halinde ki bir oluşum.

Detaylı bir şekilde,ilmi usullerle gözlemleyen bilim insanları bu oluşumun,bu sanatın inceliklerini fark edip kayd ederler.

Bu gözlem sonucunda

Bu oluşumu başlatan,kurallarını koyan,onu programlayan birinin olamayacağı ilkesini daha fantastik söylersek

Resmi gözlemlerken ressamın olamayacağı sonucuna varabilirmiyiz?

Çok güzel bir cümle..Allah razı olsun..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Olur mu öyle şey...evreni gözlemliyoruz, fakat tesadüfe ait hiç bir bilgi yok..evrenin neresine baksan kast ve iradeyi gösteren deliller var..Fakat, kör tesadüfü gösteren hiç bir delil yok..

Evrenin neresine bakarsan bak, tesadüfü görürsün. Hatta senin müslüman olman bile tesadüf. Ailen müslüman olmasaydı sen de müslüman olmayacaktın.

Sitelerde Paylaş

Kesinlikle evreni gözlemleyebiliyoruz.

Gözlemlediğimiz bir oluşum,devamlı bir devinim halinde ki bir oluşum.

Detaylı bir şekilde,ilmi usullerle gözlemleyen bilim insanları bu oluşumun,bu sanatın inceliklerini fark edip kayd ederler.

Bu gözlem sonucunda

Bu oluşumu başlatan,kurallarını koyan,onu programlayan birinin olamayacağı ilkesini daha fantastik söylersek

Resmi gözlemlerken ressamın olamayacağı sonucuna varabilirmiyiz?

Sizde aynı şeyi yapıyorsunuz. Yazınızda bilimden bahsederken birdenbire inancınızı içine boca ediyorsunuz. İletinizde koyulaştırdığım yerler, bilimin ulaştığı bir sonuç değil.

Sitelerde Paylaş

Zaten bütün inananlarin yaptigi bu. :)

Ama burda kalmaya devamm edin. Zaten emin olsaydin burda olmazdin.

SAYGILAR

Aşkolsun birtek sizmi araştırmacı ruha sahipsiniz. biz müslümanlarda araştırıp öğreniyoruz. Bizler buranın tuzuyuz biberiyiz. Biz olmasak ateistler bir konu açar, kimse itiraz etmez. Konu bir mesajla kalır. Çok sıkıcı olur yani :) Sizin iyi düşünmeniz için biz, bizim iyi düşünmemiz içinde sizler şartsınız vesselam. :)

Sitelerde Paylaş

Sizde aynı şeyi yapıyorsunuz. Yazınızda bilimden bahsederken birdenbire inancınızı içine boca ediyorsunuz. İletinizde koyulaştırdığım yerler, bilimin ulaştığı bir sonuç değil.

Kesinlikle bilimin ulaştığı sonuç..Çünkü, bilim ve fenler birer casus gibi, kainattaki akılları hayrette bırakan hikmetleri ve çok hassas ölçüleri ve varlılardaki ince intizamı bize getirip haber veriyorlar..Hikmet, intizam ve ölçü ise kast ve iradenin delilidir..tesadüfün değil.

Sitelerde Paylaş

Evrenin neresine bakarsan bak, tesadüfü görürsün. Hatta senin müslüman olman bile tesadüf. Ailen müslüman olmasaydı sen de müslüman olmayacaktın.

Müslüman olan hristiyan ve yahudi ve hatta japonlar var..dinsiz olan ve imanını kaybeden ve dalalete sapan müslümanlar var..Demek ki, hidayet ve iman tesadüf değil, cennetin sahibinin bir ihsanı ve ikramı ve hediyesidir..Bu hediyeyi istediği kişilere veriyor.

Ayrıca, bir sineğin vücuduna bir bak..bu sinekte tesadüfün delilini bana söyleyebilir misin.

Sitelerde Paylaş

Bu kainatta tesadüfe ve şirke yer olmadığı ve herşey Allahın kudretiyle yaratılıp, idare edildiğini bilgi, delil ve gözleme dayanarak iman ediyoruz..

Yahu nezaketten ayrılmayım diyorum ama o kadar saçmalıyorsun ki dayanamıyorum.

Bak kardeşim sen bırak bilimi falanda git önce dinini öğren. Sen kesinlikle müslüman bile değilsin.

Sana inancının temel ilkelerinden birini yazyaım;

İman Gaybi dir

Yani Türkçesi bilinmeyenedir Bilinen delillendirilen bir şeye iman etmek etmemek diye bir şey olmaz.

Meleklerin varlığına inanıyorum diye bir cümle kurabilirsin ama dünyanın döndüğüne inanıyorum diyemezsin.

Çünkü ikincisi gözlemlenmiş, kanıtlanmış bir bilgidir. O artık inanç konusu olmaktan çıkmıştır.

Şimdi senin imanın dediğin gibi bilgiye ve gözleme dayanıyorsa o artık iman olmaktan çıkmıştır.

Bilmem anlatabiliyormuyum?...

Sitelerde Paylaş

O la la.. Başlığı birkaç saat göz ardı ettim ve tahmin ettiğim gibi eski oyuna geri dönmüşüz.

Evrenin karmaşıklığından dem vurup, tüm bu büyüklüğü mesajın sonuna doğru yerel ideolojilerin sınırlarıyla algılama girişimi.

Elbette, bu epey tipik bir rahatlama yoludur. Sizleri nasıl suçlayabilirim ki?

İstatistiki açıdan yüzde doksanın üzerinde insanların bu yöntemi uygularken doğdukları kültürün gösterdiği yönde yapmaları sizleri düşündürtüyor mu peki?

Arap yarımadasında doğanın evreni islami öğretilerine göre yorumlayarak, italya'da doğanın katolik hristiyan öğretilerine göre yorumlayarak, japonyada doğanın şintoist öğretilere göre yorumlayarak, eski viking döneminde iskandinavyada doğanın viking mitolojisine göre, islamdan önce orta asyada doğan türk'ün gök tanrı inancına göre vs. vs..

Sizce de evren yerel alışkanlıklarımızla basite indirgenemeyecek kadar etkileyici ve kolaya kaçmadan üzerine felsefi veya bilimsel araştırmalar yapılmasını hak eden bir yapıya sahip değil mi?

Başlığım misyonunu tamamladı, teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

Yahu nezaketten ayrılmayım diyorum ama o kadar saçmalıyorsun ki dayanamıyorum.

Bak kardeşim sen bırak bilimi falanda git önce dinini öğren. Sen kesinlikle müslüman bile değilsin.

Sana inancının temel ilkelerinden birini yazyaım;

İman Gaybi dir

Yani Türkçesi bilinmeyenedir Bilinen delillendirilen bir şeye iman etmek etmemek diye bir şey olmaz.

Meleklerin varlığına inanıyorum diye bir cümle kurabilirsin ama dünyanın döndüğüne inanıyorum diyemezsin.

Çünkü ikincisi gözlemlenmiş, kanıtlanmış bir bilgidir. O artık inanç konusu olmaktan çıkmıştır.

Şimdi senin imanın dediğin gibi bilgiye ve gözleme dayanıyorsa o artık iman olmaktan çıkmıştır.

Bilmem anlatabiliyormuyum?...

Arkadaşım, insanda sadece göz yok..akıl da var...gaybi olan şeylerin akli ve mantıki delilleri var..Mesela, sana göre ben gaybiyim..Çünkü, sen beni göremiyorsun..Fakat, yazdığım yazılardan benim gören ve bilen biri olduğunu aklen ve mantıken biliyorsun..Çünkü, görmeyen ve bilmeyen biri, intizamlı ve manalı yazılar yazamaz değil mi...Veya sen bir resmi görüyorsun..O resmin gören ve bilen bir ustası olduğunu aklın ile anlıyorsun..

Aynen öyle de, Allaha iman gayba imandır..Fakat, Cenab-ı Hak, her bir varlıktan kendini bildirecek ve tanıttıracak pencereler açmış, yani deliller koymuştur..Mesela sineği gözünle görüyorsun..aklın ile de bu sineğin ustasını görmen lazımdır.

Tam tersine "tesadüf" batıl bir inançtır..Bilim ile alakası yoktur.

tarihinde İLİMCİK tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşım, insanda sadece göz yok..akıl da var...gaybi olan şeylerin akli ve mantıki delilleri var..Mesela, sana göre ben gaybiyim..Çünkü, sen beni göremiyorsun..Fakat, yazdığım yazılardan benim gören ve bilen biri olduğunu aklen ve mantıken biliyorsun..Çünkü, görmeyen ve bilmeyen biri, intizamlı ve manalı yazılar yazamaz değil mi...Veya sen bir resmi görüyorsun..O resmin gören ve bilen bir ustası olduğunu aklın ile anlıyorsun..

Aynen öyle de, Allaha iman gayba imandır..Fakat, Cenab-ı Hak, her bir varlıktan kendini bildirecek ve tanıttıracak pencereler açmış, yani deliller koymuştur..Mesela sineği gözünle görüyorsun..aklın ile de bu sineğin ustasını görmen lazımdır.

Tam tersine "tesadüf" batıl bir inançtır..Bilim ile alakası yoktur.

Bilmek görmek demek demedim ki... Verdiğin örneklerin benim dediğimle hiç bir ilişkisi yok.

Tekrarlıyorum;

Meleklerin varlığına dair bir delilin, gözlemenin, deneyimin varmı ?...

Sitelerde Paylaş

Sizce de evren yerel alışkanlıklarımızla basite indirgenemeyecek kadar etkileyici ve kolaya kaçmadan üzerine felsefi veya bilimsel araştırmalar yapılmasını hak eden bir yapıya sahip değil mi?

Başlığım misyonunu tamamladı, teşekkürler.

Elbette öyle de burası din formu. Sen istersen jupiter konusunu aç, iş döner gelir Allaha dayanır :)

Konuyla ilgili bilimsel tartışma istiyorsan Bilim formu daha uygun olabilir.

Sitelerde Paylaş

Müslüman olan hristiyan ve yahudi ve hatta japonlar var..dinsiz olan ve imanını kaybeden ve dalalete sapan müslümanlar var..

Ayrıca, bir sineğin vücuduna bir bak..bu sinekte tesadüfün delilini bana söyleyebilir misin.

İstisnalar kaideyi bozmaz.

Demek ki, hidayet ve iman tesadüf değil, cennetin sahibinin bir ihsanı ve ikramı ve hediyesidir..Bu hediyeyi istediği kişilere veriyor.

Madem öyle düşünüyorsun, ne diye burada nefes tüketiyorsun? Put istediği kişiye veriyormuş işte. Bu lafı ettikten sonra bir daha imtihan falan da deme.

Sitelerde Paylaş

Bilmek görmek demek demedim ki... Verdiğin örneklerin benim dediğimle hiç bir ilişkisi yok.

Tekrarlıyorum;

Meleklerin varlığına dair bir delilin, gözlemenin, deneyimin varmı ?...

Arkadaşım, sen bilimin tesadüfe delil olduğunu söylüyorsun..ben ise tam tersine ilim ve irade sahibi bir zatın kudretine delil olduğunu söylüyorum..Yani, evreni gözlemleyerek "tesadüf" sonucuna değil, kast ve irade sonucuna ulaşırız aklen ve mantıken...Mesela sen bir sineği gözlemleyerek aklen ve mantıken onun kast ve iradenin eseri olduğunu ve o sineğe zerre miktdar tesadüfün karışamayacağını anlaman gerek..

Ayrıca, öncelikle Allaha iman gerekir..Yani, Allahın kainattaki varlıklar kadar delilleri var..Meleklere iman daha sonra gelir..

Fakat, meleklerin varlığını da aklen ve mantıken ispatlayabilirim...Yani, melekleri inkar etmek aklen ve mantıken imkansızdır.

Sitelerde Paylaş

İstisnalar kaideyi bozmaz.

Madem öyle düşünüyorsun, ne diye burada nefes tüketiyorsun? Put istediği kişiye veriyormuş işte. Bu lafı ettikten sonra bir daha imtihan falan da deme.

Sen cüz-i iradeni imansızlığa, küfre, isyana değil de imana, hayra, güzelliğe sarfet ve bu hediyeye layık ol..elbette sonsuz rahmet ve şefkat sahibi Allah sana hidayet ve iman verir...Allah niçin layık olmayana neticesi ebedi cennet olan bir hediyeyi versin ki...

Sitelerde Paylaş

inanan biri için tanrının nerden geldiği çok da önemli değildir. onlar kendilerini bu ortam ve canlılığın kendi kendine oluşamayacağı konusunda ikna ederler. zaten her hangi birine din ve tanrıdan bahsetmeden direkt olarak canlılarda bulunan bazı mekanizmaları anlattığınız zaman çoğunlukla bu yapı karşısında hayrete düşer ve otomatikmen bunları öyle ya da böyle birinin yapmış olması gerektiğini düşünür. yani bir şeylerin yaratılmış olması gerektiği fikri daha ağır basıyor bir çok kişi için.

Sitelerde Paylaş

Sen cüz-i iradeni imansızlığa, küfre, isyana değil de imana, hayra, güzelliğe sarfet ve bu hediyeye layık ol..elbette sonsuz rahmet ve şefkat sahibi Allah sana hidayet ve iman verir...Allah niçin layık olmayana neticesi ebedi cennet olan bir hediyeyi versin ki...

Ya daha az önce put istediğine verir demiyor muydun? Şimdi ne oldu da cüzi irade falan demeye başladın? Put istediğine veriyorsa, sen istediğin kadar iste, o istemiyorsa boşuna demek ki.

Sitelerde Paylaş

Ya daha az önce put istediğine verir demiyor muydun? Şimdi ne oldu da cüzi irade falan demeye başladın? Put istediğine veriyorsa, sen istediğin kadar iste, o istemiyorsa boşuna demek ki.

Niçin sana vermiyor ve başkasına veriyor...Demek ki, neticesi ebedi bir cennet olan imana layık değilsin..Yani, cüz-i iradeni Allah'ın razı olacağı şekilde kullanmıyorsun..Niçin layık olmadığın halde ebedi bir cennete giresin ki...

Sitelerde Paylaş

Sitelerde Paylaş

Her ne ise..sen öyle devam et..sonuçta cehenneme gittikten sonra sana "seni inanmaman için kim zorladı ki" diyecekler..Sen kendini kandırmaya devam et..Layık olana Allah zaten iman hediyesini veriyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...