Jump to content

Karanlık Enerjinin Kaynağı Nedir?

Recommended Posts

Karanlık enerji yıldızları beslemek ve evrenin kendi içindeki dönüşümüne yardımcı olmak için çevrede bulunan piller yada şarjlar gibi bir şey olabilirmi?

Yani demek istediğim bir yıldız doğar büyür ölür ama elbet bir yakıta ihtiyacı olucaktır yaşadığı süre zarfında çoğu zaman kendi yakıtını kullanır ancak doğma kısmında yani nebula iken cevreden bir gereksinim olarak aldıgı ve bizim tam olarak kavrayamadıgımız bir enerji biçimi diyebilirmiyiz?

Buna ek olarak yıldızlarda patlayarak yok olur bunun sonucunda icine toplamıs oldugu enerjiyi etrafa dagıtması ve evrenin genişlemesine sebep olması mümkün olabilir?

Bu durumdada cevreden aldıgı enerjiyi daha yüksek bir hızla etrafa yayıcaktır ve buda incelemelerde daha çok ve daha yaygın gözükmesine sebep olabilir.

Umarım çok standart bir cevap olmamıştır yeniyimde =)

tarihinde DeaTh14 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
  • İleti 75
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

big bang le başlayan şişme süreci bitti mi

karanlık enerji bu şişmeyi sağlayan enerjiden

farklı bir enerji mi (oysaki karanlık enerji de evreni şişiriyor)

Karanlık enerjinin kaynağı bilinmiyor.

Big Bang sırasında evrende genişlemeye neden olan bir enerji olmadığı sanılıyor.

Çünkü o enerji evreni çok kısa bir sure için genişletmiş ve evren 1 cm çapına ulaştıktan sonra yok olmuştur deniyor.

Sitelerde Paylaş

Karanlık enerjinin kaynağı bilinmiyor.

Big Bang sırasında evrende genişlemeye neden olan bir enerji olmadığı sanılıyor.

Çünkü o enerji evreni çok kısa bir sure için genişletmiş ve evren 1 cm çapına ulaştıktan sonra yok olmuştur deniyor.

tamam güzel

o zaman şöyle denilebilir mi

etki-tepki; negatif-pozitif

yani her güç karşıtını içinde barındırır

pozitif itim enerjisini doğuran da

negatif çekim enerjisidir

tarihinde osho tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tamam güzel

o zaman şöyle denilebilir mi

etki-tepki; negatif-pozitif

yani her güç karşıtını içinde barındırır

pozitif itim enerjisini doğuran da

negatif çekim enerjisidir

Evet bu da değil, ama olayı çözdüğümü düşünüyorum;

neyi çözdüğümü düşündüğümü anlatayım:

Bilim insanları yani "bilginler (demekte bir sakıca yok sanıyorum)

karanlık enerjinin nedeni ile gizemi henüz çözebilmiş değiller" deniliyor.

Ben de diyordum ki bunun neresi gizem ya;

ya büyük patlamanın devamı gibi bir şeydir,

ya da negatif enerjinin doğurduğu pozitif itme enerjisidir.

Ama bu gizem konusu kafamı karıştırmıyor da değildi;

öyle ya bilginler de benim yukarıda düşündüklerimi düşünemeyecek

kadar geri zekalı değillerdi değil mi ?

Neyse sözü uzatmıyayım bu başlık nedeniyle;

daha önce okumuş olduğum Evrenin Dokusu kitabını

tekrar kurcaladım; işte bu gizem konusunu çözdüğümle

ilgili düşünceler bu kitaba dayanmaktadır, şöyleki:

1929 da Edwin Hubble, 35-40 galaksinin birbirlerinden uzaklaşmakta olduklarını buldu.

Ama bunu nasıl yorumlamak gerekiyordu? Genel Görelilikte uzay dokusunun esnekliği

nasıl yorumlanacağı konusunda bize yol gösterir:

Genel Görelilik, galaksilerin dışa doğru hareketlerini, fabrikadaki bir patlamanın kozmik

ölçekte bir örneği olarak açıklamak yerine, uzayın (şişen bir balonun yüzeyi gibi)

gerilmekte olduğunu söyler. Yani uzay genişledikçe, şiştikçe, tıpkı kabarmakta olan

üzümlü bir kekin içindeki üzümlerin birbirlerinden gittikçe uzaklaşması gibi; galaksileri de

birbirlerinden uzağa sürüklemektedir.

Bu nedenle dışarı doğru hareketin kaynağı uzayda ortaya çıkan bir patlama değildir.

Dışarı doğru hareket uzayın kendisinin sürekli olarak dışarı doğru şişmesinin sonucudur.

Böyle olunca şişme ve ondan sorumlu tutulan karanlık enerji şu an için gizemini korumaktadır.

Yani evreni bir balon gibi şişiren (ama bir tarafından değil) ve böylece

karanlık madde dahil bütün galaksilerin dışarıya doğru birbirlerinden uzaklaşmasına

neden olan bu karanlık enerji de nereden çıktı?!

tarihinde osho tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir adamın kafasını fıcı gibi bir kaba sokup sonra o kabın içini vakumlayarak boşaltırlarmış...

Tabi kafada bu vakum etkislyle dağılırmış...

En güÇlü şeyin hiçlik olduğunu düşündükleri için böyle yaparlarmış...

Hiçlik enerjisi...

Bu terimi ben mi buldum hindi...

Sitelerde Paylaş

Bir de şöyle düşünebiliriz: Evrene göre sahip olduğumuz beyin çok küçük. Beynimizden 10^54 kat daha büyük bir evrende yaşıyoruz. Yani milyar kere milyar kere milyar kere milyar kere milyar kere milyar kere daha büyük bir evren. Sayı olarak yazarsak

1,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 kere daha büyük bir evren.

Bu kadar küçük bir beynimiz olmasına rağmen evrenin karanlık madde ve karanlık enerji haricindeki kısmı olan %4ünü anlamakta oldukça başarılıyız. Diyelim ki %1 başarılı sayalım kendimizi. O zaman bile beynimizin büyüklüğüne göre

10,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 faktörlük bir başarı elde etmiş oluyoruz. Bence hiç fena değil.

Bu düşünce bende şu algıyı doğuruyor: Aslında evren denen şey o kadar da karmaşık bir şey değil. Bu kadar küçük bir beyinle bile %4ünü anlayabilmişsek (ve daha da anlayacağımızı bekliyorsak ki bekliyoruz) evrenin basit matematiksel bir temeli olmalıdır.

Ama beyin kendi içinde evrenle yarışacak kadar büyük: yüz milyar nöron'un birbiriyle en az yüz trilyon bağlantısı var.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

saniyenin on üzeri 27 si oranında hızla oluşan ara maddenin kütlesini hala açıklayamayan ve sürekli yama yaparak kıvıran bir teori, daha oluşan ara maddenin kütlesini açıklayamıyorken, bir sonraki küçük parçacık büyük parçacık ilişkisini deneylemeye çalışıyor.

Bu deney bir şaklabanlıktır.İşin içinde vatikan vardır ve bu deneyde oluşacak madde ye tanrı parçacığı denilmektedir.

KAPİTAL HERŞEYİ SATIN ALACAĞINI SANIR AMA BİLİMSEL GERÇEKLER SATILMAZ VE SATIN ALINMAZ...

Sitelerde Paylaş

Evren hakkında çok şeyler biliyoruz ama ne kadar bildiğimizi bilmiyoruz.

Çünkü evrenin tümünü göremiyoruz.

Hem sonra neden sonsuz sayıda evrenler olmasın?

Bir evrenin varlığı, diğerlerinin de varlığını zorunlu kılıyor.

Neden tek bir evren olsun?

Sonsız sayıda evrenin yer aldığı sonsuz bir boşluk neden olmasın?

Gerçeği hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Çünkü başka evrenleri göremeyeceğiz.

Kendi evrenimizin bile çok küçük bir kısmını görebiliyoruz.

Evren genişledikçe bize görünen kısmı daha da küçülecek.

İnsan bilmekle birşey kazanmasa bile öğrenmeye çalışan meraklı bir hayvan türü.

Evren buyudukce daha azini gormuyoruz, fakat, daha otelerini goremiyoruz, zira biz sadece isigini bize ulastiran bolgeleri gozlemliyebiliyoruz. Ornegin, en uzak cisimler, 13.780.000.000 isik-yilindan otede gorunmekte. Bu ise big bangin baslangiç aninin siniridir. Bundan 5 miliyar yil sonra, 18.780.000.000 isik-yili mesafesine kadar gozlemler yapilabilecetir. Yani gorunen evren surekli daha genis olmaktarid.

Karanlik enerji, diger enerji kaynaklari gibi saf enformasiyondan ibarettir. Multiverse teorisi henuz kanitlanmadi, ancak hakikaten (sonsuz sayida olmasada, ki sonsuz kavrami matematikte mumkun, fizikte ise surekli yok edicidir), big bangin Planck sinirinda zaman ve mekan yok oldugundan, aslinda varsada diger evrenler, Planck sinirinda bizim evrenle saf enformasyon sekliyle birlesmektedir. Yani zamanin ve mekanin (goresel boyutlarin) mutlak baslangici Planck duvarinda bitmektedir. Iste karanlik enerjide ayni o tunnel effektle quantik bosluktaki yogunlasmayla yokluktan mevcudiyete geçis yapabilmistir.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Karanlık enerjinin ne olduğu,nerden geldiği belli olammakla birlikte big bang teorisinin öünündeki en büyük sorunu oluşturduğu kesin.Her şey bir noktanın patlaması ile oldu ise vede yine bu evren son bulacak ise tek bir noktaya geri dönmesi imkansız ! Kara enerji buna müsade etmez bu bu kadar basit..Devirli evrenler teorisi çöp gibi dursada en mantıklı yaklaşım bana göre o dur.Düşünün ki banyonuzun küvetindeki suyu atmak için oluşturuşturulan delik var ve tıpayı çekiorsunuz su ordan başka b ir yerlere akıp gidiyor.Bence big bang böyle bir şey..

Sitelerde Paylaş

Karanlık enerjinin ne olduğu,nerden geldiği belli olammakla birlikte big bang teorisinin öünündeki en büyük sorunu oluşturduğu kesin.Her şey bir noktanın patlaması ile oldu ise vede yine bu evren son bulacak ise tek bir noktaya geri dönmesi imkansız ! Kara enerji buna müsade etmez bu bu kadar basit..Devirli evrenler teorisi çöp gibi dursada en mantıklı yaklaşım bana göre o dur.Düşünün ki banyonuzun küvetindeki suyu atmak için oluşturuşturulan delik var ve tıpayı çekiorsunuz su ordan başka b ir yerlere akıp gidiyor.Bence big bang böyle bir şey..

Eger öle ise enerji korunum yasası ve benzeri yasalar çöp olurdu ki sonucta öbür tarafa bir şeyler gitmesi gerekirdi aceb bu işlevi karadeliklermi yapıyor? Ama karadeliklerde hawking'in tabiri ile buharlaşma denilen olayla yok olmuyormu? Kesişen evrenler daha hoş duruyor gibi bu genişleme ve enerji olayınada imkan sağlar gibi aşırı bir bilgim olmadıgından da yanlıs anlasılmasın agresif bi cevap degildir =)

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...