Jump to content

Allah iyi bir tanrı mı?

Recommended Posts

21. yüzyılda İsveç'te doğmuş olan bir insan düşünelim. İsveç nüfusunun büyük oranda dinsiz bir kimliğe sahip olduğu bilinir. Bu kişi de ailesinden aldığı ahlakta dini bir altyapı bulunmadığı ve böyle bir yön gösterilmediği için dinsiz olarak hayatına devam ediyor.

Bu adam, kimseye zarar vermiyor, yılın belirli dönemlerinde belirli yardım organizasyonlarına bağışlarda bulunuyor, iyi bir aile babası, içki içmekten hoşlanmıyor arada sırada iş arkadaşlarıyla maç izledikten sonra yaptığı sohbetler sırasında puro içmek dışında herhangi bir alışkanlığı da yok, eşine asla el kaldırmadı, para kazanmak adına illegal yollara başvurmadı, üniversite hayatında kopya bile çekmedi çünkü yeterli araştırma ve eğtiim ile her şeyin başarılabileceğine inanıyordu! : )

Şimdi maide suresini açalım.

Tüm sureyi okumak istemeyenler için 8, 9 ve 10. ayetleri göz önünde bulundurmalarını rica ediyorum.

http://kuran.diyanet...Kuran.aspx#5:10

"Adil olun. Bu, Allah'a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. ﴾8﴿Allah, iman edip salih ameller işleyenler hakkında, "Onlar için bir bağışlama ve büyük bir mükafat vardır" diye vaatte bulunmuştur. İnkar edip âyetlerimizi yalanlayanlar var ya; işte onlar cehennemliklerdir. ﴾10﴿"

Kendisine inanmayan bu insana işkence ve azap vaad eden bir tanrının iyi niyetine inanmalı mıyız?

Bu insana adil gördüğü sonuçtan sonra Allah'ın iyi niyetine inanmalı mıyız arkadaşlar?

Allah merhametli ve iyi bir tanrı mıdır?

Tartışalım!

tarihinde Aberforth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne kadar da üzücü öyle değil mi? Ibrahim suresine göre İsveç'li arkadaşımız Allah'ın varlığını reddettiği için burada yazılanlara tabi olacak.

http://kuran.diyanet.gov.tr/Kuran.aspx#14:17

"Hüsranın ardından da cehennem vardır. Orada kendisine irinli su içirilecektir. ﴾16﴿ Onu yudumlamaya çalışacak fakat boğazından geçiremeyecektir. Ona her yönden ölüm gelecek fakat ölmeyecek, arkasından da şiddetli bir azap gelecektir.﴾17﴿ Rablerini inkar edenlerin durumu şudur: Onların işleri, fırtınalı bir günde rüzgarın şiddetle savurduğu küle benzer. (Dünyada) kazandıkları hiçbir şeyin (ahirette) yararını görmezler. İşte bu derin sapıklıktır."

Sitelerde Paylaş

Nisa suresi ise İsveç'li arkadaşımız hakkındaki üzüntülerimizi devam ettirir nitelikte, ne yazık ki...

http://kuran.diyanet.gov.tr/Kuran.aspx#4:56

"Şüphesiz biz, İbrahim ailesine de kitap ve hikmet vermişizdir. Onlara büyük bir hükümranlık da vermiştik. ﴾54﴿Böylece onlardan kimi ona iman etti, kimi de sırt çevirdi. (O iman etmeyenlere) çılgın ateş olarak cehennem yeter. ﴾55﴿ Şüphesiz âyetlerimizi inkar edenleri biz ateşe atacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onların derilerini yenileyeceğiz. Şüphesiz, Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.﴾56﴿ İman edip salih ameller işleyenleri ise, içinden ırmaklar akan, içlerinde ebedi kalacakları cennetlere koyacağız. Onlara orada tertemiz eşler vardır. Onları, koyu gölgeler altında bulunduracağız."

Sitelerde Paylaş

Üstelik bütün bunlara dinciler 1400, 2000, 3500 yıl önce yaşadıkları bile şüpheli bir takım insanların sözlerine dayanarak inanıyorlar ve bu yaşadıkları bile şüpheli insanların hayatları da düzgün bir hayat değil. Bu yaşadıkları varsayılan insanların hayat hikayelerini Hz. Bilmemne'nin hayat hikayesi değil de her hangi birisinin hayat hikayesi gibi inceleseler, o adamları eleştirmek ve kınamak konusunda bizlerle yarış ederlerdi ama o heriflerin adının başında Hz. kısaltmasını görünce akıl ve mantık uçuyor, adamların her yaptığı şeyde bir hikmet arıyorlar. Aynı şekilde kitaplarda öyle. O kitapların başındaki "kutsal" kelimesini kaldırdığımız zaman o kadar sıradan, o kadar basit bir kitap oluyorlar ki.

Mesela aşağıdaki olayı ele alalım:

5582 - Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Beni'l-Mustalik'ten Cüveyriye Bintu'l-Hâris, Sâbit İbnu Kays İbni Şemmâs radıyallahu anh'ın hissesine düşmüştü (esaretten kurtulmak için mukâtebe anlaşması yaptı). O, çok güzel bir kadındı, gözde onun için bir hisse vardı (gören göz haz duyardı). Mukâtebe bedelini ödemede yardım talep etmek üzere Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a geldi.

Hz. Aişe devamla der ki: "Cüveyriye kapıda durduğu vakit onu görünce durumu hoşuma gitmedi (Resûlullah'ın onu beğenip evlenmeye kalkacağından korktum). Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın da benim onda gördüğüm (güzelliği) göreceğini derhal anladım.

"Ey Allah'ın Resûlü dedi. Ben Hâris'in kızı Cüveyriye'yim. Durumum size meçhul değil. Ben Sâbit İbnu Kays'ın hissesine düştüm. Fakat hürriyetime kavuşmak için onunla mukâtebe yaptım. Size, mukâtebe (bedelini ödemem)de yardım istemek üzere geldim. Resûlullah:

"Sana ondan daha hayırlısını söylesem ne dersin?" buyurdular. Cüveyriye: "O nedir?" dedi.

"Senin yerine mukâtebe ücretini ödeyeyim ve seni zevce olarak alayım?" buyurdular. Cüveyriye de: "Kabul ediyorum!" dedi. (Bunun üzerine, Sabit İbnu Kays'a adam göndererek Cüveyriye'yi ondan talep etti. Sabit: "O senindir, Ey Allah'ın Resûlü! Annem babam sana feda olsun!" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm mukâtebe ücretini hemen ödedi. Cüveyriye ile evlendiğini işitince ellerindeki esirleri salıp azad ettiler ve: "Bunlar Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın artık akrabalarıdır (esir olarak tutulamazlar)!" dediler. Hz. Aişe devamla der ki: "Kavmine ondan daha hayırlı bir kadın görmedik; onun sebebiyle Benî Mustalik'ten yüz aile halkı azad olundu."

Ebu Davud, Itk 2, (3931).

Şimdi müslümanlar bu olay hakkında ne düşünürler?

Sitelerde Paylaş

Kehf suresinde de benzeri bir anlatim var:

"KEHF 103 - De ki: Amelleri en çok boşa gidenleri size bildirelim mi?

KEHF 104 - Onların dünya hayatında çalışmaları boşa gitmiştir. Oysa güzel işler yaptıklarını sanıyorlardı

KEHF 105 - İşte onlar, Rabblerinin âyetlerini ve O'nun huzuruna çıkacaklarını inkâr etmişlerdir de bu yüzden iyilik altında yaptıkları bütün amelleri boşa gitmiştir. Artık kıyamet günü onlar için hiçbir ölçü tutturmayız.

KEHF 106 - İşte böyle, onların cezaları cehennemdir. Çünkü inkâr etmişler ve benim âyetlerimi, peygamberlerimi alaya almışlardır.

Yani isterseniz dunyadaki en iyi, en barissever, en hayirsever, en yardimsever insan olun; isterseniz topluma hatta dunyaya en hayirli insan olun, eger Kur`an`dan ve islamdan haberiniz varsa (yani size "teblig" gelmis ise) ve buna ragmen musluman olmamissaniz, yani Kur`an`i Tanri sozu, Muhammed`i de bir peygamber kabul etmemisseniz, Kur`an`da yazilanlarin icindekilere gore hayatinizi duzenlememisseniz, "iyilik adi altinda yaptiginiz ameller" bosa gidecek, yaptiginiz iyilikler yukardaki ayetin dedigi gibi, teraziye konmayacak, "hicbir olcu tutturulmayacak", sonsuza kadar cehennemde akil almaz iskencelere maruz kalacaksiniz. Dile kolay "sonsuza" kadar! Kur`an`da anlatilanlara gore, cehennemde o kadar buyuk acilar iskenceler olacak ki atesle daglanacaksiniz, derileriniz kaynar sularla ve ateslerle eritilecek, ustelik deriniz eriyip yok oldukca, daha da cok aci cekebilmeniz icin hemen yenilenecek, susuz birakilacaksiniz, siz susuzluktan kivranirken bir damla su icin kivranirken, onunuze doya doya icmeniz icin sadece surekli kaynayan su ve "irin" konacak. Butun bunlara neden olay sey, Kur`an`a inanmamak.

Bunun tam aksi sekilde, islama gore isterseniz dunyadaki en rezil, en asagilik, seri katil, hirsiz, tecavuzcu, dolandirici...vs olun eger kafir olmamissaniz yani Kur`an`i inkar etmemisseniz, bir umut vardir, Allah sizi affedebilir. Cunku Allah "cok merhametlidir(!), bagislayandir(!), esirgeyen(!)dir.

tarihinde Firatb1984 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

21. yüzyılda İsveç'te doğmuş olan bir insan düşünelim. İsveç nüfusunun büyük oranda dinsiz bir kimliğe sahip olduğu bilinir. Bu kişi de ailesinden aldığı ahlakta dini bir altyapı bulunmadığı ve böyle bir yön gösterilmediği için dinsiz olarak hayatına devam ediyor.

Bu adam, kimseye zarar vermiyor, yılın belirli dönemlerinde belirli yardım organizasyonlarına bağışlarda bulunuyor, iyi bir aile babası, içki içmekten hoşlanmıyor arada sırada iş arkadaşlarıyla maç izledikten sonra yaptığı sohbetler sırasında puro içmek dışında herhangi bir alışkanlığı da yok, eşine asla el kaldırmadı, para kazanmak adına illegal yollara başvurmadı, üniversite hayatında kopya bile çekmedi çünkü yeterli araştırma ve eğtiim ile her şeyin başarılabileceğine inanıyordu! : )

Tüm sureyi okumak istemeyenler için 8, 9 ve 10. ayetleri göz önünde bulundurmalarını rica ediyorum.

"Adil olun. Bu, Allah'a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. ﴾8﴿Allah, iman edip salih ameller işleyenler hakkında, "Onlar için bir bağışlama ve büyük bir mükafat vardır" diye vaatte bulunmuştur. İnkar edip âyetlerimizi yalanlayanlar var ya; işte onlar cehennemliklerdir. ﴾10﴿"

Kendisine inanmayan bu insana işkence ve azap vaad eden bir tanrının iyi niyetine inanmalı mıyız?

Bu insana adil gördüğü sonuçtan sonra Allah'ın iyi niyetine inanmalı mıyız arkadaşlar?

Tartışalım!

İslam inancına göre müslüman olmayanlar zaten direk cehenneme gidiyor, deli saçması bir din işte tartışmaya bile değmez.

Sitelerde Paylaş

İyi olduğunu iddia eden birisi, inkar eder mi?

Bir babaya "bu çocuk senden değildir" deyip çocuklara şeker dağıtan birisi, iyi midir?

İyi olmak nedir? Kime göre, neye göre?

Devletin otoritesini tanımayan, vergi vermek istemeyen, askerlik yapmak istemeyen, kimsenin etlisine-sütlüsüne karışmadan, kendi halinde yaşamak isteyen bir insan iyi midir, kötü müdür mesela?

Sitelerde Paylaş

İyi olduğunu iddia eden birisi, inkar eder mi?

Bir babaya "bu çocuk senden değildir" deyip çocuklara şeker dağıtan birisi, iyi midir?

İyi olmak nedir? Kime göre, neye göre?

Devletin otoritesini tanımayan, vergi vermek istemeyen, askerlik yapmak istemeyen, kimsenin etlisine-sütlüsüne karışmadan, kendi halinde yaşamak isteyen bir insan iyi midir, kötü müdür mesela?

İyi olmak başkalarına zarar vermekten kaçınmak ve diğer insanlara ihtiyaçları olduğunda yardım eli uzatmaktır. Ya sana göre iyi olmak nedir?

Sitelerde Paylaş

Zarar vermekten kaçınmak ve yardım eli uzatmak iyi şeyler olabilir.

Peki, gerçekleri inkar etmek iyi bir şey midir? İyi bir insan gerçekleri inkar eder mi?

"Dünya yuvarlaktır" gerçeğini inkar etmek iyi bir şey midir mesela?

Hiç kimseye boyun eğmeden, haraç vermeden ve hiç kimsenin fedailiğini yapmadan, kimseye karışmadan, kendi halinde yaşayan birisi iyi midir, kötü müdür?

Sitelerde Paylaş

Zarar vermekten kaçınmak ve yardım eli uzatmak iyi şeyler olabilir.

Peki, gerçekleri inkar etmek iyi bir şey midir? İyi bir insan gerçekleri inkar eder mi?

"Dünya yuvarlaktır" gerçeğini inkar etmek iyi bir şey midir mesela?

Hiç kimseye boyun eğmeden, haraç vermeden ve hiç kimsenin fedailiğini yapmadan, kimseye karışmadan, kendi halinde yaşayan birisi iyi midir, kötü müdür?

Hangi gerçekten bahsediyorsun? Şu bahsettiğin "gerçeğin" kaynaklarını, delillerini bir koy ortaya bakalım. Gerçeklerden mi yoksa uydurmalardan mı bahsediyorsun, görelim. Bu arada bir sözlük bul da orada gerçek nedir, inanç nedir, öğren.

Sitelerde Paylaş

Sen insan yazması bir kitaptaki Allaha göre değerlemdirme yapıyorsun, varsa bir Tanrı ve iyiyse o İsveçli dostumuza kesinlikle kötü davranmayacaktır zaten...Artık Tanrı kavramını şu insan yazması insan tasarımı kitap ve Tanrılardan kurtaralım, ideolojik ve siyasi bir kitaptan öte değiller..O isveçli o dediklerinden daha iyi bir yerde olacaktır merak edilmesin :)

Sitelerde Paylaş

Hangi gerçekten bahsediyorsun? Şu bahsettiğin "gerçeğin" kaynaklarını, delillerini bir koy ortaya bakalım. Gerçeklerden mi yoksa uydurmalardan mı bahsediyorsun, görelim. Bu arada bir sözlük bul da orada gerçek nedir, inanç nedir, öğren.

Genel bir gerçekten bahsediyorum ve soruyorum; Gerçeği inkar etmek iyi bir şey midir?

Bu arada şunu da belirtmeliyim ki, sonsuza kadar yanarak işkence görmeyi hiç bir insan hakketmez. İyi veya kötü. Kötülüğe verilecek ceza da orantılı olmalıdır. Bir insan ekmek çaldı diye kafası kesilemez.

Neden hak etmesin? İnsan kutsal (dokunulmaz) bir varlık mıdır?

Sitelerde Paylaş

Bu arada şunu da belirtmeliyim ki, sonsuza kadar yanarak işkence görmeyi hiç bir insan hakketmez. İyi veya kötü. Kötülüğe verilecek ceza da orantılı olmalıdır. Bir insan ekmek çaldı diye kafası kesilemez.

İNTERNETTİN HOCADAN MANİFESTOOOO.

Haklısın ayrıca eşit suça eşit cezada bence mantıklı değil..Çok zengin birinin ihtiyacı olmadığı halde hırs için kokain satması ile fakir birinin fakirlikten esrar satması nasıl aynı kefeye koyulabilir ?

Yada Dünya dinamikleri zaten öyle bir iğrenç kurgulanmış ki bir insan katil olabilir zengin olmak için soyguncu ve ahlaksızlık yapabilir o bile elbette cezası verilir ancak kınanamaz diye düşünüyorum zaten bu kişilerden başarılı olan direk saygı görürken başarız olan kişiler hırsız ilan ediliyor aslında aynı kişilerdi, ikiside fahişeydi erkekse ikiside soyguncuydu katildi dolandırıcıydı mesela....

evet söylerken biraz acımasızca geldi ancak durum budur...

Sen reklamları, mükemmel yaşamları insanların gözüne sokacaksın ve bu adam ömür boyu o yaşamın çeyreğini yaşayamayacak Allahın malları lüks içinde yaşayacak, canları daha değerşi olacak, en iyi hastanelerde, en iyi güvenlik koşullarında, eğlence, keyif, araba, mutluluk yaşam sürecek diğer insanda bir parçada bana dedi mi o adam haydut pislik toplum dışı ahlaksız olacak ? özendiren bir toplum dinamiği olulmuş suç kimde ?

paraya tapılan bir dünyada adam para peşine düşerse suç kimde ?

ve dinamiklerde gene öyle bir tasarım var ki ; fakirin birşeyler elde etmesini en başta diğer fakir engelliyor çok ikginç tabi bununda tedbiri alınmış, vatan için ölmek, namuslu onurlu olmak, vb erdemlerde hep fakirlerden beklendiği için piyon olarak kalırlar....

adam grev yapar diğer işçi ulan helal ben gitmedim ama benim adımada orada demez ulan nankör arpan fazla mı geldi?

Kadının biri boşanır 4. kocayı alır, yada bir mahallede tek yaşar vay efendim sen şöylesin ancak işin garip tarafı ise aynı kınayan kişiler tv'de bazı bu zavallı kadının yaptıklarının 1000 mislini yapar ve bu tepki göstern kişi onu kınamaz aksine hayranlık besler...yani fakir fakiri engeller buda zenginlere yarar....

vatan sevgisi der nedir hocam vatansevgisi evimdir, işte düşman gelir ailem için savaşmalıyım, vatan namustur der, ama o ülkede bu şahsa bir bok verilmez değerde verilmez...dur bir dakka yaw bu nedir dedin mi hainsin..ama o futbolcu hain değildir..aslında bilmez ki sen o zengin tayfasının daha rahat yaşaması için bekçilik yapmaktasın...ağır oldu değil mi...

Ne der 700 tl maaş alayım ama helal lokma olsun, al işte helal ne demek? adam seni köle gibi çalıştırıyor, 8 saat yerine 10-12 saat çalışıyorsun hatta patronun haramın karlını yiyor oradan sana maaş veriyor...lakin bir arkadaşın bir dakika Patron sen bizi sömürüyorsun hakkımızı ver dedimi en başta o helalci dostumuz vuruyor kafasına ona katılacağına kendisi engelliyor..

Ticarerette bile yasal dolandırılar almış başını gitmiş ama o helal 5 liralık malı 10 tlye kakalamak normal ama adamın cebinden haksız 1 tl çalmak suçtur..

Dİnler bile, ahlak kuralları, toplum kuralları daima fakir kesimi engellemeye odaklı kurgulanmıştır...

tarihinde internettin_hoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen insan yazması bir kitaptaki Allaha göre değerlemdirme yapıyorsun, varsa bir Tanrı ve iyiyse o İsveçli dostumuza kesinlikle kötü davranmayacaktır zaten...Artık Tanrı kavramını şu insan yazması insan tasarımı kitap ve Tanrılardan kurtaralım, ideolojik ve siyasi bir kitaptan öte değiller..O isveçli o dediklerinden daha iyi bir yerde olacaktır merak edilmesin :)

Doğru; Tanrı kavramını insan yazması, insan tasarımı laik-seküler kitaplardan ve de insanların tasavvurlarından kurtaralım. Tanrı'yı bizzat Tanrı'nın kendisinden dinleyelim.

Deistlerin şu huyunu hiç sevmiyorum işte; "Bir Tanrı varsa böyle yapmaz". Nerden biliyorsun kardeşim; Tanrı ile görüştün mü, elçisi misin?

Sitelerde Paylaş

Doğru; Tanrı kavramını insan yazması, insan tasarımı laik-seküler kitaplardan ve de insanların tasavvurlarından kurtaralım. Tanrı'yı bizzat Tanrı'nın kendisinden dinleyelim.

Deistlerin şu huyunu hiç sevmiyorum işte; "Bir Tanrı varsa böyle yapmaz". Nerden biliyorsun kardeşim; Tanrı ile görüştün mü, elçisi misin?

Sen gördün mü peki o yaşadığı mechul sapık muhammet ve kıytırık sapık allahını peki?
Sitelerde Paylaş

Tartışalım!

Cennet ve Cehennemi Morttan sonra kabul ederseniz Allahıda İnsanın dışında görünmeyen bir Yaratıcı otorite olarak kabul ederseniz.Elbette Tartışmaya bile girilmez.Allah adil olmayan bir yaratıcı otoritedir.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Allah'tan başla ilah olmadığına göre bunu sorgulamak anlamsız.

Bunu teoride bile sorgulayamamak, direkt olarak "benim allah'ım iyidir, iyiliği de bu kadar barizdir o sureler gerçek değil ki hem bakınız islamiyetin egemen olduğu kültürlere; allah'tan geldiği söylenen emirlerin uygulandığı ülkelere.. ne kadar da gelişmişiz ve medeniyiz batı kültürlerine kıyasla.. hem kusursuz bir varlığın iyi olup olmadığı hakkında konuşmak senin ne haddine" diye çıkışabilecek geçmişe ve geleceğe sahip bir öğretinin peşinden gitmediğini içten içe bilmek senin için üzücü oluyor mu peki? Nasıl bir histir bu?

Anlık iletini sevdim, gelecek amaçlarından birisidir umarım: Yanlış yolda herkesle yürüyeceğine doğru yolda yalnız yürü.

tarihinde Aberforth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...