Jump to content

Ateist insan en az teist kadar huzurludur

Recommended Posts

• İleti 309
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evet allahın adını anan birisi yalan söyleyemez.

Zaten uyanıklar da enayileri Allah Allah diyerek dolandırıyorlar mesela Adnan, Cübbeli gibi. Normal şartlarda beş para etmeyen herifler ağızlarına Allah kelimesini dolayıp enayiler cennetinde bulunmaz hint kumaşı muamelesi görüyorlar.

Sitelerde Paylaş

Bütün azınlıkların genel olarak yaşadıkları bir problemdir yanlış imaj..

Dünyada belkide yüz milyonlarca depresif, melankolik insan görebilirsiniz. Bunların da büyük bölümü herhangi bir dine inanan insanlardır istatistiki açıdan.

Fakat sıradan insanın, gördüğü bir veya birkaç kişilik örneği genelleyerek uzakta olduğu bir topluluğu yargılamak gibi bir alışkanlığı vardır.

Bir insanın, hayatında tanıdığı tek finlandiyalının epey paranoyak olması sebebiyle "finlandiyalılar çok güvensiz ve huzursuz tipler yeaaa" demesi veya hayatının içsel olarak zor dönemindeki bir ateist ile tanışıp "ateistler hep bunalımda lan" demesinden bahsediyorum. Üstelik bu tuhaf yargılar epey geniş bir yayılma alanı bulur, diğer insanlar tarafından rahatça kabul edilebilir.. Tuhaf bir eğilim.

Sırada dürüstlük vakti.

Bir teistin kabul ettiği disiplinin, çoğunlukla kendisine özgü kabulleniş mekanizmaları vardır.

Daha kötü durumda olmadığına şükretmek, azıyla yetinmek, kaderinin bu olduğunu düşünüp umursamamaya alışmak gibi..

Bir ateistin böyle bir lüksü yoktur. Bana göre, ateist insan en az teist kadar huzurlu olabilir. Fakat teist insan, ateist insandan daha kolay huzurlu olabilir.

Kendini kandırabilmenin gücünü küçümsemeyin, sadece düşünce ile kendinizi sokabileceğiniz ruh hallerini bilseniz şaşırırdınız.

Mesela: http://tr.wikipedia.org/wiki/Histeri

tarihinde Aberforth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ateist insan,dincilerin zırvalarını ayrıcalık saymadığından her adımında engelllerle karşılaşsada,üzülsede şikayet etmez sızlanmaz,istemediğini yapmaz,istediğinide yapmasına engel oldurmaz.dolayısıyla kimseyi suçlamaz,kimseden af dilemez,bişi yapmaya zorlanmaz.eee böyle olunca kimseden kötülük beklemez,düşmanı olmaz,başına zararlı bir şeyde gelmez.

dincinin korkunç hayali karşısında huzur budur.

Sitelerde Paylaş

Sadece kendisinin şahit olduğu bir gerçeği ispat edememek ve bunu ispat edebilecek bir varlığa inanmamak,

Bir haksızlığa maruz kalmak ve hakkını iade edebilecek bir varlığa inanmamak,

Bir insana ne kadar huzur verebilirse o kadar huzurlu olabilirsiniz.

ancak olaya tersinden bakılacak olursa;

Sadece kendisinin bildiği bir gerçeği gizlemek ve bu gerçeği ifşa edebilecek bir varlığa inanmamak,

Bir haksızlık yapmak ve haksızlığı cezalandırabilecek bir varlığa inanmamak,

Bir insana ne kadar huzur verebilirse o kadar huzurlu olabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Zaten uyanıklar da enayileri Allah Allah diyerek dolandırıyorlar mesela Adnan, Cübbeli gibi. Normal şartlarda beş para etmeyen herifler ağızlarına Allah kelimesini dolayıp enayiler cennetinde bulunmaz hint kumaşı muamelesi görüyorlar.

kuran okumayanın hali budur.
Sitelerde Paylaş

Feminizm kocayı buluncaya, komünizm parayı buluncaya, ateizm uçak sallanıncaya kadardır. :)

Sizin nereniz sakin huzurlu allah aşkına. Yazdığınız yazılardan bir huzursuzluk, özgüvensizlik, aceba, olumsuzluk, intihara teşebbüs ettim edeceğim akıyor. Kendinizi kandırmayın gelin tövbe edin. :)

Sitelerde Paylaş

Dine de kafayı yiyince, cinler görmeye başlayınca döneriz.

Bizim bir irfan abi vardı. Ateist miydi bilmiyorum ama, komünist irfan derlerdi, deli irfan oldu. Deli olması genetik. Ailede var. Sonra da hacca gitti hacı oldu.

Bak irfan abinde doğru yolu bulmuş. Ateizm bir ayağın çukura girince biter. Benimde çok tanıdığım var gençliğinde züppe olupta ihtiyarlayınca hacı olan :)

Sitelerde Paylaş

Arkadaş çevresinde özgüven eksiklğinden dolayı adam yerine konmayan gençlerin, diğerleriden farklı olmak için ateist olmalarını, veya o role bürünmelerini saymıyorum. Her türlü kötü alışkanlık özentiden başlıyor zaten. :)

Sitelerde Paylaş

Dine de kafayı yiyince, cinler görmeye başlayınca döneriz.

Bizim bir irfan abi vardı. Ateist miydi bilmiyorum ama, komünist irfan derlerdi, deli irfan oldu. Deli olması genetik. Ailede var. Sonra da hacca gitti hacı oldu.

demekki onun deliliği bazı akıllılardan daha iyi.
Sitelerde Paylaş

kısastan kurtulur sonra,tövbe ederse.

Kadına kadın, hüre hür, köleye köle deniyor, köle olmayan hür birisi bir köleyi öldürdümü ona kısas yapmıyor o katilin kölesini öldürün çıkıyor bu dediğinde, Yada bir erkek bir kadını öldürdümü hiç alakası olmayan başka bir kadını kısas edin çıkıyor bu yazılanda, bu nasıl mantık ? Adalet anlayışı çarpık bu allahın.
Sitelerde Paylaş

evet allahın adını anan birisi yalan söyleyemez.

Tam tersi atılan... Müslümanlarını anasını Allah adıyla ağlatanlara baksana...

Bak irfan abinde doğru yolu bulmuş. Ateizm bir ayağın çukura girince biter. Benimde çok tanıdığım var gençliğinde züppe olupta ihtiyarlayınca hacı olan :)

Yahu uydurup durmayın.. Çok ateist tanıdığın vardı da ihtiyarlayınca hacı oldu demek.

Buna kim inanır? Sanki elini sallasan ateiste çarpıyor, bunlar da gözlem altına alınıyor ve yaşlandıklarında hacca gittikleri kaydediliyor..

Atın ama biraz daha sağlam atın. Benim bir dolu ateist arkadaşım, eşim dostum var, hiçbirinde böyle bir davranış görmedim, ana babalarında da.

Benim kendi anneannem kucağımda öldü, ne bir dua çıktı ağzından ne de Allah adı. Tek bir gün bile... Bilinci yerinde ihtiyarlamıştı çünkü.

Allah herkese böyle ölümler nasip etsin inşallah.

Sitelerde Paylaş

Yoo çok ateist arkadaşım yoktu. Hatta hiç yok. Gençliğinde olmadık züppeliği yapıp yaşlanınca hacı olanlar var. Tipik Türk toplumu böyle işte napalım. Akıl başa yaşlanınca geliyor.

Senin annneannen için üzüldüm kendi adıma. Ama onun son nefesinde Allah demeden ölmesi demek cennete gidemeyeceği anlamına gelmez. İnşallah cennete gider. Orasını Allah bilir.

Sitelerde Paylaş

Sicim teorisine göre galiba diğer adı M teorisiydi. İnsanın zihninde düşüneceği bir şey eninde sonunda gerçek olacakmış. Sonsuz ihtimal kuralına göre söylüyor bilim adamları. Ateistsiniz anladık ama iğne ucu kadar bile ihtimalde mi yok Allah'ın var olması için?

Sitelerde Paylaş

Cismi yalancı bir cennet içinde bulunan kalbi ve ruhu cehennemde azap çeken bir kimseye mutlu denebilir mi?

İdam sehpasında hem kendinin hem de sevdiklerinin idamını bekleyen bir kimse sehpanın süslemesinden lezzet alabilir mi?

İşte, bu dünya bir kafir için, bir idamhane hükmündedir. Kendi ve sevdikleri ecel celladının satırıyla kesilip, hiçliğe ve yokluğa atılmayı ve kabir ejderhasının ağzına atılmayı bekleyen zavallı kimsesiz biçarelerdir...Musibetler, hastalıklar ve belalar ise, kafirin bu yalancı dünya cennetinin muzır haşereleri hükmündedir..Bir kafir bütün hayatı boyunca devamlı ayrılık ve yokluktan gelen tokatları yiyerek yaşar..Yani, daha asılmaya gitmeden devamlı olarak ayrılık ve yokluktan gelen sıkıntı ve elemlerden dolayı daimi olarak azab çeker...Kendini, vazifesiz, başıboş ve manasız olarak görür..Kafirin hayatının tek meyvesi ve neticesi kendi cenazesidir..Yani, kafirin hayatından elinde kalan hiç bir şey yoktur..Hayatının neticesi akreplere, yılanlara ve farelere yem olmaktır..

Mümin ise, bu dünyayı misafirhane ve ticarethane olarak görür..Misafiri olduğu evsahibinin emirlerine göre yaşar..Hem güzelce bir ticaret ve kar elde eder..Her bir gün, mü'mine verilmiş bir sermaye gibidir...ölüm, mü'min için dostlarına ve hakiki vatanına kavuşmak için bu dünya hayatındaki vazifesinden terhistir..ecel ise terhis teskeresidir..Kabir ise, cennet salonlarının kapısıdır..Hastalıklar ve musibetler ise gaflet uykusuna dalmamak için Allah'ın tatlı ikazlarıdır..Bu sebeple bir mü'minin hayatında manasızlık, ayrılık ve yokluk yoktur..Onun ömrü geçiyor ama her bir günde ahiret ticareti yaptığı için ve elinde ebedi karlar kaldığı için kalbi daima huzurludur..

Elhasıl, bir mü'minin kalbinde cennet çekirdeği vardır..Kafirin kalbinde ise, cehennem tohumu vardır..Daha cehenneme gitmeden manevi bir cehennem azabını bu dünyada da çeker.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...