Jump to content

Din Kaynaklı Büyük Askeri Olaylar

Recommended Posts

Öncelikle; bu yazı öznel yargılardan ziyade, nesnel verilerden yararlanılarak bir soruna dikkat çekmek amacıyla yazılmıştır..

Lütfen yorumlarınız bu amacı vurgulamaya gayret etsin.

1. Haçlı Seferleri

Clermont Konsili ile başlayan askeri akınlardır.

"15 Temmuz 1099 günü öğleden sonra, akşam üstü ve ertesi sabah Haçlı ordusu mensupları Kudüs'de bulunan bütün Müslümanları ve Yahudileri öldürmeye başlayıp dünya tarihinde eşine az rastlanır bir vahşet gerçekleştirdiler. Haçlı ordusu Kudüs'te iki gün içinde şehirdeki 70 binden fazla olmak üzere tüm Müslümanları ve Yahudileri kılıçtan geçirdiler."

Haçlı Seferleri sadece Ortadoğu ile sınırlı değildir. Ayrıca, avrupa kıtasının kendi içerisinde de gerçekleşti. Albigeois Haçlı seferi ile Fransa'da yaşayan Katharlar kılıçtan geçirildi; savaş esnasında hayatta kalmayı başaranlar engizisyon emirleri doğrultusunda canlı olarak yakıldı.

Baltık Haçlı Seferi ile Avrupa kıtasındaki son paganlar da haçlı ordularının baskılarıyla hristiyanlaştırıldı, karşı koyanlar imha edildi.

2. Mezhep Savaşları

Aziz Bartolomeus Yortusu Kıyımı bu konuyla direkt olarak alakalıdır. Avrupa içerisinde yaşayan ve Huguenot denilen protestan mezhebindeki onbinlerce hristiyan katoliklerce avlanmışlardır.

Kerbela ve tarihi kaynaklara göre iki taraftan toplam 140.000 askerin katıldığı Çaldıran Savaşı islam dünyasındaki mezhep çatışmalarına örnek olarak gösterilebilir.

Toplamda 1 milyon kadar insanın birbirleri ile savaştığı Otuz Yıl Savaşı elbette bu kategoridedir. Bu dini mezhep çatışmasının sonucunda Vestfalya Antlaşması imzalanmıştır ve antlaşma ile elde edilen barış çoğu tarihçi tarafından modern çağın başlangıcı olarak kabul edilir.

3. Uzakdoğu'daki Dini Karışıklıklar

Taiping Ayaklanması bu kategoriye dahil edilebilir. Bunun dışında, tarihte savaşmayı dini öğelerle bütünleştirip bir kültür haline getirmiş asya toplulukları vardır.

4. İslam Devletleri

Araştırmaktan zevk aldığım bir tarih alanı değil bu yüzden pek bilgili açıkçası. Fakat zorunlu eğitim boyunca gördüklerimden hatırladığım kadarıyla Dört Halife, Emevi ve Abbasi dönemlerinde birçok devletin tarih sahnesinden dini yayılımcılık ülküsüyle silindiğini hatırlıyorum. Her şey olup bittiğinde, arap yarımadasında ortaya çıkan bir dinin temsilcisinin yönettiği (yani halifenin yönettiği) batıda trablusgarp, doğuda horasan ve kuzeyde kafkasya'ya uzanan bir devlet vardı. İspanya ve Doğu Avrupa'ya yönelik akınlar ve Çin ile yapılan savaş da unutulmamalı elbette.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

gönderildi (düzenlendi)

Herhangi bir teist üye tarihte ateizm adına yapılmış bir toplu katliam veya savaş bulmayı başarabilirse lütfen foruma eklesin biz de entelektüel atalarımız yüzünden hep beraber utanalım. ^___^

tarihinde Aberforth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Ateizm adına katliam olmuş mudur bilinmez ama tarihteki büyük katillerin katil olmalarındaki sebebin ateizm olduğunu yadsıyamayız.

Ciddi bir iftira.

Herhangi bir dine inanıyorken katil olan, milyarlarca insanı dolandıran kişiler olduğu gibi bunları herhangi bir dine inanmayıp yapanlar da var elbette. Din veya dinsizlik burada doğrudan bir filtre değil anlıyor musun Cervantes? Benim burada bahsettiğim şey ise dini sebepler gösterilerek yapılan katliamlar...

Tarihte kimse ateizmi kaynak göstererek kimseyi öldürmedi.

Kişisel düşünceler ise ikinci cümlemde dediğim gibi, olayların ana sebebi değil.

Günümüzün en donanımlı hapishanelerinde yüksek korumayla toplumdan izole edilmesine gerek duyulmuş suçlular, tam aksine, dini yönelimleri olan insanlar.. Charles Manson geldi aklıma direkt olarak mesela.

Çirkin bir iftiracı olarak kalmak istemiyorsanız, şöyle yapalım mı?

Tarihteki büyük katillerin isimlerini verin ve bunların sebeplerinin ateizm olup olmadğını görelim.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Hitler, Stalin, Mao, Pol-Pot, Mussolini vs...

Stalin ve Mao marksist öğretileri diğer toplumlara dayatma amacıyla sert yöntemlerden kaçınmayarak yola çıktılar.

Marksizm eşittir ateizm değildir, birçok marksistin ateist olması böyle bir saçmalığa karşılık gelmiyor.

"Barış savaşla kazanılır" mantalitesindeki adamlar barışın şartlarını kendilerinin istediği şekilde olması koşuluyla, tarih boyunca olaylara girişti.

Marksistler de bunlar arasında işte.. Bunun ateizmle alakası yok Cervantes.

Hitler 1. dünya savaşı sonrası büyük hezimete ve baskıya uğrayarak zenefobikleşmiş bir halkın psikolojisinin vücut bulmuş hali. Mein Kampf'ta şöyle diyor: "eminim ki ben yaratıcımızın temsilcisi olarak hareket ediyorum. yahudilere karşı savaşarak tanrının işini yerine getiriyorum."

Asılsız dayanaklardan oluşan iftiracı tutumunuz ile konumu daha fazla kirletmeyin, başka insanların size kanmaması adına gerekli cevapları verdim. İyi günler.

Sitelerde Paylaş

Ciddi bir iftira.

Herhangi bir dine inanıyorken katil olan, milyarlarca insanı dolandıran kişiler olduğu gibi bunları herhangi bir dine inanmayıp yapanlar da var elbette. Din veya dinsizlik burada doğrudan bir filtre değil anlıyor musun Cervantes? Benim burada bahsettiğim şey ise dini sebepler gösterilerek yapılan katliamlar...

Tarihte kimse ateizmi kaynak göstererek kimseyi öldürmedi.

Kişisel düşünceler ise ikinci cümlemde dediğim gibi, olayların ana sebebi değil.

Günümüzün en donanımlı hapishanelerinde yüksek korumayla toplumdan izole edilmesine gerek duyulmuş suçlular, tam aksine, dini yönelimleri olan insanlar.. Charles Manson geldi aklıma direkt olarak mesela.

Çirkin bir iftiracı olarak kalmak istemiyorsanız, şöyle yapalım mı?

Tarihteki büyük katillerin isimlerini verin ve bunların sebeplerinin ateizm olup olmadğını görelim.

Ateizm bir hiçliktir, dolayısı ile ateizmin iyi yada kötü Kuralları, değer yargıları yoktur.Bunu da ben değil burdaki ateistler söylüyor

Dolayısıyla ateizmin kaynak olabileceği bir şey yok, hiçlik dışında

tarihinde kerem34 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Stalin ve Mao marksist öğretileri diğer toplumlara dayatma amacıyla sert yöntemlerden kaçınmayarak yola çıktılar.

Tamam öyleyse ben de diyorum ki aslında senin bahsttiklrin de din savaşı değil, gerçekte iktisadi sebeplerden çıkmış savaşlardı.

Mein Kampf'ta şöyle diyor: "eminim ki ben yaratıcımızın temsilcisi olarak hareket ediyorum. yahudilere karşı savaşarak tanrının işini yerine getiriyorum."

Hitler hem yahudi düşmanı olacak hem de bir yahudinin dinin inananacak öyle mi?

Sitelerde Paylaş

Ateizm bir hiçlik dolayısı ile ateizmi. iyi yada kötü Kuralları değer yargıları yoktur.Bunu da ben değil burdaki ateistler söylüyor

Dolayısıyla ateizmin kaynak olabileceği bir şey yok, hiçlik dışında

Ahlaki dayatmalar içerisinde olmayan herhangi bir düşünce biçimi her yönden daha onurludur benim gözümde.

Ahlak birçok yönden göreceli ve kendisinden olmayanları kısıtlayıcı bir olgu sonuçta. Kimse kimseye zarar vermediği sürece istediği gibi yaşamalıdır. Bu altın kural dışında, her şey dayatma ve saçmalık benim gözümde.

Ateizm hiçliğe karşılık gelmiyor.. Hatta bence tam tersi, çok şeyin varlığına inanan fakat bunların aslında kültürel aktarımlar olduğunu göremeyen ve kabul ettiği bir çok görünmeyen varlığın aslında "hiç" olduğunu idrak edemeyenlerin karşısına geçip onlara bakıp şaşıran bir ideoloji!

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Mein Kampf'ta şöyle diyor: "eminim ki ben yaratıcımızın temsilcisi olarak hareket ediyorum. yahudilere karşı savaşarak tanrının işini yerine getiriyorum."

Hitler hem yahudi düşmanı olacak hem de bir yahudinin dinin inananacak öyle mi?

Kimse öyle bir şey söylemedi. Hitler'in de asıl derdi musevilik ile değil yahudiler ileydi zaten.

Örnek ile açıklamak gerekirse..

Günümüz müslümanlarının büyük bölümünün yahudileri sevmediğini görebiliriz fakat bu onların museviliğin başlattığı yolda çıkan bir din olarak islamın yanlış olduğunu düşünmelerine sebep olmuyor değil mi?

Eğer devam edeceksen, konu dışı sorularını özel mesaj yoluyla sor veya konunun temel içeriğine geri dön. Asılsız iftiralarının yanlışlığını göstermek için gerçek tarihi bilgiler verme amacıyla açmadım bu konuyu. Marksizmi tartışmıyorum ben.. O başlıklara git, saygın olsun biraz konuyu açana.

Sitelerde Paylaş

Ahlaki dayatmalar içerisinde olmayan herhangi bir düşünce biçimi her yönden daha onurludur benim gözümde.

Ahlak birçok yönden göreceli ve kendisinden olmayanları kısıtlayıcı bir olgu sonuçta. Kimse kimseye zarar vermediği sürece istediği gibi yaşamalıdır. Bu altın kural dışında, her şey dayatma ve saçmalık benim gözümde.

Ateizm hiçliğe karşılık gelmiyor.. Hatta bence tam tersi, çok şeyin varlığına inanan fakat bunların aslında kültürel aktarımlar olduğunu göremeyen ve kabul ettiği bir çok görünmeyen varlığın aslında "hiç" olduğunu idrak edemeyenlerin karşısına geçip onlara bakıp şaşıran bir ideoloji!

senin ahlaki dayatmalar dediğin şeyler zina yapmamak,hırsızlık yapmamak,iyi ahlaklı olmak,infak etmek,güzel söz söylemek,vs. gibi şeyler sanırım. Böyle dayatmaya can kurban ama ateist için aynı şeyler geçerli değil sanırım

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

senin ahlaki dayatmalar dediğin şeyler zina yapmamak,hırsızlık yapmamak,iyi ahlaklı olmak,infak etmek,güzel söz söylemek,vs. gibi şeyler sanırım. Böyle dayatmaya can kurban ama ateist için aynı şeyler geçerli değil sanırım

Dünya üzerindeki bütün dinler, üstte saydığın gibi, içerisinde güzel dayatmalara sahip. Ben kısıtlayıcı olanlarından söz ettim önceki mesajımda.

Ben bir ateistim fakat hayatım boyunca asla zina yapmadım, asla hırsızlık yapmadım, kimseye zarar vermedim.

Bunları yapmamak için gerçekten bir insanın geçmiş yüzyıllardan gelen eski öğretilere ihtiyaç duyması görüşü tuhaf değil mi?

Tek gereken, karakter.. ;)

Sitelerde Paylaş

Dünya üzerindeki bütün dinler, üstte saydığın gibi, içerisinde güzel dayatmalara sahip. Ben kısıtlayıcı olanlarından söz ettim önceki mesajımda.

Ben bir ateistim fakat hayatım boyunca asla zina yapmadım, asla hırsızlık yapmadım, kimseye zarar vermedim.

Bunları yapmamak için gerçekten bir insanın geçmiş yüzyıllardan gelen eski öğretilere ihtiyaç duyması görüşü tuhaf değil mi?

Tek gereken, karakter.. ;)

dinin sadece bunları yapmamak için gerekli olduğunu söyleyen oldumu ? yoksa sen böyle olduğunumu sanıyorsun ?

Sitelerde Paylaş

Savaşlar din adına çıkmaz ancak din en büyük kozlardan biri olarak oynanır..

Bu arada Hitler dinsiz değildi, illaki sizin kutsal kitaplardaki dinlerden birine inanmak zorunda mı? mussolinide dinsiz değildi..

Bugün Türkiye iktisadi bir savaşa girse gene Din ve vatanseverlik sömürüsü fazla fazla kullanılacak hiç şüphesiz he kazanan kim olacak elbette para babaları..

Sitelerde Paylaş

Zinayı haram olarak saymıyorsan yapılmaması hiç inandırıcı değil.

Şahsi bir sıkıntı vardır. Çünkü haram olduğunu benimsememişseniz en doğal ihtiyaçlardan biridir cinsel birliktelik.

Kendimi eşime saklıyorum diyorsan o başka ^_^

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Zinayı haram olarak saymıyorsan yapılmaması hiç inandırıcı değil.

Şahsi bir sıkıntı vardır. Çünkü haram olduğunu benimsememişseniz en doğal ihtiyaçlardan biridir cinsel birliktelik.

Kendimi eşime saklıyorum diyorsan o başka ^_^

Cinselliği parayla satın almayı etik ve zevk verici bulmuyorum.

Diğer türlü de, karşılıklı sağlam bir ilişkiye girmek kolay değil ve gerçek bir erkek sevdiği-sevildiği kadına karşı sadakat ile sorumludur.

Hayvani ihtiyaçlarımın yanısıra beni ateşlerde yakmakla tehdit eden bir yasak yok diye kendisiyle seks yapmama izin veren her kadın ile bu eyleme girişmeme gerek yok. Ben böyle bir erkeğim.

Her neyse, konunun temel içeriğine geri dönelim!

Sitelerde Paylaş

En çokta gücüme giden bu , atalarımızı katletmiş bir dinin uşağı olmuş durumdayız.

Hitlerin 2. dünya savaşında katlettiği yahudi sayısı , o günkü dünya nüfusunu ele alırsak aşalık emevilerin katlettiği Türk sayısından fazla değildir.

tarihinde Karsıyakalı1912 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...