Jump to content

Din Kaynaklı Büyük Askeri Olaylar

Recommended Posts

• İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

En çokta gücüme giden bu , atalarımızı katletmiş bir dinin uşağı olmuş durumdayız.

Hitlerin 2. dünya savaşında katlettiği yahudi sayısı , o günkü dünya nüfusunu ele alırsak aşalık emevilerin katlettiği Türk sayısından fazla değildir.

Arapların yaptığı nefsi müdafaadır.

Sitelerde Paylaş

senin ahlaki dayatmalar dediğin şeyler zina yapmamak,hırsızlık yapmamak,iyi ahlaklı olmak,infak etmek,güzel söz söylemek,vs. gibi şeyler sanırım. Böyle dayatmaya can kurban ama ateist için aynı şeyler geçerli değil sanırım

Dünya üzerindeki en büyük ikiyüzlü yaratıklar sizi , cennette zina yapmak için , dünyada zinadan kaçıp , böyle dayatmaya can kurban diyecek kadar sefilsiniz.

Sitelerde Paylaş

Hem öyle olsa bile sonsuza kadar düşman mı kalmak zorundayız. Bu mantıkla bakacak olursak çinlilier,ruslar,ingilizler,avusturyalılar,araplar,farslar vs... hepsiyle düşman olmamız gerek zira hepsiyle savaş verdik zaman zaman.

Sitelerde Paylaş

İnsanın gözlerini memeleri yeni çıkmış huriler bürürse put adına yapılan her zulmü görmezlikten gelir. Artık onun için insanlık, adalet, sevgi falan önemli değildir, önemli olan putun onayını almaktır. Muhammed insanların bu zaafını çok iyi görüp kullanmış.

Sitelerde Paylaş

Bu savaşların hiçbiri din kaynaklı değildir. Mesela 30 yıl savaşlarını ele alalım;

Eğer bu bir din savaşı olsaydı katolik Fransa kendi mezhebindekilerinin yanında olurdu. Halbuki fransa bu savaşta protestanların yanındadır.

Sitelerde Paylaş

Hem öyle olsa bile sonsuza kadar düşman mı kalmak zorundayız. Bu mantıkla bakacak olursak çinlilier,ruslar,ingilizler,avusturyalılar,araplar,farslar vs... hepsiyle düşman olmamız gerek zira hepsiyle savaş verdik zaman zaman.

Senin dinin kendisinden olmayana yada inanmayanın katli vacibdir diyor , din allahın olana kadar savaşın diyor, senin savunduğun dogma burda, bırak mağdur edebiyatını.Sevsinler sizin mazlumiyetinizi ve mağduriyetinizi.
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Bu savaşların hiçbiri din kaynaklı değildir. Mesela 30 yıl savaşlarını ele alalım;

Eğer bu bir din savaşı olsaydı katolik Fransa kendi mezhebindekilerinin yanında olurdu. Halbuki fransa bu savaşta protestanların yanındadır.

Hiçbiri mi? Konuyu açan mesajda yazdıklarımın hiçbiri mi? Öeh.. İlk sayfada ateizme yönelik aslı olmayan iftira mesajlarıyla başlayıp, ardından asıl niyetin olan siyasi hasetlerini gösterirken, tüm bunlarda ağzının payını verdiğim realist cevaplara doyamadın ve hala burada mısın sen yani?

Bir daha benim konularıma yazmanı istemiyorum, ben de seninkilere yazmayacağım Cervantes.

An itibariyle ateistforum'da tek haneli iq puanına sahip olduğunu gösterebileceğin kullanılmaya hazır durumda 8890 başka konu var zaten, istikametin oralar olsun bir zahmet.

Otuz yıl savaşlarında fransızların duruşu çok farklı ve cahilce yaklaşılmaması gereken bir konu. Savaş temel olarak mezhepsel kutuplaşmalardan doğdu. Hiçbir kaynak bunun aksini iddia etmiyor. Fransa'nın pozisyonunu şekillendiren olguları bilmeden konuşmayın. Zaten her savaşın kutuplaşmalar yaratmaktaki bir ana sebebi olduğu gibi, savaş ortamını hazırlayan yan etkenler de vardır elbette.

Ama bu konuda sırp prensinin öldürülmesi örneğini vermek, ne derece kudretli bir cehalet örneğidir yahu.. Sözünü edebileceğimiz yan etkenler ne, sırp prensinin öldürülmesi ne. O kadar farklı uç şeyler ki.. Bazen bir savaşı başlatan koordinatlarını şaşırmış bir askeri amaçlı casusluk uçağıdır, bazen kurulmakta olan bir savunma örgütlenmesidir, bazen illegal gruplara lojistik destek vermektir, bazen sahip olunan doğal kaynakların satışlarının durdurularak küresel ekonomik krize yol açmaktır, bazen bir prensin öldürülmesidir, bazen de aşırı bir liderin çıkıp ani propagandalara -doğru yerde doğru zamanda- girişmesidir. Savaşı başlatan kıvılcım ile ana etken ve yan etkenleri aynı kategoride değerlendirmek nasıl bir cehalettir?

Gecenin bir vakti sinirim bozuldu.

Neyse arkadaşlar. Bir örnekten bahsedeceğim.

Vahhabiler, esasında aynı milletten olmalarına rağmen bazı arap toplulukları ile çatışır. Bunu yaparken de batılı ittifak güçlerinin desteklerinden yararlanırlar, teknolojilerini ve hemen hemen bütün güçlerini ham petrol parasıyla batıdan satın alırlar; resmi karasal savaşlara girişmezler bile. Her şey batıdan aldıkları askeri teknolojiyle yapılır.

Hristiyan batıyla bu kadar iç içe olan vahhabilerin yaptıklarını, sırf zaruri ittifaklardan dolayı, dini kaygılarla yapılmadığını iddia etmek mantıksız olur mesela. Vahhabiler, kendilerinden olmayanların gerçek müslümanlar olmadığını düşünür ve araplar arasından vahhabi olmayanları temizlemeleri gerektiğine inanırlar.

Mesela arap dünyasında ardı ardına iç isyanlar çıkarken Suudi Arabistan ve Katar'ın yaptıklarını hatırlayanlar var mı?

Veya mesela baasçılara karşı tutumlarını ele alalım. http://www.velfecr.c...n-7273h-tr.html

Her neyse bu konu siyasi bir konu değil ve daha fazla siyasi mesaj istemiyorum. Benim dikkat çekmek istediğim nokta ilk mesajda görülebilir.

tarihinde Aberforth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tarihin tam olarak yüzde kaçını biliyorsunuzki bu kadar kesin konuşuyorsunuz? Televizyonda çıkan tarih profesöleri bangır bangır bağırıyor, türk ve dünya tarihinin hala yüzde 60 ı su altında, saklanıyor diye. Bu bir.

Geçmişte atesitler varmıydı bilmem. Ama varsa bile kimsenin etlisine sütlüsüne karışmayan tiplerdir. Yani o devirlerde ben Allah'a veya Tanrı'ya inanmıyorum diye ortalarda dolaşmak sıkar biraz. Gerçi bu günlerdede sıkar ama neyse. En basitinden dün bir arkadaşın modluk teklifini müslüman diye geri çevirdiniz. Neymiş ip numaralarınızdan sizi deşifre edermiş. Yahu yaptığınız iyi birşey ise niye korkuyorsunuz? Bu iki.

Dini savaşlar gibi görünen birçok savaş, haçlı savaşlarıda dahil, iyi tarih okumuş biri için aslında dini savaş olmadığı, tıpkı günümüzdeki gibi çıkar çatışması olduğu görülecektir. Hani derler ya osmanlı islamı korudu. Hayır ben katılmıyorum. Osmanlı islamı korudu ama babasının hayrına değil. Çıkarı vardıki korudu. Buda üç.

Yobazlığa bende karşıyım. ama sadece dindarlarda yobaz olmuyormuş. Bunu bu siteye takıldım takılalı anladım. Ateistlerin içindede yobazlar oluyormuş. Yobazlığın her türlüsüne karşıyım.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Geçmişte atesitler varmıydı bilmem. Ama varsa bile kimsenin etlisine sütlüsüne karışmayan tiplerdir. Yani o devirlerde ben Allah'a veya Tanrı'ya inanmıyorum diye ortalarda dolaşmak sıkar biraz. Gerçi bu günlerdede sıkar ama neyse. En basitinden dün bir arkadaşın modluk teklifini müslüman diye geri çevirdiniz. Neymiş ip numaralarınızdan sizi deşifre edermiş. Yahu yaptığınız iyi birşey ise niye korkuyorsunuz? Bu iki.

2 Temmuz 1993 Sivas, Madımak Oteli. Niye korktuğumuzu anlamak istiyorsan kimseye zarar vermemiş ve sadece düşünceleri yüzünden katledilmiş 33 alevinin yitip giden hayatlarını düşün. Aziz Nesin'in nasıl ölümden döndüğünü düşün. İskenderiye Kütüphanesi'nin son ışığı Hypatia'nın hristiyan gruplar tarafından nasıl canlı canlı parçalanarak işkenceler ile öldürülüp, defalarca kez tecavüz edildiğini düşün.

Ben herhalde bilinen tarihten örnekler vereceğim.. Yani, sen ne bekliyordun ki? Siyasi ve ekonomik menfaatler olması dini altyapılar kullanılarak hazırlanmış savaşları dinle alakasız mı kılıyor? Din buralarda doğrudan kullanıldı, meydan savaşlarında komutanlar askerlerine kafirleri öldürmeleri karşılığında cenneti vaad etti ve bu tür şeyler gözden kaçırılmaması gereken olgulardır tamam mı?

Her şey bir yana, dört halife döneminde adını direkt olarak dininden alan bir devletin topraklarını ordular kullanarak genişletmesi söz konusu değil mi?

Haybeden, doğruluğu kesin olmayan kaynaklar üzerinden tarihi tartışma ve örneklemelere girersem bu forumdaki belirli bir kesimden farkım kalmaz ve kendimden utanırım.

Bu kadar yeter. Bu sitenin muhalifleri 2 yıl önce çok daha mantıklı karşı çıkışlarda bulunuyordu.

Onları ve saçmalıklarını bugünlerdekiler yüzünden özleyeceğim kimin aklına gelebilirdi ki? Beterin beteri..

tarihinde Aberforth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...