Jump to content

Büyük Patlamadan Önce Ne vardı?

Recommended Posts

şu şahit olduğumuz varlığı irdeliyoruz...

nasıl oldu da bu varlık oldu...

hep var mıydı...

yoksa mutlak yokluk sürecinin bir anında mı ortaya çıktı...

varlığın bir yaşı var mı yani...

eğer varlığın bir yaşı var sa yani yokluktan doğduğu bir an var sa bu bilinebilir mi...

yokluk varlığı doğrurabilir mi...

varlığı tanrı yarattı ise tanrının bir yaşı var mı...

o kaç yaşında...

tanrı yaratmadı yokluktanda doğmadı varlık hep vardı desek...

neden varlık var...

niçin hiç bir şey olmamak yerine bir şeyler var...

şu şahit olduğumuz varlığı irdeliyoruz...

nasıl oldu da bu varlık oldu...

hep var mıydı...

yoksa mutlak yokluk sürecinin bir anında mı ortaya çıktı...

varlığın bir yaşı var mı yani...

eğer varlığın bir yaşı var sa yani yokluktan doğduğu bir an var sa bu bilinebilir mi...

yokluk varlığı doğrurabilir mi...

varlığı tanrı yarattı ise tanrının bir yaşı var mı...

o kaç yaşında...

tanrı yaratmadı yokluktanda doğmadı varlık hep vardı desek...

neden varlık var...

niçin hiç bir şey olmamak yerine bir şeyler var...

neden varlık var...= neden yokluk var...

yokluk temel olsaydı

neden yokluk var...

diye sormazdık, çünkü yokluğun nedensiz olması,

nedeninin kendisi olması bize doğal ve normal görünür;

çünkü zihinlerimiz öyle programlanmış;

ama varlık temeldir; yokluğun nedensiz olması nasıl

bize doğal ve normal görünüyorsa tıpkı öyle

varlığın nedeni de kendisidir ve şayet

varlığı en temel düzeyinde gözlemleyebilseydik

nedeninin kendisi ya da doğası olduğunu anlayabilirdik

peki varlığın temel olduğunu nasıl ortaya koyuyoruz,

çünkü evren var ve yokluk varlığın nedeni olamaz,

çünkü bu mantıksal bir çelişkidir.

tarihinde osho tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 182
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

neden varlık var...= neden yokluk var...

yokluk temel olsaydı

neden yokluk var...

diye sormazdık, çünkü yokluğun nedensiz olması,

nedeninin kendisi olması bize doğal ve normal görünür;

çünkü zihinlerimiz öyle programlanmış;

ama varlık temeldir; yokluğun nedensiz olması nasıl

bize doğal ve normal görünüyorsa tıpkı öyle

varlığın nedeni de kendisidir ve şayet

varlığı en temel düzeyinde gözlemleyebilseydik

nedeninin kendisi ya da doğası olduğunu anlayabilirdik

peki varlığın temel olduğunu nasıl ortaya koyuyoruz,

çünkü evren var ve yokluk varlığın nedeni olamaz,

çünkü bu mantıksal bir çelişkidir.

ya da zihnimiz sizin dediğiniz gibi düşünmeye programlı...
Sitelerde Paylaş

Zaman bir algıdır. Fiziksel veya kimyasal bir varlığı ifade etmez. Zaman, kütle ve ışığın aldığı süreler arasındaki algı farkının ifade edilmesidir. Yani zaman bize göre yani algılayana göre vardır. Uzayda kütle-zaman hesaplamaları yalnızca bir ölçüm birimi anlamında kullanılıyor. Yani zaman büyük patlama ile oluştu derken aslında bir başlangıç ifade ediliyor. Asla zamanın gerçekten varlığının ortaya çıkması olarak değil. Evrende yol alan maddenin önceki ve sonraki konumları arasındaki fark zaman olarak ifade ediliyor. Matematiksel bir dildir aslında zaman ve sadece insana özgüdür. O yüzden çoklu boyut kuramları dışında zamanda yolculuk olayı bir efsaneden başka bir şey değildir.

tarihinde Cuvcuv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

benim merak ettiğim mesela bing bang den bu yana ortalama 14 milyar yıl geçti değilmi

peki 14 milyar yaşından daha eski galaksiler varmı yanlış anımsamıyorsam var o zaman bing bangin neresine koyuyorsunuz bu durumu

Evrende 14 milyar yıldan yaşlı hiçbir şey yok.

O hesap bazılarının spekülasyonu. Yıldızların yaşının yanlış veya başka ölçülere dayanılarak hesaplanması...

Sitelerde Paylaş

Saygıdeğer Hacı uzay boşluğunda vakum enerjisinin olabileceğini söylemiştin. Peki bu vakum enerjisi neden gezegenleri yıldızları parçalaya mıyor. En basitinden öyle bi vakum enerjisi olsa bizim atmosferimizi uzayın boşluğunda öğütmesi gerekmez miydi.Bu vakum enerjisi yeterince maddeyi öğüttükten sonra sahip olduğu negatif basınç kuvveti sıfırlanmış mıdır acaba. Zira günümüzde uzayın basıncının sıfır olduğu doğru mudur.

Şu video bahsettiğim vakumu gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

Evrende 14 milyar yıldan yaşlı hiçbir şey yok.

O hesap bazılarının spekülasyonu. Yıldızların yaşının yanlış veya başka ölçülere dayanılarak hesaplanması...

Aslında spekülasyonu bile yok. Ben hiç duymadım şahsen, ciddiye alınan bir laf. Evren 7 bin yıl yaşında diyenlerde var malum.

Sitelerde Paylaş

Bütün galaksilerin yaşı aynı olmak zorunda. Çünkü hepsinin tohumu Big Bang'den yaklaşık 300-500 bin yıl sonra atılmıştır.

Evren şeffaflık kazandıktan sonra madde öbek öbek birikerek ilerde galaksileri oluşturacak bir yapı almaya başlamıştır.

Big Bang sırasında ortaya çıkan maddenin yaşı her yerde aynıdır. Onlar hidrojen, helyum, lityum ve berilyumla onların izotoplarıdır.

Diğer elementler çok daha sonra sentez edilmişlerdir. Ama sentez edildikleri galaksilerin yaşı aynıdır.

Sitelerde Paylaş

Aslında spekülasyonu bile yok. Ben hiç duymadım şahsen, ciddiye alınan bir laf. Evren 7 bin yıl yaşında diyenlerde var malum.

aman burdan uzak dursunlarda forumda sloganmı atcaklar yancaksınız biz seyretcezmi diyecekler kalsınlar orda

tarihinde AteistLight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Kucuklugumden beri kendime sordugum bir soru geldi aklima.Sonsuz bosluk olmak zorundamidir?Benim gorusume gore su andaki yasalari gozonune alirsak sonsuz bosluk olmak zorundadir.Evren ise bunun icerisinde herhangi bir yerdedir ve bircok evrende olabilir.Zaman kavramini ise insanlar icat etmistir diye dusunmustum her zaman. Bana gore zaman insanin kendi kendine ritim yaratabilme yeteneginin ortaya cikmasi ile kesfedilmis,maddelerin hizini tarif etmede kullandiklari bir yontemdir.Evrenin ise nasil basladigini,bu kadar maddenin nasil ortaya ciktigini ise inanin kafam almiyor.Einsteinin dedigine gore madde enerjidir,enerjide maddedir yanlis anlamadiysam.Genel fizik bilgimizde ise enerjinin yoktan varolamayacagi,vardanda yok edilemeyecegi ogretildi bize dolayisi ile ne kadar kasarsam kasayim burada bir cikmaza dusuyor insan.

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...

Genetik benzerlikler evrimin doğruluğunun kanıtıdır.

Bakterilerin insan insülini şifrelemeleri ve onun diyabetlilerde kullanılması, bakteri ile insan arasındaki akrabalığı gösterir.

bakterilerin şifreledikleri insülin nasıl farkedilmiştir,nasıl bir keşif süreci oluşmuştur ve nerde hangi ortamda? bakterilerin nerede yaşadığını merak ettiğim için soruyorum bu soruları .sonradan labaratuar ortamınamı alınmıştır ?ve bakterilerin insülin şifreleme süreci yada durumu nasıl birşeydir yani şifreleme nedemektir ?

tarihinde Mr.SosyalFobi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bakterilerin şifreledikleri insülin nasıl farkedilmiştir,nasıl bir keşif süreci oluşmuştur ve nerde hangi ortamda? bakterilerin nerede yaşadığını merak ettiğim için soruyorum bu soruları .sonradan labaratuar ortamınamı alınmıştır ?ve bakterilerin insülin şifreleme süreci yada durumu nasıl birşeydir yani şifreleme nedemektir ?

Bakterilere laboratuvar koşullarında insan insülün geni verilmiştir.

İnsan insülin geni ile donanan bakteri genomu insan insülini şifrelemeye başlamıştır.

Sitelerde Paylaş

Günümüzde popüler olan Sicim teorisine , evrenimiz bir zar şeklindedir, birbirine paralel şekilde sonsuz tane zar evren vardır. bunlar kıvrımlı hareketli yapıdadırlar. birbirlerine dokunduklarında yeni evrenler oluşur. Bu teoriye göre evrenimiz pek özel değildir. Klasik çarpışmalar sonucu oluşan rastgele evrenlerden biridir.

Büyük patlamanın ötesine çıkan ilk teori budur.

Einstein'in hayatını son yıllarını bulmak için harcadığı Her Şeyin Teorisi (M-Theory) olduğu düşünülüyor. Özellikle Stephen Hawking kendisini bu teoriye adamıştır.

Günümüzde bu teori hakkında çalışmalar devam edilirken, bu teoriye karşı olumlu bakmayanlar bilim adamları da mevcuttur.

Bu teorinin test edilemediğinden bilimi buna yönlendirmenin doğru olmadığını savunurlar." Tamam, teoriniz güvende, test edemiyoruz. Peki bu felsefe mi, bilim mi? Bilim gözleme dayanır. " gibisinden savları vardır.

tarihinde Milamber tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hiçbirşey bigbang oldu çünkü hiçbirşey yoktu.

simetri hali bozuldu ve bir parçacık oluşuverdi evet yoktan oluştu o parçacık.

Big Bang'in öncesi hakkında kesin bi çıkarım yapılamaz, (ateist felan zannetmeyin, ben müslümanım ama dogmatik bilgilerle doldurmayın kendinizi)

Big Bang'in öncesi hakkında yorum yapabilen ilk teori Sicim teorisidir.

Ayrıca o Big Bang sembolik bi isimdir, herhangi bi yerde bi patlama olmasından değil yani.

Fakat enerji yoktan var edilemez, var olan enerji yok edilemez. (Termodinamik)

Evrenimizdeki sonsuz enerji nasıl var oldu, büyük bi muammadır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...