Jump to content

Ahzab 53. Saçmalığı

Recommended Posts

Peygamberin bulunduğu döneme hitap eden hükümler bunlar. ve islamın arap dini olduğunu gösteriyor.

mesela bir ayette, resule danışmaktan bahsedilir. şimdi peygamber yoksa nasıl danışacaksın. 

öldükten sonra peygamberin eşleriyle evlenilmemesi ise, kıskançlık ve kibirin sebep olduğu cahilce bir kuraldır.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 95
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

10 dakika önce, Hiçkimse... yazdı:

Asıl sen neden saçma olabileceğini hazmedemiyorsun??? 

Saçma olabilir tabii. Ama ben saçma olmasındansa, saçma olmamasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Çünki kimse aptal değil, kimse bizim gördüğümüzü göremiyor değil. O zaman da sorulmuştur, en azından kendi aralarında konuşulmuş, yadırganmıştır.

Yâni karşısında olduğun bir şeyi küçümsemek zorunda değilsin. Herkeste ortalama bir akıl var, kimse o ortalama aklı karşısına almak istemez. Kimse toplumun, sessiz çoğunluğun nezdinde ayıplanmak, kınanmak istemez.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Huuu yazdı:

Saçma olabilir tabii. Ama ben saçma olmasındansa, saçma olmamasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Çünki kimse aptal değil, kimse bizim gördüğümüzü göremiyor değil. O zaman da sorulmuştur, en azından kendi aralarında konuşulmuş, yadırganmıştır.

Yâni karşısında olduğun bir şeyi küçümsemek zorunda değilsin. Herkeste ortalama bir akıl var, kimse o ortalama aklı karşısına almak istemez. Kimse toplumun, sessiz çoğunluğun nezdinde ayıplanmak, kınanmak istemez.

Demek topluluğun nezdinden ayıplanmamak için düşündüğün şeyleri gizliyorsun. Zaten diğer başlıkta sorduklarıma da cevap vermedin. Buraya kadarmış 

Sitelerde Paylaş

Ne yana çevirirsen çevir, ayetin kepaze bir skandal olduğu gerçeği değişmez.

O değil de ben anlamıyorum bu Müslümler dinlerinden niye bu kadar utanır hâle geldiler? :D Bal gibi de apaçık Müslüm olduğu halde "ben Müslüm değilim" deme modası aldı yürüdü! Yahu görüyoruz işte, İslamın zülfüne yel değdi mi huylanıyorsun, müslümsün! "Yok, değilim!" :D 

Hayır yani ben de olsam utancımdan yerin dibine geçerdim de, bunların Müslüm olduklarını inkar edip de İslam eleştirildiğinde dayanamayıp kıpraşmaları çok komik! Göz var mizan var, akıl var mantık var, göz önünde rezalet yani, skandal! Olmayacak iş olduğu apaçık. Daha ne kıpraşıyorsun anlamadım ki!

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Huuu yazdı:

Ha bi de kendi mantığınla hareket ettiğini idiia ediyordun. Hatta ilk msjım da bunun üzerineydi. Şimdi o engiiinnnn mantığınla cevaplayabilir misin nedir bu ayetteki yüce mana. Bizi hangi boyuta taşımalı?? Niye "ortalama insanları" bu kadar önemsiyorsun?? Hani kendi bilgin ve mantığın sana yeterdi?? 

Not: İslamiyet zihniyeti asla saygıyı hak etmez. İslamla zehirlenmiş insanlara da ancak acınır, çünkü bu dert ömürlerini çürütür, insanlıklarını ellerinden alır, yavaş yavaş iğrenç bir mahluka dönüştürür insanı

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, Hiçkimse... yazdı:

Ha bi de kendi mantığınla hareket ettiğini idiia ediyordun. Hatta ilk msjım da bunun üzerineydi. Şimdi o engiiinnnn mantığınla cevaplayabilir misin nedir bu ayetteki yüce mana. Bizi hangi boyuta taşımalı?? Niye "ortalama insanları" bu kadar önemsiyorsun?? Hani kendi bilgin ve mantığın sana yeterdi?? 

Not: İslamiyet zihniyeti asla saygıyı hak etmez. İslamla zehirlenmiş insanlara da ancak acınır, çünkü bu dert ömürlerini çürütür, insanlıklarını ellerinden alır, yavaş yavaş iğrenç bir mahluka dönüştürür insanı

Bence bu ayette hiç bir yüce mânâ yok. Bütün ayetlerde olmaz, olamaz zaten. Ama bazı ayetlerin derin anlamları olduğunu düşünüyorum.

İslamiyet de diğer semavî dinler gibi bir din işte. İslamla zehirlenmiş dediğin ve acıdığını söylediğin insanlarin bir kısmı da senin toplumun, senin ataların, senin anan, baban. Acinacak bir durumları da yok.

Ama önyargılı ve nefret suçuna eğilimli olmak bence asıl acınacak şey.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Huuu yazdı:

Bence bu ayette hiç bir yüce mânâ yok. Bütün ayetlerde olmaz, olamaz zaten. Ama bazı ayetlerin derin anlamları olduğunu düşünüyorum.

İslamiyet de diğer semavî dinler gibi bir din işte. İslamla zehirlenmiş dediğin ve acıdığını söylediğin insanlarin bir kısmı da senin toplumun, senin ataların, senin anan, baban. Acinacak bir durumları da yok.

Var acınacak durumda hepsi. 

Sitelerde Paylaş

Müslümler şu mevzuda bile kıvırtabildiklerine göre yılandan beter bunlar! Bunlarda omurga bile yok, yumuşakça bunlar! Allahları olsa da bin türlü belalarını tez elden verse, yok ki! Allah diye bir şey olsa önce ve hemen bu ahlaksız yalancı sahtekarların belasını bin türlü elvan elvan verirdi. Olmayınca mabut ne yapsın kel mahmut! Yok!

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Huuu yazdı:

Bana acınacak insan mı demek istiyorsun?? 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Hiçkimse... yazdı:

Bana acınacak insan mı demek istiyorsun?? 

Hayır, sadece senin, belli bir kesime mensup bütün insanları aynı kefeye koymana cevaben o lafi iade etmeyi seçmiştim. Belki biraz abartı oldu. Ama senin ifaden de abartılı idi. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Hiçkimse... yazdı:

Aslında senle konuşmak bile sana prim vermek oluyor. Farkettim şimdi ve seni daha muhattap olarak almamaya karar verdim. Bu kadar salakça düşüncelere karşılık bile vermek anlamsız.

Alınmışsın... gerek yok buna...

Salakça olabilir, ama zekice... :)

Sitelerde Paylaş

Burada aslında Peygamber efendimizin ne kadar kibar bir insan olduğunu görüyoruz. O bazılarının iddia ettiği gibi kaba tabiatlı bir aşiret reisi değildi. Günümüz modern insanının bile ulaşamayacağı bir zerafete ve centilmenliğe, kibarlığa sahipti.  Ali İmran Suresinde '' Allah'ın rahmetiyle onlara karşı yumuşak davrandın, yoksa kaba ve katı yürekli olsaydın mutlaka yanından ayrılıp giderlerdi.''   ayetide zaten bu gerçekliğe dikkat çekmektedir.

Efendimiz, tüm müridlerinin ağzından çıkacak söze baktığı, bir sözünü iki etmediği halde bu tür sıkıntı duyduğu bir konuyu direkt olarak dile getirmiyor. Halbuki bunu direkt olarak söylese müridleri gıklarını çıkartmadan emrini yerine getirecekler. Fakat kainat güneşi efendimiz onları kırmak istemiyor ve bu rahatsızlığını içinde tutmaya devam ediyor. Fakat Rabbi onun üzülmesine, rahatsız olmasına dayanamıyor ve bu hususu bizzat Kuran'da dile getirerek sahabeleri uyarıyor.

Tabi bu olayın birde toplumsal ve tüm Müslümanları ilgilendiren bir yönü bulunmaktadır. O da misafirlikte bulunduğumuzda, ev sahibini sıkmadan, onu müşkül durumda bırakmadan vakitlice oturup, kalkmak. Böylelikle İslam inancı, insan hayatının en ince ayrıntısına kadar değinerek, onu görgü kuralları doğrultusunda düzenlemekten geri durmuyor.Bu da onu diğer dinlere kıyasla daha değerli kılıyor.

tarihinde Bedevii tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...