Jump to content

AKIL İLE BİLİM ÖRTÜŞMEK ZORUNDA MIDIR?

Recommended Posts

Son yüzyılda olan depremlerle güneş tutulma günlerinin 6 gün öncesi ile 6 gün sonrası incelendiğinde tutulma olayı ve deprem uyuşumunun % 45 olduğu, bunun 15 gün öncesi ile sonrasına genişletildiğinde uyuşumun %60’ı geçtiği görülmüştür (Kandilli Gözlemevi).

Sayın cübbeli

Sizin verdiğiniz bilgilerin bulunduğu Popüler Bilim Dergisi'ni, işinize geldiği kadarıyla almışsınız. Orada bile denk gelmenin yeterli olmadığı belirtiliyor.

Son yüzyılda olan depremlerle ilgili olarak Kandilli Gözlemevi’nin verdiği bilgilere göre, Güneş tutulma günlerinin 6 gün öncesi ile 6 gün sonrası incelendiğinde Güneş tutulması ile deprem uyuşumunun yüzde 45 olduğu, bunun 15 gün öncesi ile sonrasına genişletildiğinde uyuşumun yüzde 60’ı geçtiği görülmüştür. Uyuşumun azımsanmayacak oranda olması kuşkuları artırmıştır. Bu olaylar, birebir yakıştırma için yeterli değildir. Daha çok bilgiye gereksinme vardır. Ancak uyuşumun azımsanmayacak oranda olması kuşkuları artırmıştır.

Ayrıca herhangi bir kaynak belirtme ihtiyacı duymayan ve yazıyı bile kimin hangi donanımla yazdığı belli olmayan bir kaynağa güvenilmez.

Ben ise size, Tubitak'tan Prof. Dr. Zeynel TUNCA'nın yazmış olduğu yazıyı gösteriyorum. Size kaynak olarak gönderdiğim linklere bakmamışsınız bile. İlla gözünüze mi sokmak gerekiyor. Neden bu aymazlık?

sekil_4_800.jpg

Şeklide mavi noktalar büyüklüğü 6'dan büyük depremler

Çemberler ise güneş ve ay tutulmaları. Çemberlerin çapı ise 7 günlük süreye belirlenmiş. Şimdi bu tabloya bakıp nasıl bir ilişkiden söz edebilirsiniz? Standart bir zeka seviyesine sahip biri, noktaların süreklilik içinde olduğunu ve çemberlerin ise tamamen rastgele noktaların üzerinde bulunduğunu anlayabilir.

Hem öyle bile olmuş olsa bu sizin dininizin, güneş ve ay tutulmalarına mucizevi olaylar olarak şeklinde yaklaştığı gerçeğini değiştirmiyor.

İsterseniz koyunluğa devam edin ama olaylara birazcık mantıklı olarak yaklaşmanızı beklemek çok mu abes?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 78
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sizin verdiğiniz bilgilerin bulunduğu Popüler Bilim Dergisi'ni, işinize geldiği kadarıyla almışsınız. Orada bile denk gelmenin yeterli olmadığı belirtiliyor.

Güzel kardeşim, senin için yeterli olmaması benim için bir anlam ifade etmiyor ki...

Sen inançsız bir insansın ben inançlıyım. Sana 1000 lerce delil gelse gene inkar edeceksin bana bir tane gelse ben kabul edeceğim. Bu sebeple burda boşuna tartışıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Ama sayın cübbeli sizin verdiğiniz kaynak ta var demiyor ki.

Depremle güneş tutulması arasında ilişki olmadığına dair bir tane delil getirdim işte. Neden kabul etmiyorsunuz?

Bunlar ne?

1- Türkiye’de 1894 depreminden birkaç gün önce güneş tutulması oldu.

2- 17 Ağustos 1999 depreminden önce de (13 Ağustos 1999) tutulma oldu.

3- 8 Ekim 2005 Pakistan'da 7.6 lık Muzafferabad depreminden 5 gün önce 3 Ekim 2005’de tutulma oldu.

4- 2004’de 9 şiddetinde Sumatra depremin de yine güneş tutuldu.

Sitelerde Paylaş

Bunlar ne?

1- Türkiye’de 1894 depreminden birkaç gün önce güneş tutulması oldu.

2- 17 Ağustos 1999 depreminden önce de (13 Ağustos 1999) tutulma oldu.

3- 8 Ekim 2005 Pakistan'da 7.6 lık Muzafferabad depreminden 5 gün önce 3 Ekim 2005’de tutulma oldu.

4- 2004’de 9 şiddetinde Sumatra depremin de yine güneş tutuldu.

Yukarıya yapıştırdığım tabloya bakar mısınız sayın cübbeli.

Tabloda depremler, sürekli olarak gerçekleşirken, tutulmalar tamamen rastgele gerçekleşiyor. Peki sizce bu ne?

Sitelerde Paylaş

Yukarıya yapıştırdığım tabloya bakar mısınız sayın cübbeli.

Tabloda depremler, sürekli olarak gerçekleşirken, tutulmalar tamamen rastgele gerçekleşiyor. Peki sizce bu ne?

İslam inancında rasgelelik yoktur. Bir yaprak bile rasgele düşmez.

Dediğim gibi bu inanç meselesi..

Sitelerde Paylaş

sayın cübbeli

konuyu sürekli olarak başka yerlere çekip, sulandırmaya çalışıyorsunuz. Sizin verdiğiniz 4 tane olayla benim verdiğim tabloyu karşılaştıran zaten anlar ne olduğunu.

Fakat hadi diyelim ilişki var. Sonuç?

Sonuç, ben Allah'tan korkarım ve benim peygamberim güneş tutulması esnasında namaz kılmışsa ben de kılarım. Sonuç bu.

Sitelerde Paylaş

Sonuç, ben Allah'tan korkarım ve benim peygamberim güneş tutulması esnasında namaz kılmışsa ben de kılarım. Sonuç bu.

Sayın cübbeli

Konu bu değil. Siz bana dediniz ki:

"milyonu geçtim, 1 tane olay getir bana, Siz Allah'a atfediyordunuz ama Allahtan olmadığını bilim ispatladı diyiver. "

Ben de size hüsüf ve küsuf namazlarını getirdim. Hatta hadis'ini de buldum

"Rasûlüllah (s.a.s) iki rek'at namaz kıldı ve rek'atlarda ayakta duruşları (kıyamı) uzun yaptı. Sonra geri döndü, güneş açılınca da şöyle buyurdu: "Bunlar, Allah'ın kendisiyle kullarını korkuttuğu belgelerdir. Bu gibi mucizeleri gördüğünüz zaman, farz namazlardan en yeni kıldığınız namaz gibi namaz kılınız" (Buhârî, Küsuf, 6, 14; Müslim, Küsûf, 21, 24; Ebû Dâvud, İstiskâ, 3, 4).

Şimdi bu uygun bir olay değil mi? Değilse neden?

Sitelerde Paylaş

Siz Allah'a atfediyordunuz ama Allahtan olmadığını bilim ispatladı diyiver

dedim ve senin getirdiğini sana açıkladım.

Sen dedin ki "bilim tutulmalara sebep depremler olmuyor"

Ben de soruyorum bilim depremlerin ne zaman olacağını biliyor mu?

Müslümanlar kitaba bakarak söyleyebiliyorlar mı?

Sitelerde Paylaş

Siz Allah'a atfediyordunuz ama Allahtan olmadığını bilim ispatladı diyiver

dedim ve senin getirdiğini sana açıkladım.

Sen dedin ki "bilim tutulmalara sebep depremler olmuyor"

Ben de soruyorum bilim depremlerin ne zaman olacağını biliyor mu?

Bana neyi açıkladınız? Güneş tutulması ile depremlerin ilgisi olsa ne olacak olmasa ne olacak? Depremle, İslam'ın ay ve güneş tutulmalarına mucize demesinin ve tutulma oldu diye namaz kılınmasının ne alakası var?

Sitelerde Paylaş

Bana neyi açıkladınız? Güneş tutulması ile depremlerin ilgisi olsa ne olacak olmasa ne olacak? Depremle, İslam'ın ay ve güneş tutulmalarına mucize demesinin ve tutulma oldu diye namaz kılınmasının ne alakası var?

Buradan yola çıkarsan ben günde 5 vakit namaz kılmamızın mantığını dinsize asla anlatamam. Allah 5 vakit kılın diye emretmiş, iş bitmiş. Ben sorgulamam. Kılarım.

Sitelerde Paylaş

Buradan yola çıkarsan ben günde 5 vakit namaz kılmamızın mantığını dinsize asla anlatamam. Allah 5 vakit kılın diye emretmiş, iş bitmiş. Ben sorgulamam. Kılarım.

İster 5 ister 50 rekat kılın. İstediğiniz kadar koyunluğa, teslimiyete devam edebilirsiniz. Fakat sizin inancınızı mantıklı temele oturtma çabanızı anlayamıyorum. Hem diyorsunuz ki Mantık aramam. Yaparım geçerim. Hem de açtığınız başlıklarda, yazdığınız yazılarda inancınızı sanki bize kanıtlamaya çalışıyor, dininizi dinsizlere karşı haklı çıkartmaya çalışıyorsunuz.

Adama sorarlar bu ne perhiz, ne lahana turşusu diye.

Sitelerde Paylaş

İster 5 ister 50 rekat kılın. İstediğiniz kadar koyunluğa, teslimiyete devam edebilirsiniz. Fakat sizin inancınızı mantıklı temele oturtma çabanızı anlayamıyorum. Hem diyorsunuz ki Mantık aramam. Yaparım geçerim. Hem de açtığınız başlıklarda, yazdığınız yazılarda inancınızı sanki bize kanıtlamaya çalışıyor, dininizi dinsizlere karşı haklı çıkartmaya çalışıyorsunuz.

Adama sorarlar bu ne perhiz, ne lahana turşusu diye.

Ben inancımı sana kanıtlama derdinde değilim. Allah emretmiş, cihad yapın demiş, ben de yapıyorum. İster müslüman ol ister kafir, çok da fifi :)

Sitelerde Paylaş

Troll nedir?

Troll, İngilizce’de Trolling kelimesinden gelir ve anlamı Türkçede aşağı yukarı “Zarf atmak” “yem atmak”‘tır. Trolller, genellikle bulundukları ortamda (diyelim ki forum) genellikle tepki toplayacak, can sıkacak, kızdıracak, güzel ortamı bozacak ya da grubun tamamını hedef alan ve küçük düşürücü bir mesajı normal bir soruya cevap olarak yazarlar.

Yaptıkları şey bu tür mesajlar yazarak tepki toplamak ve dikkat çekmeye çalışmaktır. Genellikle bu tepki çabuk söner zira trollerin genel karakteristikleri tartışmanın ilerlemesine izin vermez. Zaten sonrasında tartışacak bilgileri genelde olmadığı farkedilecektir.

http://www.sonsuz.us/node/troll_nedir_internet_trolleri

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Kıvıra kıvıra bir hallere bürünüyor bu dinciler de? Yahu kardeşim bilim metafiziğe kaysa ne olur kaymasa ne olur? Neymiş maddeci olmak bilimsel bile olsa iyi değildir. Hadi hep beraber kelimeyi şahadet getirelim. Özetle bu konunun amacı budur. Tüm vücudunun hücreleri evrenin hammadesinden oluşmaktadır. Buna beynin ve onu çalıştıran elementler de dahil. Yani sen bir maddesin. Seni sen yapan şey madde. Ruh olayını metafizik olarak görüyorsan burdan sana ekmek çıkmaz. Metafizik maddesel olmayan demektir. Ruhani olan demek değildir. Sen öyle inanıyorsun. Maddenin ötesinde ruhani ve soyut tanrısal bir şeyler olmalı. Bilim de metafiziğe kaymışsa demek ki bu tanrının kabulünün ilk işaretleri. Kuantum fiziği öylesine aşıyor ki bu evreni sadece madde düşünülerek açıklanamıyor. Büyük patlama öncesini artık düşünmeye çalışıyor bilim. Sen bunu tanrı bulundu olarak görmeye devam et çünkü tünelin sonunda senin için ışık yok.

Sitelerde Paylaş

Yıllar önce bilim adamlarının akıl almaz dediği olaylar günümüzde gerçekleşiyor. Bilim buna bir tanım getiriyor.

Bugün akıl almaz denilen olaylarında yarın gerçekleşmeyeceği ne malum?

Yüz yıl sonra daha iyi bir teleskop icat edilirse ve bugünün evren teorileri çöpe giderse hiç şaşırmayın sayın ateistler. Bel bağladığınız bilim birgün dönüp dolaşıp sizin başınıza bela olabilir. Dönüp dolaşıp Allah ın yaratışına kanıt olabilir. O zamanda mı inkar edersiniz?

La bi git şuursuz. Tanrının olmadığına en büyük kanıt senin gibi adamlar olabilir herhalde.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...