Jump to content

AKIL İLE BİLİM ÖRTÜŞMEK ZORUNDA MIDIR?

Recommended Posts

Yıllar önce bilim adamlarının akıl almaz dediği olaylar günümüzde gerçekleşiyor. Bilim buna bir tanım getiriyor.

Bugün akıl almaz denilen olaylarında yarın gerçekleşmeyeceği ne malum?

Yüz yıl sonra daha iyi bir teleskop icat edilirse ve bugünün evren teorileri çöpe giderse hiç şaşırmayın sayın ateistler. Bel bağladığınız bilim birgün dönüp dolaşıp sizin başınıza bela olabilir. Dönüp dolaşıp Allah ın yaratışına kanıt olabilir. O zamanda mı inkar edersiniz?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 78
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dönüp dolaşıp Allah ın yaratışına kanıt olabilir. O zamanda mı inkar edersiniz?

Allahın 99 isminden biri de El Batın dır.

Kendisini gizleyen manasındadır.

Bu sebeple güneş batıan doğana kadar bunlar iman etmezler. O gün de iş işten geçmiş olacağı için onlara sadece "hadi gidin ananız altınızı bağlasın" denir :)

Sitelerde Paylaş

Sen koyunları boşver, buraya gelen ateler için yaz. (not: bunu yazan koyun)

:) Peki, o halde koyunlar okumasın kapatın gözünüzü ;)

Akıl en basit haliyle düşünme ve anlama gücüdür. Peki bilim deyince bu düşünce ne olabilir? Bilim nedir? Bilim de en basit haliyle gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi.

O halde akıl gerçeğe ulaşma gücüdür diyebiliriz.

Yani akıl yoluyla gerçeğe ulaşıp, gerçeklerden hareketle bilimsel bilgiyi elde ediyoruz.

Bu bağlamda akıl bilimle %100 örtüşmek zorunda. Örtüşmediği duruma da sözde bilim veya metafizik diyoruz.

Fakat akıldan ve akıldışılıktan kastettiğiniz insanın algı kapasitesi ise insan algısı ile bilim örtüşmek zorunda değil. Hatta çoğunlukla bilim önden giderek algının yolunu açar.

Sitelerde Paylaş

Yıllar önce bilim adamlarının akıl almaz dediği olaylar günümüzde gerçekleşiyor. Bilim buna bir tanım getiriyor.

Yüz yıl sonra daha iyi bir teleskop icat edilirse ve bugünün evren teorileri çöpe giderse hiç şaşırmayın sayın ateistler. Bel bağladığınız bilim birgün dönüp dolaşıp sizin başınıza bela olabilir. Dönüp dolaşıp Allah ın yaratışına kanıt olabilir. O zamanda mı inkar edersiniz?

Bakın aslında kendi kendinizi yalanlıyorsunuz.

Yıllar önce bilim adamlarının akıl almaz dediği olaylar günümüzde gerçekleşiyor. Bilim buna bir tanım getiriyor. Evet sürekli böyle oluyor. İnsanların anlayamadığı olaylara bilim açıklama getiriyor.

Bugün akıl almaz denilen olaylarında yarın gerçekleşmeyeceği ne malum? Pek tabiki gerçekleşecek kimsenin inkar ettiği yok. Gerçekleşecek ve bilim aynı şekilde açıklama getirecek.

Fakat bir gün bilimin yaratılışa kanıt bulacağını neye göre iddia ediyorsunuz. Şimdiye kadar milyon kere bir yaratıcıya atfedilen olayların yaratıcıyla ilgili olmadığını ve olamayacağı ortaya koydu. Gelecekte de böyle olacak. Size bunun aksini düşündürten ne? Kör inancınız mı yoksa?

Sitelerde Paylaş

Şimdiye kadar milyon kere bir yaratıcıya atfedilen olayların yaratıcıyla ilgili olmadığını ve olamayacağı ortaya koydu.

milyonu geçtim, 1 tane olay getir bana, Siz Allah'a atfediyordunuz ama Allahtan olmadığını bilim ispatladı diyiver.

Sitelerde Paylaş

milyonu geçtim, 1 tane olay getir bana, Siz Allah'a atfediyordunuz ama Allahtan olmadığını bilim ispatladı diyiver.

Ama sayın cübbeli sürekli aynı şeyi yapıyorsunuz. Koyunlar düşünmez, sorgulamaz, cevap aramaz. Siz ise ısrarla cevap arıyorsunuz kuzum :) Sıkıntı mı var? İzmir yöresi koyunu böyle mi oluyor?

Boşverin bilimi, bilimsel olayları falan. Koyun zihniyetinin işine yaramaz bunlar.

Sitelerde Paylaş

Ama sayın cübbeli sürekli aynı şeyi yapıyorsunuz. Koyunlar düşünmez, sorgulamaz, cevap aramaz. Siz ise ısrarla cevap arıyorsunuz kuzum :) Sıkıntı mı var? İzmir yöresi koyunu böyle mi oluyor?

Boşverin bilimi, bilimsel olayları falan. Koyun zihniyetinin işine yaramaz bunlar.

Ben koyun postuna girmiş bir kurtum anlamadın mı daha? Şimdi diyiver bakim...

Sitelerde Paylaş

Yani düşünüp, sorguluyorsunuz. Sorgulayan insan içinde şüphe olan insandır. Öyle diyorsanız tabi ki cevap veririm. Değil diyorsanız melemeye devam.

Ben düşün(e)meyen koyunları düşünmeye sevk ederim.

Ben gerçeğin rakibimin ağzından dökülmesini isterim.

Sitelerde Paylaş

Ben gerçeğin rakibimin ağzından dökülmesini isterim.

Küsuf ve Hüsuf Namazları

Ay ve güneş tutulması sırasında kılınması sünnet olan namaz. İnsanlar neden ay tutulmasında veya güneş tutulmasında namaz kılma ihtiyacı duymuşlar.

"Rasûlüllah (s.a.s) iki rek'at namaz kıldı ve rek'atlarda ayakta duruşları (kıyamı) uzun yaptı. Sonra geri döndü, güneş açılınca da şöyle buyurdu: "Bunlar, Allah'ın kendisiyle kullarını korkuttuğu belgelerdir. Bu gibi mucizeleri gördüğünüz zaman, farz namazlardan en yeni kıldığınız namaz gibi namaz kılınız" (Buhârî, Küsuf, 6, 14; Müslim, Küsûf, 21, 24; Ebû Dâvud, İstiskâ, 3, 4).

Doğal olaylar karşısında insanların, yaratıcıya sığınmalarının en güzel örneği. Halbuki tamamen doğal olaylar mucizevi falan bir yanı yok.

Sitelerde Paylaş

Doğruyuda birşekilde gene bilim adamları buluyor ama....bu arada bilim adamların zekasının binden biri keşke sende olsa hayatında devrim olurdu ne demişler yapan yapar yapamayan eleştirmen olur...hiç din adamlarını katmıyorsun bakıyorum bu sözüne ettiğin konuda değinmeden geçmen yakışık almamış, din adamları çok doğru şeyler söylemişler gibi konuşuyorsun..bilime laf eden adamın dili kopsun ne diyeyim, adamlar gece gündüz uğraşıyorlar bari taktir etmesini bilin..git doğrusunu sen bul görelim...dünya düz diye gezecektiniz ortada din adamlarına kalsanız...bilgisayar bile yokru şeytan işiydi herşey..ama şimdi kendileri faydalanıyorlar diyanet işlerinin bile sitesi var bu nasıl bir mantıktır nankörlük diz boyu yahu..

Sitelerde Paylaş

Çok büyük bir çelişki içindesiniz.

Bak şöyle diyim, ben Allahın kölesiyim. Sahibim ne emrederse ben onu yaparım, sorgulamam, neden, niçin, bu haksızlık demem. Vardır bir hikmeti der ve ibadetlerime bakarım. Ben bir koyunum. Rabbim beni nasıl güderse gütsün.

Ben sadece meeeee, meeeeee derim.

Bunu beceremeyen kendini müslüman zannetse de değildir.

sözünü tutacağını umut ederek sorunu yanıtlıyorum,

İslamı aklıyla kavramaya çalışanlara ve kendi mantıksal düzlemine oturtmaya çalışanlara bir öneriniz var mı? Koyunluğu herkese tavsiye eder misiniz?

Koyunluğu herkese ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM.

Sitelerde Paylaş

Yani düşünüp, sorguluyorsunuz. Sorgulayan insan içinde şüphe olan insandır. Öyle diyorsanız tabi ki cevap veririm. Değil diyorsanız melemeye devam.

Sorgulayan insan içinde şüphe olan insandır dedin demekki seninde içinde bir şüphe var :)

Şüphem yok diyorsan melemeye devam :)

Sitelerde Paylaş

Sorgulayan insan içinde şüphe olan insandır dedin demekki seninde içinde bir şüphe var :)

Şüphem yok diyorsan melemeye devam :)

Tabi ki şüphelerim var. Kim yok dedi ki? Şüpheci olmak iyi bir şeydir. Siz de deneyin, pişman olmazsınız.

Sitelerde Paylaş

Hayır o nereden çıktı. Tanrının olmadığı ve olmasının mümkün olmadığı kabak gibi ortadayken bundan şüphe edilmez.

Şüpheci olmak mantıksız olmak demek değildir. Geçen gün Astral'ın verdiği çok güzel bir örnek vardı.

Bir odanın içinde kapalı bir kutu olduğunu düşünün. Dışarıdan gelen gelen biri, bu kutunun içinde ne olduğunu bilemez. Fakat ne olamayacağını bilir. O kutunun içinde olması mümkün olmayan bir sürü şey sayılabilir. Tanrı kavramına da bu şekilde bakıyorum.

Sitelerde Paylaş

Cübbeli Bilim kimsenin tekelinde değildir, bilim ile dini karşılaştıran kişilerden olma derim biilim dinede hizmet edebilir dinsizliğede.

zira sende bir bilimsel kanıt sunabilirsin yada bilimsel teori örneğin dersin ki bak kuranda şu geçiyor, kanıtlanmış bir şeydir ve o bilimsel demektir yada kanıtlanmamıştır senin için bilimsel gerekçeleri vardır desteklersin yada kendin bir deney yaparsın bak bilim adına birşey yapmış oldun :)...o yüzden bilimi düşman gibi değil yol gösterici bilim adamlarınıda sevsenizde sevmesenizde onları olması şart değil bilimi desteklemeniz gerekiyor fikir olarak demiyorum sonuçta atom bombasınıda bilim adamları yapar, olumlu bir konuyu destekleyin..

kimbilir bir bakmışsın gelecekte seni bilim haklı çıkarmış kötü mü olur ? :) inancınız sağlamsa sırf bunun için herkesin müslüman olması için bile bilimi en çok sizin desteklemeniz gerekmez mi? bak big bang plazma vs bir çok teori var ve bunlar bilimsel deniliyor sana görede yaratılmış olmak bilimsel olabilir, bak bilimle iç içeyiz yaradılışçı vs bilim adamı diye ayrıştırmaya gerek var mı? sende bilimsel tezini savun bizde savunalım?

Kuran bilimseldir diyebilirsin mesela oda sana göre bilimsel bir teoridir, inançlı bilim adamları var mesela onlarda bilim adamı kafir mi değil.....

yani bilim düşmanmış gibi algılamayın düşman insanlardır sevmediğin bir bilim adamı yada kötü bir bilim adamı bilimi kötü yapmaz kendini kötü yapar....İslamda sizin bilimsel teorinizdir ancak bilim avrupalıların batı kültürünün tekelinde gibi algılayıp bilim öcü gibi göstermek arap ülkelerini geri bırakmıştır bilim adamı deyince hep aklımaz gelen profil bellidir değil mi ? işte o profil zorunlu değildir, zamanında islam ülkelerinde bilginler vardı mesela ancak önleri kesildi yurt dışına sürüldü çoğu...bak dinsiz biri olarak yazdım bunları...sevgiler..

tarihinde internettin_hoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır o nereden çıktı. Tanrının olmadığı ve olmasının mümkün olmadığı kabak gibi ortadayken bundan şüphe edilmez.

Şüpheci olmak mantıksız olmak demek değildir. Geçen gün Astral'ın verdiği çok güzel bir örnek vardı.

Bir odanın içinde kapalı bir kutu olduğunu düşünün. Dışarıdan gelen gelen biri, bu kutunun içinde ne olduğunu bilemez. Fakat ne olamayacağını bilir. O kutunun içinde olması mümkün olmayan bir sürü şey sayılabilir. Tanrı kavramına da bu şekilde bakıyorum.

Demagoji yapıp kıvırmışsın. Söylediğin sözün arkasında durmanı beklerdim.

Tanrının olmadığına nasıl emin oldun ? olsa bilirdim kesin diyerekmi ?

Sitelerde Paylaş

Demagoji yapıp kıvırmışsın. Söylediğin sözün arkasında durmanı beklerdim.

Tanrının olmadığına nasıl emin oldun ? olsa bilirdim kesin diyerekmi ?

Pardon ama hangi sözü söylemişim de arkasında durmadım. Ne demagojisi. Gayet net, çocuğa anlatır gibi açıkladığımı düşünüyorum tanrı hakkındaki düşüncemi.

Tanrının varlığına dair bir tane delil yok ki var olabileceğini düşüneyim. Delil dediklerinizin hepsi hikaye, yalan dolan.

Ayrıca tanrı kavramı kendi içinde tutarlı değil. Bir sürü çelişki barındırıyor. Tamamen gerçek dışı ön kabullere bağlı.

Siz varlığına nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...