Jump to content

Evrenin Varoluş Teorileri

Recommended Posts

Evrenin nası ortaya çıktığı üzerinde sürekli olarak spekülasyonların ve polemiklerin yapıldığı bir konu.

Evren var olduğuna göre onu başlatan bir mekanizma da var olmalı.

Öyle bir mekanizmanın olmaması için evrenin sonsuzdan beri var olması zorunluğu var.

Bu daha da zor bir sorun oluşturuyor. Evren neden sonsuzdan beri var?

Ve tabii evrenin nasıl ortaya çıktığı sorusunu bu açıklama yanıtlamıyor.

Bu yanıtlama hiçbir şeyi açıklamıyor aslında.

Allah'ın her zaman var olduğunu sayıklamak gibi bir zırvalık.

Diğer teorilerden biri evrenin tek ve döngüsel olduğu..

Aynı evren hep genişliyor ve çöküyor.

Bu da bir spekülasyon ama daha mantıklı. Ancak bunun delileri yok. Tam anlamı ile bir spekülasyon.

Spekülasyon olmayan en önemli gözlem evrenin giderek genişlemesi.

Bunu ölçmek biçmek ve zamanlamak mümkün. Ve bu gözlem evrenin bir başlangıcı olduğunun da en kuvvetli delili.

Tabii bir evren varsa, birden fazla evren de olmalı. Bu da mantıklı.

Çünkü eğer bir evrenin ortaya çıkması için gerekli koşullar varsa ve bizim evren o koşullardan yararlanarak ortaya çıktı ise, neden birden fazla evren olmasın?

Daha başka teoriler de var.

Bu başlık altında bütün bu teorileri tartışabiliriz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 117
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

güzel bir olay yapmışsın

teorileri açıklamakda saçmalık da serbestmiyiz yoksa saçmalayınca dalga geçecekmisiniz yok serbestse bişeyler karalarım dünya yuvarlak dendiğinde herkese saçma gelmişti unutmayalım o açıdan rahatım yinede bilmiyorsun araştır bilmemne gibi eleştirilere kapalıyım universite okuma imkanım olmadı ama universiteliler barda eğlenirken türkiye hangi yarım kürede bilmezken ben fizik okudum dinledim izledim.

tarihinde AteistLight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hacı, boş ve saçma stelik angutça bir laf üzerindesin.

Bilimin en önemli noktası, bilmiyoruz diyebiliyor olmasıdır. Herşeyi bilmek zorunda değiliz. bilemediğimiz bir şey vars,a buraya kçımızdan bir şey yamamak zorunda hiç değiliz.

Şurada bir koli var. İçinde ne var? Bilmiyoruz diye, kıçımızdna iöçinde bir kedi, bir dikiş makinesi, bir patates kabuğu var diye uyduramayız. Diyebileceğimiz, bilmiyoruzdur. Ha, bunu deriz ve gidip kolinin kapağını açar bakarız. Bakmaya çalışırız.

Ama bilim hiç bir zaman, kapağı açılıp bakılmayan kolinin içinde şu var, bu var diye sayıklanmasını kabul etmez, edemez. Bu bilimin doğasına aykırıdır.

13 milyar yıl önce ne oldu? bilmiyoruz. İşte hepsi bu. Bilmeye, bulmaya çalışıyoruz.

Ama bu, bilmiyoruz dediğimiz be zaman dilimine, kafamıza göre big bang, yaratılış, osuruluş, kainat yumurtlayan devekuşu vs. koymak gibi bir sallamasyon koymak gereğini ortay koymuyor hacı. Bütün olay bu. Bilmiyoruz. Hepsi bu. Birisi buraya bir şey koymuş ama, orda durmuyor, olmuyor o. İlla bir cevap verecez diye o yamruı yumru yamayı savunup durmak zorunda değiliz.

Bili,m tıp değil, hastana illa bir teşhis koyman ve bir ilaç yazman gerekmiyor hacı. Bilim için gayet geçerli bir cevaptır bilmiyoruz demek.

Ama gidip, bir cevap bulmak için abes bir teoriye sarılıp kalmak bilim değil, yobazlık olur sadece.

Sitelerde Paylaş

Bing bang'i evrimci ve meteryalist bir insan kabul etmez. Ederse tüm inançları suya düşer.

Sanırsam, sabit durum denemesi diye birşeyleri vardı bu meteryalistlerin ama heralde ya patladı ya da patlıyacak.

tarihinde CaN06 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hacı, boş ve saçma stelik angutça bir laf üzerindesin.

Bilimin en önemli noktası, bilmiyoruz diyebiliyor olmasıdır. Herşeyi bilmek zorunda değiliz. bilemediğimiz bir şey vars,a buraya kçımızdan bir şey yamamak zorunda hiç değiliz.

Şurada bir koli var. İçinde ne var? Bilmiyoruz diye, kıçımızdna iöçinde bir kedi, bir dikiş makinesi, bir patates kabuğu var diye uyduramayız. Diyebileceğimiz, bilmiyoruzdur. Ha, bunu deriz ve gidip kolinin kapağını açar bakarız. Bakmaya çalışırız.

Ama bilim hiç bir zaman, kapağı açılıp bakılmayan kolinin içinde şu var, bu var diye sayıklanmasını kabul etmez, edemez. Bu bilimin doğasına aykırıdır.

13 milyar yıl önce ne oldu? bilmiyoruz. İşte hepsi bu. Bilmeye, bulmaya çalışıyoruz.

Ama bu, bilmiyoruz dediğimiz be zaman dilimine, kafamıza göre big bang, yaratılış, osuruluş, kainat yumurtlayan devekuşu vs. koymak gibi bir sallamasyon koymak gereğini ortay koymuyor hacı. Bütün olay bu. Bilmiyoruz. Hepsi bu. Birisi buraya bir şey koymuş ama, orda durmuyor, olmuyor o. İlla bir cevap verecez diye o yamruı yumru yamayı savunup durmak zorunda değiliz.

Bili,m tıp değil, hastana illa bir teşhis koyman ve bir ilaç yazman gerekmiyor hacı. Bilim için gayet geçerli bir cevaptır bilmiyoruz demek.

Ama gidip, bir cevap bulmak için abes bir teoriye sarılıp kalmak bilim değil, yobazlık olur sadece.

Kusura bakma ama senden bunlari okumak istemezdim.

Sen insan mısın?

Düşünüyor musun? Yoksa bir maymun gibi misin diye soracağım ama maymun bile nereden geldiğini düşünüyordur..

İnsan merakı sayesinde bu duruma geldi.

Bilmiyorum demek çok kolay. Ama bilmek istemek çok ayrı bir olay.

Sen bilmek istemiyorsan burada ne işin var. Biz bilmek istiyoruz. Elimizdeki delillerden bir açıklama yapmak istiyoruz.

Senin için zor olabilir. Sen münafığın tekisin. Ağzından çıkan ilk laf hayır oluyor.

Sonra düzeliyorsun.. Hele nereden çıktığını biraz düşün. Bulamazsan sana Hacı yardım eder.

Sitelerde Paylaş

Bing bang'i evrimci ve meteryalist bir insan kabul etmez. Ederse tüm inançları suya düşer.

Sanırsam, sabit durum denemesi diye birşeyleri vardı bu meteryalistlerin ama heralde ya patladı ya da patlıyacak.

Aklı olan bilimsel her şeyi kabul eder. Big Bang bir inanç değil ki.. Bilimsel bir çıkarım.

Kabu etmeyen ahmaktır.

Sitelerde Paylaş

güzel bir olay yapmışsın

teorileri açıklamakda saçmalık da serbestmiyiz yoksa saçmalayınca dalga geçecekmisiniz yok serbestse bişeyler karalarım dünya yuvarlak dendiğinde herkese saçma gelmişti unutmayalım o açıdan rahatım yinede bilmiyorsun araştır bilmemne gibi eleştirilere kapalıyım universite okuma imkanım olmadı ama universiteliler barda eğlenirken türkiye hangi yarım kürede bilmezken ben fizik okudum dinledim izledim.

Saçmalamak yok diyeceğim ama belki de işe yarar bu durumda.. Dalga geçmeyiz.. Aklınıza gelen herşeyi yazabilirsiniz. Allah yarattı demeyin yalnız.

Sitelerde Paylaş

Aslında evren genişliyorsa bir yerden başlamış olmalıdır diye düşünmeli her aklı başında insan.

Sağduyu, akıl mantık ve rasyonalite bunu gerektirir. Geriye doğru gidince evren küçülecek ve ısınacaktır.

Çünkü sıcaklık giderek daha dar bir alana sığacak ve artacaktır.

Evrenin çok sıcak bir başlangıcı olduğu iddiasının temeli budur.

Bunu kabul etmeyenler ahmaktır diyorum ben.

Sitelerde Paylaş

bir başka cins balkabağı işte. big bang kainatın yaratılmadığını gösterir sadece.

Sitelerde Paylaş

Bence evren hep vardı, ve var olmayada devam edecek. İllaki bir başlangıcının olması şart değil. Her ne kadar aklımız almasada ezeli. Evrenin bir noktadan patlayıp varolması fikri bana çok saçma geliyor. Çok basit geliyor. Böyle devasa bir evren bir noktadan patlayabirmi? Milyarlarca yaşında denilen evren bir noktadan başladıysa, bu kadar tesadüf olmaz. Niye daha sonra değişik tesadüfler olupta evren tekrar oluştuğu noktaya geri büzüşmedi?

Sitelerde Paylaş

Bence evren hep vardı, ve var olmayada devam edecek. İllaki bir başlangıcının olması şart değil. Her ne kadar aklımız almasada ezeli. Evrenin bir noktadan patlayıp varolması fikri bana çok saçma geliyor. Çok basit geliyor. Böyle devasa bir evren bir noktadan patlayabirmi? Milyarlarca yaşında denilen evren bir noktadan başladıysa, bu kadar tesadüf olmaz. Niye daha sonra değişik tesadüfler olupta evren tekrar oluştuğu noktaya geri büzüşmedi?

Anibal gibi şu olur bu olmaz şeklinde yorumlar yapacağına, bize aklına yatan bir varoluş teorisinden bahset.

Konu evrenin yartılış teorileri.

Evrinin yaratılamama teorileri değil.

Sitelerde Paylaş

haci bey siz deli misiniz kuzum. biz ne biliyoruz ki ortaya ne teori atacağız. buna sende dahil. biz ancak var olan teorileri tartışır dururuz. Boş boş. Senin gibi herşeyi bildiğini iddia eden biride gelir o doğru, bu doğru, bu yanlış, bunun şurası olmamış, yok şu eksik........ diye saçmalar. Seni daha fazla saçmalaman için bilim formunla başbaşa bırakıyorum.

Sitelerde Paylaş

haci bey siz deli misiniz kuzum. biz ne biliyoruz ki ortaya ne teori atacağız. buna sende dahil. biz ancak var olan teorileri tartışır dururuz. Boş boş. Senin gibi herşeyi bildiğini iddia eden biride gelir o doğru, bu doğru, bu yanlış, bunun şurası olmamış, yok şu eksik........ diye saçmalar. Seni daha fazla saçmalaman için bilim formunla başbaşa bırakıyorum.

Sen çok mu akıllı sanıyorsun kendini..

Ne biliyorsan, ne duyduysan ondan bahsedersin.

Bilmiyorsan ve duymadıysan sesini keser okursun, öğrenirsin. Burada yaptığın gibi saçmalamazsın.

Evrenin bir sürü varoluş teorileri var.

Onları bilmenin kime ne zararı olabilir?

Sitelerde Paylaş

Evren var olduğuna göre onu başlatan bir mekanizma da var olmalı.

Öyle bir mekanizmanın olmaması için evrenin sonsuzdan beri var olması zorunluğu var.

Bu daha da zor bir sorun oluşturuyor. Evren neden sonsuzdan beri var?

Ve tabii evrenin nasıl ortaya çıktığı sorusunu bu açıklama yanıtlamıyor.

Varlık aleminde yaşıyoruz. yokluk ve hiçlik kavramlarını kafamızda canlandıramıyoruz. Hiçlikden veya hiç bir şeyin olmadığı yokluk ortamından (böyle bir ortamı dahi kafamızda canlandıramıyoruz) maddenin meydana gelmesi düşüncesi nasıl açıklanabilir ki.

Buna alternatif olarak sonsuzdan gelen bir madde düşüncesi daha mantıklı. Ama bu noktada sonsuz nedir sorusuna bir yanıt vermek gerekiyor. Sonsuzluk kavramını açıklayabilirsek o zaman kafada ki soru işaretleri bir nebze olsun gitmiş olacak.

Bunlara verilebilecek bilimsel cevaplar nelerdir. Biliminsel olmasa bile bilimin verebileceği felsefik cevaplarıda merak ediyorum. Tabi verilebilen bir cevap varsa.

Sitelerde Paylaş

İnsanın sonsuzluk kavramı ile sorunu var BufferOverflow kardeşim.

İnsandan sonsuzluğu anlamasını beklememelisiniz. İnsan sonsuzluğu kabul etmekle yetinmeli.

Ölçülebilen hiçbir değer sonsuz olamaz.

Ne zaman, ne mesafe, ne büyüklük, ne sayı sonsuz olamaz.

Çünkü değerler sonsuza limit koyarlar. Şu kadar zaman, şu büyüklük veya uzaklık dediğin an sonsuz kavramından uzaklaşıyorsun demektir.

Sonsuzu tamımlarken onu bütün ölçülerin dışında bir kavram olarak düşünmeniz gerekiyor.

Dolayısıyla biz bir evrenden bahsedemeyiz. Evrenlerin sayısınınj sonsuz olması gerekir.

Biz evrenin varoluş nedenlerinden bahsederken, aslında evrenlerin varoluş nedenlerinden bahsediyoruz.

Koşullar bir evrenin ortaya çıkması için uygunsa, diğerleri için de uygun olmalıdır.

Çünkü biz sonsuz bir zamandan ve mekandan bahsediyoruz.

Bizim evren bir yerden çıktıysa, bütün evrenler de oradan çıkmak zorundadır.

Şimdiye kadar ortaya atılan teorilerin hepsi yalnız bir evrenin varoluşunu açıklamayı amaçlar.

Oysa birden fazla evrenin olduğu kesindir. Bu kaçınılmazdır.

Birden fazla evren olunca, sonsuz sayıda evren olması zorunludur.

Bunlar kurgu bilimsel iddialar değil. İnsan akıl ve mantığı ile bağdaşan iddialar.

Bir evrenin ortaya çıkış nedenini açıklamak yeterli değil yani.

Bütün evrenlerin neden ortaya çıktığını açıklamak zorunluğu var.

Bu zorunluk sorunu biraz daraltıyor, hatta kolaylaştırıyor.

Dolayısıyla bir evrenin değil, evrenlerin nasıl ortaya çıktığını tartışmak daha doğru olacaktır.

Sitelerde Paylaş

İşte sonsuz evren dediğimiz zamanda bu sonsuz evrenlerin hangi sonzuluk da meydana geldiği de bir soru işareti. İnsanlığın matematiği keşfinden bu yana sonsuzluk aslında bir gizem olmuştur. Nasıl ki faktöriyel hesabında 0! = 1 diyerek kedimize bir kabul yapıyorsak (gerçi kabul değil bir matematiksel çıkarım fakat konu için bu ifade doğru olacak) aslında sonsuzluk da aklımızın alamadığı bir kabul noktası sanırım. Yoksa aynen faktöriyel hesabında olduğu gibi 0! = 1 kabulünü yapmadığımızda işin içinden çıkamayacaksak buda öyle bir durum oluyor. Konu başlığından sapmasın bu sonsuzluk kavramı başka bir başlık altına felsefik olarak da tartışılabilir bence.

Sitelerde Paylaş

Evrenin neden ve nasıl ortaya çıktığını araştırırken, bilinen ve halen geçerli fizik yasalarının ötesine geçemezsiniz.

Şimdiki fizik yasaları evrenin ortaya çıkmasından sorumlu olmak zorundadır.

Yeni teori ortaya atmadan önce bu konuya dikkat etmek gerekir.

Eğer fizik yasaları enerji tutumunu gerektiriyorsa, yoktan enerji yaratamazsınız.

Mevcut enerjinin nasıl ortaya çıktığını bilinen fizik yasaları ile açıklamak zorundasınız.

Sitelerde Paylaş

Evrenin neden ve nasıl ortaya çıktığını araştırırken, bilinen ve halen geçerli fizik yasalarının ötesine geçemezsiniz.

Şimdiki fizik yasaları evrenin ortaya çıkmasından sorumlu olmak zorundadır.

Yeni teori ortaya atmadan önce bu konuya dikkat etmek gerekir.

Eğer fizik yasaları enerji tutumunu gerektiriyorsa, yoktan enerji yaratamazsınız.

Mevcut enerjinin nasıl ortaya çıktığını bilinen fizik yasaları ile açıklamak zorundasınız.

mevcut enerjinin nasıl çıktığını açıklarsak sen yanılmış olursun bigbange inanıyorsun çünkü bende nanıyorum deliller onu gösteriyor

ama iki tarafdanda eleştiri alacağına bigbang önceside mevcut enerji var olabilir desen kolay olurdu

benim düşüncem bigbang varsa bile mevcut enerji statikdi zaten çok küçük noktadan yayıldı bigbang diyenlerde aslında mevcut enerjinin statik olduğunu söylerler neden derseniz sonradan var olsadı mevcut enerji çok çeşitli çıkabilirdi ortaya parça parça aralıklı spiral girdap halka vesaire küçük atom altı noktadan çıktı demek evrenin statik mekanın sonradan olduğunu söylemekdir

tarihinde AteistLight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hacı benim anlamadığım nokta, bu dindarlar hiçbir şeyin sonsuz olamayacağını, sonzuza kadar varolamayacağını düşünüyor ancak bu kadar sonsuzluk karşıtı kişiler cenneti cehennemi Allahı vb şeyleri sonsuz diye çok rahat kabul ediyorlar, bence bu inanılmaz bir çelişki demek ki sonsuz olunuyormuş değil mi?

hacı hocam ben bu konuda bilinmezciyim sebebi ise ne dinci kadar kapalı bakışlıyım nede bir bilim adamı kadar zeki ve vak,t yırmış değilim, bu fizik vb konuları gerçekten çok zor dini çürütmek gibi basit değil çok karmaşık ve zeka gerektiriyor, okudukça beynin zorlanıyor anlamaya başladıkça mantıklı olduğu ortaya çıkıyor ancak bunu normal vatandaşlar hayatta yapamaz mümkün değil...onların yapacağı bende öyleyim alıp bir tane stephen hawking kitabı okumak, birkaç özlü bilim adamı sözü ezberlemek, iki üçtane belgesel izlemek ve kendini anlamıştan saymak halbuki çok karmaşık anlamak çok zorlu....o yüzden bizim teoriler insan aklı sınırlarında kalan ve %10 bilimsel %90 hayalsel olur ancak.. ...O yüzden ben bilim adamlarının söylediği ve kabul ettiği şeyleri yüzde 90 kabul ederim çünkü bilirim ki o adamlar benim yapamadıklarım ancak öğrenmeye çalıştıklarımla meşgul, ömürleri bu amaçla geçiyor, onların okuduğu miyonlarca sayfa yazı gözlem araştırma tartışmanın ben milyonda birini yapmamışım yapsam onların ulaştığı sonuçlara ulaşmam muhtemel olacak bütün bunlar ışıağında şu anda Big bang teorisini kabul ediyorum bu benim düşünce yapıma göre en mantıklı olanı yok.................................bu bilimseli..

Bilimsel olmayanı ise sadece beni veya bir avuç kişiyi bağlayan kendi beyin ölçülerimizde hayal gücümüzüle sınırlı teorilerdir bilimkurgu gibi düşünün...bu açıdan konuşacak çok şeyim var ancak bilimsel açıdan bilim adamlarının çoğunluğunun kabul ettiği şeyleri çoğunlukla bende kabul ederim, etmediğim birşey ise üzerine fikir yürütemeyecek ve okumamış kafa yormamış olduğum birşeydir o yüzden koskoca bilim adamlarının big bangı kabule tmiş ha saçma demek beni salak yapar, ha bilim adamı olsam yada bu konularla aşırı derecede içli dışlı olsam ozaman ayrı olabilir..

saygılar..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...