Jump to content

Kedi Gözü Nebulası Kuran'da Geçiyor mu?

Recommended Posts

Demek dağların da "diş" gibi kökü varmış.. Hahh hah haaaa...

Dağların kökü olması konusunu google'da arattım, karşıma hep din forumları çıktı. Hepsi malum Kuran Ayetini de mevzuya sokuşturmuş. Konu hakkında bir tane akademik araştırma bulamadım.. Ulen bu müslü'ler yalanı uyduruyor kendilerini kandırıyor, ama kendilerininden olmayanları da kandırabileceklerini sanıyorlar.. Bu salaklık değil de nedir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 300
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu kadar ileri görüşlü madem islamın Allahı kitabında ;

Mülk sure 5 dünyanın semalarını kandillerle süsleyip ayrıca onları şeytana atılacak taşlar derken kast ettiği yıldızlarmı,göktaşlarımı,UFO larmı ne sizce peki.

Yıldız diyemezsiniz dünya semalarını diyor çünkü yıldızlar dış uzayda..

Sitelerde Paylaş

Evrim kısaca, bir canlı popülasyonunun genetik kompozisyonunun rastgele mutasyonlar yoluylazamanla değişmesi anlamına gelir değil mi? Burada rastgele ifadesi bile bana evrime inanmamı sağlamaktadir.Bilimde rastgele diye bir açıklama beni tatmin etmez blimsel verilerin kesinliği önemlidir.Şu anda kesin olmayan ileride kesin olacaktır gib bir argumana katılmam.Çünkü şu an var olan an benim yaşadığım andır.Gelecek belirsizdir.Belirsiz olan birşeye inanmak mantık ile çelişir.

Sitelerde Paylaş

peki dağlar ortaya çıkınca sarsıntılar artmışmı.

Artmamış ama aynı zamanda azalmamış. Depremin ne kadar zarar vereceğini o bölgenin yer yapısı belirler. O bölge zemin yapısı kayalıksa, o zaman daha az sarsılır. Dağlarla daha az sarsılmanın, direkt olarak bir bağlantısı yok. Kazık taktık, çivi çaktık, vidaladık ondan az sallanıyorsunuz gibi bir anlatım doğru değil.

tarihinde devart tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Baykush öncelikle şunu belirtmem gerekiyor.Hiç bir dine ve yaratıcıya inanmıyorken bir müslüman size birşey kanıtlayamaz.Bilim adamlarının bana evrimi kanıtlayamamaları gibi.Bu yüzden foruma yazarken şunu söyledim öncelikle bir yaratıcıya ( tekrar yazıyorum gönderilmiş elçileri ve gönderilen ilahi kitapları bir yana bırakarak) neden inanmıyorsunuz ?

Bizi kendi sıfatında ve kendine en yakın yarattığını söylediği ve damarımızda da şeytanlık olduğundan tahakkümüne boyun eğmiyoruz, bizde onun bir parçasıysak onun kadar tanrıyız,bu bir meydan okuma Varsa şayet...

Yada biz tanrı yerinde ne varsa ona karşı çıkıyoruz bu kadar adalaetszi olduğu için..

Yada insanların uydurduğu tanrılara karşı çıkıyoruz sömürüye hayır dediğimiz için..Bana su ver demek bile bazen sömürüdür..anladınız ?

Sitelerde Paylaş

Tabiki.Sanırım hacı olarak bahsettiğiniz bir üye.Kendisinden bu konu hakkında bilgi almak isterim.Şu an anladığınız üzere sadece öğrenme ve sorgulama yapıyorum.Sonuçta ben bir bilim adamı değilim.Konuya din ve ilahi mesajlar haricinde (Allah'a hamd olsun müslümanım) objektif olarak yaklaşıyorum.Ve daha öncede belirttiğim üzere bir yaratıcıya inanmayanların -din ve gönderilen ilahi mesajlar ve elçileri konu dışında tutarak- neden inanmadıklarını anlamaya çalışıyorum.

Sitelerde Paylaş

neden inanmadıklarını anlamaya çalışıyorum.

Bir yaratıcıya ihtiyac duymuyorlar cünkü ondan inanmıyorlar. Onlar için bir yaratıcının olması gerekmiyor onlara göre bilimde bunu destekliyor canlılıgın varolması için bir yaratıcıya gerek yok diyor...Yaratıcı neden olsunki?

tarihinde bluee22 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bizi kendi sıfatında ve kendine en yakın yarattığını söylediği ve damarımızda da şeytanlık olduğundan tahakkümüne boyun eğmiyoruz, bizde onun bir parçasıysak onun kadar tanrıyız,bu bir meydan okuma Varsa şayet...

Yada biz tanrı yerinde ne varsa ona karşı çıkıyoruz bu kadar adalaetszi olduğu için..

Yada insanların uydurduğu tanrılara karşı çıkıyoruz sömürüye hayır dediğimiz için..Bana su ver demek bile bazen sömürüdür..anladınız ?

Acaba yaratıcı mı adaletsiz yoksa biz mi? Sonuçta akıl denilen bir olguya sahibiz.2 dünya savaşında hiroşima ve nagazakiye atılan 2 adet atom bombasını atmamız yaratıcı mı emretti.Yoksa insan kendi aklı ile atom bombasını oluşturdu ve ve ülkenin yine üst düzey akıl sahipleri tarafından atılmasını mı sağladı.Zaten yaratıcıya inanmıyorsanız dünyada yapılan tüm olgu ve olayları akıl sahibi üstün insanların yaptıklarını varsayıyorsunuz demektir.O zaman neden o insanları durdurmak için bir plan ve organizasyon dahilinde hareket etmiyorsunuz.Bu uğurda ölümü neden göze almıyorsunuz.Nasılsa ölüm sizin için bir şey ifade etmiyor bu yüzden ölmekten korkmanızda mantıksız çünkü korku soyut bir kavramdır bilimselliği yoktur ispat edilemez..Ayrıca bilim insanlığa gerçekten hizmet mi ediyor ? Sonuçta bu bombayı yapanlarlar zeka seviyesi çok yüksek olan insanlardı ve ordunun bunu silah olarak kullanacaklarını bilmemeleri imkansızdı.Şimdi yeniden soruyorum yaratıcımı bu bombanın atılmasını emretti yoksa insanlar mı ?

Sitelerde Paylaş

Ayırca yukarıdaki duruma ek olarak şöyle denilmiş "Bizi kendi sıfatında ve kendine en yakın yarattığını söylediği ve damarımızda da şeytanlık olduğundan tahakkümüne boyun eğmiyoruz, bizde onun bir parçasıysak onun kadar tanrıyız,bu bir meydan okuma Varsa şayet.." İlk başta belirtiğim gönderilen kutsal kitapları ve elçileri konu dışında tutmamız gerekiyor.Burada belirttiğiniz olaylar kutsal kitaplarda geçiyor.Kutsal kitaplarda geçen bir olgu ile bir yaratıcının varlığını inkar etmek çok zayıf bir savunmadır.Öncelikle bir yaratıcının var olup olmaması söz konusudur.Belirttiğiniz husus daha sonrasında ele alınacaktır.Yani daha açık yazmam gerekirse yaratıcı ne kutsal kitap ne de elçi göndermemiş olsun ve bu bilgilere vakıf olmadığınızı düşünerek yaratıcıya neden inanmadığınıza değinelim.

Sitelerde Paylaş

.Yani daha açık yazmam gerekirse yaratıcı ne kutsal kitap ne de elçi göndermemiş olsun ve bu bilgilere vakıf olmadığınızı düşünerek yaratıcıya neden inanmadığınıza değinelim.

Bir yaratıcıya ihtiyac duymuyorlar cünkü ondan inanmıyorlar. Onlar için bir yaratıcının olması gerekmiyor onlara göre bilimde bunu destekliyor canlılıgın varolması için bir yaratıcıya gerek yok diyor...Yaratıcı neden olsunki?

Sitelerde Paylaş

ademin itaatsizliğinden dolayı bütün masum insanoğlunu azaba mahkum etmek büyük haksızlık değilmidir.niçin insanların çok az bir bölümüne özel bir ayrıcalık tanınıyor ve yalnız onlara kurtuluş yolu vahiyle bildiriliyorda başkalarının bundan haberi olmuyor?

hele hele şu saçma iddiaya bakın.tanrı bir gün insan kılığına giriyor ve ibrahimin karşısına çıkıyor,onunla pazarlığa girişerek,eğer sadakatla kulluk edecek olursa,ona mülk vereceğine dair söz veriyor!camilerde kiliselerde kendisiyle ilgili övgüleri işitmekten hangi zevki duyuyor?madem yarattığı insanlar sonsuz derecede küçük varlıklar,aralıksız kendisinin büyüklüğünden ve herşeye kadir olduğundan bahsetmiyoruz diye nasıl oluyorda bu kadar hiddetleniyor.

ne o budamı gol olmadı

Sitelerde Paylaş

Evrim kısaca, bir canlı popülasyonunun genetik kompozisyonunun rastgele mutasyonlar yoluylazamanla değişmesi anlamına gelir değil mi? Burada rastgele ifadesi bile bana evrime inanmamı sağlamaktadir.Bilimde rastgele diye bir açıklama beni tatmin etmez blimsel verilerin kesinliği önemlidir.Şu anda kesin olmayan ileride kesin olacaktır gib bir argumana katılmam.Çünkü şu an var olan an benim yaşadığım andır.Gelecek belirsizdir.Belirsiz olan birşeye inanmak mantık ile çelişir.

Sayın james

Evrimi yanlış veya eksik anlamışsınız. Bu forumda ve internette yeni başlayanlar için evrim konusunda oldukça fazla bilgi bulabilirsiniz.

Öncelikle rastgele mutasyon derkenki rastgelelik, zar atarmış gibi veya piyango gibi bir rastgelelik değil. Her şeyden önce bilmelisiniz ki türleşme bireysel bazda gerçekleşmez. Bir türleşmeden bahsedebilmek için, değişimin populasyonun tamamında gerçekleşmesi gerekir. Bireysel mutasyonların evrimsel açıdan değeri yoktur. Bireyde görülen köklü değişim ancak ucubeler ortaya çıkarır. Mesela hiç kimse sabah uyandığında Eyvah, akşam mutasyona uğramışım. Üçüncü bacağım çıktı. Ne yapıcam şimdi. demez. Mutasyonlar, sonraki nesillere aktarıldığında, binlerce yıllık birikim süreçleri sonucuda anlamlı hale gelir.

Ayrıca evrim teorisinin tek mekanizması rastgele mutasyonlar değildir. Birçok farklı mekanizma var. Hatta mutasyonlara göre doğal seçilim türleşme üzerinde çok daha fazla etkilidir.

Baykush'un dediği gibi, evrim konusunu bu başlıkta daha detaylı konuşmaya gerek yok. Birazcık araştırırsanız ve amacınız gerçeğe ulaşmaksa ufkunuz çok açılacak.

Sitelerde Paylaş

:) yine bilimi allaha yamıyor :) o bilim adamları size hem üzülüyor hem gülüyorlardır biliyormusun? Onlar nasıl bakıyor kurana hiç bir fikrin yok, ama onlar o antik kitaba nasıl taptığınızı biliyor gözlemliyorlar, bu çağda bu inaçlara inananların varlığı ve getirdiği gerikalmışlık onları üzüyor buna emin ol atılan2 :)

bilimi allah yaratmış ne yamamasından bahsediyorsun,ayet açık.şimdi bütün bilim adamları inansada iannmasada,kuranın ayetinin araştırmasınlarmı,değillermi.senin evrimin neyi araştırıyor.işte ayet.

Bakara 164

(Medenî 87) Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün birbiri peşinden gelmesinde, insanlara fayda veren şeylerle yüklü olarak denizde yüzüp giden gemilerde, Allah'ın gökten indirip de ölü haldeki toprağı canlandırdığı suda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgarları ve yer ile gök arasında emre hazır bekleyen bulutları yönlendirmesinde düşünen bir toplum için (Allah'ın varlığını ve birliğini isbatlayan) birçok deliller vardır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Evrim

''vikipedia,evrim başlığından alıntı''

Dünya'daki canlı türlerinden henüz sadece 2 milyondan biraz fazlası tanımlanabilmiş ve sınıflanabilmiştir. Bazı tahminlere göre henüz tanımlanmamış 10 ila 30 milyon canlı türü vardır.[1] Bir milimetrenin binde birinden kısa bakterilerden , yerden yüksekliği 100 metreyi, ağırlığı binlerce tonu bulan sequoia servi ağaçlarına kadar dünyadaki canlı türleri, cüsse, biçim ve yaşayış biçimi açısından çok büyük farklılıklar gösterirler.

Sitelerde Paylaş

bilimi allah yaratmış ne yamamasından bahsediyorsun,ayet açık.şimdi bütün bilim adamları inansada iannmasada,kuranın ayetinin araştırmasınlarmı,değillermi.senin evrimin neyi araştırıyor.işte ayet.

Bakara 164

(Medenî 87) Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün birbiri peşinden gelmesinde, insanlara fayda veren şeylerle yüklü olarak denizde yüzüp giden gemilerde, Allah'ın gökten indirip de ölü haldeki toprağı canlandırdığı suda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgarları ve yer ile gök arasında emre hazır bekleyen bulutları yönlendirmesinde düşünen bir toplum için (Allah'ın varlığını ve birliğini isbatlayan) birçok deliller vardır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Evrim

''vikipedia,evrim başlığından alıntı''

Dünya'daki canlı türlerinden henüz sadece 2 milyondan biraz fazlası tanımlanabilmiş ve sınıflanabilmiştir. Bazı tahminlere göre henüz tanımlanmamış 10 ila 30 milyon canlı türü vardır.[1] Bir milimetrenin binde birinden kısa bakterilerden , yerden yüksekliği 100 metreyi, ağırlığı binlerce tonu bulan sequoia servi ağaçlarına kadar dünyadaki canlı türleri, cüsse, biçim ve yaşayış biçimi açısından çok büyük farklılıklar gösterirler.

He atılan2 he, o saçma sapık kitapa tabi olanlar neden bilimsel hiç bir buluşa imza atmıyor sen buna cevap ver, ha bire koyduğun ayetleri insanların emek vererek bulduklarına yamama.İcraat icraat kardeşim ya, hangi insan kurana tam uyarak bilimsel bir buluşa imza atmış?
Sitelerde Paylaş

cübbeli sen ilkel bir kabilede ilk defa gemi görüp hemen inen işgalcilere bir sepet meyve götüren ve yere kapaklanan insanların günümüz versiyonlarına benziyorsun :)

yanlış anlama inancına saygım var ancak her garip olayı görüp ''vay anasını demek ki böyle demek'' doğru değil, insana benzeyen bir balık kıyıya vurmuştu, araplar göreceksiniz bu bir işaret vesaire propagandalar, sonra bir ortaya çıktı o balıktan bir dünya dolusu varmış ne oldu komik duruma düştüler, artık ilkel kabile insanı değilsiniz, inanın elbette savunun inancınızı ancak yok balık buldum yok gül açıldı aa adamın 6 parmağı var, diye herşeye kustal değer arayıp kendinizi rahatlatmaya çabalamak yazık yani gerek yok, o gül bahçesinide bilim sayesinde buldunuz bak düşmanlığa gerek yok demek ki...saygılar.

Sitelerde Paylaş

Yani daha açık yazmam gerekirse yaratıcı ne kutsal kitap ne de elçi göndermemiş olsun ve bu bilgilere vakıf olmadığınızı düşünerek yaratıcıya neden inanmadığınıza değinelim.

Cevaplar sizde. Bir şeyin var olduğunu size ne düşündürür? Bir şey vardır demek için neye ihtiyacınız vardır?

Bu sorulara cevap bulduğunuz zaman yapmanız gereken sadece yaratıcı tanımını yaparak, bu tanımın sizin önceki cevaplarınıza uygunluğuna karar vermek.

tarihinde devart tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Daha öncede belirttiğim gibi ben bilim adamı değilim.Fakat ilkokul ve ortaokulda öğretilen fen derslerinde bir olayın oluşması için birbiri ile paralel olarak ideal şartların aynı anda meydan gelmesi gerekir.Bu şartlardan herhangi biri eksik olursa istenilen sonuç gerçekleşmez.Bilim adamları laboratuvarlarında yaptıkları deneylerin hepsini kontrol şartlarını sağladıktan sonra yaparlar.Yani rastlantısal bir deney yapmaya çalışmazlar.Nedeni ise eğer yaptıkları deneyde herhangi bir sorun çıkarsa bu kaosa neden olabilir.Şimdi gelelim neden bir yaratıcıya inandığıma temelde evrenin oluşumunda iki ana olaydan bahsedilir.Birincisi hepiniz bildiği gibi Bing Bang ikincisi ise evrenlerin başlangıcının olmadığı.

Bing Bagg patlamasını ele alırsak rastlantısal bir şekilde kusursuz bir evren dizayn edilemez.Mutlaka o patlamayı yönlendirecek yani kontrol altına alarak bir düzenin oluşmasını sağlayacak bir güç olması gerekmektedir.Yoksa patlama silsilesi kendi içinde o kadar çok parametre içinde rastlantısal olarak birleştiğini düşünmek yine mantıksızlık olur.Eğer bunu tesadüf olduğunu varsayarsak o zaman çok açık bir şekilde hiç bir deneyin sonuçlarının bize zarar vermeyebileceğini düşünerek kontrol noktalarını iptal etmemiz gerekir.Böylece daha kusursuz bir insan yada hayvan mutasyonu ortaya çıkacaktır.Bilim adamları neden buna izin vermiyorlar ?

İkinci husus ise evrenin başlangıcının olmadığı ama sonun olduğu yönündeki iddaya ise sadece şunu söyleyebilirim.Sonu olan birşeyin mutlaka başlangıcı olmak zorundadır.Hiç bir varlık başlangıcı yada bir nedeni olmadan öylece var olamaz.Örneğin insanın oluşması için biyolijide bahsedilen bir yumurta ve spermdir.Bu ikisinin birleşmesi sonucunda ki buda rastlantısal değildir bu bile kendi içinde bir çok parametre barındırır.

Sonuç olarak ben hiç birşeyin rastlantısal olmayacağına inandığım için öncelikle bir yaratıcıya inanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Dünya mı patlayıp gül gibi açılacak? Yoksa samanyolu galaksisi mi? Nersi bu görüntüyü alacak?

Güneş bürülüp dürüldüğü zaman mı?

yoksa

Yıldızlar yere döküldüğü zaman mı?

ben bilmem allah bilir. Hûd 31

(Mekkî 52) Ben size: "Allah'ın hazineleri benim yanımdadır" demiyorum, gaybı da bilmem. "Ben bir meleğim" de demiyorum, sizin gözlerinizin hor gördüğü kimseler için, "Allah onlara asla bir hayır vermeyecektir" diyemem. Onların kalplerinde olanı, Allah daha iyi bilir. Onları kovduğum takdirde ben gerçekten zalimlerden olurum."

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...