Jump to content

Evrenin Genişlemesi Mucizesini Tek Başına Yıkan Ayet(ler)

Recommended Posts

Ali İmran=133: Rabbinizin bağışına, genişliği göklerle yer arası kadar olan ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için hazırlanmış bulunan cennete koşun.

Hadid=21: Rabbinizden bir bağışlanmaya ve eni, gökle yerin genişliği kadar olan, Allah’a ve Resûlüne inananlar için hazırlanan cennete yarışırcasına koşun. İşte bu, Allah’ın lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah, büyük lütuf sahibidir.

Bu ayetler cennetin genişliğinin göklerle yer arası kadar olduğunu söylüyor. Bir şeyle birşey arası kadar diyebilmek için o iki şeyin arasının sabit olması gerekir, fakat evren akıl almaz bir hızla her an genişlemektedir yani göklerle yer arasında(evrenin en başı ile yer arasını kastedfiyorum,yoksa göklerle yer arasında hiç mesafe yoktur) belli bir mesafe yoktur.

Dolayısıyla Kur'an'da evrenin genişlemediğinden bahsedilmediği gibi bilimle de çelişmektedir, eğer Kur'an evrenin genişlediğini söyleseydi, kendiyle de çelişmiş olurdu :)

Zaten Allah'ın katında her şeyin ölçülü olduğunu ve sünnetinin değişmez olduğunu da göze alırsak göklerle yer arasındaki mesafe değişemez. Umarım artık evrenin genişlemesinden bahsediyor demezler Kur'an :)

Peki gökler arasında ne kadar mesafe vardır? Her bir kat arasında 500 yıllık mesafe vardır.İlgili hadis şüpheli kabul edildiğinden asmıyorum ama bilmeyenler için söylüyüm dedim :)

Sitelerde Paylaş

Bize ne cennetten sen biz cehennemliklere cehennemden haber ver.

Cehennemin genişliği konusunda bir bilgi yok heralde. Cehennem rahat etme yeri olmadığı için 10 milyar insanı tıka basa dolduracak kadar dipsiz bir kuyu yeterli olur.

“O gün cehenneme; “Doldun mu?” deriz. O: “Daha var mı?” der.” (Kaf, 50/30)

İmam Ahmed b. Hanbel… Ebû Hazim’den rivayet etti ki; Ebû Hüreyre şöyle demiştir: Bir gün Rasûlullah (s.a.v.)’in yanındaydık. Bir şeyin yere düştüğünü andıran bir ses duyduk. Bunun üzerine Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu:

- Bu (sesin) ne olduğunu biliyor musunuz?

- Allah ve Rasûlü daha iyi bilirler.

- Bu, yetmiş bahardan (seneden) beri cehenneme gönderilen (sarkıtı­lan) bir taş(ın sesiy)di. Şu anda cehennemin dibine ulaştı.”

Cehennem çok küçükmüş yav :) Herhalde dediğin gibi tıka basa dolduracak :)

Sitelerde Paylaş

Bize ne cennetten sen biz cehennemliklere cehennemden haber ver.

Cehennemin genişliği konusunda bir bilgi yok heralde. Cehennem rahat etme yeri olmadığı için 10 milyar insanı tıka basa dolduracak kadar dipsiz bir kuyu yeterli olur.

“O gün cehenneme; “Doldun mu?” deriz. O: “Daha var mı?” der.” (Kaf, 50/30)

İmam Ahmed b. Hanbel… Ebû Hazim’den rivayet etti ki; Ebû Hüreyre şöyle demiştir: Bir gün Rasûlullah (s.a.v.)’in yanındaydık. Bir şeyin yere düştüğünü andıran bir ses duyduk. Bunun üzerine Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu:

- Bu (sesin) ne olduğunu biliyor musunuz?

- Allah ve Rasûlü daha iyi bilirler.

- Bu, yetmiş bahardan (seneden) beri cehenneme gönderilen (sarkıtı­lan) bir taş(ın sesiy)di. Şu anda cehennemin dibine ulaştı.”

Şimdi müslümanların çoğunluğu bu hadis uydurma, böyle şaçma hadis mi olur derler ama hala günümüzde bunlara inanan cahiller var. Bir de 7. yy araplarını düşünün, böyle şeylere inanmaları gayet doğaldır.

Sitelerde Paylaş

Burada kuranın mucizesini de görmek gerek. Cennetin boyunu değil de enini veriyor.

Allah cennetin boyu diyelim 100 parsek deseydi bu ne demek olurdu? Boyu 100 parsek ama eni yani genişliği duble yol kadar 30-50 metre olabilirdi. İki kenarda köşkler ortada da bir yol. O zaman ataistler hemen bunu kullanırlardı. Boyu uzun ama genişliğinden ne haber derlerdi. İşte allah cennetin enini vermiş. Boyu da en az eni kadar olur artık eğer kare ise. Ayetlerden kare olmadığı anlaşılıyor. Eğer allah cennetin eni, boyu arasında altın oran uyguladıysa boyu da eninin 1.68 katıdır.

Şekilde açıklayacak olursak, her ikisinde de uzun olan taraf boydur. En/genişlik denilmez.

- - - - boy - - - -

================== en

en

||

||

||

|| boy

||

||

Bu ayetler tefsir edilirken cennetin genişliği göklerle yer arası kadardır boyunu Allah bilir derler, gidince görecez ne kadarmış :)

Sitelerde Paylaş

Eni bu kadarsa boyu gör ne kadardır desinler diye vermiş. Buradan boyunu allah biliyor ise evren boyuna genişliyor ve sabit değil. Ancak sadece allah o an ne kadar geniş olduğunu biliyor. Ben müslüman olsam evrenin genişlediğini yıkmaz zaten evren boyuna genişliyor derdim. Eni sabit olabilir.

Eni, boyu önemli değil ki dostum, önce göklerle yer arası mesafe alınıyor ve bu ölçü cennetin enine uygulanıyor. Göklerle yer arasındaki mesafenin sabit olması gerekiyor bunun için, ama sabit olmadığını biliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Düşünmeden söyledim evet haklısın.

Ben müslüman olsaydım kıvırmak için yine de birşeyler bulurdum. Kıyamet günündeki yer gök arası mesafeyi kasdetmiştir derdim. Buradan da anlıyoruz ki kıyamete kadar gök genişleyecek, o gün geldiğinde duracak derdim. Üff ne bileyim empati kuramıyorum. Ne söylesem yalan olur. Daha da bir şey bulamazsam bekle o gün geldiğinde kaçacak delik ararken enini de boyunu da görürsün der tehdit savururdum.

Ama Allah aynı zamanda herşeyin ölçülü olduğunu söylüyor, sünnetinin değişmez olduğunu söylüyor :D Belki genişleme hızı ölçülüdür ama yer ile gök arasındaki mesafe ölçülü değildir. Sünneti değişmiyorsa 1400 yıl önceki adama cennetin genişliğini farklıydı, şimdiki insana farklı değişmiş oluyor otomatikmen :D Yani bunu kıvıramazlar.

Sitelerde Paylaş

Bence ateistler bir kongre yapsın...En temel soruları neymiş, çok merak ediyorum....

Çoğunu böyle sinek vızıltısı gibi basit sorular yüzünden yoldan çıktığını biliyorum...

Halbuki sarayın kapısı ve her bilimin kuralları vardır?

Sitelerde Paylaş

Bence ateistler bir kongre yapsın...En temel soruları neymiş, çok merak ediyorum....

Çoğunu böyle sinek vızıltısı gibi basit sorular yüzünden yoldan çıktığını biliyorum...

Halbuki sarayın kapısı ve her bilimin kuralları vardır?

İslam'ın sorunsuz bir tarafı var mıdır? :) Din Afyondur uyuşmuş beyninizle sorunsuz sanırsınız,afyon da zaten sorunları,dertleri unutmak için içilmez mi?

Sitelerde Paylaş

asıl komedi cehennemde bu cennete bitişik derin veya çukur değil,çünkü cennet ve cehennemdekilerin birbirini gördüğü ve daha sonra ikisi arasına kapıları olan duvarlar çekildiği yazıyor ayette.

Hem tepsi gibi düzler hem bitişikler hemde çok büyükler,gelmiş geçmiş ve gelecek insan nüfusunu toplayıp bu kadar geniş bir mekana yaydığınızda matematik olarakl bu alanları doldurmak mümkün değil ve iki kişi arası mesafenin çok çok uzak olması gerekki tıkıştıracak kadar insan yok bu mekanları.

Sitelerde Paylaş

Ateistler valla beni güldürüyor. Şimdi de ayetlerin doğruluğunu mu kabul ediyorsunuz.

İnsan oğlu mükemmel derecede nankör ve ikiyüzlü. Çıkarlar, menfaatleri doğrultusunda olduğu sürece, hiç benimsemedikleri şeyleri bile kabul ederler.

Sitelerde Paylaş

Evin varlığında hem fikir miyiz?

Elbette :)

Ateistler valla beni güldürüyor. Şimdi de ayetlerin doğruluğunu mu kabul ediyorsunuz.

İnsan oğlu mükemmel derecede nankör ve ikiyüzlü. Çıkarlar, menfaatleri doğrultusunda olduğu sürece, hiç benimsemedikleri şeyleri bile kabul ederler.

Ayetlerin doğruluğunu kabul ettiğimizi nereden çıkardın? Bu kadar kafasız olmanız insanı deli ediyor :)

Sitelerde Paylaş

Kafasız, kafasını kullanamayandır?...

İlmi belagatta bir kaide vardır...

Birşey malum ve bedihi o maksat değildir.....

İkinci manası murattır...Örnek ben sana, hafızsın diyorum..

Halbuki herkes senin hafız olduğunu biliyor....

Öyle ise senin hafız olduğunu ben biliyor ve sana bildiriyorum demektir...

Anladıysan devam edelim, Anlamdıysan yarını bekleyelim...

Kuralları bilmeden matematik çözülemeyeceği gibi,

Din kuralları bilinmeden, din anlaşılmaz.

Fizik ve matematik kuralların anlarsınız...

Din kurallarına gelince, ortaya bahaneleriniz çıkar..

Sonra doğru olduğunuzu zannedersinizsiniz değil mi?

Heyhat doğruluk nerede?

Ateistlik nerede?

Yedi kat yerin dibinden daha karanlıktasınız ama işte şeytan bu adama pabuçu ters giydirir...

Size hayırlı olsun ne diyelim...

İyi Akşamlar..

Sitelerde Paylaş

Kafasız, kafasını kullanamayandır?...

İlmi belagatta bir kaide vardır...

Birşey malum ve bedihi o maksat değildir.....

İkinci manası murattır...Örnek ben sana, hafızsın diyorum..

Halbuki herkes senin hafız olduğunu biliyor....

Öyle ise senin hafız olduğunu ben biliyor ve sana bildiriyorum demektir...

Anladıysan devam edelim, Anlamdıysan yarını bekleyelim...

Kuralları bilmeden matematik çözülemeyeceği gibi,

Din kuralları bilinmeden, din anlaşılmaz.

Fizik ve matematik kuralların anlarsınız...

Din kurallarına gelince, ortaya bahaneleriniz çıkar..

Sonra doğru olduğunuzu zannedersinizsiniz değil mi?

Heyhat doğruluk nerede?

Ateistlik nerede?

Yedi kat yerin dibinden daha karanlıktasınız ama işte şeytan bu adama pabuçu ters giydirir...

Size hayırlı olsun ne diyelim...

İyi Akşamlar..

Dini biz ateistlerden daha mı iyi bileceksiniz? Bu gerçekten iyiydi(güldüm yani) :) Esas olarak evrenin genişlemesi idi konu ama olsun :)

İyi akşamlar...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...