Jump to content

Bilim İle Dini Doğrulamaya-Yanlışlamaya Çalışmak

Recommended Posts

kainatın yaratıcı tarafından var edildiğini söylemek gibi, kendiliğinden var olduğunu iddia etmek de bir yorum değil midir?

ateist: kainat kendiliğinden oluşmuştur.

teist: kainat tasarlanarak oluşturulmuştur.

yorumsuz vatandaş: kainat oluşmuştur.

Kainat yaratılmıştır veya yaratılmamıştır. Bilim gerçekleri bulur. Sen istediğine inanırsın.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 82
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

kainatın yaratıcı tarafından var edildiğini söylemek gibi, kendiliğinden var olduğunu iddia etmek de bir yorum değil midir?

ateist: kainat kendiliğinden oluşmuştur.

teist: kainat tasarlanarak oluşturulmuştur.

yorumsuz vatandaş: kainat oluşmuştur.

Neden aklına hep oluşmak geliyor da zaten hep var olduğu gelmiyor?

Sitelerde Paylaş

''bilimsel metod'' tek başına dini yanlışlamaya yettiği için.Bilimsel veriler ne kadar değişken olursa olsun, bilim dinin karşısında olacaktır.

Dinde kabul edilmiş dogmalara kanıt aranır.

Bilimde kanıtlardan bir sonuca varılır.

Ne kadar ters yönde işlediklerini göremeyek o kadar da zor değil.

Bilimin sadece varolması bile dini yanlışlamaya yeter. Din her yönden doğru ve bilimsel olsaydı, biz bilime ihtiyaç duymazdık zaten.

Sitelerde Paylaş

bilimin kıvırdığına dair bir iddiamın olduğunu hatırlamıyorum.

Ben de senin öyle bir iddian olduğunu falan iddia etmedim :) İşimiz var .... Sorduğun soruyu bi inceleyelim:

" bilim gibi sabit olmayan, bugün ak dediğine yarın kara diyebilecek bir şey ile dini mutlak manada doğrulamak ya da yanlışlamak mümkün müdür? "

Yukarıda, tırnak içerisinde verdiğim kısım senin sorun. Şimdi ... Kırmızı ile işaretlediğim yerlere bi göz atalım mı? :) Atalım.

"Sabit olmayan, bugün ak dediğine yarın kara diyebilecek" ifadesi ile bilimin, sabit kurallara dayanmadığını, herhangi bir sebeple, herhangi bir zaman ve herhangi bir şekilde iddiasını veya kabul ettiği gerçekleri yok sayacağını ve/veya değiştirebileceğini belirtiyorsun. Ki bu doğrudur. Basit bir örnekle: Bir zamanlar bir maddenin en küçük zerresinin "ATOM" olduğu düşünülürdü. Şimdi ise öyle değil. Atomdan çok daha küçük parça ve zerreler mevcuttur.

** Bunu mesajımda: "Bilimin kıvırması" olarak ifade ettim.

Yine senin sorundaki kırmızı işaretli "din" ifadesini mesajımda: "Bilimin, din ile ilgili" şeklinde bir söz öbeği ile, senin sorunda son olarak kırmızı işaretlediğim "doğrulamak ya da yanlışlamak" ifadene mütakiben ben de sorumda "din ile ilgili bir doğrulamasında" ifadem ile tamamladım ve aşağıdaki soruyu veya senin beyninde "TINNNNNN" şeklinde bir etki göstermesini beklediğim soruyu oluşturdum:

"Bilimin, din ile ilgili bir doğrulamasında ne zaman kıvırdığını gördün? Bir örnek verir misin?"

Peki sen bunun neyini anlamadın? :) Dindaşım olan kişileri, yani ateistleri, okuduğunu anlayan kişiler olarak bilirim :)

Sitelerde Paylaş

Din bilimle ıspatlanabilse zaten din olmaz, dini bilimle ıspatlamaya kalkmak abesle iştigal etmekten başka bir şey değil sadece zaman ve kaynak kaybı. Böyle boş işlerle uğraşmak yerine din kurallarını ve öğütlerini masaya yatırıp tartışmak daha verimli ve yararlı bir uğraştır. Dinciler asıl tartışılması gereken bu noktayı gözden kaçırmak için gereksiz, tartışılması zaman kaybından bir şey olmayan ve genellikle kısır döngüye giren bu konuları ileri sürerler.

Sitelerde Paylaş

Din bilimle ıspatlanabilse zaten din olmaz, dini bilimle ıspatlamaya kalkmak abesle iştigal etmekten başka bir şey değil sadece zaman ve kaynak kaybı. Böyle boş işlerle uğraşmak yerine din kurallarını ve öğütlerini masaya yatırıp tartışmak daha verimli ve yararlı bir uğraştır. Dinciler asıl tartışılması gereken bu noktayı gözden kaçırmak için gereksiz, tartışılması zaman kaybından bir şey olmayan ve genellikle kısır döngüye giren bu konuları ileri sürerler.

bilimle ispatlanamayan (doğrulanamayan) bir şey, bilimle yanlışlanabilir mi? dini bilim ile yanlışlamaya kalkmak da abesle iştigal değil midir? bir şey deneylenmeden nasıl doğrulanabilir ya da yanlışlanabilir? bir şeyi deneylemek neden zaman ve kaynak kaybı olsun?

Sitelerde Paylaş

Ben de senin öyle bir iddian olduğunu falan iddia etmedim :) İşimiz var .... Sorduğun soruyu bi inceleyelim:

" bilim gibi sabit olmayan, bugün ak dediğine yarın kara diyebilecek bir şey ile dini mutlak manada doğrulamak ya da yanlışlamak mümkün müdür? "

Yukarıda, tırnak içerisinde verdiğim kısım senin sorun. Şimdi ... Kırmızı ile işaretlediğim yerlere bi göz atalım mı? :) Atalım.

"Sabit olmayan, bugün ak dediğine yarın kara diyebilecek" ifadesi ile bilimin, sabit kurallara dayanmadığını, herhangi bir sebeple, herhangi bir zaman ve herhangi bir şekilde iddiasını veya kabul ettiği gerçekleri yok sayacağını ve/veya değiştirebileceğini belirtiyorsun. Ki bu doğrudur. Basit bir örnekle: Bir zamanlar bir maddenin en küçük zerresinin "ATOM" olduğu düşünülürdü. Şimdi ise öyle değil. Atomdan çok daha küçük parça ve zerreler mevcuttur.

** Bunu mesajımda: "Bilimin kıvırması" olarak ifade ettim.

Yine senin sorundaki kırmızı işaretli "din" ifadesini mesajımda: "Bilimin, din ile ilgili" şeklinde bir söz öbeği ile, senin sorunda son olarak kırmızı işaretlediğim "doğrulamak ya da yanlışlamak" ifadene mütakiben ben de sorumda "din ile ilgili bir doğrulamasında" ifadem ile tamamladım ve aşağıdaki soruyu veya senin beyninde "TINNNNNN" şeklinde bir etki göstermesini beklediğim soruyu oluşturdum:

"Bilimin, din ile ilgili bir doğrulamasında ne zaman kıvırdığını gördün? Bir örnek verir misin?"

Peki sen bunun neyini anlamadın? :) Dindaşım olan kişileri, yani ateistleri, okuduğunu anlayan kişiler olarak bilirim :)

bu kadar kasmaya gerek yoktu.

Sitelerde Paylaş

bilimle ispatlanamayan (doğrulanamayan) bir şey, bilimle yanlışlanabilir mi? dini bilim ile yanlışlamaya kalkmak da abesle iştigal değil midir? bir şey deneylenmeden nasıl doğrulanabilir ya da yanlışlanabilir? bir şeyi deneylemek neden zaman ve kaynak kaybı olsun?

Ya bilimin işi gücü yok da dinle mi uğraşacak? Ne diye yanlışlamaya kalksın ki? Ya dinin nesi deneye tabi tutulacak? Bilim melek, cin, şeytan gibi hayal ürünü şeyleri mi arayacak veya Allah'ın tahtının üstünde olduğu suyu gözlemleyebilmek için teleskoplarla uzayı mı tarayacak?

Sen bu boş işleri bırak da Kuran'ın insanlığın hayatını düzenlemek için koyduğu kuralları, helal ve haramları, bunların hikmetlerini anlat.

Sitelerde Paylaş

bilim neden dinin karşısında olacaktır?

Nedenini alıntıladığın iletide yazdım zaten. Sen cevaplara mı soru yazıyorsun? Birazda sorulara cevap bulmayı dene.

bilim dinin doğrulayıcısı olamaz mı?

Dinin doğrulanmaya ihtiyacı olduğunu kabul etmek güvenilmez olduğunu kabul etmektir.

Üstelik bilim, din gibi bir bok püsürün uşağı olamayacak kadar ciddi bir iştir.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilim sevgiyle,aşkla,Nefretle,öfkeyle,Korkaklıkla,Özgüvensizlikle,Ruhi konsantrasyonla uğraşmaz.Psikoloji uğraşırsa uğraşır. Bütün bunlar sonuçta Beyindeki merkezler ve genlerle ilgili olduğu için Psikayatri ilaçlarla yardımcı olabilir.

Ama bu işin en güzeli kur bir güzel sofrayı al yanınada Rakıyı şöyle sevdiğin birde kafa dengi dostun olsun yada dostların bak o ilaçlardanda Psikologlardanda daha iyidir.

Hem şunuda söyleyim Bu İlahi kitapları yazan sofilerin en çok sevdiği şeyde işte o SOFRAYDI.Sofrada yazıldı onlar.Ama Ona İncil dediki YEMLİK.(İsanın doğduğu yerdi)Yemlikten kasıt neydi pekiyi?Sofra efendim sofra.

Sitelerde Paylaş

Bilim ve din ayrı şeylerdir ama nedense baz yeniyetme cahil hocalar tutup ikisini birleştirmeye falan çalışıyor.

Mesela eskiden 9 gezegen kabul ediliyordu. Bazı hocalar da çıkıp kuran'da bunun yazdığını falan iddia etti. Sonra bilim dünyası plüton'u gezegenlikten çıkardı.

"E hoca hani 9 gezegen olayını Kuran tasdikliyordu? Bilim 8 diyor ama sen 9 demiştin.???"

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...