Jump to content

Bilim İle Dini Doğrulamaya-Yanlışlamaya Çalışmak

Recommended Posts

doğruluk oranı yüksek olan bilimsel veriler ile uyuşan İncil ayetlerinin yüksek olasılıkla doğru olduğu sonucunu da çıkarabiliriz mi peki?

doğruluk oranı yüksek olan bilimsel veriler ile uyuşan Tevrat ayetlerinin yüksek olasılıkla doğru olduğu sonucunu da çıkarabiliriz mi peki?

doğruluk oranı yüksek olan bilimsel veriler ile uyuşan Avesta ayetlerinin yüksek olasılıkla doğru olduğu sonucunu da çıkarabiliriz mi peki?

doğruluk oranı yüksek olan bilimsel veriler ile uyuşan Star Wars bölümlerinin yüksek olasılıkla doğru olduğu sonucunu da çıkarabiliriz mi peki?

ben de onu soruyorum işte, doğruluk oranı yüksek olan bilimsel veriler ile uyuşan şeylerin yüksek olasılıkla doğru olduğu sonucunu da çıkarabiliriz mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 82
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ateizm bir din değildir. Bunu anlayamadınız herhalde.

Ayrıca bilimin kanıtladıklarından şüphe eden herkes gidip test edebilir, sınayabilir. Bilimin güzelliği bu zaten. Bir şey kanıtlanmışsa verilerle, belgelerle ortaya konmuştur. Ama ille de ben deneyeceğim dersen uygun şartları yerine getirip deneyi tekrar edip (artık her neyse) kendin gözlemleyebilirsin. "Dinin aksine"...:)

Sitelerde Paylaş

tümünü anlayıp kavrayamadığımız şeyler hakkında nasıl kesin ve genel yargılara varabiliriz?

Yanlışlayarak varabiliriz.

tasarımın ve tanrının bilim çevrelerince sansüre uğraması, iskender'i ve sultan murat'ı takmak değil midir?

Değildir

okudum ancak soruma cevap bulamadım.

Varsayım veya hipotez, bilimsel yöntemde olaylar arasında ilişkiler kurmak ve olayları bir nedene bağlamak üzere tasarlanan ve geçerli sayılan bir önermedir.

varsayım

a. (va'rsayım)
Deneylerle henüz yeter derecede doğrulanmamış ancak doğrulanacağı umulan teorik düşünce, faraziye, hipotez

varsayım İng. hypothesis

(Lat. Suppositio ile eşanlamlı)(Yun. hypothesis=alta konan, temel, ilke, öndayanak, koşul, varsayım < hypo = alt, altta; thesis = koyum) : 1. (Matematikte ve mantıksal çıkarımlarda) Mantıksal sonuçlar çıkarmak üzere öndayanak olarak öne sürülen önerme ya da önermeler birliği. 2. (Deneysel bilimlerde) Belli bilgilere olanak sağlamak, bağlantıları anlaşılır kılmak, olayları açıklamak üzere geçici olarak konmuş bilimsel öneri; olayları geçici bir açıklama biçimi; ama ancak deneyle yöntemli bir biçimde denetlendikten sonra geçerliliği kabul edilebilir

Bilim, varsayımlara dayanır. Bunlara örnek

vermek gerekirse; kendi dışımızda düzenli

ilişkiler içinde bir olgular dünyası vardır. Bu

olgular dünyası bizim için anlaşılabilir. Bütün

olgular birbirine ve tespit edilebilir nedenlere

bağlıdır. Gözlem konusu bütün olgular belli

bir zaman ve mekân içinde yer alır. Bilim,

varolan her şeyin belli bir miktarda varolduğu

ilkesine bağlıdır ve bunu ölçmeye çalışır

Şimdi tekrar soralım. Bilim, varsayımlara mı dayanır?

yasalara aykırı şeyler olabiliyor. bunlar yasaların olmadığı ya da yasaların değişmez olmadığı anlamına gelmez mi?

Gelmez
Sitelerde Paylaş

ben de onu soruyorum işte, doğruluk oranı yüksek olan bilimsel veriler ile uyuşan şeylerin yüksek olasılıkla doğru olduğu sonucunu da çıkarabiliriz mi?

Bilim, olgusaldır, gözlenebilir olgulara

dayanır. Bilim, mantıksaldır, dolayısıyla

bilimsel hükümler birbiriyle tutarlı ve

çelişkisizdir. Bilimsel önermelerden doğru

mantıksal çıkarımlar yapılırsa, onlar da doğru

olur. Bilimsel bilgi objektiftir; kişiden kişiye,

toplumdan topluma değişmez. Bilimsel bilgi,

hem bilim dışı önermelere hem de bilimsel

sonuçlara karşı eleştiricidir. Bilim seçicidir;

varlık dünyasındaki tüm olguları değil,

özellikle insana faydalı olabilecek bazı

olguları ele ele alarak inceler. Bilim

soyutlayıcı ve genelleyicidir. Belli bir tür

olayların hepsinde geçerli olabilecek şekilde

yasalar ortaya koyar.

http://egitim.aku.ed...imfelsefesi.pdf

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
Yanlışlayarak varabiliriz.

tümünü yanlışlamadan nasıl varabiliriz?

Değildir

tasarımı ve tanrıyı yasaklamak ideolojik davranmak, yobazlık, zorbalık değil midir?

Varsayım veya hipotez, bilimsel yöntemde olaylar arasında ilişkiler kurmak ve olayları bir nedene bağlamak üzere tasarlanan ve geçerli sayılan bir önermedir.

varsayım

a. (va'rsayım)
Deneylerle henüz yeter derecede doğrulanmamış ancak doğrulanacağı umulan teorik düşünce, faraziye, hipotez

varsayım İng. hypothesis

(Lat. Suppositio ile eşanlamlı)(Yun. hypothesis=alta konan, temel, ilke, öndayanak, koşul, varsayım < hypo = alt, altta; thesis = koyum) : 1. (Matematikte ve mantıksal çıkarımlarda) Mantıksal sonuçlar çıkarmak üzere öndayanak olarak öne sürülen önerme ya da önermeler birliği. 2. (Deneysel bilimlerde) Belli bilgilere olanak sağlamak, bağlantıları anlaşılır kılmak, olayları açıklamak üzere geçici olarak konmuş bilimsel öneri; olayları geçici bir açıklama biçimi; ama ancak deneyle yöntemli bir biçimde denetlendikten sonra geçerliliği kabul edilebilir

Şimdi tekrar soralım. Bilim, varsayımlara mı dayanır?

kısmen evet denilebilir.

Gelmez

ne anlamına gelir?

Sitelerde Paylaş

nasıl bildirmiş bi anlta öyrenelim sevgili arkdaşım gerçekten merak etim şimdi neleri önceden bildirmiş

atmosferin 7 kat olduğunu söylemiş ?

1- Troposfer

2- Stratosfer

3- Mezosfer

4- Termosfer

5- Ekzosfer

6- İyonosfer

7- Manyetosfer

"Görmüyor musunuz; Allah, yedi göğü birbirleriyle bir uyum (mutabakat) içinde yaratmıştır?" (Nuh Suresi, 15)

O, biri diğeriyle 'tam bir uyum' (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır... (Mülk Suresi, 3)

Sitelerde Paylaş

tümünü yanlışlamadan nasıl varabiliriz?

Tümü derken? Yaratılış ile ilgili masallardan başka elimizde ne var?

tasarımı ve tanrıyı yasaklamak ideolojik davranmak, yobazlık, zorbalık değil midir?

Neden zorbalık olsun. Yaratılış ile ilgili masallardan başka elimizde ne var?

kısmen evet denilebilir.

Evet. Bilim, varsayımlara dayanır. Fakat varsayım, oturma organından üretilen iddialar değildir. Varsayımlar, tutarlı olmalıdır.

Yaratılış ile ilgili tutarsız masallardan başka elimizde ne var?

ne anlamına gelir?

http://www.fizikport...ir-t3135.0.html

Önemli olan bilimselliğin korunması ve tutarlılık.

Sizin için, yasalara aykırı olarak gerçekleşen ve yasaların değişmezliğini sorgulamamızı gerektiren nedir? Bununla ilgili bir örnek verebilir misiniz?

Sitelerde Paylaş
Tümü derken? Yaratılış ile ilgili masallardan başka elimizde ne var?

ben masaldan bahsetmiyorum, yaratılış iddialarından bahsediyorum. tümü derken şunu kastediyorum

"Bilim seçicidir. Her ne kadar bilim yukarda da belirtildiği gibi merak ve bunu takibenden sorgulama ile başladıysa da yöntem gereği çevremizde olup biten her olayla ilgilenmemiz mümkün değildir. Oldukça kompleks oluşum nedenlerinden doğan olay ve olgulardan tümünü anlamamız ve kavramamız ise son derece zordur."

tümü ile ilgilenip anlayamadığın ve kavrayamadığın bir şeyi nasıl tümden yanlışlayabilirsin?

Neden zorbalık olsun. Yaratılış ile ilgili masallardan başka elimizde ne var?

ben masaldan bahsetmiyorum, yaratılış iddialarından bahsediyorum. bilim çevrelerinde tanrının ve tasarımın varlığından bahsetmenin yasaklanmasının bir özgürlük olduğunu mu iddia edeceksin?

Evet. Bilim, varsayımlara dayanır. Fakat varsayım, oturma organından üretilen iddialar değildir. Varsayımlar, tutarlı olmalıdır.

Yaratılış ile ilgili tutarsız masallardan başka elimizde ne var?

ben masaldan bahsetmiyorum, yaratılış iddialarından bahsediyorum. bir şeyi reddetmek de oturma organından yapılmaz. bir iddia bir masaldan da olsa ele alınıp incelenmelidir ki doğrulanabilsin ya da yanlışlanabilsin. zira bir şeyi deneylemeden-gözlemlemeden doğru ya da yanlış olduğu bilinemez.

Sizin için, yasalara aykırı olarak gerçekleşen ve yasaların değişmezliğini sorgulamamızı gerektiren nedir? Bununla ilgili bir örnek verebilir misiniz?

olağan dışı şeyler (mucizeler) var mesela.

Sitelerde Paylaş

bilim çevreleri yasaklıyor. var olan şeyleri yokmuş gibi gösterip zalimlik yapmayın.

Bilim çevreleri tasarımı yasaklamıyor ki, sadece ciddiye almıyorlar, neden alsınlar ki? Ona bakarsan "Kırmızı Başlıklı Kız" masalını da ciddiye almıyorlar, neden o masalı ciddiye almadıkları için de kızmıyorsun bilim çevrelerine? Bilimle inanç apayrı alanlar, hala bunun farkına varamadın mı?

Sitelerde Paylaş

ben masaldan bahsetmiyorum, yaratılış iddialarından bahsediyorum. tümü derken şunu kastediyorum

"Bilim seçicidir. Her ne kadar bilim yukarda da belirtildiği gibi merak ve bunu takibenden sorgulama ile başladıysa da yöntem gereği çevremizde olup biten her olayla ilgilenmemiz mümkün değildir. Oldukça kompleks oluşum nedenlerinden doğan olay ve olgulardan tümünü anlamamız ve kavramamız ise son derece zordur."

tümü ile ilgilenip anlayamadığın ve kavrayamadığın bir şeyi nasıl tümden yanlışlayabilirsin?

ben masaldan bahsetmiyorum, yaratılış iddialarından bahsediyorum. bilim çevrelerinde tanrının ve tasarımın varlığından bahsetmenin yasaklanmasının bir özgürlük olduğunu mu iddia edeceksin?

ben masaldan bahsetmiyorum, yaratılış iddialarından bahsediyorum. bir şeyi reddetmek de oturma organından yapılmaz. bir iddia bir masaldan da olsa ele alınıp incelenmelidir ki doğrulanabilsin ya da yanlışlanabilsin. zira bir şeyi deneylemeden-gözlemlemeden doğru ya da yanlış olduğu bilinemez.

Yaratılış iddiaları derken tam olarak neyi kastediyorsunuz? Şahsen sorular sormak dışında herhangi bir iddia ortaya koymadınız. Yaratılış iddialarının ne olduğunu ya da yaratılış iddiası diye ne kastettiğiniz yazarsanız masal mı gerçek mi olduğu hakkında konuşabiliriz. Masal olmaması için test edilebilir olmalı. Test edilebilir değilse masaldır

Ben, olağan dışı bir olay veya mucize bilmiyorum. Örnek verebilir misiniz mucizelere dair.

tarihinde devart tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İyi de bu dini doğru, gerçek ya da geçerli kılmaz ki. Önemli olan bu değerlere sahip olmasıdır bir bilginin ve bunu sadece bilim karşılayabiliyor.

Kaldı ki senin dediğin önemi olan olsa bu sefer dünya kadar metafizik felsefe ve görüş var evrenin geneline bakıp, onu anlamaya çalışan, onlar ne olacak?

Bilimin yaptığı şey asla bir dini ve/veya ilahi doğrulamak yanlışlamak değildir. Dinlerin ve ilahlarının iddiaları vardır. Misal: Allah'ın yaratılış anlatısı

Bilim ise insanın yaratılmasını çözdüğünden o anlatıyı yanlışlayabiliyor. Dediğiniz üzere din de bütünleyici olduğundan, bir parçası yanlış olduğunda tamamen yanlışlandığından böylece İslamiyet yanlışlanmış oluyor. Geriye de vicdanlarda bu bilgiyi hazmetmek kalıyor.

Sitelerde Paylaş

İnançlar, varsaydıklarımızdır. Öyle olduğunu var sayar, öyle davranırız. İnançlar kişiye özeldir ve öyle de olmalıdır. Zorla inandığını birbaşkasına dikte etmek zorbalık olur. Kimseyle inancı yüzünden dalga geçmek veya alay etmekde aynı şekilde zorbalıktır. Kişiler dilediğine inanma hürriyetinde olmalıdır aksi takdirde ucu açık çatışmalar yaşanıyor..

Sitelerde Paylaş

Yaratılış iddiaları derken tam olarak neyi kastediyorsunuz? Şahsen sorular sormak dışında herhangi bir iddia ortaya koymadınız. Yaratılış iddialarının ne olduğunu ya da yaratılış iddiası diye ne kastettiğiniz yazarsanız masal mı gerçek mi olduğu hakkında konuşabiliriz. Masal olmaması için test edilebilir olmalı. Test edilebilir değilse masaldır

yaratılış iddiaları derken ne kastedilebilir akıllı tasarım iddialarından başka?

Ben, olağan dışı bir olay veya mucize bilmiyorum. Örnek verebilir misiniz mucizelere dair.

hiç mi çiçekte böcekte balda petekte allah yazısı görmedin? gördüysen, bunlar sıradan-olağan şeyler midir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...