Jump to content

Komünizm Neden Dejenere Olmak Zorunda?

Recommended Posts

ABD kendi düşmanını da kendi eliyle yaratıyor ki karşısında gerçek bir muhalefet olmasın. Kendilerinin eleştirilmesine bir noktaya kadar tahammül ediliyor diye bu onları demokratik yapmaz.

İyi de sen şimdi bu ülkede rahatlıkla kapitalizme saydırabilirsin. Bu senin yasal hakkın. K.Kore'de muhtemelen hayatında asla bu siteye ulaşamazdın. Big Brother seni izliyor olurdu.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

benim görüşüm çok bilmesemde az deyinmek ihtiyacı duydum doğaya bakarsak nalarız hiç bir hayvan dağ taş uzayda dolaşan meterolar yıldızlar hepsi serbest hareket ediyor biz bu kainatın dışında bir yerede yaşamıyoruzki aynıyerdeyiz sadece bizim farkımız akıl diyoruz bu faktör acaba doğrumu onuda bilmiyoruz evrim terosi guntim diyorum ben yabancıyazılara alışık deyilm bunların yüzde birini demeyinde milyarda birini insan oğlu çözemedi. benim ana fikrim insan özgür olamaz bu tarz düşüncelerle mesela kaptalizim solculuk v.s. bunlar insanın uydurduğu birer modeldir ama gerçek ruhumuzu yaklamış deyiliz birey diyoruz o bile yeterli deyil genimizemi desem ruhumuzamı desem adına ne derseniz deyin eski atlarımızın bize bilmezlik hakında birşeyler sunmamışlar onlarda birşey bilmiyorlardı doğaldırda iyi niyet olarak tarılar icat etmişler insanlar nerden geldiyini bilmediyinden tesli olsun diye ama sonradan insan geliştikçe yetmez olmuş bu tarılar birleri çıkmış tek tarlığa dönüştürmüş ama bu tek tarılığı rusyada olan sitelin hitlerinki gibi diktetörlük uygulamasına geçmişler şimdi bularla inasan oğlu uğraşıyor ama açıklaması zor şimdilik kuntum big bigam mi?ne ismini unutuyorum bunların sırını çözemediçe biz ruhumuzu özümüzü bulmayız belkide çözemiceyiz çünkü bizi doğruan kainatır biz sadce tahminlerde bulunuyoruz ve doğru yolda ilerliyoruz en basiti şu başımız ağrıdığında birilaçiçersek geçiyor bunuinsan yaptı tanrı deyil tanrya deyinmeki stemiyordum oldu bikere biz insanlar hayvanlardan farkımız akıl ama doğamıza göre yaşamıyoruz umarım anlatabildim

Sitelerde Paylaş

İyi de sen şimdi bu ülkede rahatlıkla kapitalizme saydırabilirsin. Bu senin yasal hakkın. K.Kore'de muhtemelen hayatında asla bu siteye ulaşamazdın. Big Brother seni izliyor olurdu.

abd de 30 milyondan fazla kamera olduğu söyleniyor...

Sitelerde Paylaş

Ben demiyorum ki kapitalizm mükemmel. :) İnsanların kapitalizme olan nefreti onların komünist rejimlerin de kusurlarını görmelerine engel olmamalı.

ben kapitalizm yada adı herneyse ondan daha mükemmelini bilmiyorum :)

Sitelerde Paylaş

Sevgili freand,

Naçizane cahil başımnan bir kaç atıp tutmak istiyorum.

Komünizm'in emekçilerin hakkını korumak gibi bir zorunluluğu hiç olmadı. Komünizm'in temel olan amaçlarından biri şudur; sınıfsız toplum. Dolayısıyla sınıfsız toplumun doğal sonuçlarına amaç olarak bakmamız mümkün değil. Üstelik yaptığın tüm eleştiriler Komünizm evresi için geçerliliği olmayan maddeleri içeriyor. Zira Komünizm'de devlet sönümleneceği için baskı kuracak bir unsur da kalmayacaktır. Devletin sönümlenebilmesi için Kapitalizm'in temel etiklerinden kurtulmak gerektiğini söylememe gerek yoktur. Tüm eleştirilerin gördüğüm kadarı ile Proleterya Diktatörlüğü üzerinden geliyor. O yüzdendir ki can alıcı olarak gördüğün bu soruyu soruyorsun.

Tam bir örnek teşkil etmese de biraz irdelemek gerek.

Benim yok ama senin inkilizçen vardı sanıyorum. Bakınız: http://en.wikipedia.org/wiki/Kibbutz

Peki Kapitalizm'in etkilerini de yok edebilirsek nereye varabiliriz?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili freand,

Naçizane cahil başımnan bir kaç atıp tutmak istiyorum.

Komünizm'in emekçilerin hakkını korumak gibi bir zorunluluğu hiç olmadı. Komünizm'in temel olan amaçlarından biri şudur; sınıfsız toplum. Dolayısıyla sınıfsız toplumun doğal sonuçlarına amaç olarak bakmamız mümkün değil. Üstelik yaptığın tüm eleştiriler Komünizm evresi için geçerliliği olmayan maddeleri içeriyor. Zira Komünizm'de devlet sönümleneceği için baskı kuracak bir unsur da kalmayacaktır. Devletin sönümlenebilmesi için Kapitalizm'in temel etiklerinden kurtulmak gerektiğini söylememe gerek yoktur. Tüm eleştirilerin gördüğüm kadarı ile Proleterya Diktatörlüğü üzerinden geliyor. O yüzdendir ki can alıcı olarak gördüğün bu soruyu soruyorsun.

Tam bir örnek teşkil etmese de biraz irdelemek gerek.

Benim yok ama senin inkilizçen vardı sanıyorum. Bakınız: http://en.wikipedia.org/wiki/Kibbutz

Peki Kapitalizm'in etkilerini de yok edebilirsek nereye varabiliriz?

Sevgiler.

Merhabalar sevgili Ulaş. SSBC'nin, Kuzey Kore ve Çin gibi ''devletlerin'' komünist olarak adlandırılamayacağını biliyorum. Bu yüzden ''komünist devletler'' yerine ''komünist partilerin başta olduğu devletler'' demeyi tercih ettim. Dediğin gibi komünizmin kendi teorisine göre ideal komünizme ulaşınca devlet gereksiz kalarak kendisini fes edecektir. Ama bugün çevremizdeki komünist yayınlara bakarsak çoğunun Stalin dönemini ucundan bile eleştiremediğini görüyoruz. Hatta aslında konu sadece komünizm-kapitalizm ekseninden ibaret de değil. İnsanlar ideolojisi kendisine yakın olanların bütün kusurlarını görmezden geliyor. Şimdi mesela TKP'nin yayınlarını okursan orada süslü kelimelerle bezenmiş sayfalarca uzun teorik yazı görürsün. Ama o yazılardan hiçbirisi gerçekleri yansıtmaz. Stalin'i fanatikçe savunan komünistler bile gördüm ben. Stalin denen herif bütün devrim arkadaşlarını kurşuna dizdiren, gulag denen çalışma kamplarında süründüren veya ülkesinden sürdüren birisi değil mi? Kendisine parti kongresinde oy vermeyen komünist parti asli üyelerini katleden adam değil mi? Gazetelerde, radyolarda sabah akşam üstün bir ulu lidermişçesine propogandasını yaptıran adam değil mi? Kendisine bağlı polis teşkilatıyla bütün ülkede korku saçan diktatör değil mi? Hatta Stalin özünde bilime de düşmandır. Stalinizme göre bilim sadece bir araçtır. Stalin döneminde Ulusal Bilimler Akademisindeki akademisyenlerin yarısı ya öldürülmüş yada sürülmüştür. Akademik özgürlük sıfırlanmıştır. Gerçek tarih feshedilerek, yerine taraflı tarihçilerin sahte tezleri konmamış mıdır? Komünizmin ideallerinden olan ''enternasyonelizmin'' yerini ucube bir fikir olan ''tek ülkede sosyalizm'' almamış mıdır? Sözde halkın içinden çıkan devrimci kızıl ordu Stalin tarafından diktatörlüğünü pekiştirmek için kullanılmamış mıdır? Ülkede derin bir sansür uygulanmamış mıdır? Bilgiler devlet tarafından çarpıtılmamış mıdır? Halkın istekleri yok sayılmamış mıdır? Bunların hepsi gerçekleşmiştir.

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nedeni komüsnistlerin herdaim varlığını inkar ettiği ''insan doğası'' dır.

+ gerçekten öyle..komunizm gerçekten kitabındaki gibi uygulanabilse çok güzel olur ancak insan doğası gereği eşit olmayıda istemez kesinlikle..DOĞA anahtar kelime neden timsah bana saldırdı diyemiyorsan neden arı beni soktu demiyorsan insanada neden böyle vb demeden öyle kabul etmek en doğrusu pastadan pay alma derdinde herkes..ve SAVAŞLAR üzerine kurulu dünya orman gibi vede savaşlar asla bitmeyecek..

Sitelerde Paylaş

Peki sence neden komünist partilerce yönetilen ülkelerde her şey yasak? En küçük kusurunda gizli servis seni kurşuna diziyor. Herkes baksı altında. Lider kültü ve lidere tapınma var.

Kuzum nerden buluyorsunuz bunları...

Bak daha dün Silvia abla öldü. Bütün dünya yastaydı. Kült mült geçin bunları...

Her insanın kahramanları olabilir benimde var. Onun sözlerine kulak vermek, onun gibi düşünmeye çalışmak, onun gibi konuşmak yazmak çizmek. İnsan dili bile böyle yayılmıştır. Siz insanı ne zannediyorsunuz kuzum.

Yasak felan, ya geçin bu edebiyatı. Daha dün 1,5 milyon insan ırakda serbest serbest öldürüldü. Bugün ülkede serbest serbest hapisaneler dolduruluyor. Hemde hiç bir suç aranmadan. Hakim gir diyor giriyorsun. Sanki abd de öyle değil mi? Guantanamoda hakim bile yok. Serbest serbest işkence edebilirsin.

599px-Camp_x-ray_detainees.jpg

Sitelerde Paylaş

Yasak felan, ya geçin bu edebiyatı. Daha dün 1,5 milyon insan ırakda serbest serbest öldürüldü. Bugün ülkede serbest serbest hapisaneler dolduruluyor. Hemde hiç bir suç aranmadan. Hakim gir diyor giriyorsun. Sanki abd de öyle değil mi? Guantanamoda hakim bile yok. Serbest serbest işkence edebilirsin.

Amerika, kapitalizm sütten çıkmış ak kaşık değildir. Ama Stalinist rejimler iki yüzlüdür. Stalin'in kollektivizasyon polikası yüzünden açlıktan ölen milyonlarca köylüden haberin var mı senin?

Sitelerde Paylaş

+ gerçekten öyle..komunizm gerçekten kitabındaki gibi uygulanabilse çok güzel olur ancak insan doğası gereği eşit olmayıda istemez kesinlikle..DOĞA anahtar kelime neden timsah bana saldırdı diyemiyorsan neden arı beni soktu demiyorsan insanada neden böyle vb demeden öyle kabul etmek en doğrusu pastadan pay alma derdinde herkes..ve SAVAŞLAR üzerine kurulu dünya orman gibi vede savaşlar asla bitmeyecek..

Çok doğru dedin hocam. Devrim mutlaka yozlaşmak zorunda. Komünizm peşinde koşmak boş umuttur. Devrimden sonra gelen rejimler, öncekilerden bile kötü oluyor genelde. İnsan doğası bu.

Sitelerde Paylaş

Protelerya diktatörlüğü ve Faşizm, ikisinin de son derece devletçi, son derece baskıcı, son derece otoriter yine son derece totaliter tek adam mentalitesinde sistemler olduğu bir gerçektir.

Faşist Partiler ve Komünist Partilerin Ortak Özellikleri:

Fanatik kömünistler dev miting meydanlarında Stalin'i diniiyorlar:

stalin.jpg

Fanatik faşist Nazi'ler dev miting meydanlarında Hitler'i dinliyorlar:

HitlerSurveysDM_468x326.jpg

Fanatik komünistler lider kültünü uyguluyorlar. Ulu ve üstün insan Stalin:

great-stalin1.jpg

Fanatik Faşist Nazi'ler lider kültünü uyguluyorlar. Hitler üstün bir varlık gibi yansıtılmış:

163042_hitler_poster.jpg

Fanatik Komünist Parti Yanlısı askerler gösteri yapıyor:

North_Koreas_military_personnel_parade.jpg

Fanatik faşist birlikler gösteri yapıyor.

nazi_parade.jpg

Sitelerde Paylaş

Öyle bir doğa yok. Siz anlaşılan samanyolunda ki aslan belgesellerini çok izliyorsunuz.

Karıncalar,

" Her karıncanın önceden çiğnediği ve kısmen sindirdiği besininin talepte bulunan diğer topluluk üyeleri ile paylaşma olgusu -daha doğrusu zorunluluğu- vardır. İki farklı türe yada düşman sürüye ait iki karınca tesadüfen karşılaşırlarsa birbirinden kaçar. Fakat aynı yuvaya ait iki karınca birbirine yaklaşır antenlerini birbirine yaklaştırır içlerinden biri aç ve susuzsa ve diğerinin midesi doluysa hemen ondan yiyecek ister. Kendisinden bu şekilde talepte bulununan karınca asla reddetmez.; Çenesini açar,uygun pozisyonaa geçer ve şeffaf bir sıvının bir damlasını ağzına getirir aç karınca bunu hemen yalar. Bu yöntem öyle yaygındır ki bencil bir karıncaya düşmandan da öte davranılır. "s.25

Ya kuşlar,

" Birkaç tür, her öğleden sonra, uzun mesafeli hazırlık uçuşları yapar. gecikenleri hepbirlikte beklerler ve nihayet birikmiş kollektif bilincin sonucu olarak iyice belirlenmiş bir yöne doğru uçmaya başlarlar, en güçlüler sürünün başında uçar ve bu güç görevde birbirlerinden nöbeti devralırlar. Büyük sürüler halinde denizleri aşarlar ve ertesi ilk bahaarda aynı yere geri dönerler"s.45

Titi maymunları,

" Küçük titi Maymunları yağmur yağdığında birbirlerine sarılır, kuyruklarını titreyen arkadaşlarının boyunlarına sararak korunurlar. Yaralılarına karşı çok büyük ilgi gösterir ve geri çekilme sırasında, öldüğüne emin oluncaya ve yaşama dönemiyeceğine emin oluncaya kadar yaralıyı terk etmezler. James Forbes, Oriental Memoirs adlı eserinde ölü bir dişinin cesedini avcılardan kararlılılıkla isterler ki " bu olağın üstü sahneye tanıklık edenler bir daha asla hiçbir maymun türüne ateş etmemeye karar verirler" ". S.57

İlkel İnsandan da örnekler istersen ondan da lıntıları gelir koyarız. Ancak ne insan doğası nede hayvan doğası bencilliği yüceltmez. Bencillik tek biryerde görülür oda yaşama isteğinde...

O yüzden ortaklaşa yaşam yani komün insan ve hayvan doğasına aykırıdır sözler sinek vızıltısı bile değildir. Uçuşur gider.

Alıntılar Pyotr Kropotkin; Evrimin bir faktörü Karşılıklı Yardımlaşma

Sitelerde Paylaş

Apsimoron bunu oku. Artık komünistler bile Stalinizmin hatalı olduğunu düşünüyor.

Militarist Bir Sosyalizm Olur mu?

14 Ağustos 1953 günü, ajanslar, SSCB'nin hidrojen bombası yaptığına dair açıklamasını dünyaya duyurdu. "Kontrolsüz termonükleer enerji sağlayabilen yıkıcı nükleer silah" olarak tanımlanan bu şeyin sosyalizmle ne gibi bir ilgisi vardı?

SSCB'nin "yanılmaz" lideri Stalin, 1946'da tek ülkede komünizme geçilebileceğini söylemişti. Nükleer silahların, tankların, topların, tüfeklerin gölgesindeki, dünyanın en büyük askeri güçlerinden birine sahip olan bir rejim, eşitliğe, özgürlüğe ve adalete dayalı olan yeni bir toplum olarak nasıl sunulabilir?

Militarist bir sosyalizm olabilir mi?

Kuracağımız yeni toplumda güçlü bir devlet ve askeri bürokrasi mi olacak?

Devrim ve ordu

Lenin'e göre, devlet, tüm şatafatına rağmen asıl olarak bürokrasi ve eli silahlı adamlardan oluşuyordu. Bir sınıfın diğerine karşı egemenlik aracı olan devletin sopası asker, polis, gizli istihbarat örgütleriydi. Modern toplumda, sermaye sınıfının çıkarlarını korumak için kapitalist devlet baştan aşağı silahlanmış ve emekçi sınıflara karşı bir savaş örgütü olarak kurgulanmıştı.

Lenin, tam da devrimin ortasında, 1917 Ağustos'unda yazdığı Devlet ve Devrim'de, işçi sınıfının iktidarı alır almaz düzenli orduları lağvetmesinden ve tüm halkın silahlanmasından bahseder. 1905 ve Şubat 1917 Rus Devrimleri'nin deneyini tartışır.

Her düzenli ordu gibi, Rus ordusunun da çoğunluğunu emekçi sınıflardan gelenler (genellikle köylüler) oluşturur. 1905 ve 1917 Devrimleri'nde Rus Ordusu bölünmüştür. Çoğunluk, kendi kardeşlerine kurşun atmayı reddedip karşı tarafa geçmiş, işçilerle birlikte silah depolarını ele geçirmiş ve devrimi savunmak için tüm halk silahlanmıştı. Subaylar ise Çarlık'ın çıkarları için savaşmaya çalıştılar. Ama onlar küçücük bir azınlıktı.

İşçiler Sovyet adlı doğrudan demokrasi örgütlenmelerini kurarken, askerler de subaylara isyan etmiş ve kendi sovyetlerini kurmuştu. I. Dünya Savaşı'nın kanlı cepheleri, birbirlerini öldürmeyi reddeden askerlerin kardeşleşmelerine tanık oluyordu. 1917 Ekim Devrimi ile Sovyetler iktidara geldi. Kansız bir devrimdi. Devrimin kalbi Petersburg'a hiç kimsenin burnu kanamadan hâkim olunmuştu. Moskova'da küçük çatışmalar olmuşsa da sadece birkaç kişi ölmüştü.

İç Savaş

Devrimin ilk kararları arasında Çarlık Ordusu'nun dağıtılması, rütbelerin ve hiyerarşinin yasaklanması vardı. Lenin ve Bolşevikler, dünya devrimini bekliyorlardı. Eğer gelişmiş bir kapitalist ülkede (beklenen: Almanya) devrim olursa, bunun Rusya'daki geçişi kolaylaştıracağını düşünüyorlardı. Ancak Alman Devrimi yenildi. Devrimden sadece bir yıl sonra ilk tokadın sersemliğini üzerinden atan Rus egemen sınıfı toparlanmış, dünyadaki 13 emperyalist ülkenin desteğini alarak devrimi boğmak için Beyaz Ordu'yu ileri sürmüş, iç savaş başlamıştı.

Tüm halkın silahlandırıldığı, özel silahlı güç ortadan kaldırılarak bu görevin herkese dağıtılıp anlamsızlaştırıldığı politika, yerini savaşın gerçekliğine bıraktı. Beyaz Ordu'ya karşı Kızıl Ordu kuruldu. 1919-1921 arasındaki iç savaş döneminden Sovyet iktidarı zaferle çıktı. Bu, yenenin mağlup olduğu bir zaferdi. 1917 Ekim Devrimi'ne katılan işçi, köylü ve askerlerin yüzde 95'i iç savaşta yaşamını yitirmişti. Tüm ekonomi savaş için örgütlenmişti, şehirlerde ise açlık kol geziyordu. Devrimi yapan sınıf yok olurken, yeni bir sınıfın iktidarı doğuyordu.

Eski rejimin bürokratları, devrimi selamlayarak partiye üye oluyordu. Çünkü Bolşevik Partisi artık değişmiş, kocaman bir ülkeyi elindeki silahlı güçle yönetmeye çalışan ve kendini devlet olarak örgütleyen bir aygıta dönüşmüştü. Kızıl Ordu devasa bir güçtü. Çarlık Ordusu'nun bazı subayları saf değiştirerek Kızıl Ordu'ya katılmış ve komuta kademesinde yer almıştı.

Stalin, 1926'da tek bir ülkede sosyalizmin mümkün olduğunu yazdı. 1929 yılında "I. Beş Yıllık Ekonomik Plan" yürürlüğe girdi. Stalin bir hedef koymuştu. Sovyet Rusya, Batı'nın 200 yılda yaptığını 20 yılda yapmalı ve sanayileşmeliydi. 20 yıl demişti. 1917 Ekim Devrimi 1. Dünya Savaşı'na son vermişti. Ancak emperyalist güçlerin arasındaki dünyanın yeniden paylaşımı meselesi sonuçlanmamıştı. 1929'daki Büyük Bunalım'la birlikte tüm devletler yeniden savaş için tepeden tırnağa silahlanmaya başlamıştı.

Ordu içinde rütbeler hızla geri geldi. Ast-üst ayrımı yürürlüğe sokuldu. Devrim, sıradan bir askerle subayın aynı ücreti almasını şart koşmuştu. Stalinizmin hâkimiyeti ile birlikte bu ortadan kaldırıldı. Ordunun komuta kademesi aynı zamanda egemen sınıfın ta kendisiydi. Rus ekonomisinin temel güdüsü, toplumun tüketimi için üretim değil, daha fazla silahla için üretim oldu. Rus ekonomisi bir sürekli savaş ekonomisine dönüşmüştü.*

1939 yılında Rusya ile Japonya sınır anlaşmazlıkları yaşayıp çatıştı. Stalin, dünyayı paylaşmak için Hitler'le zaten anlaşmıştı. 23 Ağustos 1939'da Nazi Almanya'sı ve SSCB arasında imzalanan Molotov-Ribentrop Anlaşması doğrultusunda Avrupa'yı ikiye bölmek için harekete geçti. Polonya ve Besarabya'yı işgal etti. 1 Eylül 1939 günü ise milyonlarca insanın ölümüne neden olan 2. Dünya Savaşı başlamıştı.

Bu, emperyalist bir savaştı ve temel neden Batı gibi SSCB'nin de emperyal bir güce dönüşme isteğiydi. Savaşta kazanan taraf Stalin'in SSCB'si ve ABD olmuştu. Stalinist Rusya, Doğu Avrupa'yı işgal ederek dünyanın üçte birini siyasi egemenliği altına almıştı. Dünya, 70 milyondan fazla insanın ölümü pahasına paylaşmıştı. SSCB, Soğuk Savaş boyunca dünyada nükleer gerilimi artıran ve bölgesel çatışmaları kışkırtan bir politika izledi.

Yıkılan sosyalizm değil

Bütün bu hikâyenin sosyalizmle bir ilgisi yok. Ordulu, generalli, nükleer silahlı, gizli polisli bir rejim sosyalist olamaz. Militarizmin olduğu yerde yeni bir toplumun ya da bu topluma dönük bir girişimin varlığından söz edilemez. SSCB'yi sosyalist, 'reel sosyalist' ya da kapitalizmden daha ileri bir toplum olarak görenler ise tam tersini düşünüyor. Eğer sosyalizmde güçlü ordular ve askeri hiyerarşi olacaksa, neden darbe yapmak isteyen kendi ordunu desteklemeyesin ki?

1989-1991'de Doğu Bloku'nda yıkılanın ne olduğu tartışmasından bu yüzden kaçınılamaz. Eğer yıkılanın sosyalizm değil bürokratik devlet kapitalizmi olduğunu, işçi sınıfının sömürüldüğünü ve eskisi gibi baskı altında tutulduğunu teslim etmezseniz, aynı yere düşersiniz. Bu yerin de artık emekçi sınıfların gözünde herhangi bir değeri yok.

Yeni bir toplum militarizm, baskı, yayılmacılık üzerine kurulamaz. Kim bunu yapmak istiyorsa, sosyalistler onların daima karşısında olacaktır.

Volkan Akyıldırım

Sitelerde Paylaş

Amerika, kapitalizm sütten çıkmış ak kaşık değildir. Ama Stalinist rejimler iki yüzlüdür. Stalin'in kollektivizasyon polikası yüzünden açlıktan ölen milyonlarca köylüden haberin var mı senin?

Ne oluyor sütlaş mı ?

Ya nereden ve nasıl uyduruyorsunuz hayret. Bir sonraki mesajında da Toplanan insanlar ve miting resimleri koymuşsun. O resimlerden faşizm çıkarsaması nasıl yaptın hayret.

Hitleri mi tarif etmek istiyorsun buyur.

ovens1.jpg

yahudi_toplama_kampi-600x450.jpg

Sitelerde Paylaş

Bu, emperyalist bir savaştı ve temel neden Batı gibi SSCB'nin de emperyal bir güce dönüşme isteğiydi.

Akıllı ve mantıklı alıntılarda bulun. Hitler emperyalizme karşı savaştı ve yenildi öyle mi ? Böyle iğrenç ve mantık dışı cümleyi yazan bir insanı gelip muhatap almamı istiyorsun. Yazarının kim olduğunu bilmiyorum. Bilemde gerekmiyor gerçi...

Sitelerde Paylaş

Akıllı ve mantıklı alıntılarda bulun. Hitler emperyalizme karşı savaştı ve yenildi öyle mi ? Böyle iğrenç ve mantık dışı cümleyi yazan bir insanı gelip muhatap almamı istiyorsun. Yazarının kim olduğunu bilmiyorum. Bilemde gerekmiyor gerçi...

Ben de tanımıyorum ama marksist bir siteden buldum. George Orwell okumalısın. Her şeyi özetlemiş kitaplarında. Hayvan Çiftliği ve 1984 romanlarını okumadan konuşma bence.

Sitelerde Paylaş

Öyle bir doğa yok. Siz anlaşılan samanyolunda ki aslan belgesellerini çok izliyorsunuz.

Karıncalar,

" Her karıncanın önceden çiğnediği ve kısmen sindirdiği besininin talepte bulunan diğer topluluk üyeleri ile paylaşma olgusu -daha doğrusu zorunluluğu- vardır. İki farklı türe yada düşman sürüye ait iki karınca tesadüfen karşılaşırlarsa birbirinden kaçar. Fakat aynı yuvaya ait iki karınca birbirine yaklaşır antenlerini birbirine yaklaştırır içlerinden biri aç ve susuzsa ve diğerinin midesi doluysa hemen ondan yiyecek ister. Kendisinden bu şekilde talepte bulununan karınca asla reddetmez.; Çenesini açar,uygun pozisyonaa geçer ve şeffaf bir sıvının bir damlasını ağzına getirir aç karınca bunu hemen yalar. Bu yöntem öyle yaygındır ki bencil bir karıncaya düşmandan da öte davranılır. "s.25

Ya kuşlar,

" Birkaç tür, her öğleden sonra, uzun mesafeli hazırlık uçuşları yapar. gecikenleri hepbirlikte beklerler ve nihayet birikmiş kollektif bilincin sonucu olarak iyice belirlenmiş bir yöne doğru uçmaya başlarlar, en güçlüler sürünün başında uçar ve bu güç görevde birbirlerinden nöbeti devralırlar. Büyük sürüler halinde denizleri aşarlar ve ertesi ilk bahaarda aynı yere geri dönerler"s.45

Titi maymunları,

" Küçük titi Maymunları yağmur yağdığında birbirlerine sarılır, kuyruklarını titreyen arkadaşlarının boyunlarına sararak korunurlar. Yaralılarına karşı çok büyük ilgi gösterir ve geri çekilme sırasında, öldüğüne emin oluncaya ve yaşama dönemiyeceğine emin oluncaya kadar yaralıyı terk etmezler. James Forbes, Oriental Memoirs adlı eserinde ölü bir dişinin cesedini avcılardan kararlılılıkla isterler ki " bu olağın üstü sahneye tanıklık edenler bir daha asla hiçbir maymun türüne ateş etmemeye karar verirler" ". S.57

İlkel İnsandan da örnekler istersen ondan da lıntıları gelir koyarız. Ancak ne insan doğası nede hayvan doğası bencilliği yüceltmez. Bencillik tek biryerde görülür oda yaşama isteğinde...

O yüzden ortaklaşa yaşam yani komün insan ve hayvan doğasına aykırıdır sözler sinek vızıltısı bile değildir. Uçuşur gider.

Alıntılar Pyotr Kropotkin; Evrimin bir faktörü Karşılıklı Yardımlaşma

Yaşama isteği zaten hepsinni önüne geçer temeli o zaten, sen eminim megan fox gelse arkadaşım al bu snein hakkın çirkin bana kalsın , bak ben bisiklete binerim şu araba senin olsun, ben senin yerine cehenneme giderim, hocam bunlar malaesef inandırıcılıkktan uzak kelimler, ha şu var ki sen iyi biri olabilirsin ancak bu seni bağlar, ben vicdansızlıktan bahsetmiyorum, bende istememem kimse ölmesin etmesin herkes eşit şartlarda yaşasın ancak sistem istemez bunu dünya kurulduğundan beri kan gövdeyi götürüyor en medeni ülkelerde bile en fazla harcama askeriyeye yapılıyor güçle ordu aynı anlamda kullanılıyor, Afrikada birileri sömürülmez ise orada Amerika o şekilde yaşayamaz, ancak oranın halkı çıkar biz savaş karşıtıyız der ancak daha aşağı bir yaşamada asla razı olmazlar onlar orada kalsın ama afrka aç kalmasın isterler bu iyi niyet olabilir ancak pratikte uygulanmaz..

Senin dediğin yanlış demiyorum uygulanan sistemler insanları bu tarz düşünmeye sevk ediyorda olabilir ancak senin dediğin gibi değil aksi komik olur, istanbulda yaşıyorsan bile ne kellelerin ne ailelerin kanının üzerinde keyifle gururla oturuyorsan barışçılık taslayamazsın ? onlar eskidi değil mi ne rahat günümüzde eskiyecek................ Al ozman güneydoğuyuda ver kürtlere, karsı ardahanıda ermenilere ver, ne alakası var dememek lazım paykaşım önemli sonuçta güneydoğuda çoğunluk kürt değil mi ver gitsin be hocam biz paylaşımcıyız orada onlar yaşıyor, ama ne alakası var değil mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...