Jump to content

MUSLUMANLAR! Kuran'i elestirebilir misiniz?

Recommended Posts

Bu sitede her zaman gordugum sey ateistler kurana elestiri getitirken muslumanlar hep savunma pozisyonunda ve hep ayni cevaplar o aslinda oyle degil imanin olmadigi icin yanlis anliyorsun,alimlerin tevsirlerini okumak lazim onlar daha iyi bilir.

simdi soruyorum hic durustce icinizden dahi aslinda su ayet soyle olsaydi daha iyi olurdu, bu ayette bana yanlis geliyor yanlis anlasilmalara mahal verebilir,bilmemne konusunda kuranda bazi yetersizlikler var aslinda daha detayli olmaliydi.ben olsaydim bu ayeti su sekilde yazardim ve ateistler bu konuda hic bir soru soramazlardi, su su ayet caga uygun degil gibi vs vs.

elestiride bulunabilirmisiniz?

durust olun allahiniz "kendi sahsi fikrime gore" korkaklardan degil problemleri farkedip o problemler hakkinda konusup cozum arayan kisileri sever.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 128
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

simdi soruyorum hic durustce icinizden dahi aslinda su ayet soyle olsaydi daha iyi olurdu, bu ayette bana yanlis geliyor yanlis anlasilmalara mahal verebilir,bilmemne konusunda kuranda bazi yetersizlikler var aslinda daha detayli olmaliydi.ben olsaydim bu ayeti su sekilde yazardim ve ateistler bu konuda hic bir soru soramazlardi, su su ayet caga uygun degil gibi vs vs.

Adaletten, doğruluktan şaşmaz olan ALLAH (C.C) tır. Kur-an değildir. Kur-an; ALLAH (C.C) kelamı olsa bile, bu kelamı kağıda dökenler, tercüme ve tefsir edenler insandır. İnsan hata yapabilen, yanlış anlayabilen bir varlıktır.

Dolayısıyla anlayışıma çok ters bir ayet ile karşılaştığımda, burada saçmalamış demem. Önce diğer mealler ile karşılaştırır, sonra tefsirleri karşılaştırırım. Eğer hala ikna olmamışsam bu ayet yanlış aksedilmiştir diye düşünürüm en fazla. Yoksa ALLAH (C.C) ın yanlış düşünebileceği veya yanlış öğüt verebileceği aklıma teğet bile geçmez.

Kur-an'da var mı beni acaba dedirten ayetler...

Elbette var..

En önemlisi Kölelik ve cariyelik kurumlarının Adaleti zayıflattığı düşüncem.

Hiç bir yerde doyurucu bir cevap bulamadığım için kendi açıklamamı getirdim. Bu açıklamam beni tatmin etti... Çünki Kur-an da her ne kadar kölelik ve cariyelik kurumları varsa bile her fırsatta bunların azad edilmesi öğütlenir.

Sitelerde Paylaş
durust olun allahiniz "kendi sahsi fikrime gore" korkaklardan degil problemleri farkedip o problemler hakkinda konusup cozum arayan kisileri sever.

evet...

ben de hep söylerim,

ölünce tanrı insanları cezalandıracaksa,

inanlardan başlayacaktır.

içim rahat benim bu konuda.

bana bu zırvaları layık gördünüz ha

falan diyecektir inananlara.

ben muhammede karı ayarlayacağım ha...

bana bunu yakıştırabiliyorsan

hadi canım önden buyur diyecektir. :lol:

Sitelerde Paylaş

ateschbey takdiri hakediyor. ;)

hangi müslüman-ki ben müslümanken düşünürdüm-

allah köleliğin ilerde kalkması gerektiğine ilişkin

net bi hüküm koysaymış diye düşünmez?

peki ceza tamam da,

bu sonsuz işkence biraz ağır değil mi demez?

kaç müslüman şeri hükümler

keşke biraz daha hafif olsaymış demez? ;)

Sitelerde Paylaş
Adaletten, doğruluktan şaşmaz olan ALLAH (C.C) tır. Kur-an değildir. Kur-an; ALLAH (C.C) kelamı olsa bile, bu kelamı kağıda dökenler, tercüme ve tefsir edenler insandır. İnsan hata yapabilen, yanlış anlayabilen bir varlıktır.

Nasil yani? Apacik degil mi bu kitap? Allah mi anlatamiyor, yoksa insanlar mi anlamiyor Allah'in apacik kitabini?

Isa'dan bile once yasamis olmus bazi yunanli dusunurlerin kitaplari butun dillere cevrilmis ve herkes ayni seyi anlamis. (Ve ustelik bu kitaplarin bazilari hala orijinal haliyle muzelerde)

Dolayısıyla anlayışıma çok ters bir ayet ile karşılaştığımda, burada saçmalamış demem. Önce diğer mealler ile karşılaştırır, sonra tefsirleri karşılaştırırım. Eğer hala ikna olmamışsam bu ayet yanlış aksedilmiştir diye düşünürüm en fazla. Yoksa ALLAH (C.C) ın yanlış düşünebileceği veya yanlış öğüt verebileceği aklıma teğet bile geçmez.

Buna "onyargi" denir.

Kur-an'da var mı beni acaba dedirten ayetler...

Elbette var..

En önemlisi Kölelik ve cariyelik kurumlarının Adaleti zayıflattığı düşüncem.

Hiç bir yerde doyurucu bir cevap bulamadığım için kendi açıklamamı getirdim. Bu açıklamam beni tatmin etti... Çünki Kur-an da her ne kadar kölelik ve cariyelik kurumları varsa bile her fırsatta bunların azad edilmesi öğütlenir.

Evlatliginin bosadigi karisini alamazdi araplar. Bu bir gelenek idi, arap orf ve adetlerine ters idi. Allah bu sorunu ortadan kaldirmak icin bir dizi ayetler indirdi. Ustelik uygulamali olarak gostermek icin sevgili Muhammed'ini evlatlignin bosadigi karisi ile evlendirdi. Amac; Allah bu koklu gelenegi gereksiz ve yanlis bulmus, ve degistirmistir. Bu durumu "apacik ve net" ayetlerle insanliga bildirmistir.

Goren de ortada cok buyuk bir sorun var, Allah da bu insanliga yuk olan bu sorunu ortadan kaldiriyor zannedecek.

Peki ya kolelik, cariyelik hakkinda neden bu kadar net bir tavir sergilemiyor Allah? diye sorasi geliyor insanin.

Oyle ya kolelik cariyelik gibi sistemler bir insanlik ayibi degil mi? Kole olmus, cariye olmus insanlar icin boyle bir sistem buyuk bir sorun degil mi?

Bir esya gibi bir baskasinin MALI olmak, hak ve ozgurlerden mahrum kalmak, angrya islere kosulmak, alinmak-satilmak, hediye edilmek bir insan onur ve gururuna sigar mi? Insanliga sigar mi?

Evlatliginin bosadigi karisini alabilmek icin Kuran'a bu kadar net ve acik ayetler indiren Allah, ayni titizligi kolelik cariyelik icn neden yapmamis? Gucu mu yetmemis?

Evlatligin karisi sorunu kolelik-cariyelik sorunundan daha mi vahim bir konu acaba acil olarak cozulmesi gerekmis?

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Boşuna uğraşmayın eleştirmezler kafalarında at gözlüğü vardır kuranın bir satırının yanlış olduğunu

kabul edince kafir olucaklarını zannederler kuranın kusursuz olduğunu sanırlar sıkışınca tefsir meal

falan deyip hemen kıvırırlar.

Sitelerde Paylaş
.

her seyi karsilastirdiginda ikna olmadiysan yanlis nakledilmis diye dusunmen cok tuhaf.allah kendisi soyluyor bu kitap kiyamete kadar korumam altindadir.

bir kisi yanlis aksettirebilir fakat diger kaynaklarda ayni sacmaliklari gosteriyorsa kusura bakma ama bu allah yanlis soylemis demen gerekir.eger allaha inaniyorsan emin ol allahin yanlislarini farkedip elestirmek seni ondan uzaklastirmaz aksine daha iyi bir kul yapar.

beni niye ayni yapmadi dersen ben kul olmayi fazla sevmiyorum tamamen sahsi bir secim

Sitelerde Paylaş
Nasil yani? Apacik degil mi bu kitap? Allah mi anlatamiyor, yoksa insanlar mi anlamiyor Allah'in apacik kitabini?

Isa'dan bile once yasamis olmus bazi yunanli dusunurlerin kitaplari butun dillere cevrilmis ve herkes ayni seyi anlamis. (Ve ustelik bu kitaplarin bazilari hala orijinal haliyle muzelerde)

Sorduğunuz sorunun cevabı yaptığınız alıntıda var.

Buna "onyargi" denir.

Ön yargı biraz yanlış olur.. Ön kabûl daha doğru.

Çünki be zaten inanırken ALLAH'ın hatadan münezzeh olduğuna iman etmişim.

Evlatliginin bosadigi karisini alamazdi araplar. Bu bir gelenek idi, arap orf ve adetlerine ters idi. Allah bu sorunu ortadan kaldirmak icin bir dizi ayetler indirdi. Ustelik uygulamali olarak gostermek icin sevgili Muhammed'ini evlatlignin bosadigi karisi ile evlendirdi. Amac; Allah bu koklu gelenegi gereksiz ve yanlis bulmus, ve degistirmistir. Bu durumu "apacik ve net" ayetlerle insanliga bildirmistir.

Evlatlığının boşadığı karısını almak o dönemdeki her insanın mutlak yapmak için fırsat kolladığı bir şey gibi konuştun. Erkek bir kadından hoşlanırsa onunla evlenmek ister. Hoşlanmaz ise zaten etik kurallarının önemi de yok. Çok da terkedilmeyecek aman aman bir kural değil.

Ancak kölelik ve cariyelik kurumları öyle mi?

O dönemde bu kurumlar öylesine kök salmıştı ki afederin millet neredeyse ayakyoluna bile kölelerin sırtında gidiyordu. Kölesiz hiç bir iş yapılmazdı. Hali vakti yerinde olan daha doğrusu tek bir tane köle veya cariye almaya gücü yeten herkesin sahip olduğu sıradan metalardı. Hatta köle sayısı zenginlik ölçüsü idi.

E sen şimdi böylesine yerleşmiş ve yerleştiği yerde kemikleşmiş bir kurumu atıyorum bir devlet başkanı olsan ve bu kurumları kaldırmak istesen, kaldırırken halkının gönlünü kırmadan yapmak istesen nasıl yapardın? Hemen bıçak gibi keser miydin yoksa insanlara bu alışkanlıktan vazgeçmeleri için ögütler verip hatta vazgeçenleri ödüllendiri miydin? Kısacası nasıl bir yol takip ederdin?

Ve ne gariptirki kölelik-cariyelik kurumlarına ilk tepkiyi yine islam dini vermiştir. Bugün medeniyetin beşiği dediğimiz batı ülkelerinde kölelik kurumunun ne zaman ortadan kaldırıldığını sanırım hatırlatmama gerek yoktur. Hatta Fransa gibi bir ülkede kadınların ne zaman bankada kocalarından izinsiz hesap açtırma özgürlüklerini kazandığını hatırlatmalı mıyım?

Tamam islamı tabii ki eleştireceksiniz, ama ben henüz aranızdan tek bir kişinin bile sezarın hakkını sezara veren birine rastlamadım.

Sitelerde Paylaş

Selam,

kölelik kuranda tek rab olayiyla kaldiriliyor!

Kölesi olan kölesinin efendisi oluyor ve allahin rablik sifatina es kosuyor!

Bastaki soruya gelince. Inanan zaten kabullenmis ki akil kapasitesi Allahinkina ulasmasi imkansiz.

Kesin Allahin varligna ve Kuranin dogrulugna inanabilmek icin de bunlari önce sorgulamak sart...

Bu sorgulamadan Allahin varligna ve Kuranin allah tarafindan geldigne inandinmiydi, Kuranla ilgili anlayamadign konularda, "bunu allah yanlis aciklamis" demessin, su an kafam almiyor dersin.....

Mesela kücük cocuga, ne kadar "sobaya yaklasma" desen kafasi almaz. Ama günün biri kafasi alir, cünki sobaya degmistir....

Kuranda da zaten Kurani anlamakla acele etme diyor....

Cariyelik olayinda da ben acele etmiyorum, daha bu konuyla derinden ilgilenemedim....

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş

Bu söylediklerinizi yapabilseler zaten müslüman kalamazlardı.

Düşünsenize kuranı dürüstçe okuyacaksın, insanca okuyacaksın ve hala onun bir allaha ait olduğuna inanacaksın.

Bu mümkün değil.

Durumu anlamak için 6. iletinin sahibi AteshBeyin yazısını okuyun iyi bir örnek. Bakın ne demiş: Eğer hala ikna olmamışsam bu ayet yanlış aksedilmiştir diye düşünürüm en fazla. Yoksa ALLAH (C.C) ın yanlış düşünebileceği veya yanlış öğüt verebileceği aklıma teğet bile geçmez.

Şimdi bu düşünceye sahip birisinin bir kitabın doğru veya yanlış olduğuna nasıl karar verebililirki?

Ne olursa olsun inanmaya şartlı kuran siyaha beyaz demiş olsa bile bu seferde bunun yanlış aksedilmiş olduğunu düşünecek. Ya yanlış meal veya kendisi anlamadı diyecek ama asla muhammed salladımı acaba diye düşünmeyecek.

Çünki birkere bu kitabın ne olursa olsun allahın gönderdiğine inanmış. O yüzden bu dürüstlüğü bu gibi kişilerden bekleyemeyiz.

Sitelerde Paylaş
Selam,

kölelik kuranda tek rab olayiyla kaldiriliyor!

Kölesi olan kölesinin efendisi oluyor ve allahin rablik sifatina es kosuyor!

Baris ve Güven

dostum sen yapma bari.

peygamberin bile bi sürü kölesi olmuştur.

hediye almış ve gene köle hediye vermişrir.

oğlu ibrahim mariye isimli cariyedendir.

tek rab gibi islamın en hassas konusunda,

muhammedin buna hiç bir zaman hiç bir şekilde

izin vermemesi gerekirdi.

iddianın ayakları hiç ama hiç yere basmıyor. :blink:

Sitelerde Paylaş
Bu söylediklerinizi yapabilseler zaten müslüman kalamazlardı.

Düşünsenize kuranı dürüstçe okuyacaksın, insanca okuyacaksın ve hala onun bir allaha ait olduğuna inanacaksın.

Bu mümkün değil.

Durumu anlamak için 6. iletinin sahibi AteshBeyin yazısını okuyun iyi bir örnek. Bakın ne demiş: Eğer hala ikna olmamışsam bu ayet yanlış aksedilmiştir diye düşünürüm en fazla. Yoksa ALLAH (C.C) ın yanlış düşünebileceği veya yanlış öğüt verebileceği aklıma teğet bile geçmez.

Şimdi bu düşünceye sahip birisinin bir kitabın doğru veya yanlış olduğuna nasıl karar verebililirki?

Ne olursa olsun inanmaya aşrtlı kuran siyaha beyaz demiş olsa bile bu seferde bunun yanlış aksedilmiş olduğunu düşünecek. Çünki birkere bu kitabın ne olrsa olsun allahın gönderdiğine inanmış. O yüzden bu dürüstlüğü bu gibi kişilerden bekleyemeyiz.

aslinda sacmalik oldugunu cok iyi biliyorlar xislam kardesim.kendilerini o kadar uyanik saniyorlarki.anliyorlar anliyorlar anlamamazliktan geliyorlar.ucunda huri var cennet var irmaklar var.kral ciplak hikayesi gibi.ciplaklik apacik ortada onlar hala allahin ne guzel elbisesi var diye kendilerini kandirmaya calisyorlar.

aslinda sorun su allah apacik bu sacmaliklari anlayabilip de anlamasina ragmen hala yo yo o oyle degil yanlis anlasilma yanlis nakil allah yanlis soz soylemez biz kim kopegizki aklimiz alirmi yuce allahin soylediklerini diye kivirtanlari tokat manyagi yapar.(islam ulkelerinin hali meydanda)tabi allah yapar derken onlarin inanci uzerinden konusuyorum.ben allah olsam boyle yalama karakterli insanlari tokat manyagi yapardim.

bide su varki allah diyorki ben size sah damarinizdan yakinim ne kadar agizlari hayir hayir allah herseyi bilir yanlisi yoktur desede iclerinden kaurandaki sacma ayetlerin bir tanri tarafindan yazilamayacagini cok iyi biliyorlar.

allahlarida bunu cok iyi anliyabilecek kapasitede inanclarina gore.agizdan ne kadar atip tutsalarda iclerinden inanclari zayif.

Sitelerde Paylaş
evet...

ben de hep söylerim,

ölünce tanrı insanları cezalandıracaksa,

inanlardan başlayacaktır.

içim rahat benim bu konuda.

bana bu zırvaları layık gördünüz ha

falan diyecektir inananlara.

ben muhammede karı ayarlayacağım ha...

bana bunu yakıştırabiliyorsan

hadi canım önden buyur diyecektir. :lol:

Hea evet o halde Muhammet'i es geçip onunla seks yapanlardan başlasın.

Konuya gelince: Ben öyle bir babayiğit tanıyorum :P Zekeriya Beyaz kendi beyinciğinde tartışıyor bu konuyu : )

Ha birde bu siteden böyle bir babayiğit çıkar mı? I ıhhh..

Adam huriler için sevap işlemiyorsa, Onlardan farkım kalmasın.

Dünya Barışı Huzuru adına sadece onu bunu yapın diyen bir kitaba sahip insan, kendisine sonsuz huzur ve hatun vaadeden bu dini neden eleştirsin ki! Günah kazanıpta bir kaç huriden olsun!

Sitelerde Paylaş
dostum sen yapma bari.

peygamberin bile bi sürü kölesi olmuştur.

hediye almış ve gene köle hediye vermişrir.

oğlu ibrahim mariye isimli cariyedendir.

tek rab gibi islamın en hassas konusunda,

muhammedin buna hiç bir zaman hiç bir şekilde

izin vermemesi gerekirdi.

iddianın ayakları hiç ama hiç yere basmıyor. :blink:

Yine bu yazdiklarin hadis kaynaklarina dayaniyor sanirim?

Hadislerin Kuranla celiskilerine yine süper örnekler vermissin...

33:40 Muhammed, sizin erkeklerinizden hiçbirinizin babası değildir; O, Allah'ın resulü ve nebilerin sonuncusudur. Allah herşeyi gereğince biliyor.

Muhammedin kurana göre erkek cocug yoktu!

Kölelik olayi da Kuranda belli!

Isteyen istedigni uydursun Peygamber üzerine. Benim tek referansim kuran ve mantik.......

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
Yine bu yazdiklarin hadis kaynaklarina dayaniyor sanirim?

Hadislerin Kuranla celiskilerine yine süper örnekler vermissin...

33:40 Muhammed, sizin erkeklerinizden hiçbirinizin babası değildir; O, Allah'ın resulü ve nebilerin sonuncusudur. Allah herşeyi gereğince biliyor.

Muhammedin kurana göre erkek cocug yoktu!

Kölelik olayi da Kuranda belli!

Isteyen istedigni uydursun Peygamber üzerine. Benim tek referansim kuran ve mantik.......

Baris ve Güven

şimdi hadisleri inkar etmek başka,

koskoca tarihsel bi olguyu inkar başka.

muhammedin köleliği kaldırdığıyla ilgili tek bi rivayet yokken,

sayısız hadiste kölelikten bahsediliyor.

bu hadislerin hepsinin aynı anda yalan olması mümkün değil. ;)

Sitelerde Paylaş
eleştirmem.eleştrilecek bir yanı yoktur.anlamadığım ayetlerde tefsirlere başvururum

masallah masallah, bir ay icinde 1200 ileti!!!

Günde 40 ileti....

Tekrar masallah, bizlerei baya aydinlatmissin bu son bir ay icinde....

Umarim bizler de sana, ufkunun genislemesinde vesile olmusuzdur...

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
eleştirmem.eleştrilecek bir yanı yoktur.anlamadığım ayetlerde tefsirlere başvururum

Hurilerden bir tane eksiklik istemem diyorsun yani. Eleştirme yapmadan yaşıyorsan boşuna. Abi merak ediyorum be: Bu Müslümanların dininde dini eleştirmek resmen (Kurana dayanarak yani)günah mı?

Al sana tefsir !

tarihinde nobodysfooll tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Selam,

şimdi hadisleri inkar etmek başka,

koskoca tarihsel bi olguyu inkar başka.

muhammedin köleliği kaldırdığıyla ilgili tek bi rivayet yokken,

sayısız hadiste kölelikten bahsediliyor.

bu hadislerin hepsinin aynı anda yalan olması mümkün değil. ;)

Tarihi, hakli olan degil kazanan belirler!!!

Bu hadisleri yazan adamlar, yani tarihi belirleyenler Muhammedin okur yazar olmadigni da söylerler....

Baris ve Güven

tarihinde Tas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...