Jump to content

Evrimin Yönü ve Amacı Yoktur. Evrim Tekamül Olmayıp Rastlantısaldır.

Recommended Posts

Bilim forumunda böyle bir başlık açacağım aklıma bile gelmezdi.

Ama biraz da utanarak, açmamın gerektiğini anladım..

Son günlerde ülkemizde evrim düşmanlığının veya evrimi yanlış yorumlamanın ateistler düzeyine kadar ulaştığını gözlemlemekten çok rahatsız olduğumu belirtmek istiyorum.

Bu zavallı duruma nasıl düştüğümüzü bilmiyorum. Ama bundan bilim forumu sorumlusu olarak utanç duyduğumu itiraf ediyorum.

19'uncu yüzyılda, evrimin kabul edildiği ama henüz doğasının tam olarak anlaşılmadığı bir zamanda, yönünden ve amacından bahsedildiğini biliyoruz.

Bundan doğal seçilim kavramının iyi anlaşılmamasının sorumlu olduğunu düşünmek yanlış sayılmaz.

20'nci yüzyılın ilk yarısında evrimin doğası iyice anlaşılmış ve yönü ve amacı olmadığı sonucuna varılmıştır.

Yönü ve amacı olmayan bir olgunun tekamül olmaması gerektiği de kesindir.

Ama bu forumda hala evrimin bir yönü olması gerektiği ve tekamülü simgelediği tartışılmaktadır.

Daha da ötesi bazı ateistlere göre evrim tesadüfi olamaz.

Rivayetlere göre Dawkins bile evrimde tesadüflerin olmadığını söylemiştir.

Bunu bir ateist burada yazabiliyor.

Dawkins'in bu konuda ne dediğini bilmiyorum ama evrimde tesadüflere yer olmadığını ileri süren her görüş, kime ait olursa olsun, bilimsel değildir.

Ayrıca bir diğer iddiaya göre Ali Demirsoy evrimde bir sıranın ve yönün olduğunu ve bu nedenden evrimin bir tekamül olduğunu iddia ettiği ileri sürülmüştür.

Bu iddialar çağdaş evrimsel açıklamalarla çelişmektedirler.

Evrimin bir sırası, yönü, amacı yoktur. Evrim tekamül değildir.

Evrim rastlantısal ve kaotik bir süreçtir.

Neden öyle olduğunu burada tartışacağız.

Sitelerde Paylaş

Bende böyle düşünüyorum zira eğer rastlantı olmasa canlı cansız herşeyin bilinçli bir kontrol edeni var çıkıyor ortaya, bilimsel bilgim pek yok olsa daha detaylı yazmayı çok isterdim ama mantıken bu sonuç çıkıyor zaten..

Sitelerde Paylaş

Bilim forumunda böyle bir başlık açacağım aklıma bile gelmezdi.

Ama biraz da utanarak, açmamın gerektiğini anladım..

Son günlerde ülkemizde evrim düşmanlığının veya evrimi yanlış yorumlamanın ateistler düzeyine kadar ulaştığını gözlemlemekten çok rahatsız olduğumu belirtmek istiyorum.

Bu zavallı duruma nasıl düştüğümüzü bilmiyorum. Ama bundan bilim forumu sorumlusu olarak utanç duyduğumu itiraf ediyorum.

19'uncu yüzyılda, evrimin kabul edildiği ama henüz doğasının tam olarak anlaşılmadığı bir zamanda, yönünden ve amacından bahsedildiğini biliyoruz.

Bundan doğal seçilim kavramının iyi anlaşılmamasının sorumlu olduğunu düşünmek yanlış sayılmaz.

20'nci yüzyılın ilk yarısında evrimin doğası iyice anlaşılmış ve yönü ve amacı olmadığı sonucuna varılmıştır.

Yönü ve amacı olmayan bir olgunun tekamül olmaması gerektiği de kesindir.

Ama bu forumda hala evrimin bir yönü olması gerektiği ve tekamülü simgelediği tartışılmaktadır.

Daha da ötesi bazı ateistlere göre evrim tesadüfi olamaz.

Rivayetlere göre Dawkins bile evrimde tesadüflerin olmadığını söylemiştir.

Bunu bir ateist burada yazabiliyor.

Dawkins'in bu konuda ne dediğini bilmiyorum ama evrimde tesadüflere yer olmadığını ileri süren her görüş, kime ait olursa olsun, bilimsel değildir.

Ayrıca bir diğer iddiaya göre Ali Demirsoy evrimde bir sıranın ve yönün olduğunu ve bu nedenden evrimin bir tekamül olduğunu iddia ettiği ileri sürülmüştür.

Bu iddialar çağdaş evrimsel açıklamalarla çelişmektedirler.

Evrimin bir sırası, yönü, amacı yoktur. Evrim tekamül değildir.

Evrim rastlantısal ve kaotik bir süreçtir.

Neden öyle olduğunu burada tartışacağız.

Gerçekten çok haklısınız :)

Sitelerde Paylaş

Katip kendini aydın sanan ılıman Müslümanlardan..

Bilim forumunda onun itirazlarını ciddiye almamız mümkün değil.

Aslında bilim forumuda bilim dışında kalan itirazların hiçbirine yer vermemiz mümkün değil.

Tesadüflerin olmadığna inananların bir kısmı ateist.

Başlığı Ateistcafe'ye taşıyalım. Bakalım ne olacak?

Sitelerde Paylaş

Katip burada istediğini yazabilirsin. Senden bilimsel gerçekleri izlemeni istemiyoruz artık.

Evrim tesadüflerle bağdaşıyor mu,bağdaşmıyor mu?

Yorumlarını bekliyoruz.

Yalnız senin değil, tesadüflere inanmayan herkesin katkısını bekliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Evrimin yönü başlığını, tavanarasına değil de ateistcafeye taşısaydın, tartışmaya devam ederdim.

Eskiden beri bunu hep yaparsın. Sıkıştığın zaman tartıştığın başlığı terk edip aynı konuda bir başka başlık açarsın. Veya kaynak istersin. Buna sıklıkla şahidim. Biliminsanlarının genel olarak bilgi birikimleri mevcuttur. Her öğrendiği bilginin kaynağını bulmak zorunluluğu yoktur.

Evrimin yönü tartışmasını bilimsel bulmuyorsan. Bu başlığı da bilimforumunda açmaman gerekirdi. Tabi hatanı anlayıp hemen ateistcafeye taşımışsın. Yine hata yapmışsın. Ya bu başlığı da tavanarasına postalaman gerekir veya Bilimforumunda bulunmasının bilime aykırı bir tarafı yoktur.

Evrimin yönü 19. yüzyıldan beri biyologlar arasında sürekli tartışılmıştır. Halen günümüzde Evrimin ilerlemeci olmasını savunan (Ali Demirsoy, Richard Dawkins gibi) çok saygın biyologlar olduğu gibi. Evrimin kaotik ve rastgele olduğunu savunanlar da vardır. Richard Dawkins Bir Şeytanın Papazı kitabında "Bilgi meydan okuması" ve "insan şovenizmi ve Evrimsel ilerleme" başlıklarında konuyu güzelce ele almıştır.

Bilmemek ayıp değil. Öğrenmemek veya bildiğini zannetmek ayıptır.

Sitelerde Paylaş

Evrimin yönü başlığını, tavanarasına değil de ateistcafeye taşısaydın, tartışmaya devam ederdim.

Eskiden beri bunu hep yaparsın. Sıkıştığın zaman tartıştığın başlığı terk edip aynı konuda bir başka başlık açarsın. Veya kaynak istersin. Buna sıklıkla şahidim. Biliminsanlarının genel olarak bilgi birikimleri mevcuttur. Her öğrendiği bilginin kaynağını bulmak zorunluluğu yoktur.

Evrimin yönü tartışmasını bilimsel bulmuyorsan. Bu başlığı da bilimforumunda açmaman gerekirdi. Tabi hatanı anlayıp hemen ateistcafeye taşımışsın. Yine hata yapmışsın. Ya bu başlığı da tavanarasına postalaman gerekir veya Bilimforumunda bulunmasının bilime aykırı bir tarafı yoktur.

Evrimin yönü 19. yüzyıldan beri biyologlar arasında sürekli tartışılmıştır. Halen günümüzde Evrimin ilerlemeci olmasını savunan (Ali Demirsoy, Richard Dawkins gibi) çok saygın biyologlar olduğu gibi. Evrimin kaotik ve rastgele olduğunu savunanlar da vardır. Richard Dawkins Bir Şeytanın Papazı kitabında "Bilgi meydan okuması" ve "insan şovenizmi ve Evrimsel ilerleme" başlıklarında konuyu güzelce ele almıştır.

Bilmemek ayıp değil. Öğrenmemek veya bildiğini zannetmek ayıptır.

Yaz da öğrenelim senden.

Ama dikkat et. Rezil olabilisin.

Aptalca yorumlarına dayanamadım artık. Bir ateiste yakışmıyor onlar.

Bilmiyorsun. Bunu anlayabilirim. Ama öğrenemiyorsun. Onu anlamak zor.

Sitelerde Paylaş

Drekinci hayretler içindeyim.

hacı bu başlığı açtığı zaman işaret ettiği kişinin sen olman gerçekten beni şaşırttı. keşke gerçekten hiç konuşmasaydın.

evrimin yönü yoktur arkadaşım. evrimde değişim, tesadüfi mutasyonların doğal seleksiyon yolu ile seçilmesiyle olur. bunun dışında birşeyler iddia etmek bilimsellik değil saçmalamak olur.

sevgili hacı malesef ateist arkadaşlarımız bilimsel gerçekler konusunda bilgi sahibi değiller. bilim dışı iddialara inanan ateistleri görünce üzülüyorum. özellikle bilimle ilgilenen ateistlerin bilimsel gerçekleri iyi anlamadıklarını, daha çok bilim dışı bazı iddiaları inanmaya meyilli olduklarını görüyorum. bu da sanırım bilimsel bilginin Türkiye'de yayılamamasından, kötü tercüme edilmiş çeviri kitapları veya belgesellerden, bilim dışı bazı kaynakların bilimmiş gibi gösterilmesinden kaynaklanıyor.

iddia sahipleri de malesef inatçı. bir insanın en büyük erdemi yanlışını kabul etmektir.

Sitelerde Paylaş

Yorumlarımı aptal bulanların kendisi aptaldır. Bu güne kadar birinden bir şey öğrendiğini ifade ettiğine rastlamadım.

Evrimin yönü başlığını Prof Dr Ali Demirsoy'un makalesini dayanak yaparak açmıştım. Açık seçik evrimin yönünü belirttiği halde öğrenmeye niyetin olmadığı için, tavanarasına postaladın. 10 sayfa dilimin döndüğü kadar anlatmaya çalıştım. Ama nerdeeee.

Sendeki kafa şablocu. Bilimsel bir tartışmayı sürdürecek düzeyde değil. Doğru zannettiğin her bilgine karşı çıkanları kolaylıkla suçlayıp hakaret ediyorsun.

Hemen alelacele bir yanıt yetiştireceğine, Richard Dawkins'in bahsettiğim başlıklarını okusaydın. İstersen Ali hocanın makalesi gibi, onu da buraya taşıyayım. Ama burada tartışmayacağımı söyledim.

Sitelerde Paylaş

Yorumlarımı aptal bulanların kendisi aptaldır. Bu güne kadar birinden bir şey öğrendiğini ifade ettiğine rastlamadım.

Evrimin yönü başlığını Prof Dr Ali Demirsoy'un makalesini dayanak yaparak açmıştım. Açık seçik evrimin yönünü belirttiği halde öğrenmeye niyetin olmadığı için, tavanarasına postaladın. 10 sayfa dilimin döndüğü kadar anlatmaya çalıştım. Ama nerdeeee.

Sendeki kafa şablocu. Bilimsel bir tartışmayı sürdürecek düzeyde değil. Doğru zannettiğin her bilgine karşı çıkanları kolaylıkla suçlayıp hakaret ediyorsun.

Hemen alelacele bir yanıt yetiştireceğine, Richard Dawkins'in bahsettiğim başlıklarını okusaydın. İstersen Ali hocanın makalesi gibi, onu da buraya taşıyayım. Ama burada tartışmayacağımı söyledim.

Sitelerde Paylaş

evrimin yönü yoktur arkadaşım. evrimde değişim, tesadüfi mutasyonların doğal seleksiyon yolu ile seçilmesiyle olur. bunun dışında birşeyler iddia etmek bilimsellik değil saçmalamak olur.

Al bir şablocu daha.

Evrim mekanizmalarına itiraz eden kim?

Evrim mekanizmalarındaki doğal seçilim, ondan beklediğimiz ve sadece onun yerine getirebileceği açıklayıcı rolü yerine getirebilecekse ilerlemeci olması temelden gereklidir. Evrim sadece şans eseri ilerlemeci değil, derin, tutucu ve gerekli bir şekilde ilerlemecidir.

Sitelerde Paylaş

Al bir şablocu daha.

Evrim mekanizmalarına itiraz eden kim?

Evrim mekanizmalarındaki doğal seçilim, ondan beklediğimiz ve sadece onun yerine getirebileceği açıklayıcı rolü yerine getirebilecekse ilerlemeci olması temelden gereklidir. Evrim sadece şans eseri ilerlemeci değil, derin, tutucu ve gerekli bir şekilde ilerlemecidir.

İlerlemesi olması gerekli değildir.

Doğal seçilim ileriyi de seçer geriyi de.. Karmaşığı da seçebilir basiti de.

Evrimin ilerlemesi diye bir kural yok.

Herşey mümkün.

Yeni genlerle yaşam karmaşıklaşır.

Ama öyle bir zaman gelir ki yeni genler canlı için bir yüktür. Onlardan kurtulup basitleşir ve daha uyumlu bir yaşam sürdürü.

Yeni genler her zaman artı ve kazanç değildir. Bazen yüktür ve handikaptır.

Bu nedenden evrim her zaman ileriye doğru gelişmez. Önemli olan canlının yaşadığı ortamda genlerini yeni nesillere geçirmesidir.

Sitelerde Paylaş

Aslında bir bakıma haklısın. canlıların doğayla uyumuyla beraber kendi aralarında da bir rekabet vardır. Bu rekabet gereği evrim canlıların yapısını genel itibariyle ilerletir. Ama bu bir zorunluluk değildir. Bazı durumlarda evrim geriye gider. Balinaların ayaklarını kaybetmesi gibi.

Benim itiraz ettiğim tesadüflerin kabul edilmemesi kısmı. Tesadüfleri kabul etmiyorsan evrimi anlayamamışsın demektir.

Sitelerde Paylaş

Tekamül kavramından evrimciler ve biyologlar sorumlu.

Canlıları hiyerarşik olarak gelişmiş olmalarına göre sınıflandımak geleneğinden kalan bir kavram.

Bütün canlıların aynı zamanda evrildiklerini düşünmemenin sonucu..

Her filum kendi vücut yapısına sadık kalarak evrilmek zorunda.

Filumlar arasından geçiş mümkün değil. Ama bazı filumlardan diğerleri çıkabilir. O da çok sınırlı.

Hayvanlarda 35 filum var. Onların hepsi Kabriyen çağında ortaya çıkan canlılar.

Yani son 540 milyon yıl içinde yeni filum ortaya çıkmamış. Gerçi bu konuda bütün biyologlar aynı düşünmüyor.

Yine de son 540 milyon yıl içinde en fazla iki yeni filumun ortaya çıktığı söyleniyor.

İnsanın dahil olduğu filumun ilk atası pikaia denen vertebralı bir hayvan. Vertebrası kemik değil. Kıkırdak bile değil. Chorda denen jelatinimsi bir balık.

Bu balıktan son derece başarılı vertebralı hayvanlar evriliyor.

Diğer bütün filumlar birlikte ve aynı zamanda evriliyorlar.

Kambriyen çağına dönelim. Bu hayvanlardan hangisinin diğerlerinden daha gelişmiş olduğuna bakalım.

Anomalokaris denen bir canavar zamanın en başarılı hayvanı. Yaklaşık bir metre boyunda nesli tükenmiş artropodlara benzer bir hayvan.

Karides ve istakozla yakından akraba yani.. Bizim türün çıktığı piaka ise, 10-15 cm büyüklüğünde, 100 gram ağırlığında zavallı bir balık.

Kambriyen çağında yaşayanları yakından inceleyen biri için anomalokaris'in başarılı olmaması ve genlerini yeni nesillere geçirerek evrimleşmemesi için bir neden yok.

Evrimin cilvesine bakın ki anomalokaris yok oluyor, çağın sümüklü yaratığı pikaia 540 milyon yıl sonra insana evriliyor.

Ve biz bundan gurur duyuyoruz.

Anomalokaris terfi etmiyor. Tenzil oluyor. Kambriyen çağında yaşayan canlıların hepsi şimdiki türlere dönüşüyor ama hiçbiri pikaia kadar başarılı olamıyor.

Bunu ne ile açıklayabiliriz? İlahi bir müdahale ile mi? Yoksa tesadüflerle mi?

Evrimsel süreçlerin tanımında tekamülün, yönün, ileri doğru evrimleşmenin, basitten karmaşığa evrilmeşmenin yeri yok.

Hiyerarşik sıralanma da saçma bir yaklaşım. Çünkü bütün canlılar aynı zamanda evriliyorlar. Bazıları diğerlerinden daha fazla gelişmiş değil.

Doğada farklı nichleri tutuyorlar. Birinin yaptığını diğer yapamıyor. Bazıları diğerlerinden daha az veya daha çok gelişmiş değil.

Başarının sırrı daha gelişmiş olmakta değil yani. Başarının sırrı genlerini yeni nesillerde devam ettirmek..

Doğada başka türlü bir başarı yok.

Evrime bu açıdan bakınca tekamülün uygun bir terim olmadığını görüyorsunuz.

Peki bir insanla bir bakteri arasında evrimsel açıdan hiç mi fark yok?

İnsan denen muhteşem yaratığı, gözle bile görülemeyecek kadar küçük bir canlı ile nasıl karşılaştırabilirsiniz? Böyle bir karşılaştırma yapılır mı?

Hiç kuşkusuz insan onlardan ve diğer bütün canlıardan çok çok ilerde, eşi benzeri olmayan akıllı bir yaratıktır.

Bundan kuşkusu olan delidir, ahmaktır..

Yoksa değil midir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...