Jump to content

Kurana göre dünya düzdür

Recommended Posts

Olmamakda serbestsin, ama kafana göre çevirileri elestirip Kurani yanlisladim havalarina girmenin yanlisliginin altini çizmekteyim. Umumi anlamda Kuran çevirileri muslumanlara yeter, ama bilimsel elestirme derecede ince tenkit ancak orijinali uzerinde manali olur. Degilse ancak çevirenlerin yorumu elestirilmis oluyor.

hade ordan...kafasına göre ayetlere anlam uyduran sensin....tüm kuran çevirileri aynı anlamı ifade ediyorken sen kalkıp 180 derece ters anlamı yüklüosun ayetlere....

bukadar kuran çeviren adamlar --DİYANET dahil...APTAL mı ? CAHİL mi ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,8k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kuran'ı yazanlar dünyayı yuvarlak olarak bilselerdi, Zulkarneyn in yolculuğunu farklı yazarlardı.

Kuran açıkça dünya yuvarlak deseydi inanmazlardı ithimaline karşı üstü kapalı yazabilirlerdi.

Hem muhammed miraca çıktığına göre dünyayı uzaydan görmüştür. Cebraili uyarabilirdi.

Sitelerde Paylaş

Kurani veren Muhammed dunyayi duz olarak zannetseydi, "iki Dogu ve iki Bati", "Dogularin rabbi", "iki Dogu arasi kadar uzak", "geceyi gunduze sokup doluyor", "gece ile gunduz ardarda" idade etmezdi.. Ama kör olunca, ayetin bir tanesine odaklanmak ve degisik anlamlardan isine geleni seçmek normal tabi.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kurani veren Muhammed dunyayi duz olarak zannetselerdi, "iki Dogu ve iki Bati", "Dogularin rabbi", "iki Dogu arasi kadar uzak", "geceyi gunduze sokup doluyor", "gece ile gunduz ardarda" ayzmazdi.. Ama kör olunca, ayetin bir tanesine odaklanmak ve degisik anlamlardan isine geleni seçmek normal tabi.

Kör olan görmek istemeyen sensin. Anlattık işte neden iki batı iki doğu deniyor.

Bu sitede senin kitabındaki bilimsel hatalar verilmiş. Hazırlayanlar yahudi, hristiyan filan değil. Eskiden müslüman olanlar.

http://wikiislam.net/wiki/Scientific_Errors_in_the_Qur%27an

Sitelerde Paylaş

Levia bak bu adreste kurandaki bilimsel hataların listesi var. Hangi ayeti tutsan elinde kalıyor.

Ayrıca kuranın ingilizce çevirileri türkçe çevirilerinden çok daha düzgün. Dürüst çevirmişiler.

http://wikiislam.net/wiki/Scientific_Errors_in_the_Qur%27an

O sözde hatalarin hepsine bu forumda yer yer degindim. Okuyanlar biliyorlar. Böyle bilimsel veya akademik denetleme olmadan yapilan bir siteden bilimsel sonuç çikarmak ancak kahve sohbetlerinde olur. Bu sitenin hiç bir bilimsel veya akademik degeri yok, ve bastan sona yanlislarla dolu.
Sitelerde Paylaş

Muhammed ile istisare etmis de onu mu naklediyor ? Bir açiklama yanlislanabilir olursa ancak deger kazanir. Gunes iki tane noktadan dogmaz mevsimlere göre, zaman zarfinda sayisiz degisik yerlerden dogar. Buradan iki çikarmak ancak anlamsiz bir anlayamamis olmakdan kaynaklanabilir. Iki Dogu arasi ayeti de dunyanin biri bir yuzunde digeri öbur yusunde iki kimseye göre birinin Batisi digerinin Dogusu, birinin Dogusu da digerinin Batisi olmakla ancak anlam kazanir. Muhammed zamaninda Bati ucu Atlantik okyanusu, Dogunun ucu ise Pasifik okyanusu idi. Bu ayetler iki Bati ve iki Dogu demekle, gunesin buradan batinca vardigi baska yerlerle ancak anlam kazanir. Baska bir mantikli ve yanlislanabilir yorum da mumkun degil, mumkunse buyrun daha tutarli yorum verin.

Sitelerde Paylaş

Bence levia ya para veriyorlar başka açıklaması olamaz.. iki batı iki doğunun yüzlerce anlamı çıkartılır. Bir tanede ben çıkartayım: Güneşin biri burda doğarken biri de öteki uçta doğuyor iki güneş var demek istemiş.

Sen kendine göre anlam yüklemiyorsun inadına zıttına konuşuyorsun.

Sitelerde Paylaş

Neden yapilan açiklamayi yanlislamak yerine bana salririyorsunuz o halde ? Iki Dogu ve iki Bati, gunesin Muhammed zamaninda bilinen Dogudan dogup, Batida Atlantikde battiktan sonra baska bir yerde daha dogup batmasindan baska ne anlam önermektesiniz somut olarak ?

Sitelerde Paylaş

Neden yapilan açiklamayi yanlislamak yerine bana salririyorsunuz o halde ? Iki Dogu ve iki Bati, gunesin Muhammed zamaninda bilinen Dogudan dogup, Batida Atlantikde battiktan sonra baska bir yerde daha dogup batmasindan baska ne anlam önermektesiniz somut olarak ?

Saçmaladığının farkında değilsin.

Sitelerde Paylaş

Bu başlıkta bir iki gün önce sana bir soru sordum, halen cevap vermedin,

Yeniden sorayım.

Devamlı,papağan gibi,İki batı, iki doğu diyorsun,

Vazgeçtim bir kuzey,bir güneyden,kuranda yarım kuzey, yarım güney gösterebilir misin?

Sitelerde Paylaş
iki güneş var demek istemiş.

Yanıt son derece kolay. En ilkel en vahşi insanın bile bildiği bir şeyi söylüyor: Kışın güneşin kuzeye en yakın doğup battığı noktalar ile, yazın güneye en yakın doğup battığı noktalar. Güneş yıl boyu bu iki batı ve doğu arasında gezer. Hep aynı noktalardan doğup batmaz.

Bunlar hep açıklandı ama, dogmatiklerin yüzünde hiç kızarmayan manda gönü gibi bir surat var. Zaten bunlar binbir surattır. Dogmayı savunabilmek için takınmayacakları surat yoktur. O yüzden suratları kızarmaz. En boş, en saçma iddiayı ortaya atarlar, saçmalığını kanıtlarsın, az sonra yine aynı iddiayı yine ortaya atarlar. Bunlarda utanma yoktur. Son derece ahlaksız ve sahtecidirler.

Cahil çöl bedevilerinin kuzey ve güney kavramlarından ise zerre haberleri yoktur.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu başlıkta bir iki gün önce sana bir soru sordum, halen cevap vermedin,

Yeniden sorayım.

Devamlı,papağan gibi,İki batı, iki doğu diyorsun,

Vazgeçtim bir kuzey,bir güneyden,kuranda yarım kuzey, yarım güney gösterebilir misin?

Aptal mantikla yazilan her iletiye cevap vermek zorunlulugu mu var forumun ? Sen bu iletiyle neyi kanitliyorsun ? Araplarin kuzey ve guneyi bilmediklerini mi iddia ediyorsun ? Araplar çölde kuzey ve guneyi bilmeseler hayatta içine girip sag çikamazlardi. Hatta mukemme bilgileri olmaliydi, nitekim gunes ve yildizlardan baska hiç bir sey olmadan yollarini mukemmel buluyorlardi. Kuranda senin ayakabi ayarin da yok. Ama anlasilan senin aklin da olmayabilir soruyun çapina bakinca.
Sitelerde Paylaş

Aptal mantikla yazilan her iletiye cevap vermek zorunlulugu mu var forumun ? Sen bu iletiyle neyi kanitliyorsun ? Araplarin kuzey ve guneyi bilmediklerini mi iddia ediyorsun ? Araplar çölde kuzey ve guneyi bilmeseler hayatta içine girip sag çikamazlardi. Hatta mukemme bilgileri olmaliydi, nitekim gunes ve yildizlardan baska hiç bir sey olmadan yollarini mukemmel buluyorlardi. Kuranda senin ayakabi ayarin da yok. Ama anlasilan senin aklin da olmayabilir soruyun çapina bakinca.

Niye cevap vermediğini biliyorum

Sert kayaya çarpıp yamulmak istemiyorsun.

Ad-hominem yapmayı bırak soruma cevap ver.

Kuranda onlarca ayet te batı, doğu geçerken,niye kuzey güney yok?

Ben cevabını biliyorum,allahın(muhammedin)bilgisi o kadar da ondan.

Sitelerde Paylaş

@levia

Sana bir soru daha

Çamurdan bir kuş yapsam ,üstüne üflesem canlı kuş olur mu?

Ayette canli olmus mu yaziyor okuyalim mi ?

(Al-i Imran, 49) : "Ona Kitabı, hikmeti, Tevrat'ı ve İncil'i öğretecek, İsrailoğullarına şöyle diyen bir peygamber kılacak: 'Ben size Rabbinizden bir ayet getirdim. Ben size çamurdan kuş gibi bir şey yapıp ona üfleyeceğim, Allah'ın izniyle, hemen kuş olacaktır; anadan doğma körleri, alacalıları iyi edeceğim; Allah'ın izniyle, ölüleri dirilteceğim; yediklerinizi ve evlerinizde sakladıklarınızı da size haber vereceğim. İnanmışsanız bunda size delil vardır'.."

1. Kus gibi bir sey : divers-006-1024x768.jpg

2. Kus :

3D-Animal-Bird-Color-Clay-Scul.jpg

(3/49) : "Ben size çamurdan kus şekline benzer bir şey yapar içine üflerim, o da Tanrının izniyle hemen kuş oluverir."

Bu ayetle ilgili sahih bir artı rivayet yok. Ancak genellikle buradan İsanın kumdan kuş şekli yaptığı ve bunların canlanıp uçtuğu nakledilmektedir. Bu ise bazı apokrif yazılarla yapılmaktadır.

Oysa bu ayette anlatılan aslen bir hayli daha basit. İsa çamurla kuşa benzer bir kaba biçim yapıyor ve bu bir kuş şekline dönüşüyor. Bu ifadelerden yapılan kaba biçimin ilginç şekilde yüzeysel kuruma ve dökülmeler sonucunda mükemmel bir kuş şekline dönüştüğü anlaşılabilinir, ve bu anlayış akla ve dil olarak daha yatkındır. Alçının çeşitleri, bu kurutma teknikleri vardır. Bu tür istatistiksel olarak beklenilmeyen ve öngörülemeyen olay bir harika olarak ve bir durum makul kalır. Bu doğal yasalara aykırı değil, ama hiç şüphesiz bir mucizedir.

Ben burada kaba bir alçıdan kuş formunun dış katmanlarının çatlaması ve dökülmesi yoluyla mükemmel bir kuş şekli oluşmuş olabileceği tezini savundum. Ayrıca kurutma oranı ve alçının özelliklerine göre bu kuş şeklinin örneğin gözlerinin üzerinde bir çatlama veya boyun ve kuyruk kısmında bir büzülme etkisiyle sanki kuş uykuya dalıyormuş gibi şekil değiştirmesi de olasıdır. Bu durumda böyle bir ilginç olayın bir peygamber elinde gerçekleşmesi hem de hastaları tedavi eden ve hatta ölüleri ayıktıran bir peygamberce elbette bir mucize olarak akıllara kazınabilecektir.

Kaynak : http://mucizekavrami.blogspot.be/search?updated-max=2013-01-01T14:44:00-08:00&max-results=7&start=5&by-date=false

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...