Jump to content

Kurana göre dünya düzdür

Recommended Posts

Kuranda bulunan hatalari yazmakla bitmiyor bizler önemli olanlari tartisma platformuna sunmaya calismaktayiz...Ahlaksizliklar hukuksuzluklar sacma sapan devsirme masallar baska bir ugras gerektiriyor. Kuran neresinden tutulsa lime lime dökülmektedir...

Birde kuranda olmayipta müslümanlarin uyguladiklari inanclar vardir.Örnegin sünnet kuranda bulunmaz ve Yahudi kültürüdür ama pipiyi kestirmeyi müslümanlik inanci sanirlar. Kimse pipi kestimeyi kuranda bulamaz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,8k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

eeee.konuyu açan kurana göre dünya düzdür demiş.hani dünya düzdür diyen ayet.

Zulkarneyn güneşin battığı yere gider. Orada Güneş'i bir gözeye batarken görür. Bunlar dünyanın düz olduğu sanrısı ile yazılmış ayetlerdir.

Üstelik bununla da kalmaz.

Kuran'a göre dünya ile evren aynı anda yaratılmıştır. Yine dünyanın düz olduğu sanrısı ile evrenle bitişik olduklarını ve birbirlerinden tanrı vasıtası ile ayrıldıklarını iddia eder.

Sizinki, Dünya'yı Evren'den daha karmaşık ve detay bir mekan sandığı için 4 günde dünyayı düzenler, 2 günde ise evreni.

Gibi.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Kuranın Dünyası İnsandır.Dahada Doğrusu İnsanı Kamildir.Düzlükten kasıt DOĞRULUKTUR.İnsanı Kamil ise düzdür.Keza Bıyıkta Düzlüğü temsil eder.O yüzden Sofiler aralarında tartışırken diğer sofiye "Nerde senin bıyıkların?))" diye sorarlar.

Sitelerde Paylaş

Zülkarneyn kıssası okunduğunda, güneşin doğduğu ve battığı bir yere varan kişiden söz edilir. Güneşin kara balçık içine battığı da aynı ayetlere eklenir. Buradan dünya merkezli, düz yeryüzü yedi katmanlı gökkubbeli ve yedi gökteki güneşin dünya yörüngesinde olduğu tarzındaki evren görüşü hakimdir zaten.

tarihinde sayko tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yer yüzünü dümdüz yayan cahil allah gökyüzüne baktginda da ayni sekilde dümdüz ve kat kat oldugunu sanip yildizlarin yer yüzüne günesten aydan daha yakin oldugunu söylemkte ve ciplak gözle bakilip cahilce "Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak (ve düzensizlik) görüyor musun?" diye sormaktadir. Evrende her an kaos hakimdir düzenlilik yoktur...Evrende "çatlak" olur mu?

Hacı:

Evrende entropi sürekli olarak artmaktadır. Çünkü evrende mevcut enerji dağılmaktadır.

Dağılan enerjinin kullanılabilirliği giderek azalmaktadır.

Ama bu bir düzensizlik değildir.

Eğer entropi düzensizlik olsaydı, evrende düzensizlik sürekli olarak artmak zorunda olurdu ve evrende düzenle karşılaşılmazdı.

Oysa biliyoruz ki evrende düzen vardır. Daha da ötesi sürekli olarak yeni düzenler ortaya çıkmaktadır.

Kasırga ve hortumlar, depremler ve tsunamiler, kendiliğinden örgütlenen sistemler olup, birer düzeni simgelerler.

http://www.ateistfor...=1

Sitelerde Paylaş
name='sayko' timestamp='1351683985' post='953137']

Zülkarneyn kıssası okunduğunda, güneşin doğduğu ve battığı bir yere varan kişiden söz edilir. Güneşin kara balçık içine battığı da aynı ayetlere eklenir. Buradan dünya merkezli, düz yeryüzü yedi katmanlı gökkubbeli ve yedi gökteki güneşin dünya yörüngesinde olduğu tarzındaki evren görüşü hakimdir zaten.

[/b]

Ali Fikri Yavuz Meali:

Kehf 86. Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar (gibi) buldu. Orada (kâfir) bir kavim gördü. "Ey Zülkarneyn! Ya (onları) cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın"; dedik.

89.Sonra ZülKarneyn (Doğuya doğru) bir yol tuttu.

90. Nihayet güneşin doğduğu yere (uzak şarka) vardığı zaman güneşi, öyle bir kavim üzerine doğuyor buldu ki, onlara, güneşten kendilerini koruyacak bir siper (ev veya elbise gibi bir barınak) yapmamıştık.

92. Sonra da (güneyden kuzeye doğru üçüncü) bir yol tuttu.

Sitelerde Paylaş

Şu ayetlerdeki parantezler çok komik aslında, allahınız parantez, :D guyya herkese inmiş kuran, herkese inse parantezin ne işi var ayetleri tercüme etmek için? Birde parantezle ayeti çarpıtıyorlar çoğu yerde, heyy yarebbiimm tam komedi bir din :)

Sitelerde Paylaş

Ali Fikri Yavuz Meali:

Kehf 86. Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar (gibi) buldu. Orada (kâfir) bir kavim gördü. "Ey Zülkarneyn! Ya (onları) cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın"; dedik.

89.Sonra ZülKarneyn (Doğuya doğru) bir yol tuttu.

90. Nihayet güneşin doğduğu yere (uzak şarka) vardığı zaman güneşi, öyle bir kavim üzerine doğuyor buldu ki, onlara, güneşten kendilerini koruyacak bir siper (ev veya elbise gibi bir barınak) yapmamıştık.

92. Sonra da (güneyden kuzeye doğru üçüncü) bir yol tuttu.

parantezdeki ifadeler, orjinal kuran arapçasında bulunmamaktadır. çevirenin kendi yorumlaması olarak eklenir. 6 gün ayetine parantezle evre diye sıkıştırma yapılması gibi.

Sitelerde Paylaş

parantezdeki ifadeler, orjinal kuran arapçasında bulunmamaktadır. çevirenin kendi yorumlaması olarak eklenir.

Hadisler Kuranın açıklamalarıdır. Parantezdeki ifadeler hadislerden alıntılanmıştır. Kimse Kuran ayetlerine kafasına göre parantez ekleyemez.

Sitelerde Paylaş

Hadisler Kuranın açıklamalarıdır. Parantezdeki ifadeler hadislerden alıntılanmıştır. Kimse Kuran ayetlerine kafasına göre parantez ekleyemez.

Bu hangi hadisle ilintili, bir referans verebilir misin? Ben uzak geçmişte aşina olduğum bir hadiste muhammed'in evreni meleklerin kanatları üstünde diye tasvir ettiğini hatırlıyorum.

Sitelerde Paylaş

Zulkarneyn güneşin battığı yere gider. Orada Güneş'i bir gözeye batarken görür. Bunlar dünyanın düz olduğu sanrısı ile yazılmış ayetlerdir.

Üstelik bununla da kalmaz.

Kuran'a göre dünya ile evren aynı anda yaratılmıştır. Yine dünyanın düz olduğu sanrısı ile evrenle bitişik olduklarını ve birbirlerinden tanrı vasıtası ile ayrıldıklarını iddia eder.

Sizinki, Dünya'yı Evren'den daha karmaşık ve detay bir mekan sandığı için 4 günde dünyayı düzenler, 2 günde ise evreni.

Gibi.

Sevgiler.

güzel söyledin sanrı.kuranda dünya düzdür diyenlerin sanrısı.
Sitelerde Paylaş

Yanlış,

Kuran kafası çalışanlara inmiştir.

Kafası çalışanlara indiği ( çapulcularca yazıldığı) kesin :) Siz kafası çalışmayanlardansınız malesef, birde cübbeli sen ve diğer müslüşler yazılanı kırpıp işine geleni alıp yorum yapıyorsunuz, hep bunu yapıyorsunuz, e kitabınız gibi çarpık ve üçkağıtçısınız, ne yaparsın, başka türlüsünü beklemek abes sizden..
Sitelerde Paylaş

Bu hangi hadisle ilintili, bir referans verebilir misin? Ben uzak geçmişte aşina olduğum bir hadiste muhammed'in evreni meleklerin kanatları üstünde diye tasvir ettiğini hatırlıyorum.

92. Sonra bir yol tuttu.

93. Nihayet İki dağ arasına ulaştığı zaman önlerinde hemen hemen

hiçbir söz anlamayan bir kavim buldu,

94. Dediler ki: "Ey Zülkarneynl Gerçekten Ye'cûc ve Me'cûc bu yerde bozgunculuk yapanlardır. Sana bir vergi versek de buna karşılık bizimle onların arasında bir set yapıversen."

95. Dedi ki: "Rabbimin bana verdiği imkânlar daha hayırlıdır. Siz bana (bedeni) güçle yardım edin ki, sizinle onların arasına sağ­lam bir set yapayım.

96. "Bana büyük demir parçaları getirin." Nihayet dağlatın İki ya­nını tam denkleştirdiği vakit: "Üfleyin" dedi Nihayet onu bir ateş haline getirince: "Getirin bana üzerine erimiş bakır dökeyim" dedi.

97. Artık onu ne aşabildiler, ne de onu delmeye güç bulabildiler.

98. "İşte bu, Rabbimden bir rahmettir. Rabbimin va'dl gelince onu dümdüz eder. Rabbimin va'di haktır" dedi.

"Sonra bir yol tuttu."

"Nihayet İki dağ arasına ulaştığı zaman..." bunlar Ermenistan ve Azer­baycan taraflarında iki dağdır. Ata el-Horasanî, İbn Abbas'tan: "iki dağ ara­sına" buyruğundan kasıt, Ermenistan ve Azerbaycan'daki iki dağdır, dediği­ni rivayet etmektedir.

Sitelerde Paylaş

92. Sonra bir yol tuttu.

93. Nihayet İki dağ arasına ulaştığı zaman önlerinde hemen hemen

hiçbir söz anlamayan bir kavim buldu,

94. Dediler ki: "Ey Zülkarneynl Gerçekten Ye'cûc ve Me'cûc bu yerde bozgunculuk yapanlardır. Sana bir vergi versek de buna karşılık bizimle onların arasında bir set yapıversen."

95. Dedi ki: "Rabbimin bana verdiği imkânlar daha hayırlıdır. Siz bana (bedeni) güçle yardım edin ki, sizinle onların arasına sağ­lam bir set yapayım.

96. "Bana büyük demir parçaları getirin." Nihayet dağlatın İki ya­nını tam denkleştirdiği vakit: "Üfleyin" dedi Nihayet onu bir ateş haline getirince: "Getirin bana üzerine erimiş bakır dökeyim" dedi.

97. Artık onu ne aşabildiler, ne de onu delmeye güç bulabildiler.

98. "İşte bu, Rabbimden bir rahmettir. Rabbimin va'dl gelince onu dümdüz eder. Rabbimin va'di haktır" dedi.

"Sonra bir yol tuttu."

"Nihayet İki dağ arasına ulaştığı zaman..." bunlar Ermenistan ve Azer­baycan taraflarında iki dağdır. Ata el-Horasanî, İbn Abbas'tan: "iki dağ ara­sına" buyruğundan kasıt, Ermenistan ve Azerbaycan'daki iki dağdır, dediği­ni rivayet etmektedir.

İyi de bu verdiğin ayetin devamı, peki şu kara balçığa gömülme meselesi ne olacak? Bilindiği gibi güneş hareketsiz, dünya kendi çevresinde döndüğünden güneş hareket ediyormuş, doğup-batıyormuş gibi bir izlenim bırakır. Güneşin tek hareketi, diğer yıldızlar gibi samanyolu çekirdeğinde turlamaktan ibaret. Gece ve Gündüz güneşin değil dünyanın hareketine bağımlıdır.

http://www.multimediaquran.com/quran/turkce/018/18-kurtubi.htm

Buradan almışsın kaynağı ve tefsirle ilgili. Yani sağlam bir hadis değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...