Jump to content

Kurana göre dünya düzdür

Recommended Posts

• İleti 1,8k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aslında son cümleyi ben söyleyecektim. Herkes sana sürekli yalancı diyordu ama ben umursamıyordum. Ama aklımda da bir soru işareti vardı. Gidermiş oldun sana teşekkür ederim.

Rica ederim. Ben de seni adam sanıyordum bu başlıkta sen de ne mal olduğunu göstererek bendeki soru işaretini gidermiş oldun. Teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

Bu başlık bana şu gerçeği bariz bir şekilde gösterdi. Kafirler hiçbirzaman müslümanların başarılı olmasını hazmedemezler. Kendilerini yüksekte onları alçakta görmek için hertürlü adiliği yaparlar. Üstelik utanmadan...

Bundan dolayı sizin gibi putperestlere saygım yok, neden sürekli ''gerçek ateist'' dediğimi bu konu başlığında net bir şekilde benden olmayanlar görecektir. Göremeyenler ise ayet sahtekarlıklarını konu olarak sunarlar. (bakara 18 sizlere bir ibrettir)

Sitelerde Paylaş

Kuranin allahi (bedevi ) dünyanin küre seklinde oldugunu bilmiyor ve dümdüz oldugunu sanmaktaydi... Cöl bedevileri dünyanin ve diger gezegenlerin küre seklinde olduklarini bilselerdi ayetlerde ballandira ballandira bahsedeceklerdi... Kuran ayetlerinde "yuvarlak, daire, küre, çember" kelimeleri geçmez fakat dünyanin düz oldugunu ima eden ayetler bulunmaktadir.

KAF:

7- Yeryüzünü de yaydık ve orada sabit dağlar yerleştirdik. Orada her türden iç açıcı çift bitkiler bitirdik.

Insanlari aldtamaya calisan kötü niyetlilerin cevirilerde nasil tahrifatlar yaptiklarini görmeleri icin yukarida ki ayetin farkli cevirilerini kontrol edebilirler.

Kuranin cahil cühela gerzek allahi (bedeviler) böbürlene böbürlene yer küreyi yaydigini ve ic acici bitkiler bitirdigini söylemektedir.Arabistan cölünden baska bir toprak parcasindan haberi olmayan allah (bedevi) kuranda farkli bitki ve sebzelerden bahsetmemistir.Hurma haricinde isimleri gecen muz, üzüm, nar ve zeytini köle kervanlarinda görüp ögrenmislerdir.Bitkiler baska bir baslikta tartisilmali diye düsünüyorum.

MÜLK:

3- O, yedi göğü tabaka tabaka yaratandır. Rahmân’ın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak (ve düzensizlik) görüyor musun?

NUH:

15- ‘Görmediniz mi, Allah yedi göğü tabaka tabaka nasıl yaratmıştır?’

SAFFAT:

6-Biz yakın göğü, bir süsle, yıldızlarla süsledik.

7-Onu her inatçı şeytandan koruduk.

Yer yüzünü dümdüz yayan cahil allah gökyüzüne baktginda da ayni sekilde dümdüz ve kat kat oldugunu sanip yildizlarin yer yüzüne günesten aydan daha yakin oldugunu söylemkte ve ciplak gözle bakilip cahilce "Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak (ve düzensizlik) görüyor musun?" diye sormaktadir. Evrende her an kaos hakimdir düzenlilik yoktur...Evrende "çatlak" olur mu?

Kat kat dümdüz tabakalari da seytandan korumus fakat nasil ve hangi nedenle seytandan korundugu aciklanmamistir.Evren, yerküre ve gezegenler hakkinda bilgisi olsa idi seytandan korumaya gerekte kalmazdi...Bedevi uyduruk seytandan cok korkmakta olup allahin agzindan ima etmekten de cekinmemistir.

Buyursunlar kuran ayetlerinde "yuvarlak, daire, küre, çember" kelimlerini ve dünyanin küre seklinde oldugunu bulsunlar... Cevirilerde kelimelere takla attirip mucize bulmus gibi cigirtkanlik yapip ceplerini dolduranlar, kuran ayetlerini bilen bir ateistin karsisinda konusup tartisamaz kacacak delik ararlar... Karizmalarinin cizilmesi 5 dakikayi asmaz..! Tabi gercek laik bir ülkede birebir tartismaya razi olurlarsa.

Müslüman inançlılar dümdüz yeryüzünde yürürlerken dikkatli olsunlar her an bir yerden aşağıya düşebilirler.

Öyle bir zaman gelecek ki kuran ayetleri okundugu zaman insanlar katila katila gülecekler ve farkli farkli tiyatrolarini yapip dalgalarini gereceklerdir.Egemen güclere maddi olanaksizliklar yüzünden karsi duramayan beyond ve radikal beyond ateistler bu süreci coktan baslatmislar ve hizla yayilip büyümektedir.

Sen bu ayetin neresinden, dümdüz kelimesini veya anlamını çıkardın anlamadım. "Yeryüzüne de yaydık" kelimesinden mi?

Yayılmak, yaymak fiillerini sadece düz bir yüzey için mi kullanırız.

Diyelim doğru anladım.(Soru); Sana bir "top" versem, üzerine bir kalemle noktalar koymanı istesem ve desem ki yayarak koy!!! Yanlış bir şey mi söylemiş olurum?

Bana diyebilir misin, bu "top" yuvarlak yayamam!!!

tarihinde SanTa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuranin allahi (bedevi ) dünyanin küre seklinde oldugunu bilmiyor ve dümdüz oldugunu sanmaktaydi... Cöl bedevileri dünyanin ve diger gezegenlerin küre seklinde olduklarini bilselerdi ayetlerde ballandira ballandira bahsedeceklerdi... Kuran ayetlerinde "yuvarlak, daire, küre, çember" kelimeleri geçmez fakat dünyanin düz oldugunu ima eden ayetler bulunmaktadir.

KAF:

7- Yeryüzünü de yaydık ve orada sabit dağlar yerleştirdik. Orada her türden iç açıcı çift bitkiler bitirdik.

Insanlari aldtamaya calisan kötü niyetlilerin cevirilerde nasil tahrifatlar yaptiklarini görmeleri icin yukarida ki ayetin farkli cevirilerini kontrol edebilirler.

Kuranin cahil cühela gerzek allahi (bedeviler) böbürlene böbürlene yer küreyi yaydigini ve ic acici bitkiler bitirdigini söylemektedir.Arabistan cölünden baska bir toprak parcasindan haberi olmayan allah (bedevi) kuranda farkli bitki ve sebzelerden bahsetmemistir.Hurma haricinde isimleri gecen muz, üzüm, nar ve zeytini köle kervanlarinda görüp ögrenmislerdir.Bitkiler baska bir baslikta tartisilmali diye düsünüyorum...

Yaymak düz yere mi olur sadece ? Kuran'da hiç bir yerde dünyanın düz olduğu yazılı degil. Düzlem'in arapçası طائرة kelimesidir. Bu Kuranda yok.(http://translate.google.be/#tr/ar/d%C3%BCzlem)

Kuranda dünyanın küre olarak anıldığı doğrudur. Ancak buna şaşırmamak gerek, bu Pisagordan bu yana Tevrattaki tepsi versyonuna rakip olarak savunulmakaydı, nedeniyse tamamen felsefi olup kürenin mükemmel olması fikrine dayanmaktaydı.

(Kuran, 55:17) : "O, iki doğunun ve iki batının Rabbidir."

(Kuran, 37:5) : "O, göklerle yerin ve aralarındakilerin Rabbi'dir. Ve Doğduların Rabbi'dir."

Bu ayetler Kuranda güneşin doğuğu ve battığı yerlerin göreceli olduğunu farketmekteyiz. Bu ise sadece dünya küresel olunca mümkün olur.

Nitekim şu diğer ayette ise net biçimde küre kelimesi geçmekte,

(Kuran 39:5) : يُكَوِّرُ اللَّيْلَ عَلَى النَّهَارِ وَيُكَوِّرُ النَّهَارَ عَلَى اللَّيْلِ

Böyle ucuz saldırılarla ancak insanları uzaklaştırırsınız. Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Cahillerin uyduruk bir put yaratip onun adina öksürüp üfürmelerini anlamayan beyinlerin cahillerin uydurdugu putu savunmalari gercekten takdire sayan olmakta. Isin ilginc yani ise iletilerde neyin ne oldugu da aciklanmis fakat demek ki bazilarinin anlama kapasiteleri putperestlik virüsler tarafindan engellenmis.

Tekrar edelim...

Kuranda hic bir ayette geometrik dolayisi ile bilimsel ifadeler gecmez yukarida sarlatanlik yapilip Zümer 5. ayetinin Arapcasi asilmis. Aslinda o ayet geri zekalilgin cahilligin bir göstergesidir. Ayette alti cizilen atla deve yoktur ama cahil cesaretinin verdigi gerzeklikle...

ZÜMER:

5 - O, gökleri ve yeri hak ile yarattı, geceyi gündüzün üstüne sarıyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıyor. Güneşi ve ay'ı emrine âmade kılmış, her biri belli bir süreye kadar akıp gitmektedir. İyi bil ki, çok güçlü ve çok bağışlayıcı olan ancak O'dur.

sacmalayip zirvaladaiktan sonra ortaligi kokutmus...

Günes ve Ayi dünyanin emrine vermismis de hemde belli bir süreye kadar akip gitmektelermis....Bir insan sarlatanlik yapmaya yeltenmeden önce biraz arastirma yapmaz mi?

Diger konu ise basliga asilan iletilerde astronomi ve diger bilim dallari hakkinda bilgileri olmayan cahillerin ifadeleri ile dünyanin düz oldugu anlasilmaktadir.Ciplak gözle bir insanin uzaya baktiginda neleri görebileceginin de farkinda degildir gerzek.

Küre ve nasil bir sey oldugundan haberi olmayan cahil bedevi pardon gerzek allah " Yeryüzünü de yaydık " demekte fakat gerzegin sacmaliklarini savunanlar yayilmis bir sekilde olan pozisyonun ne anlama geldigini bilmemekteler. Zaten anlayip bilseler cahil cühela bedevinin zirvalarini savunmazlar.

Madem gerzek putu cok iyi taniyip nasil bir sey oldugunu bilmekteler bizde soralim.

Allah yeryüzünü de yayıp düzlerken kicini mi, kuyrugunu mu, memelerini mi, ayaklarini mi, ellerini mi, hortumunu mu kullanmistir ve nasil?

Yumusatici, kabartma tozu veya baska kimyasal maddeler kullanmis midir?

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Rica ederim. Ben de seni adam sanıyordum bu başlıkta sen de ne mal olduğunu göstererek bendeki soru işaretini gidermiş oldun. Teşekkürler.

Sen beni adam sanmıyordun... Adam sansaydın şüphe duyduğum için sorduğum soruya cevap verir beni şüphede bırakmazdın benimde sana karşı olan güvenim pekişecekti. Kalbim yatışacaktı...

1- Bonded Store dan Kaptanın görevlendirdiği kim sorumludur?

2- Gemiden limana fare kaçmasını engelleyen ve halat etrafına takılan sisteme ne ad verilir?

3- Bazı gemilerde gemideki balast tanklarındaki su yüksekliğini ölçen alete ve bunu ölçmek üzere görevlendirilmiş kişiye ne ad verilir?

Cevaplar:

1- Storeman (Depocu)

2- Ederlik

3- Medograf, Huzmeci

Bana yemin edip durmayacaksın. Ben yeminlere inansaydım müslüman olurdum

Sitelerde Paylaş

Yaymak düz yere mi olur sadece ? Kuran'da hiç bir yerde dünyanın düz olduğu yazılı degil. Düzlem'in arapçası طائرة kelimesidir. Bu Kuranda yok.(http://translate.goo.../#tr/ar/düzlem)

Kuranda dünyanın küre olarak anıldığı doğrudur. Ancak buna şaşırmamak gerek, bu Pisagordan bu yana Tevrattaki tepsi versyonuna rakip olarak savunulmakaydı, nedeniyse tamamen felsefi olup kürenin mükemmel olması fikrine dayanmaktaydı.

Kuran'ın neresinde dünya küre olarak anılıyor?

(Kuran, 55:17) : "O, iki doğunun ve iki batının Rabbidir."

(Kuran, 37:5) : "O, göklerle yerin ve aralarındakilerin Rabbi'dir. Ve Doğduların Rabbi'dir."

Bu ayetler Kuranda güneşin doğuğu ve battığı yerlerin göreceli olduğunu farketmekteyiz. Bu ise sadece dünya küresel olunca mümkün olur.

Bu ifadeler sadece bir ortaçağ bedevisinin saçmaladığını gösterir. İki doğu, iki batı ne demek? Bu kadar salakça bir ifadeyi kim kullanır? Muhammed bulmuş karşısında cahilleri, saçmalayıp duruyor, günümüzdeki cahiller de bu saçmalıklardan inci bulmaya çalışıyorlar.

Nitekim şu diğer ayette ise net biçimde küre kelimesi geçmekte,

(Kuran 39:5) : يُكَوِّرُ اللَّيْلَ عَلَى النَّهَارِ وَيُكَوِّرُ النَّهَارَ عَلَى اللَّيْلِ

Böyle ucuz saldırılarla ancak insanları uzaklaştırırsınız. Sevgiler.

Arapça bir takım kelimeler yazıp da "Aha, işte burada küre kelimesi geçiyor." demek de ne oluyor? Neresinde küre kelimesi geçiyor? Bence orada bu ayetten küre kelimesi çıkaranların aptal olduğu belirtiliyor.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu ifadeler sadece bir ortaçağ bedevisinin saçmaladığını gösterir. İki doğu, iki batı ne demek? Bu kadar salakça bir ifadeyi kim kullanır? Muhammed bulmuş karşısında cahilleri, saçmalayıp duruyor, günümüzdeki cahiller de bu saçmalıklardan inci bulmaya çalışıyorlar.

Dünya ekseni üzerinde 23 derecelik eğime sahiptir, bu eğim sayesinde mevsimler oluşur. Aynı eğim sayesinde güneşe göre pozisyon alındığında, güneşin doğuş ve batış noktaları maksimum uzaklıkları gündönümlerinde alan iki farklı nokta arasında değişir.

Yani güneşin yaz gündönümünde doğduğu ve battığı yerler ile kış gündönümünde doğduğu ve battığı yerler arasında fark vardır. Bu yüzden iki doğu ve iki batı deniyor olabilir.

Doğaldır ki buna mucize denemez, babilliler saniyelere kadar takvim hesaplıyorken, arabın ancak gündönümlerinde güneşin farklı yerlerde olduğunu farketmesi ancak tersine mucizedir. Sorgulanması gereken, bunca uygarlıktan miras alıp da nasıl bu kadar deve kalabilmişlerdir.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu bu neyin kafasidir. Yaymak demek zaten duzlestirmek demektir. Zaten yaysa, dunya duz olur. Hem yayiyor, hemde kure, siz bu kadar salak misiniz yahu. Eleman ben dunyayi sizin icin duzlestirdim diyor defalarca, bunlar yayip su andaki kure haline getirdi diye anliyor. Kuran eger olayi duzgun tarif etseydi, yaymak yerine, toparlaklastirdim demesi lazimdi. Insan bi dusunur, o kadar yaydim diye anlataagina deseydi, karpuz gibi, portakal gibi ne oldugu anlasilidri. Sonucta dunya yayilmiyor, aksine birlesip, toparlanip su andaki haline geliyor. Kabak gibi ortada duz dedigi, hala bidibidi...

Al buyrun Kehf, 86. Anlatin bakalim, gunesin battigi yer neresi, gosterin bakalim dunya uzerinde gunesin battigi yeri. Ama zulkarneyn oraya gitmis. Komik. :)

Sonunda günesin battigi yere kadar ulasti ve onu kara çamurlu bir gözede batmakta buldu, yaninda bir kavim gördü. Dedik ki: "Ey Zu'l-Karneyn, (istiyorsan onlari) ya azaba ugratirsin veya içlerinde güzelligi (geçerli ilke) edinirsin." (Kehf Suresi, 86)

Sitelerde Paylaş

Yayilan seyin ne uzerine yayildigina bakar. Sen bir kure uzerine boya yaysan o dupduz mu olur ? Asil bu yaklasim buyuk cehalet. Bir bedevice, çölde kumun ruzgarla yayilmasinin ifadesinden, sen kalkip duzlem iddiasi çikarip yorumluyorsun ?

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yayilan seyin ne uzerine yayildigina bakar. Sen bir kure uzerine boya yaysan o dupduz mu olur ? Asil bu yaklasim buyuk cehalet. Bir bedevice, çölde kumun ruzgarla yayilmasinin ifadesinden, sen kalkip duzlem iddiasi çikarip yorumluyorsun ?

Nerde yazizor dunyayi bi seyin ustune yaydigi? Hadis, ayet goster.

20.yy kadar heryerde dunya duz gecer, ibn abbas, ibn kathir, al jalalayn komple bunu duz diye aktarmistir. Bugun bile durust din alimleri Kurana gore dunya duzdur der. Kim Kurana gore duz degildir diyorsa, zaten yalan soyluyordur. Kuranda dunyanin kure oldugu son 100-150 yilda ortaya cikmistir, ondan once herkes duz derdi.

Sana anlatayim, cahil kalma. Dunya Kurana gore kahveci tepsisi gibidir, gunes kenardan dogar,dolanir, diger taraftan batar. Duz oldugu icin zaten zulkarneyn gunesin batisinin oldugu yere gidebiliyor. Yoksa zaten kure oldugunu bilse, nasil diyecek gunesin battigi yere. Bak su asagidakine. Zulkarneyn bun sefer gunesin dogdugu yere gitmis.

Zülkarneyn bu sefer yine bir yol tuttu. Günesin dogdugu yere varinca, onun, kendilerini sicaktan koruyacak bir siper nasib etmedigimiz bir halk üzerine dogdugunu görd

Gordun mu? Gunesin dogdugu yer dunyaya yakin ioldugu icin insanlar sicaktan kendilerini koruyamiyor, Gunesin batmasina yakin hava cok sicak olmadigini dusundukleri icin battigi yerdekileri sicaktan korumaya gerek yok, caktin mi kofteyi? Ingilizce biliyorsan, sunu izle,

cok net bir sekilde olayi anlatir.

Az biraz kafayi calistir. Dunya kuranda kure seklinde olsa, niye Kabeye donun diyecek namaz kilarken? Amerika kitasindaki adam nasil duz olmayan dunyada Kabeye donecek. Adamin secdeye egilirken mantiken amuda kalkmasi lazim. Bir kure ustunde duz nisan alip, nasil A noktasindan B noktasina yuzeye teget gieceksin? Ama bunlarin hepsi duz dunya ustunde mumkun, onun icin yaydik, hayatinizi kolaylastirdik falan diyor.

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Geceyi ve gündüzü sarması hikayesi gök kubbe inancından gelir. Gök kubbe inancı ise, şehir dışına çıkmamış sandalye müslüleri bilmez, göğe ve ufka bakmış gözlerden gelir.

Bu müslülere ve göğü tam olarak görmemiş diğerlerine şunu öneririm. Birgün deniz kenarında iseniz, denize; değilseniz ufuk çizgisini engelsiz görebileceğiniz herhangi bir yere gitmeye çalışın. Ufuk çizgisine bakın, sonra 90 derece yukarıya kadar kafanızı kaldırın. Bu gördüğünüz dilim, çöl gibi biryerde iken360 derece boyunca her yönde görülebilir. Her yönde ufuk çizgisinden ta tepeye kadar heryerde gök gören cahil bir göz kaçınılmaz olarak göğü sanki bir kubbe gibi yerin üzerine kapatılmaş olarak olarak düşünecektir. Zaten güneş ve ayın da gören göze göre dairesel yörüngesi bir kubbenin üstünde dolaşıyormuşçasına görünür.

Gecenin, gündüzün örtünmesi, sarılması hikayesi bu kubbe üzerine ve birbirleri üzerine sarılma, örtülme durumudur.

Daha iyi anlamak için basitçe şu testi yapabilirsiniz. Cam bir yarı küre kabınız varsa, onu ters çevirip, bir yüzeyin üzerine ters koyun. Kabın içine de bir insan figürü yerleştirebilirsiniz. Bu tam olarak cahil insanın dünya algısıdır. Ve hatta bu durumu anlatan resimler de burada zaten refalarca yayınlanmıştır.

Ancient%20Cosmology2.jpgUniversum-Flat-Earth.jpg

Ayrıca müslülerin, gece ve gündüzün sarılabilir şeyler olmadığını, hatta bunların şey bile olmadığını es geçip de, bu ifadeyi dünyanın yuvarlaklığını anlatıyor diye kullanmaları da ayrı bir rezalettir.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen beni adam sanmıyordun... Adam sansaydın şüphe duyduğum için sorduğum soruya cevap verir beni şüphede bırakmazdın benimde sana karşı olan güvenim pekişecekti. Kalbim yatışacaktı...

1- Bonded Store dan Kaptanın görevlendirdiği kim sorumludur?

2- Gemiden limana fare kaçmasını engelleyen ve halat etrafına takılan sisteme ne ad verilir?

3- Bazı gemilerde gemideki balast tanklarındaki su yüksekliğini ölçen alete ve bunu ölçmek üzere görevlendirilmiş kişiye ne ad verilir?

Cevaplar:

1- Storeman (Depocu)

2- Ederlik

3- Medograf, Huzmeci

Bana yemin edip durmayacaksın. Ben yeminlere inansaydım müslüman olurdum

Sen kimsin söyler misin? Öğretmenim misin, yoksa ev sahibim misin? Bana bu küstahlığı yapacak hakkı sana kim veriyor?

Bu forumda kendinizi bir halt mı sanıyorsunuz?

Soru soruyor, cevap istiyor, amaç inanmasıymış. Tuzlayayımda kokmayın, putperestler zihniyetine bakın, işimiz sizleri inandırmak, ikna etmek...

Sana vereceğim tek cevap, hangi kapının uşağısın sorusunun cevabıdır.

Sitelerde Paylaş

Kuranda gök kubbe öyle tasavur edilmemekte. Yildizlar yakindan uzaga yayiliyor olarak anilmakta, ve görunen yildizlar "yakin gök" olarak anilmakta. Gece gögu degil, dunyayi sariyor. Saçma yorumlarla vakit kaybetmek istemiyorum. Benden bu kadar. Saygilar.

not. (Mulk, 5) : "Biz dünya semasını parlayan yıldızlarla süsledik. Bunları şeytanlara, şeytanî güçlere karşı göğü (patlayarak ?) koruyan mermiler haline getirdik, insanların ve cinlerin şeytanlarının bir değer ifade etmeyen tahminlerine konu yaptık. Onlara bir de körüklenen, alev püsküren, dehşetli cehennem ateşi azâbı hazırladık."

Bu ayete göre dunyadan görunen yildizlar yakin gökteler, o halde senin yukardaki resmin ile uyusmamakta.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuranda gök kubbe öyle tasavur edilmemekte. Yildizlar yakindan uzaga yayiliyor olarak anilmakta, ve görunen yildizlar "yakin gök" olarak anilmakta. Gece gögu degil, dunyayi sariyor. Saçma yorumlarla vakit kaybetmek istemiyorum. Benden bu kadar. Saygilar.

Insan bi dusunur, gece dunyayi nasil saracak? Anlatin ogrenelim. Gece sadece duz dunyayi sarabilir, kure seklindeki dunyayi saramaz, bu bile dunyayi duz olarak tanimladiignin itirafi. :))

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...