Jump to content

Kurana göre dünya düzdür

Recommended Posts

Yukarida ki birbirleri ile celiskili ayetler de kurana göre dünyanin düz oldugunun kanitlaridir. Insanlari kekleyebilmek icin her akillarina bir seyler geldiginde sacmalayip zirvalayanlar daha önce neler sacmaladiklarindan bir haberlerdir. Bizim sahtekar ateist forumdasimiz Levia ise kuran ayetlerini bilimsel kaynak olarak gösterebilmek icin yana döne cirpinmakta ama cirpindikca dibe vurmakta.

Kuran ayetlerini savunanlarin rezil olmalari kacinilmaz bir sonuctur.

Yeryüzüne de sizi çalkalar diye ağır baskılar sabit ve büyük dağlar bıraktı ve orada herbir hayvandan üretti.

Sadece bu cümlede ki ifadede bedevinin dünyayi düz sandigi anlasilmiyor mu?

Tekrar edelim...

Kuranda dünyanin küre seklinde, kendi etrafinda döndügü ve geometrik ifadelerin oldugu bir ayet yoktur...Varsa bulup getirsinler.

Bizler kuran ayetleri ile "kurana göre dünya düzdür" demekte ve argümanlari ayetleri siralamaktayiz. Müslüman inanclilar da "kurana göre dünya küredir" savini kuran ayetlerini, argümanlarini sunarak tartismalidirlar.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,8k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yerin hem yayılıp hem küre veya yarım küre olarak algılanması bu "yayma" termiminin üzerindeki bunca saçmalıkların arapça konusunda kaynak kabul edilen XII. asırdan bir Seyh'ül Islamca yalanlanması yeter. Yaymak düzey anlamında degil, bir sey üzerine onun yüzüne uzatmak anlamında sadece.Ben çadırdan ne anlıyorum ? Daglarin kazık, yerin yatak veya besik olması gibi, yani bedevilerin diliyle bir yuva... Bu dil meselesidir, neden dünyanin iç ve dis mantosu, ve nehirin yatagi oluyor ?

d%C3%BCnyanin_ic_yapisi.jpg

maksi+orgu+manto1.jpg

SANA MANTO RESMI

YAYMAK EĞER BİR ŞEY ÜZERİNDE YAYMAK İSE

her ne kadar istisnaî ve sonradan ihdas edilen bir anlam olsa bile

Dünyayı neyin üzerinde yaydığını söylemesi gerekmezmi?

Düz bir şey üzerinde mi, yoksa eğri bir şey üzerinde mi yayıyor?

VE YİNE DÜNYA EĞER BİR ŞEY ÜZERİNDE YAYILABİLEN BİR ŞEY İSE

Dünya kendisi ince bir tabakadan ibaret ikincil derecede bir şey olması gerekir

Oysaki gerçek öyle değil, Dünya bir şeyin üzerine yayılan bir şey değil

İKİNCİ OLARAK

dehaha ve sutihat kelimeleri tamamen düzleştirmek, dümdüz hale getirmek anlamında

olması medde kelimesinin de bu anlamda olmasını zorunlu kılıyor

Sitelerde Paylaş

Kiymetli osho, ben sadece Kuran terminojosinde yaymak olarak verilen kelimelerin anlamini paylastim. Donatmak, dösemek, yuze sermek... Azr kelimesi, ayak altindaki toprak veya kum anlaminda oldugunu ifade ettim. Ve dunyanin yuvarlaksi oldugu konusunda iki terime "felek" ve "yukevviru" isaret ettim. Zaten çöldeki insanlar dunyayi dupduz zannedemezler. Ufukta uzaklasan kervanlarin nasil 8 mil ötede ufkun altina kaydiklarini en iyi bilenlerdendi elbette. Bu nedenle "dogular" denilmekte bir yerde, yani her dogma ufku anlaminda... Dunyanin Kurana göre asili oldugu, ve Tanrica çagirildigi yani hareket ettigi ifade ediliyor.

Bu inançlar oldukça basit gözlemlerle olusabilecek detaylar. Ama kalkip saçma yorumlarla bilimsel delil veya hata gezmek ne aklin kari ?

Sitelerde Paylaş

Kiymetli osho, ben sadece Kuran terminojosinde yaymak olarak verilen kelimelerin anlamini paylastim. Donatmak, dösemek, yuze sermek... Azr kelimesi, ayak altindaki toprak veya kum anlaminda oldugunu ifade ettim. Ve dunyanin yuvarlaksi oldugu konusunda iki terime "felek" ve "yukevviru" isaret ettim. Zaten çöldeki insanlar dunyayi dupduz zannedemezler. Ufukta uzaklasan kervanlarin nasil 8 mil ötede ufkun altina kaydiklarini en iyi bilenlerdendi elbette. Bu nedenle "dogular" denilmekte bir yerde, yani her dogma ufku anlaminda... Dunyanin Kurana göre asili oldugu, ve Tanrica çagirildigi yani hareket ettigi ifade ediliyor.

Bu inançlar oldukça basit gözlemlerle olusabilecek detaylar. Ama kalkip saçma yorumlarla bilimsel delil veya hata gezmek ne aklin kari ?

Yanılıyorsun Kuran terminolojisinde medde, dehaha ve sutihat kelimelerinin esas anlamları

düzleştirmektir, aksi halde neyin üzeriinde yayıldığının söylenmesi gerekir

herbiri bir yörüngede yüzer Dünya dışındakiler içindir

hem bunun Dünyanın yuvarlaklığıyla bir ilgisi yok

ayetleri bilime uydurucam diye çok zorluyorsun kendini

bence senin temel sorunun gerçeği olduğu gibi anlamak değil

gerçeği Kurana uydurmak

tabii öyle kendini ikna edebilirsin ama bilim öyle işlemiyor maal esef

ateistim diyorsun ama henüz kafesten çıkamadığını gözlemliyorum

çok çırpınıyorsun, biraz incittiysem üzgünüm

ama gerçek düşüncelerimi ifade ettim sadece

Sitelerde Paylaş

Buna cevap yazdım. Taberi ibn Abbas'tan felek kelimesinin ibn Abbas'ca çıkrık olarak açiklanmasini nakletmekte.

eski-cikrik_3.jpg

Bununla Taberi çelismiyor, gece ile gündüz dünya üzerinde yuvarlaksi olarak ilerlemekteler derken, yeryüzünün de yayildigini ifade ediyor.

فِرَاشاً dösek anlaminda, bu yerdeki kum ve topraga isaret ediyor, arapça arz yeryüzüne isarettir, bu nedenle daglardan ve sulardan ayri tutulmakta.

مَدَّ الأَرْضَ yine bu kumlarin rüzgarla yayilip saçilmasi anlaminda.

مَهْدًا besik demek olup, gök içinde bir barinak anlaminda. Ayrica burada sallanma imasi animsatmakta...

besik_ahsap_eski_tahta.jpg

Mecmu'ul Fetava'sinda ibn Teymiyye yerin küresel oldugunu yaziyor, pek iyi bunu nasil izah ediyorsun ?

طَحَاهَا yüze yerlestirme anlaminda sadece : http://translate.goo...com/#ar/tr/طح

فَرَشْنَاهَا donatma anlaminda : http://translate.goo...m/#ar/tr/Ùرش

سُطِحَتْ yine yüzey kökünden, yüze koymak anlaminda : http://translate.goo...m/#ar/tr/سطح

دَحَاهَا esyalarla donatip dösemek anlaminda : http://www.baheth.in...;هَ

Yaymak olarak çevirilmeden çarpik yorumlar yapiliyor kisacasi. Yaymak illa ki düpdüz olmaz.

Burada konusuldu bunlar.
Sitelerde Paylaş

Burada konusuldu bunlar.

yaymaktan bahsetmiyoruz, dahv ve sath ve medd kelimelerinden bahsediyoruz

arz mef'uldur, ikinci bir mef'ul yok kafadan ikinci bir mef'ul uyduramazsın

arzı düzledi, bir şeyin üstünde düzlemedi, onu sen uyduruyorsun

Sitelerde Paylaş

yaymaktan bahsetmiyoruz, dahv ve sath ve medd kelimelerinden bahsediyoruz

arz mef'uldur, ikinci bir mef'ul yok kafadan ikinci bir mef'ul uyduramazsın

arzı düzledi, bir şeyin üstünde düzlemedi, onu sen uyduruyorsun

Degerli osho, seninki öküzün altinda buzagi aramak, her iki anlamda da... :tongue:

Sana örtüyü serdim, yaygiyi yaydim dersem sana onu havada boslukda uçuruyorum diye mi anlarsin ? Yaymak diye tabir edilen kelimeler yüzey, donatmak, etraflara dogru uzatmak, ve dösemek köklerinden ; yani zaten daha temel bir sey söz konusu. Arz ise toprak, yeryüzü demek...

oz7nmy30.jpg

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Degerli osho, seninki öküzün altinda buzagi aramak, her iki anlamda da... :tongue:

Sana örtüyü serdim, yaygiyi yaydim dersem sana onu havada boslukda uçuruyorum diye mi anlarsin ? Yaymak diye tabir edilen kelimeler yüzey, donatmak, etraflara dogru uzatmak, ve dösemek köklerinden ; yani zaten daha temel bir sey söz konusu. Arz ise toprak, yeryüzü demek...

oz7nmy30.jpg

O ZAMAN DÜNYA ÖRTÜ ŞEKLİNDE

İNCE BİR BEZ GİBİ

YA BİR ŞEYİN ÜZERİNE SERİLMESİ

YA DA BİR ŞEYİN ÜZERİNE YAYILMASI LAZIM

BUNU ANLAYAMIYOR MUSUN

yani serdim demekle iş bitmez

nereye serdin

tarihinde osho tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

nasil bir yayip dosemeyse 50 sayfadir tartisiliyor. keske "dunya yuvarlaktir ve gunesin etrafinda doner" deseymis :D

Bu yazili olsa bilimsel olarak hata olurdu. Nitekim dünya gerçek bir küre degil jeodezik. Sonra günes etrafinda dönmüyor, çekim gücüyle onu spiral biçiminde (hatta daha karmasik içi-içe hareketlere uyarak) izlemekte. Samanyolu ile, samanyolu içinde ve günese göre çok karmasik bir çizelgede yüzüyor. Neye göre koordinatladigina bakiyor yani... tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

nasil bir yayip dosemeyse 50 sayfadir tartisiliyor. keske "dunya yuvarlaktir ve gunesin etrafinda doner" deseymis :D

Aynen öyle fakat bir türlü bunu kafalari anlamamakta...

Kuranda dünya küredir yaziyorda ateistler yazdigini inkarmi ediyorlar?

Bizler kuran ayetleri ile "kurana göre dünya düzdür" demekte ve argümanlari ayetleri siralamaktayiz. Müslüman inanclilar da "kurana göre dünya küredir" savini kuran ayetlerini, argümanlarini sunarak tartismalidirlar.

Sarlatanlik sahtekarlik pesinde kosan birisi bu argümanlari görmezden gelip yanit vermez...Veremez...! Yapip yapacagi kuranda dünyanin düz olduguna dair bulunan ifadeleri kafasina göre egip büküp yuvarlak hale getirmeye calismaktir.

Kuranin hangi suresinde hangi ayetinde dünyanin küre seklinde oldugu yazmakta?

Deve kusu Levia , düz araziden tarladan küre olmaz ve sen düz arazilerin tarlalarin küre seklinde oldugunu yazmaktasin...Durumunun ne kadar vahim oldugunu bilesin...

Ateistler küreyi, daireyi, yuvarlagi düz arazi gibi göstermezler böyle bir donanimlari yok...!!!

Müslümanlarin kivirip calkalama üzerine olan donanimlarinin ise sinirlari yoktur...Eger bir gün müslümanlar "allah yoktur kuranda yaziyor" derlerse hic sasirmamak gerekir...

Sitelerde Paylaş

Bu yazili olsa bilimsel olarak hata olurdu. Nitekim dünya gerçek bir küre degil jeodezik. Sonra günes etrafinda dönmüyor, çekim gücüyle onu spiral biçiminde (hatta daha karmasik içi-içe hareketlere uyarak) izlemekte. Samanyolu ile, samanyolu içinde ve günese göre çok karmasik bir çizelgede yüzüyor. Neye göre koordinatladigina bakiyor yani...

detaylara girmeye cok gerek yok ornek verdim yani elbette dunya devekusu yumurtasi gibi

Sitelerde Paylaş

Aynen öyle fakat bir türlü bunu kafalari anlamamakta...

Kuranda dünya küredir yaziyorda ateistler yazdigini inkarmi ediyorlar?

Sarlatanlik sahtekarlik pesinde kosan birisi bu argümanlari görmezden gelip yanit vermez...Veremez...! Yapip yapacagi kuranda dünyanin düz olduguna dair bulunan ifadeleri kafasina göre egip büküp yuvarlak hale getirmeye calismaktir.

Kuranin hangi suresinde hangi ayetinde dünyanin küre seklinde oldugu yazmakta?

Deve kusu Levia , düz araziden tarladan küre olmaz ve sen düz arazilerin tarlalarin küre seklinde oldugunu yazmaktasin...Durumunun ne kadar vahim oldugunu bilesin...

Ateistler küreyi, daireyi, yuvarlagi düz arazi gibi göstermezler böyle bir donanimlari yok...!!!

Müslümanlarin kivirip calkalama üzerine olan donanimlarinin ise sinirlari yoktur...Eger bir gün müslümanlar "allah yoktur kuranda yaziyor" derlerse hic sasirmamak gerekir...

ZATEN ÖYLE DEĞİL Mİ?

ALLAH HER ŞEYDEN MÜNEZZEHDİR, ARINMIŞTIR

HER ŞEYDEN ARINMIŞ OLAN ŞEY YOKLUKTUR :)

Sitelerde Paylaş

KAF:

7- Yeryüzünü de yaydık ve orada sabit dağlar yerleştirdik. Orada her türden iç açıcı çift bitkiler bitirdik.

Insanlari aldtamaya calisan kötü niyetlilerin cevirilerde nasil tahrifatlar yaptiklarini görmeleri icin yukarida ki ayetin farkli cevirilerini kontrol edebilirler.

Kuranin cahil cühela gerzek allahi (bedeviler) böbürlene böbürlene yer küreyi yaydigini ve ic acici bitkiler bitirdigini söylemektedir.Arabistan cölünden baska bir toprak parcasindan haberi olmayan allah (bedevi) kuranda farkli bitki ve sebzelerden bahsetmemistir.Hurma haricinde isimleri gecen muz, üzüm, nar ve zeytini köle kervanlarinda görüp ögrenmislerdir.Bitkiler baska bir baslikta tartisilmali diye düsünüyorum.

Burada çok temel bir şeyi kaçırıyorsunuz. Yaratıcı ile insan arasında ki iletişimde eşitsizlerin diyalogu söz konusu bir tarafta sonsuz bilginin kaynağı diğer tarafta ise öğrenebildikleriyle insan yani Allah'ın bilgi kümesi kapsar insanı. Bu durumda iletişimin temel prensibi gereği tabiki ortak olan dil ve kavramlar kullanılacaktır. Bilmek tanımlamayı yani adlandırmayı gerektirir. Allah hurma, muz dışıdanki meyveleride biliyor ama onun hitap ettiği kişiler bilmiyor, bu durumda Allah'ın muhatabında bir anlam ifade etmeyen karşılığı olmayan birşey söylemesi çok gereksiz olmaz mı? Allah diyecekti ki "muz,hurma ve avakodoyu sizin için yarattım" öylemi? ve siz bunu görünce "vay be Allah'a bak avakodoyu biliyor gerçekten varmış bende müslüman olayım o zaman eşhedü..." diyecektiniz? tabiki hayır. Avakodonun karşılığında beyninizde bir resim olduğu için bunu böyle düşünecektiniz. Ama bu olmasaydı mesela siz 600'lü yıllarda arabistanda yaşayan sizin sanırım birazda aşağılamak için kullandığınız kavramla bir bedevi olsaydınız "vahiy sizin için söyle olacaktı, sizin için hurma,muz ve hshfdslkfkskjfsdf yu yarattım" zira o insanlar için ne avakodoyu kendi dillerinde karşılayacak bir kelime nede beyinlerinde bir resim veya tad var. Bu durumda bu ayetin anlamlı olması ya da sizin isteğiniz üzerine Allah'ın peygamberine ve onun ulaşabileceği kişilere bilmediği kavramlarla hitabını içeren her ayet için bir de referanslar bölümü gerekecekti bu durumda ayet şunun gibi olacaktı "sizin için hurma,muz ve hshfdslkfkskjfsdf (bakınız sayfa sonu) yu yarattım"

hshfdslkfkskjfsdf: tropik(off bir başka sonraki sayfa sonu) bölgelerde yetişen kabuğu yeşil tadı hurmada ekşi muzdan az nahoş çekirdekleri de yeseniz begeneceğini düşündüğüm bir meyvedir.

Bu bu durumda Allah'ın kutsal kitap değilde 24000 cilt ansiklopedi göndermesini istiyorsunuz gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Sitelerde Paylaş
Burada çok temel bir şeyi kaçırıyorsunuz.

Hayır, konuyu anlamayan sensin. Kimse Kuran'da niye bilinmeyenlere atama yok, demek ki Kuran Allah sözü filan değilmiş demeye çalışmıyor. Tersine dogmatikler Kuran'da böyle gizli bilgiler bulunduğunu, örneğin dünyanın küre biçiminde olduğunu yazdığını filan iddia ediyorlar. Ya da işi iyice azıtıp Kuran'da atom, elektrik, nükleer, uzay mekiği filan da var demeye kadar vardırıyorlar. Karşılarındaki keklenecek kişinin bilgisizliği veya saflığına göre dozu ayarlıyorlar.

Bir de biz ateistlerin Kuran'dan öyle aşırı bir beklentimiz filan yok. Çağının bari bilgisinden haberi olan kişiler tarafından yazılmış olsa gam yemezdik. Çağının bilgisinin bile gerisinde cahil yağmacıların yazdığı metinlere bu allahtandır denmesi son derece komik kaçıyor ve bunun çok komik, bir insanlık ayıbı safsata olduğunu belirtiyoruz.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada çok temel bir şeyi kaçırıyorsunuz. .

Democrossian gereken yaniti vermis fakat bende bir seyler yazayim.

Bilimsel konularda ZIR CAHIL olan allah avakodoyu, kangruyu, domatesi,kabagi,hiyari, yesil vadileri, ormanlari, cicekleri, sevgiyi, esitligi, hukuku esit adaleti bilmemekte ama nedense pezevenklik, sapik cinsel iliskliler fuhus, sübyancilik,, katliam, öldürme ve kadinlari pacavra haline getirmekte son derece uzman bir sadist...

Bu mu sizin taptiginiz ahlaksiz pislik putunuz?

Gercekten bir tanri olsa insanlik, doga ve diger canlilar adina utanc verici ahlaksizliklarla, adaletsizliklerle ve pisliklerle ugrasir mi?

Ben tanri olsam herkese her yere öyle bir ayar cekerim ki benim haberim istegim olmadan ne bir canli ne bir cakil tasi ne de bir toz zerrecegi bile hareket edemez.!...Dünyanin, yasanilan yerlerin ne sekilde oldugunu bile bilemez ahmaklar.!!!

Duyu organlarini bile kafama göre ayarlarim...

Ben tanri olsam yarattigim geri zekali ahmaklar sürüsüne her hangi bir konuda hesap verir miyim?

Ben tanri olsam....

....durdum daha fazla aciklama yaparsam beyinleri cevirim disi olur.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...