Jump to content

Müslüman - Müslüman'a Karşı

Recommended Posts

Mu’tezile’ Kur'an’ı dil sistemi içerisinde kendi görüşlerine göre yorumlayıp te'vil etmektedirler. Bunun sebebi de onların Kur'an hakkındaki bilgilerinin az olmasıdır. Resul’ün getirmiş olduğu dini hükümlerden habersiz olup güvenilir ravilerin rivayet ettikleri hâdislere itimad etmemekte, sahabe, tabiin ve imamların görüşlerini önemsememektedirler. İbn Teymiyye, Mu’tezile’nin, sünnet ve icmayı devre dışı bıraktıklarını kaydetmektedir. Onların güvendikleri tek kaynak kendi akıllarıdır. Lügat ilmine çok önem vermekte ve Kur’an’ı sadece kelimelerin lügat anlamlarına bağlı kalarak anlamaya çalışmaktadırlar. Rivayet yoluyla yapılan Kur'an tefsirlerin yerine edebî eserlere, kendi imamlarının yazdıkları kelâm kitaplarına, felsefe ve dil çalışmalarına itibar etmektedirler. Kur'an ve hadis ilimlerine iltifat etmez ve nasslardan yüz çevirmektedirler. Çünkü onlara göre nass, ilim ifade etmemekte, bedihi olan şeyler ilim ifade etmektedir. (İbn Teymiyye, Der’u Tearuzi’l-Akli ve’n-Nakl, 2/16; 7/32; Mecmû’etü’l-Fetava, 7/119,290, Minhacu’s-Sünne, 3/463)

İbn Teymiyye’ye göre, Mu’tezile’nin metodu incelendiğinde, kullandıkları yöntemin nasslara aykırı olan usûlleri içerdiği ve tutarsız akla dayandığı görülecektir. Ortaya koydukları usûl ile ne din düşmanlarının önünün kesebilmişler ne de Ehl-i Sünnete yardımda bulunabilmişlerdir. ‘Usûlü’l-Hamse’ adı altında formüle ettikleri prensipleri tutarsızlıklarla doludur. İlâhî sıfatların inkârına, Allah’ın ahirette müminler tarafından görüleceğinin reddine ve Kur’an’ın yaratılmış olduğu iddiasına tevhid demekte ve kendilerini de ‘tevhid ehli’ olarak tanımlamaktadırlar. Kendilerine ‘muvahhid’ mezheplerine ‘muvahhidler mezhebi’ ilimlerine ‘tevhid ilmi’ demeleri boş bir iddia olup onların tevhidleri ‘telhid/sapma’dır. Çünkü onlar, Allah’ın isim ve sıfatlarında yanlış yola girmiş ve haktan sapmışlardır.

Mu’tezile’nin tevhid anlayışı Rasulullah’ın öğrettiği tevhid olmadığı gibi ashabın da tevhid görüşü değildir. (İbn Teymiyye, Mecmû’etü’l-Fetava, 5/176-177, 359-360; 8/258-259; Minhacü’s-Sünne, 2/100,243 )

http://www.islam-tr.net/akide-itikad/13998-sapik-firkalardan-mutezile.html

http://www.islam-tr.net/mealciler-mealcilik-hakkinda/33604-seyhulislam-ibn-teymiyye-mutezile-kaderiyye-elestirisi.html

Süleymancılar tasavvuf kökenli bir cemaattir.Mutezile ile alakaları yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 74
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mu’tezile’ Kur'an’ı dil sistemi içerisinde kendi görüşlerine göre yorumlayıp te'vil etmektedirler. Bunun sebebi de onların Kur'an hakkındaki bilgilerinin az olmasıdır. Resul’ün getirmiş olduğu dini hükümlerden habersiz olup güvenilir ravilerin rivayet ettikleri hâdislere itimad etmemekte, sahabe, tabiin ve imamların görüşlerini önemsememektedirler. İbn Teymiyye, Mu’tezile’nin, sünnet ve icmayı devre dışı bıraktıklarını kaydetmektedir. Onların güvendikleri tek kaynak kendi akıllarıdır. Lügat ilmine çok önem vermekte ve Kur’an’ı sadece kelimelerin lügat anlamlarına bağlı kalarak anlamaya çalışmaktadırlar. Rivayet yoluyla yapılan Kur'an tefsirlerin yerine edebî eserlere, kendi imamlarının yazdıkları kelâm kitaplarına, felsefe ve dil çalışmalarına itibar etmektedirler. Kur'an ve hadis ilimlerine iltifat etmez ve nasslardan yüz çevirmektedirler. Çünkü onlara göre nass, ilim ifade etmemekte, bedihi olan şeyler ilim ifade etmektedir. (İbn Teymiyye, Der’u Tearuzi’l-Akli ve’n-Nakl, 2/16; 7/32; Mecmû’etü’l-Fetava, 7/119,290, Minhacu’s-Sünne, 3/463)

İbn Teymiyye’ye göre, Mu’tezile’nin metodu incelendiğinde, kullandıkları yöntemin nasslara aykırı olan usûlleri içerdiği ve tutarsız akla dayandığı görülecektir. Ortaya koydukları usûl ile ne din düşmanlarının önünün kesebilmişler ne de Ehl-i Sünnete yardımda bulunabilmişlerdir. ‘Usûlü’l-Hamse’ adı altında formüle ettikleri prensipleri tutarsızlıklarla doludur. İlâhî sıfatların inkârına, Allah’ın ahirette müminler tarafından görüleceğinin reddine ve Kur’an’ın yaratılmış olduğu iddiasına tevhid demekte ve kendilerini de ‘tevhid ehli’ olarak tanımlamaktadırlar. Kendilerine ‘muvahhid’ mezheplerine ‘muvahhidler mezhebi’ ilimlerine ‘tevhid ilmi’ demeleri boş bir iddia olup onların tevhidleri ‘telhid/sapma’dır. Çünkü onlar, Allah’ın isim ve sıfatlarında yanlış yola girmiş ve haktan sapmışlardır.

Mu’tezile’nin tevhid anlayışı Rasulullah’ın öğrettiği tevhid olmadığı gibi ashabın da tevhid görüşü değildir. (İbn Teymiyye, Mecmû’etü’l-Fetava, 5/176-177, 359-360; 8/258-259; Minhacü’s-Sünne, 2/100,243 )

http://www.islam-tr....n-mutezile.html

http://www.islam-tr....elestirisi.html

Süleymancılar tasavvuf kökenli bir cemaattir.Mutezile ile alakaları yoktur.

Süleyman vakfı başkanı diye duymuştum.. çok bilgim yok.tarikat konusunda..

Tasavvufun Kaynağı kuru..

Yoksa budizm gibi benimsenip ilerde ilgilenilebilir ama..sorun kaynak..

Bu Müntezile her ne kadar alt bölümdeki uygun görmesede..

senin üstte astığın kısma göre,,

bana islamın kurtuluşu gibi geldi..

Bu anlayışa yönelinirse,,

mesela hristiyanlık mantıklı değildir ama zararlı olmayıp kötülük içermediği düşünüldüğünden..kendine gelecek bulabiliyor.

Çünkü incildeki mantık dışı saçmalıkları zaten havariler yazmıştır diye Tanrıya suç atılamıyor..önünü kesmiş oldular..

E isa yıda iyi toplumu düşünen olarak tanıttılar..

Benim fikrim..

yanlış olabilir..Muhammedin günahları çok..

Kuranı allahtan geldi masalından vazgeçecekler..açıklayacaklar doğruyu..

Muhammed yerine Aliyi ön plana çıkararak tasavvufi ..hoş bişeyler oluşturmaya çalışacaklar..

o taktirde hristiyanlık la birlikte devam eder..

Bu şartlarda gelecekte bu şekilde insanlar kalmayacağı için zor..

Ancak dünyaya kapalı ülkeler oluşturulursa süre uzar..ki internet dünyasında bu çok zor..

Din iyi olmak zorunda

savaş köle döneni öldür falan

gelecekte olacak iş değil bunlar..

geleceği düşünenler için tabiki.. yoksa gününü gün eden çıkarcılara bişey yok

tarihinde abdullahabdal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

El Kaide'nin öldürdüklerini sayarsanız, 911, İspanya, İngiltere ve Türkiye katliamları dahil, çoğu masum Müslümanlardır.

El Kaide yüzünden şimdiye kadar kaç insan öldü? Düşünün..

El Kaide CIA tabanlı , Amerikanın kurtuduğu bir örgüttür. Amaçlar İslamı kötü göstermektir.

Sitelerde Paylaş

Keyifli bir monolog dinlemek isteyenlere tavsiye ederim. Edip Yüksel, Allah'ı cezalarlarla, yasaklarla korumaya kalkan putperest müslümanlara hiç acımamış...

Kısaca "siz kimsiniz ki Allah'ı koruyacaksınız" diyor.

Ateistleri de korumuş, Ateistforumdan da pozitif bahsetmiş. Yiğidi öldürüp hakkını vermiş.

Bu tarz adamlar İslam'a en büyük zararları verenlerdendir.

Akıllarıyla dini yorumluyorlar.

Dini cici çiçek böcek olarak göstermeye çalışıyorlar.

İslam cicidir zaten.

Sitelerde Paylaş

Bunlar varken Allah ateistlerle uğraşmaz. Cehennemde bize yer kalmayacak :)

"Allah'a yalvarırsan yardım gelmez ama Ya Ebul Hasan dersen yardım gelir"

"Allah dedik soyulduk, Ebu Hasan dedik kurtulduk" ....... tövbe tövbe tövbe :)

tarihinde koltuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
Bu Ebu Hasan kim bilen var mı?

12:40"Sizin Allah'ı bırakıp da o taptıklarınız, sizin ve atalarınızın uydurduğu birtakım isimlerden başka bir şey değildir. Bunlara tapmanız için Allah hiçbir delil indirmiş değildir. Hüküm ancak Allah'a aittir: O, size, kendisinden başkasına tapmamanızı emretti. İşte dosdoğru din budur. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler."

tarihinde muadh tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu semerkand tv.yani menzilciler.tasavvufçularda ve şiilerde vesile şefaat gibi kavramlarda sapmalar olmuştur..Şeytanın insanları putlara çekmek için kullandığı kavramlardır bunlar.

"Ben ümmetim için, başlarına geçecek olan, Allah'ın yolundan saptıran idarecilerden korkarım, bir kere üzerlerine kılıç kalktı mı kıyamete kadar üzerlerinden inmeyecektir. Ümmetime ait bir memleket müşriklere iltihak etmeden, bir kısım ümmetim putlara tapmadan kıyamet kopmayacaktır. Ümmetim içinden otuz yalancı peygamber çıkacak, hepsi peygamber olduklarını iddia edecekler. Ben rasullerin sonuncusuyum. Benden sonra peygamber gelmeyecektir. Ümmetimden bir cemaat kıyamet kopuncaya kadar hak din üzere muzaffer kalacaktır. Kendileriyle uğraşanlardan onlara bir zarar gelmeyecektir." (Ebu Davud Fiten: 1, Tirmizi Fiten: 9, Ahmed: 4/123, 5/278, 284.)

Sitelerde Paylaş

Hayatım boyunca islam inancına yönelik müslümanlardan çok küfür duydum ama bu ilk üçe girer (Diğeri Cebrail'in perdeyi açtığında Muhammed'i görmesi, 3ncüyü sonra söylerim.) hatta birinciliği alır. Bu nasıl bir inanç türüdür gerçekten anlamakta zorlanıyorum. Bir daha okuyalım adamlar ne diyor? Menzilciler oldukça bize sıra gelmez, biz hiç yoktan dürüstçe inkar ediyoruz :D

Yok mu forumda menzilci?

"Allah'a yalvarırsan yardım gelmez ama "Ya Ebul Hasan" dersen yardım gelir"

Men

Sitelerde Paylaş

Hayatım boyunca islam inancına yönelik müslümanlardan çok küfür duydum ama bu ilk üçe girer (Diğeri Cebrail'in perdeyi açtığında Muhammed'i görmesi, 3ncüyü sonra söylerim.) hatta birinciliği alır. Bu nasıl bir inanç türüdür gerçekten anlamakta zorlanıyorum. Bir daha okuyalım adamlar ne diyor? Menzilciler oldukça bize sıra gelmez, biz hiç yoktan dürüstçe inkar ediyoruz :D

Yok mu forumda menzilci?

"Allah'a yalvarırsan yardım gelmez ama "Ya Ebul Hasan" dersen yardım gelir"

Men

Sn Koltuk bey, ismailağa'da eğitim görürken, "Mektubatçı" olarak meşhur olan merhum Bayram hoca efendinin bir kaç dersine iştirak etmiştim. Aşağıdaki video'da "Muhammed eşittir Allah diyen" ve kendisini Ehl-i Sünnet alimi olarak lanse eden, merhum Bayram hoca efendinin görüntüleri bulunmaktadır. Bu bir trajedi, lakin gerçek.

tarihinde starbuck07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...