Jump to content

Vakıa suresi - İhmal edilmemesi gereken bir sure

Recommended Posts

1) Vakıa suresini okudukça okuyasım geliyor. Çok dikkat çekici ayetler var. Anlamakta zorlandığım hususları ayrı ayrı yazacağım, belki aydınlatan birileri çıkar :)

Konuya girmeden önce Vakıa suresinde genel olarak;

*kıyametin kopuşu,

*mahşer günü,

*cennet ve cehennemde insanları bekleyenler

*Allah'ın varlığının kanıtları anlatılıyor.

2) Vakıa 7'de mahşer günü insanların 3 gruba ayrılacağı söyleniyor.

Vakıa 7- Ve sizler de üç sınıf olduğunuz zaman;

Ancak surenin tamamına baktığımda 4 grup görülüyor. Bu gruplar aşağıdadır.

Vakıa 8- İşte o 'Ashab-ı Meymene', ne (kutludur o) 'Ashab-ı Meymene'.

Vakıa 9- 'Ashab-ı Meş'eme' ne (mutsuzdur o) 'Ashab-ı Meş'eme'.

Vakıa 27- 'Ashab-ı Yemin', ne (kutludur o) 'Ashab-ı Yemin.'

Vakıa 41- 'Ashab-ı Şimal', ne (mutsuzdur o) 'Ashab-ı Şimal.'

Şimdi Müslüman arkadaşlar 3 grup mu olacağız yoksa 4 grup mu?

Haaaa (notun türkçesi :lol: ): Şu grup aslında bu grupla aynıdır diyen alimler olduğunu biliyorum ama bana pek inandırıcı gelmedi. Tartışalım doğruyu bulalım.

tarihinde koltuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1) Vakıa suresini okudukça okuyasım geliyor. Çok dikkat çekici ayetler var. Anlamakta zorlandığım hususları ayrı ayrı yazacağım, belki aydınlatan birileri çıkar :)

Konuya girmeden önce Vakıa suresinde genel olarak;

*kıyametin kopuşu,

*mahşer günü,

*cennet ve cehennemde insanları bekleyenler

*Allah'ın varlığının kanıtları anlatılıyor.

2) Vakıa 7'de mahşer günü insanların 3 gruba ayrılacağı söyleniyor.

Vakıa 7- Ve sizler de üç sınıf olduğunuz zaman;

Ancak surenin tamamına baktığımda 4 grup görülüyor. Bu gruplar aşağıdadır.

Vakıa 8- İşte o 'Ashab-ı Meymene', ne (kutludur o) 'Ashab-ı Meymene'.

Vakıa 9- 'Ashab-ı Meş'eme' ne (mutsuzdur o) 'Ashab-ı Meş'eme'.

Şimdi Müslüman arkadaşlar 3 grup mu olacağız yoksa 4 grup mu?

Haaaa (notun türkçesi :lol: ): Şu grup aslında bu grupla aynıdır diyen alimler olduğunu biliyorum ama bana pek inandırıcı gelmedi. Tartışalım doğruyu bulalım.

Sen ne yapacan kaç grup olduğunu. Tövbe etde mutluların içinde olmayı um. Fazla derinlere dalma. Kalbini temiz tut, namazını kıl, orucunu tut, zekatını ver, haccına gidebiliyorsa git yeter.

Sitelerde Paylaş

Ona bakarsan da İnşikak suresi 10. ayette de 2 sınıftan bahsediliyor...

Yahu ne çelişki değil mi?

Siz o güzel kafalarınızı Kuran-ı Kerim-i anlamak için yormayın. Zaten anlamıyor, anlıyamıyorsunuz, anlamadınız da...

Burda kitap ehli verilenlerine dikkat etmek gerekli.

Sitelerde Paylaş

Lafı dolandıracağınıza cevap verseniz daha iyi olur. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Eğer cevabınız yoksa suredeki diğer ayetlere geçeceğim :)

Adamda cevap verecek kapasite yok ki. Ona birileri cevapları verecek ki ancak o da onu tekrarlasın. Kuran'da cevap yoksa böyle put gibi susar, sadece dansözlüğe başlar.

Sitelerde Paylaş

Müslüman arkadaşlar.

Cehennem-mahşer-namaz muhabbetinden başka birşey bilir misiniz?

Yok mu konuya cevabınız?

Madem o 4 gruptan 2'si aynı ise, "Allah" niye "farklı isim" kullanmış?

Bizim açıklamamız basit: "Muhammed'in unutkanlığı"

: )

Hadi "kem küm" yapmayı bırakın da, konuyu açıklayın...

tarihinde Jingo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şeytanın artık insanları dinden çıkarma gibi bir derdi yok,onun ayak işlerini siz yapıyorsunuz zaten.

Konuya cevabın yok mu?

İnsanları "şeytanlık" ile itham etmekten başka ne bilirsin?

Sana şeytan söyleyeyim mi bir tane?

Ailesi katledilen Safiyye'yi koynuna alan Muhammed... Üstelik kız da 13 yaşındaydı... (bkz. Buhari, Müslim vs.)

Al sana şeytan : )

İşine gelir mi bu yazdıklarım?

Gelmez tabi.

"Yok öyle birşey, iftira." deyip kaçarsın.

Sitelerde Paylaş

Konuya cevabın yok mu?

İnsanları "şeytanlık" ile itham etmekten başka ne bilirsin?

Sana şeytan söyleyeyim mi bir tane?

Ailesi katledilen Safiyye'yi koynuna alan Muhammed... Üstelik kız da 13 yaşındaydı... (bkz. Buhari, Müslim vs.)

Al sana şeytan : )

İşine gelir mi bu yazdıklarım?

Gelmez tabi.

"Yok öyle birşey, iftira." deyip kaçarsın.

Siz fakirler Allahın ayetlerini doğrulamak için varsınız.

İşte bu, (Kur'an) bir rehber-i hidâyettir.

Rablerinin âyetlerini inkâr eden kimseler ise,

onlar için pek şiddetlisinden bir acıklı azab vardır

(casiye suresi 11. Ayet)

Sitelerde Paylaş

Siz fakirler Allahın ayetlerini doğrulamak için varsınız.

İşte bu, (Kur'an) bir rehber-i hidâyettir.

Rablerinin âyetlerini inkâr eden kimseler ise,

onlar için pek şiddetlisinden bir acıklı azab vardır

(casiye suresi 11. Ayet)

Eee hani cevap?

Cevap veremedi, gitti başka ayet getirdi : )

Çaresizlik böyle birşey : )

Sonra fakirler, akılsızlar, bilmemneler... Ağzına ne gelirse : )

Üzüldüm şimdi haline : )

Konuya cevabın yok mu?

Niye cevap veremiyorsun? Bilgin mi yetmiyor? İnandığın kitabı mı savunamıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Eee hani cevap?

Cevap veremedi, gitti başka ayet getirdi : )

Çaresizlik böyle birşey : )

Sonra fakirler, akılsızlar, bilmemneler... Ağzına ne gelirse : )

Üzüldüm şimdi haline : )

Konuya cevabın yok mu?

Niye cevap veremiyorsun? Bilgin mi yetmiyor? İnandığın kitabı mı savunamıyorsun?

Ve sizler de üç sınıf olduğunuz zaman, Sağdakiler, ne mutlu o sağdakilere! Soldakiler, ne bahtsızdırlar onlar! (Hayırda) önde olanlar, (ecirde de) öndedirler. İşte bunlar, (Allah'a) en yakın olanlardır, Naîm cennetlerinde . (56 Vakıa Suresi 7-12)

Sanki imana gelecen ne fark eder !

not:önde gidenler aynı zamanda kitabı verilenlerdir.

tarihinde dejavu0107 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ve sizler de üç sınıf olduğunuz zaman, Sağdakiler, ne mutlu o sağdakilere! Soldakiler, ne bahtsızdırlar onlar! (Hayırda) önde olanlar, (ecirde de) öndedirler. İşte bunlar, (Allah'a) en yakın olanlardır, Naîm cennetlerinde . (56 Vakıa Suresi 7-12)

Sanki imana gelecen ne fark eder !

not:önde gidenler aynı zamanda kitabı verilenlerdir.

Derli toparlı ilerleyelim şu grupları tespit işinde.

Naim cennetine gidecekler kimler sureye göre?

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım bunda cevaplanmayacak ne var ki? Mantıkla düşüneyim bu konularda bilgim yok gittim ashab-ı meymene vs vs. anlamlarına baktım..Ama ben kavradım olayı hemen.Biraz mantık yürütün sonra farkedin..İnsanlar üç gruba ayrılınca mahşer gününde bu 3 grup nedir? sizce nedir? gidilecek yere göre bir grup ayrımıdır mantıken..Zaten 3 tane grup demiş..Cennet-cehennem-araf...Bu da 3 grup sonuçta..O dört tanede anlam veremediğiniz şeyler varya onlarda sizi bunlar arasında gidip-götürmeye teşvik eden şeyler..Hani sol taraftaki ve sağ taraftaki melek misali..4 tane verilen cümleler bunların kısa bir açıklanışı..mesela abhab-ı meymene: anlam olarak bereket...meş'eme ne olacak onun tersi olduğu için otomatikten uğursuzluk..muhtemelen ashab-ı yemin ve ashab-ı şimalda ters kutuplu bir anlam içermeli..Burada o 3 tane gurubun içeriğinden ve alacakları değerden söz edilmekte...Anlayana..Tahminimce ashab-ı yemin: hakk yolunda ilerleyen taraf,ashab-ı şimal da o yoldan irtibatını kesmiş taraf olması bana mantıklı gelmekte..Ama benimki bir varsayım sizinki gibi.

tarihinde Seymveh tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşım bunda cevaplanmayacak ne var ki? Mantıkla düşüneyim bu konularda bilgim yok gittim ashab-ı meymene vs vs. anlamlarına baktım..Ama ben kavradım olayı hemen.Biraz mantık yürütün sonra farkedin..İnsanlar üç gruba ayrılınca mahşer gününde bu 3 grup nedir? sizce nedir? gidilecek yere göre bir grup ayrımıdır mantıken..Zaten 3 tane grup demiş..Cennet-cehennem-araf...Bu da 3 grup sonuçta..O dört tanede anlam veremediğiniz şeyler varya onlarda sizi bunlar arasında gidip-götürmeye teşvik eden şeyler..Hani sol taraftaki ve sağ taraftaki melek misali..4 tane verilen cümleler bunların kısa bir açıklanışı..mesela abhab-ı meymene: anlam olarak bereket...meş'eme ne olacak onun tersi olduğu için otomatikten uğursuzluk..muhtemelen ashab-ı yemin ve ashab-ı şimalda ters kutuplu bir anlam içermeli..Burada o 3 tane gurubun içeriğinden ve alacakları değerden söz edilmekte...Anlayana..Tahminimce ashab-ı yemin: hakk yolunda ilerleyen taraf,ashab-ı şimal da o yoldan irtibatını kesmiş taraf olması bana mantıklı gelmekte..Ama benimki bir varsayım sizinki gibi.

Şu yazdığını okuyup da ne anlattığını anlayan çıkarsa kabul ediyorum "anlayana" olsun.

Herkes kafasına göre yorumlayacaksa kitaba ne gerek var? Ben de açıklarım 50 şekilde. Sen de 50 şekilde açıklarsın, ikimizin açıklamasının denk düşme ihtimali 2500 de 1 olur (çok çok kaba hesapla). Şimdi şuraya 100 tane müslüman toplayalım hepsini ayrı odaya koyalım ve bu sureyi okutalım ve soralım kaç grup var ve hangileridir diye, o zaman belki demek istediğimi anlarsın

Ki konu da çok basit. Ama kitabı yazanlar şiirsellik adına 50 takla atmışlar bu da birçok kafa karışıklığına sebep olmuş ve oluyor. Allah'ın şiirsellik sorunu olması ve bu amacına ulaşmaya çalışırken özü kaçırması, karıştırması, bulandırması, ilginçtir. Anlayana .... :)

Sitelerde Paylaş

Boşver okuma yazmamı da sen cevap ver.

Naim cennetine gidecekler hangi gruptakiler?

Ve sizler de üç sınıf olduğunuz zaman, Sağdakiler, ne mutlu o sağdakilere! Soldakiler, ne bahtsızdırlar onlar! (Hayırda) önde olanlar, (ecirde de) öndedirler. İşte bunlar, (Allah'a) en yakın olanlardır, Naîm cennetlerinde . (56 Vakıa Suresi 7-12

Sağdakiler naim cennettedirler soldakiler olacak hali yok ya ?

Sitelerde Paylaş

Ve sizler de üç sınıf olduğunuz zaman, Sağdakiler, ne mutlu o sağdakilere! Soldakiler, ne bahtsızdırlar onlar! (Hayırda) önde olanlar, (ecirde de) öndedirler. İşte bunlar, (Allah'a) en yakın olanlardır, Naîm cennetlerinde . (56 Vakıa Suresi 7-12

Sağdakiler naim cennettedirler soldakiler olacak hali yok ya ?

Aşağıdakiler kim pekii? Yukarıda 3 grup saymışsın, bunlar ne oluyor?

Haaaa: Bu konuda muhtemelen sen haklı çıkacaksın, aynı gruplar için farklı isimler kullanılmış olma ihtimali sebebiyle vereceğin cevabı kabul edeceğim. Son soruyu sadece konunun netliğe kavuşması açısından soruyorum. Bilgi iyidir.

Sitelerde Paylaş

Aşağıdakiler kim pekii? Yukarıda 3 grup saymışsın, bunlar ne oluyor?

Haaaa: Bu konuda muhtemelen sen haklı çıkacaksın, aynı gruplar için farklı isimler kullanılmış olma ihtimali sebebiyle vereceğin cevabı kabul edeceğim. Son soruyu sadece konunun netliğe kavuşması açısından soruyorum. Bilgi iyidir.

Hayda anlamıyorsun galiba Ashab-ı Yemin cennetlik olanlar Ashab-ı Şimal cehennemlik olanlar,arapçanın ne kadar geniş bir dil olduğunu bilmiyorsun sanırım kuran arapçanın en üstünüdür.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...