Jump to content

Vakıa suresi - İhmal edilmemesi gereken bir sure

Recommended Posts

Hayda anlamıyorsun galiba Ashab-ı Yemin cennetlik olanlar Ashab-ı Şimal cehennemlik olanlar,arapçanın ne kadar geniş bir dil olduğunu bilmiyorsun sanırım kuran arapçanın en üstünüdür.

Pekii anlat o zaman, vakıa 13'dekiler hangi ashab'tır? Aslında bu boyutuyla konu uzamasın istemiştim ama uzasın bakalım. Lütfen net cevap ver (tabii istersen ve biliyorsan)

Vakıa 13- Birçoğu geçmiş (ümmet)lerden,

Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Pekii anlat o zaman, vakıa 13'dekiler hangi ashab'tır? Aslında bu boyutuyla konu uzamasın istemiştim ama uzasın bakalım. Lütfen net cevap ver (tabii istersen ve biliyorsan)

O dediğin İslamdan önceki ümmetlerdir.Yani kafir olmayan cennete gidecek ümmetlerdir.

Hz.İsa'nın kafir olmayan ümmeti

Hz.Musanın..

Hz.nuh..

Gibi

Sitelerde Paylaş

O dediğin İslamdan önceki ümmetlerdir.Yani kafir olmayan cennete gidecek ümmetlerdir.

Hz.İsa'nın kafir olmayan ümmeti

Hz.Musanın..

Hz.nuh..

Gibi

Arkadaşım onu sormadığımı bilmen lazım, ben bunlar suredeki hangi grup diyorum. Yani ashabı yemin mi, ashab ı meymene mi yoksa sabikunlardan (Vakıa 10) mı?

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım onu sormadığımı bilmen lazım, ben bunlar suredeki hangi grup diyorum. Yani ashabı yemin mi, ashab ı meymene mi yoksa sabikunlardan (Vakıa 10) mı?

Pardon.Onlar grup değil onlar sadece mutlu mutsuz kelimelerinin başka kelimelerde yazılışı,yani onlar aynı anlamlara gelirler

ne (kutludur o) 'Ashab-ı Meymene'.

ne (kutludur o) 'Ashab-ı Yemin.'

ne (mutsuzdur o) 'Ashab-ı Şimal.'

(mutsuzdur o) 'Ashab-ı Meş'eme'.

Sitelerde Paylaş

Pardon.Onlar grup değil onlar sadece mutlu mutsuz kelimelerinin başka kelimelerde yazılışı,yani onlar aynı anlamlara gelirler

ne (kutludur o) 'Ashab-ı Meymene'.

ne (kutludur o) 'Ashab-ı Yemin.'

ne (mutsuzdur o) 'Ashab-ı Şimal.'

(mutsuzdur o) 'Ashab-ı Meş'eme'.

Dejavu, inan yoruldum. Şu son yazdığınla iyice aklım karıştı, benim aklım karıştıysa okuyanların haydi haydi karışmıştır. O yüzden basitleştirelim.

Şimdi surede 3 gruptan bahsediyor. ben de soruyorum lütfen bana şu 3 grubu 1,2, 3 diye yazıp bir de altına vakıa 13'dilerin bunlardan hangi gruba ait olduğunu söyler misin?

Sitelerde Paylaş

Dejavu, inan yoruldum. Şu son yazdığınla iyice aklım karıştı, benim aklım karıştıysa okuyanların haydi haydi karışmıştır. O yüzden basitleştirelim.

Şimdi surede 3 gruptan bahsediyor. ben de soruyorum lütfen bana şu 3 grubu 1,2, 3 diye yazıp bir de altına vakıa 13'dilerin bunlardan hangi gruba ait olduğunu söyler misin?

Bak insanlarin kiyamet günü, kitabi sagindan verilenler ve kitabi solundan verilenler olmak üzere iki gruba ayrildigini söylemektedir. 3. grup ise önde olanlardir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken “önde gidenler” ayni zamanda kitabi sagdan verilenlerdendir. Onlar da cennet ehlidirler, fakat diger cennet ehlinden farkli olarak diger iman edenlere önderlik yapmislardir.

Sitelerde Paylaş

Bak insanlarin kiyamet günü, kitabi sagindan verilenler ve kitabi solundan verilenler olmak üzere iki gruba ayrildigini söylemektedir. 3. grup ise önde olanlardir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken “önde gidenler” ayni zamanda kitabi sagdan verilenlerdendir. Onlar da cennet ehlidirler, fakat diger cennet ehlinden farkli olarak diger iman edenlere önderlik yapmislardir.

Tamam bunu anladım.

1nci grup kitabi sagindan verilenler

2nci grup kitabi solundan verilenler

3ncü gru önde gidenler

şimdi soruma cevap vermeyi unutmuşsun, vakıa 13'dekiler hangi grup üyesi;

a)1nci grup

b)2nci grup

c)3ncü grup

d)1 ve 3ncü grup

e)hiçbiri

Sitelerde Paylaş

Tamam bunu anladım.

1nci grup kitabi sagindan verilenler

2nci grup kitabi solundan verilenler

3ncü gru önde gidenler

a)1nci grup

b)2nci grup

c)3ncü grup

d)1 ve 3ncü grup

e)hiçbiri

:lol: Yukarda cevabı varya

Sitelerde Paylaş

Muhammed b. Ka´b el-Kurazi: Bunlar peygamberlerdir demiştir.

Bu şahıs devam ayetini okumamış sanırım :)

Vakıa 14- Birazı da sonrakilerden.

Ya da bunun dediğini doğru kabul etsek Muhammed son peygamber olamaz, şimdiki müslümanlar bizi kandırıyor mu yoksa :)

haaa bir de burada bahsedilenler ashabı meymene dir denilebilir ama bu da bambaşka sorunlar ortaya çıkarıyor. Neyse dejavu veya isteyen dindar arkadaş cevap versin bakalım neymiş.

Sitelerde Paylaş

:lol: Yukarda cevabı varya

Dikkatini birşey çekiyor mu? Net cevap vermekten kaçınıyorsun, o kadar ki yorulma diye ihtimalleri de yazıyorum ama hala net cevap yok :lol:

Amacımız idrar koşturmak değil, bilgi paylaşma arzun yoksa boşuna yazmayayım ya da uygun dille yazayım :p

Sitelerde Paylaş

Konuyu pek incelemedim ama, sanırım olay şu,

1. Grup ----------------- Cehennem ------------ Cehennemdekler. (1. Grup)

2. Grup ->->->->->->->-Cennet------------------ Cennetekiler. (2. Grup)

3. Grup-----------------/

Bence incele sağolsun Dejavu sayesinde ben de biraz daha inceledim ve inceledikçe ilginç tespitler yapıyorum. Guzel bir sure

Sitelerde Paylaş

Konuyu pek incelemedim ama, sanırım olay şu,

3. Grup-----------------/

Dediğim noktaya geldik işte..Bravo...3.grupta Araf olacaktı..Yani Araftakiler..Sevgilerimle.

Sitelerde Paylaş

Dikkatini birşey çekiyor mu? Net cevap vermekten kaçınıyorsun, o kadar ki yorulma diye ihtimalleri de yazıyorum ama hala net cevap yok :lol:

Amacımız idrar koşturmak değil, bilgi paylaşma arzun yoksa boşuna yazmayayım ya da uygun dille yazayım :p

hayır veriyorum sen anlamıyorsun ki kardeş

3. Grup-----------------/ Cennet cennetekilere önderlik yapan grup

Sitelerde Paylaş

hayır veriyorum sen anlamıyorsun ki kardeş

3. Grup-----------------/ Cennet cennetekilere önderlik yapan grup

1) İyi de abicim şunları (grupları) ayetlerdeki isimleriyle yazsan.

2) Vakıa 13'dekiler bunlardan hangisi diye sanırım 4ncü kez soruyorum.

--------------------------------

a)1nci grup

b)2nci grup

c)3ncü grup

d)1 ve 3ncü grup

e)hiçbiri

Sitelerde Paylaş

1) İyi de abicim şunları (grupları) ayetlerdeki isimleriyle yazsan.

2) Vakıa 13'dekiler bunlardan hangisi diye sanırım 4ncü kez soruyorum.

--------------------------------

a)1nci grup

b)2nci grup

c)3ncü grup

d)1 ve 3ncü grup

e)hiçbiri

cennet kardeşim onlar,diğer ümmetlerden cennetlik olanlar :)

Sitelerde Paylaş

insanlar ikiye ayrılır ...

iyiler ve kötüler...

iyiler cennette kötüler cehennemdedirler...

birde iyiliği emredip kötülüğü yasaklayanlar vardır ki bunla en önde olanlardır...

Su içer gibi yalan söylüyorsun. Neye dayanarak bu iddiaları ileri sürebiliyorsun? Müslümanlığın ilk şartı put uğruna her türlü yalanı söylemek mi?

Sitelerde Paylaş

Kuran'ı yazanlar kıyametin kısa süre içinde kopacağını düşünüyorlarmış ama yanılmışlar.

Vakıa suresi

10- Yarışıp öne geçenler de, öne geçmiş öncülerdir.

11-12-Naim cennetlerinde (Allah'a) yakın olanlardır.

13- Birçoğu geçmiş (ümmet)lerden,

14- Birazı da sonrakilerden.

Bu ayetlerden anladığım; imanı bol ve din alanında öncülük yapan insanlar (sabikunlar) nimeti bol olan cennette Allah'a yakın olacaktır. Bu sabikunların büyük çoğunluğu Muhammed'den önce dünyaya gelmiş, daha azı ise Muhammed'den sonra dünyaya gelecektir.

Bu görüşe itirazı olan var mı?

Haaa:Burada bahsedilenler peygamber olamaz, lütfen ona göre cevap alayım.

Sitelerde Paylaş

Bir de kitabı arkadan verilenler varmış, yine işler karışmış :)

İnşıkak 10- Kimin de kitabı ardından verilirse,

İnşıkak 11- O da, helak (yok olmay)ı çağıracak,

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...