Jump to content

Vakıa suresi - İhmal edilmemesi gereken bir sure

Recommended Posts

• İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ki konu da çok basit. Ama kitabı yazanlar şiirsellik adına 50 takla atmışlar bu da birçok kafa karışıklığına sebep olmuş ve oluyor. Allah'ın şiirsellik sorunu olması ve bu amacına ulaşmaya çalışırken özü kaçırması, karıştırması, bulandırması, ilginçtir. Anlayana .... :)

Ahaaa, güzel bir şey yakaladım.. İnsanlar özellikle kadınlar belirsiz olan şeylere merak duyarlar. Zaten insanın başına ne gelirse meraktan gelir. Üstüne günün belirli saatlerde 5 zamanı ezan okunur ve beyin iyice manipüle olur. Çevrede her konuşan inşallah,maşallah der ve sonundaki allah eki allah'ın doğruluğunu insanların beyinleri sanki varmış gibi algılar. Bilinçaltının başka çaresi yoktur, günde binlerce heterotelkin yiyoruz. Ateisten müslüşe geçenlerin bir çoğuda bu karşıdan gelen telkinlere maruz kalan psikolojiyi henüz derinlemesine araştırmamış olan arkadaşlarımız oluyor.

Her gün 5 vakit allah yok din yalan diye bir söz duysaydınız, bilinç altı katıksız kuralsız duyduğunuza yönelecekti.. Dindarların hali çok vasat, yazık üzülüyorum bir yandan da milyonlarca genç ufak yaştan şizofrenliğe doğru ilerliyor..

Sitelerde Paylaş

insanlar ikiye ayrılır ...

iyiler ve kötüler...

iyiler cennette kötüler cehennemdedirler...

birde iyiliği emredip kötülüğü yasaklayanlar vardır ki bunla en önde olanlardır...

Bakış açısı yerlerde... Meksika'daki veya Küba'daki büyük uyuşturucu mafyalarının başları yüzlerce insanı gözlerini kırpmadan kafalarına sıkabiliyorlar. Sence bu adamlara iyilik öğretildi mi? Hiç sanmıyorum, büyüdükleri ortam çok kötüydü ve hepsinin bildiği tek şey para. Parayı doğru olarak görürürler, ama aslında doğruyla yanlışı bile ayırt edemezler aynı iyiler ve kötülerin ayırt edemediğimiz gibi. Bize kötü gelen insanların yaptıkları aslında kendilerini iyi hissetmelerine sebeb olabilirler. Bunun farkındadırlar fakat, bu kadar inceliğine indiklerini düşünmüyorum. Kimisi de içinde beslediği kine göre kötülük yapar ve herşeyin farkındadır. Bu tip farkında olup kötülük yapan insanlar, en sonunda pes eder ve inançsız olsalar dahi inançlıymış gibi davranıp tövbe eder kimiside kendini vurur. Çünkü farkın farkındayken yaptılar..

Beynimdeki düşünceleri yazmakta çok zorlanıyorum ama örnekler uydurduğum varsayımlar olarak görebilirsiniz gerçekliğinden ben bile şüphe duyabiliyorum ama genel olarak bakıldığında filmlerde haberlerde vs. bize yansıtılan durum bu şekildeydi. İyiler ve kötüler, 0 ve 1, doğru ve yanlış.. hepsi bakış açısı arkadaş..

Dindarlar yorum yapmasın, diyeyim de yapsınlar :)

Sitelerde Paylaş

Bakış açısı yerlerde... Meksika'daki veya Küba'daki büyük uyuşturucu mafyalarının başları yüzlerce insanı gözlerini kırpmadan kafalarına sıkabiliyorlar. Sence bu adamlara iyilik öğretildi mi? Hiç sanmıyorum, büyüdükleri ortam çok kötüydü ve hepsinin bildiği tek şey para. Parayı doğru olarak görürürler, ama aslında doğruyla yanlışı bile ayırt edemezler aynı iyiler ve kötülerin ayırt edemediğimiz gibi. Bize kötü gelen insanların yaptıkları aslında kendilerini iyi hissetmelerine sebeb olabilirler. Bunun farkındadırlar fakat, bu kadar inceliğine indiklerini düşünmüyorum. Kimisi de içinde beslediği kine göre kötülük yapar ve herşeyin farkındadır. Bu tip farkında olup kötülük yapan insanlar, en sonunda pes eder ve inançsız olsalar dahi inançlıymış gibi davranıp tövbe eder kimiside kendini vurur. Çünkü farkın farkındayken yaptılar..

Beynimdeki düşünceleri yazmakta çok zorlanıyorum ama örnekler uydurduğum varsayımlar olarak görebilirsiniz gerçekliğinden ben bile şüphe duyabiliyorum ama genel olarak bakıldığında filmlerde haberlerde vs. bize yansıtılan durum bu şekildeydi. İyiler ve kötüler, 0 ve 1, doğru ve yanlış.. hepsi bakış açısı arkadaş..

Dindarlar yorum yapmasın, diyeyim de yapsınlar :)

iyilik ve kötülük insanın doğumuyla insana öğretilir...

daha doğrusu insanın doğası bunu bilmeye proğramlıdır...

dışaradan verilen eğitimle bu saf vicdani bilgi ya pekişir yahut silikleşir...

ama yinede insan her durumda doğru olanı yapmakla yükümlüdür...

kendisine verilen yanlış eğitim yada emir yahut yönlendirme onu masum kılmaz...

her insan hangi şartta yaşarsa yaşasın doğru olanı farkedebilir ve uygulamayı seçebilir yahut seçmeyebilir...

bu yüzden insanlar sorumlu tutulur zaten...

Sitelerde Paylaş

l. Kıyamet koptuğu zaman,

--------------------------------------------------------------------------------

2. Ki onun oluşunu yalanlayacak hiçbir kimse yoktur;

--------------------------------------------------------------------------------

3. O, alçaltıcı, yükselticidir.

4. Yer şiddetle sarsıldığı,

5. Dağlar parçalandığı,

6. Dağılıp toz duman haline geldiği,

7. Ve sizler de üç sınıf olduğunuz zaman,

8. Sağdakiler, ne mutlu o sağdakilere!

9. Soldakiler, ne bahtsızdırlar onlar!

10. (Hayırda) önde olanlar, (ecirde de) öndedirler.

Siz sanırım Ali Bulaçın yazmış olduğu meali buraya koymuşsunuz.Ayette net olarak görülüyor 3 sınıfa ayrılacağı.

1. sınıf Hayırda çok çok önde olanlar takva bakımından allaha çok yakın olanlar.Cennettekı mevkılerı yüksek olan grup

2. sınıf Amel defteri soldan verilenler ve cehennem ehli olanlar yani siz bu gruba dahilsiniz.

3. sınıf Amel defteri sağ tarafından verilenler yanı cennet ehli olanlar

Bu ayette herhangi bir çelişki ve anlaşılmayan durum yok.

Sitelerde Paylaş

Yemin ; sağ el demektir. Sağ elden dolayı aynı zaman da sağ yöndür.

Yemin ; ahidleşme,sözleşme ,anlaşma

İnsanlar birbirlerine sağ ellerini uzatarak- tokalaşarak - ahidleşip,sözleşip,anlaşırlar.

Sağ ;fasih arapçada aynı zamanda, uğur,mutluluk,baht tır.

Şimal; sol yöndür

Sol ; aynı zamnada uğursuzluk, mutsuzluk, bahtsızlıktır.

Arapçada kelime kökleri 3 harf üzerine kurulur.

Başına sonuna ortasına harf ve harfler alarak yapım ve çekim ekleri oluşturur.Bazen bu harflerin düştüğüde olur.

Burada ki 1 .kelimemiz YEMİN - ye,mim,nun -

YeMiN

8.ayetteki meYMeNE ile 28.ayetteki YeMiN aynı kelime kökünün iki versiyonudur.

Biraz kaba bir benzetme olacak ama

Adanalılar ile Adanalı der gibi

Anlayacağınız 3 grup ne 4 ne de 5.

Meallerin üzerinden ahkam kesildiğinde insanı nerelere götürdüğünün en güzel örneğidir bu.

Sitelerde Paylaş

Yemin ; sağ el demektir. Sağ elden dolayı aynı zaman da sağ yöndür.

Yemin ; ahidleşme,sözleşme ,anlaşma

İnsanlar birbirlerine sağ ellerini uzatarak- tokalaşarak - ahidleşip,sözleşip,anlaşırlar.

Sağ ;fasih arapçada aynı zamanda, uğur,mutluluk,baht tır.

Şimal; sol yöndür

Sol ; aynı zamnada uğursuzluk, mutsuzluk, bahtsızlıktır.

Arapçada kelime kökleri 3 harf üzerine kurulur.

Başına sonuna ortasına harf ve harfler alarak yapım ve çekim ekleri oluşturur.Bazen bu harflerin düştüğüde olur.

Burada ki 1 .kelimemiz YEMİN - ye,mim,nun -

YeMiN

8.ayetteki meYMeNE ile 28.ayetteki YeMiN aynı kelime kökünün iki versiyonudur.

Biraz kaba bir benzetme olacak ama

Adanalılar ile Adanalı der gibi

Anlayacağınız 3 grup ne 4 ne de 5.

Meallerin üzerinden ahkam kesildiğinde insanı nerelere götürdüğünün en güzel örneğidir bu.

evet güzel özetlemişsiniz...

ashabı yemin ve asahabı meymene aynı sınıf tır yani iyiler...

ashabı şimal yani ashabı meşeme de aynı sınıftır yani kötüler...

umarım iyilerden ve hatta dahada çalışıp iyiliğe destek kötülüğe köstek olanlardan yani en önde giden sınıftan oluruz....

Sitelerde Paylaş

Kuran'ı yazanlar kıyametin kısa süre içinde kopacağını düşünüyorlarmış ama yanılmışlar.

Vakıa suresi

10- Yarışıp öne geçenler de, öne geçmiş öncülerdir.

11-12-Naim cennetlerinde (Allah'a) yakın olanlardır.

13- Birçoğu geçmiş (ümmet)lerden,

14- Birazı da sonrakilerden.

Bu ayetlerden anladığım; imanı bol ve din alanında öncülük yapan insanlar (sabikunlar) nimeti bol olan cennette Allah'a yakın olacaktır. Bu sabikunların büyük çoğunluğu Muhammed'den önce dünyaya gelmiş, daha azı ise Muhammed'den sonra dünyaya gelecektir.

Bu görüşe itirazı olan var mı?

Haaa:Burada bahsedilenler peygamber olamaz, lütfen ona göre cevap alayım.

Cennet halkı ikiye ayrılıyor. 1nci gruptakiler kaymak tabaka ve bunların çoğu Muhammed'den önce bu dünyaya gelip gitmişler.

Şimdi de sıradan cennetliklere bakalım ve bunların ne kadarı Muhammed öncesinden ne kadarı Muhammed sonrasından.

38- Bütün bunlar sağdakiler (ashab-ı yemin) içindir..

39- (Bunların) Birçoğu geçmiş (ümmet)lerden,

40- Birçoğu da sonrakilerdendir.

Buradan anlıyoruz ki bunların sayıları birbirine denk olacak.

Toplama bakarsak; Cennette Muhammed'en önce gelenler, Muhammed'en sonra gelenlerden çok olacak.

Pekii buradan ne anlıyoruz?

Muhammed kıyametin çok da uzun olmayan bir dönemde kopacağını düşünmüş ve buna göre bu ayetleri yazdırmış. Ancak öngörüsü tutmamış.

Muhammed'en önce dünyaya gelen toplam insan sayısını, Muhammed'den sonra gelen toplam insan sayısıyla karşılaştırmak ortaya gerçeği koyacaktır. Her iki rakam arasında muhtemelen büyük bir uçurum vardır.

Bu ayet doğru ise Muhammed'en sonra dünyaya gelenlerin cennete gitme şansı yok denecek kadar azdır.

Bu da akla diğer soruyu getiriyor, en mubarek din geldikten sonra insanlar daha fazla doğru yolu bulmalıydı ama son dinden Allah'ın da pek umudu yokmuş sanırım (yoksa kıyametin kısa zamanda kopacağını mı sanıyordu)

Not:Lütfen ne yazdığımı anlamadan cevap vermeyin, anlamadıysanız sorun anlatayım :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...