Jump to content

Projelerimiz

Recommended Posts

Ifade etmis oldugum gibi, henuz proje asamasindayim. Amacim, mini bir ekosistem kurup, guncel gerekli kisisel protein ve diger gida ihtiyaçlarimi temin edebilmek. Henuz böcekler konusunda arastima asamasindayim, dunyada pek çok tuketilen böcekler var. Hangileri hangi miktarda yetisirse daha verimli olur bilmiyorum. Gunde 46-47 gram protein temin etmem gerekiyor. Sevgiler.

vers-de-farine-lyophilises.jpg

Bir tanesi 0,2 ila 1 gram eden Un kurdu örnegin. Ancak yetismesi 8 ila 15 ay gerektiriyor. Her turlu gida atigindan besleniyor.

:wacko:

Böcek besleyeceğine tavuk besle. :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Cihazların stand by konumunda yanan kırmızı ledin bir günde harcadığı enerjiyi 2 metreden kaç kilogram kütleyi bırakırsak elde edebiliriz?Sorusunu sorsaydım belki hemen çözerlerdi. :)

Yav böyle zor sorular sorulmazki. Yanan LED'nin elektrik gerillimini, akımını bulmaları gerekecek. Zor işler zooooorr! :D

Soracaksan kolaya soru soracaksın. Mesela kAzmoloji soruları: Evren nasıl oluştu? BigBangden önce ne vardı? Karadeliklerde piknik yaparken entropiyle karşılaşırssan ne ikram edersin? Veya görelilik teorisi soruları: Evrenin şekli nasıldır, simit şeklinde mi yoksa borazan şekline mi daha çok benzer? 4 boyutlu uzayın bükülmesini kafamda nasıl canlandırırm? Ya da Quantum mekaniği: çift yarık deneyinde foton hangi yarıktan geçmedi?

Bak o zaman hemen herkes çözerdi :tongue:

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Pardon. Burayı görmemişim.

Teşekkürler DreiMalAli.

Türkiye de parça bulmakta zorlandığım için devreyi yapamadım.

Bu şemada anlayamadığım şeyler var.

20fe25x.jpg

Bu şemada R3,R4,C1,C2 değerleri nasıl hesaplanıyor?

C3,C4 kondasatörleri devrenin osilator devresi gibi çalışmasına sebeb olmaz mı?

C3,C4 kondasatörleri devrenin osilator devresi gibi çalışmasına sebeb olmaz mı?

Hayır! C3/ ve C4 kondensatörleri küçük değerli kondensatör olması gerekiyor.

C3 (C4) kondensatörünün oradaki görevi durum değişikliği esnasında (transistor açık --> kapalı, kapalı ---> açık) sadece bir anlık R5 (R6) direncini kısa devre yapar gibi davranmasını sağlamak. R5 (R6) kısa devre olunca transistorun base'ine (base'inden) daha fazla akım giriyor (çıkıyor). Böylece transistorun açık (kapalı) duruma geçmesi hızlanıyor. Bu bir anlık durumdan sonra kondensatörün üzerindeki gerilim, direncin gerilimiyle aynı.

Küçük frekanslar için C3/C4 kondensatörlerine hiç gerek yok. Yüksek frekanslarda transistörlerin durum değiştirmesini hızlandırmış oluyorlar.

Bu şemada R3,R4,C1,C2 değerleri nasıl hesaplanıyor?

Üzerinde fazla düşünmeden ve hesaplamadan... Bunların değerleri kritik değil. Görevleri, T sinyali pozitiv gerilimden 0 gerilime sıçradığında, açık olan transistörün base'ini sadece bir anlığına negativ bir gerilim değerine çekmek. Böylece açık olan transistörü kapalı hale getirmek. Yine kafadan tahmini söyliyeyim: R3 için; R3 = R1 değerinden R3 = 10.R1 değerine kadar değerler almak, hiç bir sorun çıkarmaz zannediyorum. C1 kondensatörü için herhalde 100 pF ile 1 nF arasında değerler koyardım. Ama dediğim gibi, hesaplamadan, yüksek frekanslarda ne gibi bir etkisi olur? diye düşünmeden yaptığım tahminler.

Yüksek frekans derken... Benim için 40-50 kHz'den başlar. :D

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

1 kg -- 1m = 9,806 j

1kwh = 3600 j = 1000 w/heure

1000/24 = 41,6666.... watt

1kg -- 41,6666 Watt

1/41,6666 = 1 watt ..... (1/41,666) x 30 = 0,72 kg

3600/9,806 = 367,1221 kg

367,12221/2 m = 183,5611 kg

183,5611 x 0,72 kg = 132,1640 kg

--------------------------

Kurğunun metreküpü 11340 kg

11340/132,1640 = 85,802

1/85,802= 0,01154 m3

poulie-pour-parc-acrobatique-105017.jpg

Kolay gelsin.

Sevgiler.

yükseklik=2 metre

Güç(=30 watt

Zaman=bir gün=86400 saniye

elektrik enerjisi (joule) = güç(watt) * zaman(saniye)

elektrik enerjisi (joule) = 30watt * 86400saniye

elektrik enerjisi (joule) = 2.592.000 joule

Potansiyel enerji(joule) = kütle(kilogram) * yerçekimi ivmesi(metre/saniye kare) * yükseklik (metre)

kütle(kilogram) = Potansiyel enerji(joule)/yerçekimi ivmesi(metre/saniye kare) * yükseklik (metre)

kütle(kilogram) = 2.592.000(joule) / 9.81(metre/saniye kare) * 2(metre)

kütle = 132.110,0917 (kilogram) = 132,110 ton :D

Bu enerjiyi barajdan elde etmeye kalksaydık 30 wattlık bir laptopu bir gün çalıştırmak için 132,110 ton suyu 2 metre yükseklikten akıtmak gerekiyor. :wacko:

Bu ağırlığı evimin odasına sokamadığım için bu projeden vazgeçtim.

12 volt 60 ampersaatlik akü ile aynı enerjiyi depolayabiliyoruz.

tarihinde Doga_Bilim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayin doga-bilim, yetmis kilogramlik bir kimse 10 metre yükselmesi için 70 × 9,81 × 10 = 6 867 joules gerekmektedir, yani 1,64 kcal. Dedigin gibi olsa, kimse oturdugu yerden kalkacak kadar enerji bulamazdi. Ancak, yükseltmek için kullanilan enerji asla tamamen geri kullanilamaz, ve ereji kaybi olur. Sevgiler. <_<

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayin doga-bilim, yetmis kilogramlik bir kimse 10 metre yükselmesi için 70 × 9,81 × 10 = 6 867 joules gerekmektedir, yani 1,64 kcal. Dedigin gibi olsa, kimse oturdugu yerden kalkacak kadar enerji bulamazdi. Ancak, yükseltmek için kullanilan enerji asla tamamen geri kullanilamaz, ve ereji kaybi olur. Sevgiler. <_<

Doğru. :)

Soruyu sorarken sürtünme ve diğer kayıpları hesaba dahil etmiyoruz demiştim.

Sitelerde Paylaş

Ben de bu zırvaları yazanları forumdan atan bir makine üzerinde çalışmalar yapıyorum. O makineyi keşfettim.. Her an kullanabilirim.

neden böyle sert tepki verdiniz ben gayet ciddi bişey sordum ilgisi olan insanları yanlış yönlendirmeyin lütfen bu konuda dünyada çok ciddi aşama kaydedildi.

Sitelerde Paylaş

neden böyle sert tepki verdiniz ben gayet ciddi bişey sordum ilgisi olan insanları yanlış yönlendirmeyin lütfen bu konuda dünyada çok ciddi aşama kaydedildi.

Yani sen zırvalamıyorsun.. Aşağıdaki cümle zırva değil... Bu konuda biligili birini araman mantıklı..

Sana göre bu ciddi ve bilinen bir konu... Öyle mi?

bilgix, on 24 Nisan 2014 - 10:36 ÖÖ, said: ben de simülatik hayat yaşatan yani sanal rüya makinesi üstüne araştırmalar yapıyorum acaba bu konuda bilgisi olan var mı tartışmak isterim.
Sitelerde Paylaş

ben de

Yani sen zırvalamıyorsun.. Aşağıdaki cümle zırva değil... Bu konuda biligili birini araman mantıklı..

Sana göre bu ciddi ve bilinen bir konu... Öyle mi?

bende çevremde bulamadığım için belki internette özelikle bilime yatkınlığı olan bu sitede bulabilme umuduyla geldim bunda bişey yok :)

neden bu konuya zırva diyorsunuz nöropsikoloji diye bi bilim var ayrıca sanal gerçeklik makineleri yapılmakta.popüler bilim dergilerinde bile ayrıntıya iniyorlar.

Sitelerde Paylaş

ben de

bende çevremde bulamadığım için belki internette özelikle bilime yatkınlığı olan bu sitede bulabilme umuduyla geldim bunda bişey yok :)

neden bu konuya zırva diyorsunuz nöropsikoloji diye bi bilim var ayrıca sanal gerçeklik makineleri yapılmakta.popüler bilim dergilerinde bile ayrıntıya iniyorlar.

Bir kaynak göster o zaman.. Bana hala zırva gibi geliyor. Bakalım senden başka zırvalayanlar var mı?
Sitelerde Paylaş

Bir kaynak göster o zaman.. Bana hala zırva gibi geliyor. Bakalım senden başka zırvalayanlar var mı?

https://eksisozluk.com/sanal-gerceklik--154608 bu popüler ekşi sözlükten.

http://www.milliyet.com.tr/facebook-tan-sanal-gerceklige-2-teknoloji-1857292/ bu gerçekleşmiş bi sanal gerçeklik makinesi

haci dostum senin zırva dediklerine adamlar milyarlarca dolar harcıyor yıllarını veriyor bunlar daha ilk adımlar..2025 de bütün pc oyunları 3d görüntüyle gerçekten daha net görüntüye sahip olucak ve aksiyon oyunlarında vuruldugumuzda acıyı hissedebilicez. ayrıca rüya görürken rüyaları kontrol edebilecek teknolojide 2030 da piyasaya sürülücek gibi görünüyor.

senin yazılarını okudum ve senin gibi aydın bi arkadaştan bu kadar önyargılı bi tutum beklemezdim.

Sitelerde Paylaş

https://eksisozluk.c...rceklik--154608 bu popüler ekşi sözlükten.

http://www.milliyet....noloji-1857292/ bu gerçekleşmiş bi sanal gerçeklik makinesi

haci dostum senin zırva dediklerine adamlar milyarlarca dolar harcıyor yıllarını veriyor bunlar daha ilk adımlar..2025 de bütün pc oyunları 3d görüntüyle gerçekten daha net görüntüye sahip olucak ve aksiyon oyunlarında vuruldugumuzda acıyı hissedebilicez. ayrıca rüya görürken rüyaları kontrol edebilecek teknolojide 2030 da piyasaya sürülücek gibi görünüyor.

senin yazılarını okudum ve senin gibi aydın bi arkadaştan bu kadar önyargılı bi tutum beklemezdim.

Yanılıyorsun. Bu konuda ben çok şeyler biliyorum. Öyküsünü bile yazdım..

YALANCI GERÇEKLER

Virtual Realities...

Size bugün ilginç bir haber vermek istiyorum. Yıllardan beri üzerinde çalıştığım bir aleti sonunda kullanılır hale getirebildim. Aslında aletin kendisi karmaşık ve çok sofistike ama, kullanma mekanizması oldukça basit. Elektronik bir alet. Bir sigara paketi büyüklüğünde. Pantolon veya gömlek cebinize kolaylıkla sığıyor. On-off düğmesi var. Ayrıca denemek istediğiniz yaşam tarzlarını deneyimlemenizi sağlayacak çok seçenekli bir düğmesi var. Onun yanında bu deneyimin şiddetini veya yoğunluğunu ayarladığınız bir düğme daha var. Aletin bir kenarında radyolarda kullanılan kulaklıkların girdiği bir delik ve o deliğe uyan bir adaptör aracılığı ile aletle temas halinde olan bir kulaklık ve kalın ve iri bir gözlük var.

Önce aleti ayarlıyorsunuz. Hangi yaşam türünü deneyimlemek istiyorsanız, düğmeyi onun hizasına getiriyorsunuz. Şimdilik seçenekler şunlar:

İslam, Hristiyan’lık, Yahudilik, Şiilik, Ateizm, Taliban ve Hizbullah.

İlerde bunlara diğerlerini de eklemeyi düşünüyorum. Malum, ibnelikten komünistliğe kadar, çok çeşitli yaşam tarzları mevcut. Aleti kullanmak çok kolay. Gözlüğü ve kulaklığı takıp, normal günlük etkinliklerinizi yaşıyorsunuz. Hangi seçeneği seçmişseniz, gözlük ve kulaklık size o seçenekle ilgili ses ve görüntüleri sağlıyor. Yalnız o seçeneği deneyimliyorsunuz…

Aleti nihayet tam kullanılır hale getirdim ve patenti için baş vurdum. Ve ilk defa dün kullandım… Malum ramazan ayına girdik. İslam’sal yaşamı deneyimlemenin uygun olacağını düşündüm ve seçenek düğmesini İslam’a çevirdim. Dozunu da iyice artırdım. Yani sofu bir Müslüman yaşamını deneyimlemeye karar verdim. Aleti bir gece önceden taktım ki sabah uyanır uyanmaz hemen İslam’ı yaşamaya başlayım..

Sabah saat dörtte ezan sesi ile uyanmışım… Yaw dedim demek Amerika'da da ezan okunuyormuş… Daha önce hiç duymamıştım. Demek insan duymak istemeyince duymuyor. Benim uykum ağırdır. Yıldırım düşse uyanmam. Demek ki Amerika’da sabahları bangır bangır ezan okunuyor ki, beni uyandırdı.. Hemen yataktan kalktım. Daha ayaklarım yere değmeden ağzımdan bismillah lafı çıktı. Benden başka biri mi var diye etrafa bakındım. Eşim derin bir uykudaydı. Odada benden başkası yoktu. Kulağımda o sesle kalktım ve tuvalete yöneldim.

Malum her sabah tuvalet ihtiyacını gidermem gerekiyor. Tuvalet alafranga. Önce oturayım bari dedim ama, bir türlü oturamadım. İçimden bir dürtü alafranga tuvalete oturmamın doğru olmadığıni söyleyip duruyordu. Evde alaturka tuvalet olmadığını hatırladım. Ne yapabilirdim? Durum vahimdi. Evet, tek bir çare vardı. Tuvalete tünemek.. Tuvalete tünedim…

Büyük ve küçük abdestimi yaptım. Sonra tahrat almam gerekti. Önce tuvalet kağıdı aradım ve sağ tarafta buldum. Ama nedense ellerim tuvalet kağıdına uzanmadı. Yerde taş aramaya başladım. Bir yandan da Allah Allah diyordum. Bu evde neden hiç taş yok. Sonra su ile tahrat almanin daha uygun olacağını düşündüm ve tuvalette ibrik aramaya başladım.. Evde ibrik olmadığını hatırladım. Ne yapabilirdim? Büyük abdestimi daha yeni yapmış, tünediğim tuvaletten etrafa aptal aptal bakıyor, taş veya ibrik arıyordum. Her ikisini de bulamayınca son çare olarak hanımı uyandırmaya ve ondan bana su dolu bir tas getirmesini istemeye karar verdim. Hanım uyandı ve banyoya geldi. Beni tuvalete tünemiş histeri krizleri geçirerek bağırdığımi görünce şaşkına dondü. Bana acele bir tas su getirmesini istedim. Evde içme su sürahisinden başka tas olmadığını, onun da buzdolabında olduğunu söyledi.. Getir dedim. Nerdeyse bul ve getir. Ama içindeki su soğuk dedi. Sen getir hele şu suyu. Soğuk moğuk lafı mı olur dedim. Hanım buzdolabından soğuk su sürahisini getirdi ve ne yapacağımı seyretmeye başladı. Yüzündeki şaşkınlık ifadesi daha da derinleşmişti.. Çekil git dedim yaw.. Hiç mi tahrat alan birini görmedin? Çıktı gitti. Ben de buz gibi su ile kıvrana kıvrana tahrat aldım. Önce sağ elimle tahrat almaya çalıştım ama bir türlü beceremedim. Sağ elimi temizleyeceğim yere bir türlü uzatamadım. Sol elimle denedim. Hemen ulaştım ve titreye titreye soğuk pınar suyu ile tahrat aldım…

Lavobada ellerimi yıkadım ve birden abdest almaya başladığımı farkettim. Ellerimi ayaklarımı yıkadım ama ayaklarımla yere basmak beni rahatsız etmeye başladı. Hanıma seslendim ve ondan bana takunyalarımı getirmesini istedim. Ne takunyası dedi. Yaw dedim hanı şu nalınlar var ya.. Benimkileri getir. Herif dedi hanım, sen kafayı üşüttün galiba. Bizim evde hiç bir zaman takunya olmadı. Öyleyse dedim hemen bugün pazara git ve ikimiz için de takunya al.. Takunyasız yaşam olur mu yaw… dedim.. Ne pazarı dedi. Burada pazar kurulmuyor. Tankuyanın nerede satıldığını bilmiyorum. Hanımın bu umursamazlığına sinirlenmeye başlamıştım. İyi bir Müslüman gibi düşünmüyordu.

Ayak parmaklarımın ucuna basarak oturma odasına geçtim ve seccadeyi aramaya başladım. Bulamadım. Yine hanım diye bağırmaya başladım. Hanııııııımmmmm….. Nerde bu seccade? Ne seccadesi dedi hanım. Sanki hayatında ilk defa o lafı duyuyordu.. Ne olacak dedim. Namaz seccadesi.. Nerde?.. Bizim hiç bir zaman namaz kılacak bir seccademiz olmadı dedi. Senin namaz kıldığını ben hayatımda görmedim..

Çaresizlik içinde etrafa bakınırken, aşağıda odada bir ayı postu olduğunu hatırladım. Hanımdan hemen onu bana getirmesini istedim.. Getirdi.. Yere serdim ama, içim yine rahatsız.. Kıbleyi nasıl bulacaktım? Hanım dedim, şu pusulayı getirsene.. Ne pusulası dedi. Evde pusula yok. Peki ben şimdi kıbleyi nasıl bulacaktım? Sonra hemen aklıma geldi.. Arabada bir pusula vardı. Ama arabanın demirbaşı idi. Eve getirmek mümkün değildi. Hanıma arabaya gitmesini ve pusulanın gösterdiği kuzeyin ne tarafa olduğunu bana tarif etmesini istedim. Zor bela kıbleyi buldum ve namaza durdum…….

Evet.. Dün ben İslam’ı yaşadım.. İnsan isteyince herşeyi yaşıyor..

Sitelerde Paylaş

yükseklik=2 metre

Güç(=30 watt

Zaman=bir gün=86400 saniye

elektrik enerjisi (joule) = güç(watt) * zaman(saniye)

elektrik enerjisi (joule) = 30watt * 86400saniye

elektrik enerjisi (joule) = 2.592.000 joule

Potansiyel enerji(joule) = kütle(kilogram) * yerçekimi ivmesi(metre/saniye kare) * yükseklik (metre)

kütle(kilogram) = Potansiyel enerji(joule)/yerçekimi ivmesi(metre/saniye kare) * yükseklik (metre)

kütle(kilogram) = 2.592.000(joule) / 9.81(metre/saniye kare) * 2(metre)

kütle = 132.110,0917 (kilogram) = 132,110 ton :D

Bu enerjiyi barajdan elde etmeye kalksaydık 30 wattlık bir laptopu bir gün çalıştırmak için 132,110 ton suyu 2 metre yükseklikten akıtmak gerekiyor. :wacko:

Bu ağırlığı evimin odasına sokamadığım için bu projeden vazgeçtim.

12 volt 60 ampersaatlik akü ile aynı enerjiyi depolayabiliyoruz.

http://m2.milliyet.com.tr/Gallery/PhotoGallery?ID=43554&PageIndex=5&ReturnURL=http%3a%2f%2fm2.milliyet.com.tr%2f%3ff%3dn

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...