Jump to content

Projelerimiz

Recommended Posts

• İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili DreiMalAli..

Bunları biraz açman gerekiyor. Anladığım kadar önemli projeler ama bizim onların önemini doğru değerlendirmemiz çok zor.

Örneğin... korelasyon metodu ile ve hız ölçmek bize çok yabancı. Korelasyon ne demek? Biyolojide anlamı farklı. Fizikte ne anlama geliyor?

İki kuvvet sönsörü ile aklı ölçmek bir dereceye kadar anlaşılıyor ama yine de zor bir kavram gibi duruyor.

Projeleri açıklamak gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Hayır sevgili haci! Önemli projeler değil.

Bazan metot, fiziksel olgu veya çalışma prensibi ilginç geldiğinde, kendim yapmak istediğim şeyler oluyor. Bunlar da öyle şeyler. Sadece hobi. Mesleğimle/işimle de pek ilgili değil aslında. Gerçi korelasyon ile hız ölçmeyi ve kuvvet sensörleri ile akı/akım (madde akımı) ölçmeyi mesleğimde de kullanabilirim. Ama ticaretten anlamadığım için...

Orada sıraladıklarım bilinen şeyler. En azından prensipleri biliniyor ve kullanılıyor.

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4. Üç boyutlu ivme ölçmek

Bir kaç yıl önce Türkiye'de bir üniversitenin roketciler grubu için bir altimetre (yükseklikölçer) yapmıştım (hobi).

Türkiye'de bir üniversitenin roketciler grubu var. Roket derken Ay'a giden roket anlaşılmasın haaaa! :D 30-40 cm boyunda gövdesi sert kartondan roketler. Talebeler roketin tasarımını hesaplarını kendileri yapıyorlar ve kendileri üretiyorlar. Mümkün olduğu kadar günlük kullanılan materyallerden vs. Ve tabi denemerini de kendileri yapıyorlar. Onlarla sohbet ederken yükseklik ölçümü için söz vermiştim. Bir altimetre (yükseklikölçer) yapıp gönderdim onlara (2006/2007). Altimetre uçus süresinde hava basıncını ve sıcaklıını ölçüp kaydediyor. Roket indiğinde, altimetre bilgisayara bağlanıyor ve kaydedilen değerler Excel'e aktarılıyor. Bu değerlerden yükseklik hesabı yapılıyor. Ayrıca altimetreye küçük bir ekran takıldığında (cep telefonu ekranı da olabilir) yolda yürürken de hava basıncı, sıcaklık ve deniz seviyesinden yükseklik görünüyor.

O zamanlar aklıma gelmişti, roketin uçuş esnasında izlediği yolu da kaydedip bilgisayara geçirmek. Fikir olarak; 3 boyutlu bir koordinat sisteminde olduğu gibi birbirine dik olarak yerleştirilmiş 3 tane ivme ölçümü devresi yapmak istiyorum. Bu üç ivmeyi ölçüp kaydedersem, roketin uçuş esnasında hızını ve izlediği yolu hesaplayabilirim ve bilgisayar ekranında üç boyutlu çizdirebilirim.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Her proje benim için önemli sevgili DreiMalAli....

Uygulanabilen projeler daha da önemli.

Benim öteden beri düşündüğüm yemek yapan bir computer projesi var.

Çeşitli bölümleri ve santral bir pişirme hazmesi var.

Bölmelerde yemeğe katılacak malzemeler yer alıyor.

Onlar sıra ile santral bölüme aktarılıyor. Gerekirse daha önce bazı işlemere tabi tutuluyor.

Bütün yapacağınız malzemeleri özel bölümlere yerleştirmek, computer i proğramlamak ve start düğmesine basmak.

Bu makine ile çeşitli yemekler yapabilirsin.

Bu çok ciddi bir proje ama henüz patenti için baş vuracak seviyeye getiremedim.

Sitelerde Paylaş

Ben gerçek anlamda bir robot geliştirmek istiyorum. İnsan gibi anlayabilen. Biraz visual basic öğrendim ama yeterli değil. Artificial inteligence konularıyla alakalı e-kitaplar indirdim. Ancak sanırım beni aşıyor. Bu tip projeler üzerinde uğraşmak için işin gücün olmayacal paran olacak yapacaksın. Yoğun iş hayatı olan benim gibiler için sadece uzaktan ilgi olarak kalıyor.

Ama algılamanın prensiplerini kendi hayatımda keşfetmeye çalışıyorum. İlk bulgum ise algılama siyah beyaz dan başlıyor. İnsanın algısı bana göre önce cisimleri siyah beyaz bir zemin görüntüsünde algılamaya sonra da siyah beyaz resmi daha önce gördükleriyle karşılaştırmaya dayalı gibi. Bunu özellikle gece araba kullanırken farkettim.

Algı problemini computerlerde çözmek istiyorum. Bu en büyük hayalim.

Sitelerde Paylaş

Hacı,

yemek yapmaktan anlıyorsan aslında benzer tip yemeklerin aynı esaslar üzerine hazırlandığını bilirsin. Projen çok mantıklı. Yaparsan ilkini ben satın alabilirim.

Bu proje üzerinde yıllardır düşünüyorum ama o da beni aşıyor galiba.

Biri mutlaka yapacaktır diyorum. Belki de yapılmış bir modeli vardır.

Sitelerde Paylaş

Ben gerçek anlamda bir robot geliştirmek istiyorum. İnsan gibi anlayabilen. Biraz visual basic öğrendim ama yeterli değil. Artificial inteligence konularıyla alakalı e-kitaplar indirdim. Ancak sanırım beni aşıyor. Bu tip projeler üzerinde uğraşmak için işin gücün olmayacal paran olacak yapacaksın. Yoğun iş hayatı olan benim gibiler için sadece uzaktan ilgi olarak kalıyor.

Ama algılamanın prensiplerini kendi hayatımda keşfetmeye çalışıyorum. İlk bulgum ise algılama siyah beyaz dan başlıyor. İnsanın algısı bana göre önce cisimleri siyah beyaz bir zemin görüntüsünde algılamaya sonra da siyah beyaz resmi daha önce gördükleriyle karşılaştırmaya dayalı gibi. Bunu özellikle gece araba kullanırken farkettim.

En zor projelerden biri. En iddialısı çünkü..

Kolay gele...

Sitelerde Paylaş

En zor projelerden biri. En iddialısı çünkü..

Kolay gele...

Zor olduğu için bol bol vaktim var hacı. Daha kimse robot yapamadı. 20-30 yıla yayabilirim çalışmalarımı. ya da 20-30 yıl daha hayalini kurarım işte böyle. hehehehe

Yanlız şu bir gerçek ki bunu başarabilen Bill Gates den bile zengin olur. Bir kişinin yapabileceği bir iş değil. Evrim bile milyonlarca yıl sonra tek bir türe zeka verebilmişken, teknoloji acaba bunu nasıl başarabilir? Nöronlar kadar küçük bilgi işlem merkezleri elektronik anlamda yaratılabilir mi? Ya da sadece biraz kodla bu iş çözülebilir mi?

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3. İki kuvvet sensörü ile akı ölçmek

Sık sık elektronik kantarla işim oluyor. Üretilen madde (un, çimento, şeker, kum, tahıl...) herhangi bir şekilde kantar üzerinden geçiyor. Genellikle kantarın üst kapağı açılıyor, yeteri ağırlıkta madde dolunca üst kapak kapanıyor ve alt kapak açılıyor, kantar boşalıyor, alt kapak kapanıyor ve kantar ikinci bir tartı için hazır. Yani tartı kesik kesik yapılıyor.

Kesik kesik tartmayan, madde akarken tartan kantarlar da mevcut. Ama ya çok pahalı (mesela Coriolis kuvveti ile tartan kantarlar) ya da hata payı yüksek (çarpişma ile ortaya çıkan kuvveti/momentumu ölçerek).

Benim tasarımım şu: http://imageshack.us...708/akilcm.jpg/

m maddesi L1 levhası üzerinden gelerek L2 levhasına çarpıyor ve düşüyor. Gerçi elestik olmayan bir çarpma olması lazım. Ama elastik çarpma olsa da sorun değil. L2 levhası boru şeklinde tasarlandığında, elestik çarpma ile de olur.

L1 ve L2 levhalarında F1 ve F2 kuvvetleri ölçüldiğinde madde akımı q = dm/dt'yi hesaplamak mümkün. Süre içinde akan madde miktarını hesaplamak için de bunun integralini hesaplamamız gerek. Bu ise kolay.

Bu tasarım fiyat bakımından çok ucuz. 2 tane basit levha. Hata payı düşük ve sürtünme kuvvetini etkisiz kılmak mümkün.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Akıllı karar verme sistemleriyle ilgili şu andaki en geçerli yöntemler, "bulanık mantık(fuzzy logic)" prensiplerine göre hayata geçiriliyor diye biliyorum. Bu konuda biraz araştırma yaparsanız çok ilginç ve ufkunuzu açan şeylerle karşılacaksınız.

Sitelerde Paylaş

Lisede iken fen dersinden dönem ödemi hazırlamam gerekiyordu. Ansiklopedik bilgilerin yazıldığı ödev grupları vardı bir de deney grubu. En zoru elektrik motoru yapmaktı. Öğretmenime onu istediğimi söylemiştim. "Oğlum" dedi "daha önce bu ödevi alanların hiçbiri yapamadı bunu. al şurdan bir konu yaz geç dedi". Ama bildiğimi okudum. Bayağı uğraştırdı. Ancak fizik bilgim olmamasına sadece fen bilgisi ile çalışan bir elektrik motoru yapmıştım. Bir sonraki sene ise bobinlerin dışta, dönen eksenin mıknatıs taşıdığı bir elektrik motoru yapmıştım.

Yazının başlığından sonra basit bazı projelerden bahsetmişiz. Projeleriniz basit olmasın. İddialı olsun. Uğraşın. Belki başaramayabilirsiniz ancak çok şey öğrenirsiniz. Türkiye'de eksik olan maelsef bu. Cesaret ve çok büyük hedeflerden kaçınmak.

Sitelerde Paylaş

Sevgili CharlesDarwin.

Hımmmm...

Bu bana bir yerlerden tanıdık gibi geliyor. :D

Öyle yav! Ekmek parası peşinden koşturmaktan, özel yaşamı için vakit vs. derken, hobi olarak ilgilendiğimiz konulara pek vakit kalmıyor.

Belki şu linkler yardımcı olur:

http://en.wikipedia..../Image_analysis

http://en.wikipedia....ern_recognition

Şahsen işim olmadı ama otomatik elek makinalarında gördüm. Düşen maddelerin videosunu çekiyor, videoda cisimleri büyüklük/küçüklük ve renk ayırımına göre algılıyor ve ona göre tek tek cisimleri ayırıyor.

Sitelerde Paylaş

MIT'de öğrenciler birbirleri ile savaşan ve birbirlerini parçalayan robotlar yapıyorlar. Sonunda bütünlüğünü koruyan robot kazanıyor.

İleriye yönelik, karmaşık ve cesur projeleri biz gerçekçi bulmuyor ve üzerlerinde düşünmüyoruz bile.

Sitelerde Paylaş

MIT'de öğrenciler birbirleri ile savaşan ve birbirlerini parçalayan robotlar yapıyorlar. Sonunda bütünlüğünü koruyan robot kazanıyor.

İleriye yönelik, karmaşık ve cesur projeleri biz gerçekçi bulmuyor ve üzerlerinde düşünmüyoruz bile.

Programcılıkta genetik algoritma veya evrimsel algoritma da denilen bir şey var . Bir işi yapmanın en iyi yolu mutasyonlar ile sağlanıyor . İşi yapamayanı eliyor , daha iyi yapanı yaşatıyorlar . Hatta bir firma böyle bir bilgisayar çiftliği kurarak yaptığı algoritmaları satıyor diye duymuştum.

Benim ilk projem , lise 1. sınıf öğrencisi için oldukça iyi bir proje . Birkaç yılı aşkın süredir programcılık yapıyorum . Artık yeni başladığım söylenemez . Kendimi oldukça geliştirdiğimi düşünüyorum ve şu aralar bir P2P dosya transfer programı yapıyorum . P2P demek iki eşin olduğu anlamına geliyor . Yani bir kişiden diğerine aktarılıyor dosya . Üçüncü bir etki yok . Bu bittikten sonra server mantığı kullanan bir program yazacağım . Yani istemciler bir servera bağlanıp bir dosyayı indirebilecekler . Oldukça zorlu bir iş benim için . Ama yapacağım . Ondan sonra da ilk profesyonel anlamdaki projemi gerçekleştireceğim . Çok uzun bir süre gerekiyor ama bunu mutlaka yapacağım .

Projem bir kütüphane . Ama bir e-kitap kütüphanesi . Bir server bir de client(istemci) programı olacak . Client server ' a bağlanacak ve ondan veri çekecek . E-kitapları indirecek , dilediği zaman yükleyebilecek. Yüklerse diğer istemciler de bundan haberdar olacak . Yani kitap kütüphaneye eklenecek . Bu programı da ateistforuma hediye edeceğim . Elbette sizlerin de desteğiyle programa yeni özellikler ekleyeceğim.

Sonra da biraz yapay zekaya bulaşacağım...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...