Jump to content

Projelerimiz

Recommended Posts

• İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2. Class-D amplifikatör

http://en.wikipedia.org/wiki/Class-D_amplifier

Class-D ses yükseltici benim ilk göz ağrılarımdan birisi. Talabe iken Class-D'nin ne olduğunu bilmediğim zamanlarda aklıma gelmişti. Aylarca çeşitli elektronik devreler tasarımlayıp frekans analizlerini yapmıştım. Hepsi kağıt üzerinde.

Class-D'nin teorik olarak bilindiğini ve çalışma prensibinin puls-genişlik-modülasyonu olduğunu çok çok sonraları öğrendim. Bu yükseltici gücü yüksek çıkış devreleri için gayet uygun. Özelliği ise randımanının çok yüksek olması, yüzde 90 ve daha fazla. Yaygın kullanılan analog çıkış devrelerinin randımanı teorik olarak azami yüzde 60.

İlk denemelerime en az 10 yıl sonra başladım. Bir kaç devreyi deneme tahtası üzerinde gerçekleştiridim. Gayet güzel de çalıştılar. Avuç içi büyüklüğünde bir devreden 150-200 wattlık gücünde ses çıkması... Hen de devre hemen hemen hiç ısınmadan... :D

O zamanlar hayalimde bu devrenin kabını bir kitap şeklinde yapıp kitapların arasında yerleştirmekti ya da 5x5x5 cm

boyutlarında bir küb olarak.

Ama bir gün yapacağım.

Deneylerini şimdiye dek temizce bir baskılı devre kartına geçirmedim. DAha doğrusu bitirmemek için elimden geleni yaptım. :D Elektronik devrelerde simetrik devrelere karşı bir zaafım vardır. İlle de simetrik olacak diye günlerce uğraşır dururum. Tabi işin içinde devre hesapları olduğu için ayrıca bir zevki var.

Gerçi 5-6 seneden beri Texas Instruments, Analog Device gibi firmalar bunu elektronik chip olarak 3-5 kuruşa üretip satıyorlar. Ama chip beni ilgilendirmiyor. Ağrımayan başımı ağrıtmam gerektiğinden, herşeyini kendim yapmam lazım. :D

İnternetin yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda birisinin Class-D yükselticisi yapmakta olduğunu okuyunca onunla yazışmaya başlamıştım. Meğer sorunları varmış. Para konusunda anlaştık. Göderdiği elektronik devresinde neleri değiştirmesi gerektiğini yazdım. Ertesi gün devrenin çalıştığını ve parayı gönderdiğini belirtti. O gün benim saatlık ücretim 600 D-Mark ile rekor kırmıştı. :D Ticari konularda çok safımdır. Adam parayı gödermese, elimden hiç bir şey gelmezdi. Çünkü adam hakkında elimde sadece bir mail adresi vardı. Yani sarı çizmeli mehmet ağa.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Ben stok takip programı yazdım. Bayağı da iyi oldu. Özellikle database olarak visual basic in kullandığı mssql i kullanıyorum ancak görsel tablolarda listview leri usercontroller haline getirdim. Listview üzerine tıklandığı zaman hangi listte iseniz onun üstünde bir textbox açılıyor. Enterlayınca textbox daki variler listview e kaydet butonu ile de listviewdeki tüm veriler data ya aktarılıyor. Birkaç bigisayar aynı veri üzerinde paylaşım yapabilior.

Aynı zamanda internetle de etkilşim halinde. soap protokolleri ile webserverlerden bilgi alıyor.

Tüm bunları programcılıkla alakam olmadığı halde öğrendim ve yaptım. 4 senemi aldı. Yavaş yavaş yaptım.

Sitelerde Paylaş

Ben stok takip programı yazdım. Bayağı da iyi oldu. Özellikle database olarak visual basic in kullandığı mssql i kullanıyorum ancak görsel tablolarda listview leri usercontroller haline getirdim. Listview üzerine tıklandığı zaman hangi listte iseniz onun üstünde bir textbox açılıyor. Enterlayınca textbox daki variler listview e kaydet butonu ile de listviewdeki tüm veriler data ya aktarılıyor. Birkaç bigisayar aynı veri üzerinde paylaşım yapabilior.

Aynı zamanda internetle de etkilşim halinde. soap protokolleri ile webserverlerden bilgi alıyor.

Tüm bunları programcılıkla alakam olmadığı halde öğrendim ve yaptım. 4 senemi aldı. Yavaş yavaş yaptım.

Çok güzelmiş , özellikle hiç alakası olmayan biri için süper bile denebilir . Programcılık ile benim de bir alakam yok fakat kullandığım dil sebebiyle boş bir pencere oluşturmak bile 40 satırımı alıyor . Ben olaylarla daha temelden ilgilenmeyi seviyorum . Visual basicde arkada ne oluyor bitiyor haberin yok , ne kadar bellek allocate ediliyor , hangi dll ler kullanılıyor bilemiyorsun . Bir kontrolsüzlük hakim gibi geliyor , veya ben hamallık yapıyorum . Visual basic gibi dillerde performans düşüşü olacak diye ödüm kopuyor . Performans takıntım var :D Yakında yapacağım e-kütüphanede de hepsi olacak . Dosya okuma ve yazma işlemleri ,tcp/ip haberleşme , dinamik bellek yönetimi , işaretçi aritmetiği , win api , ek grafik kütüphaneleri , multithreading gibi şeyleri kullanacağım . İşim çok zor çok :( Ama bitirdiğimde değecek
Sitelerde Paylaş

Ben gerçek anlamda bir robot geliştirmek istiyorum. İnsan gibi anlayabilen. Biraz visual basic öğrendim ama yeterli değil. Artificial inteligence konularıyla alakalı e-kitaplar indirdim. Ancak sanırım beni aşıyor. Bu tip projeler üzerinde uğraşmak için işin gücün olmayacal paran olacak yapacaksın. Yoğun iş hayatı olan benim gibiler için sadece uzaktan ilgi olarak kalıyor.

Ama algılamanın prensiplerini kendi hayatımda keşfetmeye çalışıyorum. İlk bulgum ise algılama siyah beyaz dan başlıyor. İnsanın algısı bana göre önce cisimleri siyah beyaz bir zemin görüntüsünde algılamaya sonra da siyah beyaz resmi daha önce gördükleriyle karşılaştırmaya dayalı gibi. Bunu özellikle gece araba kullanırken farkettim.

Algı problemini computerlerde çözmek istiyorum. Bu en büyük hayalim.

Yapay zeka gerçekten heyacan verici bir alan. Fakat visual basic bu iş için biraz yetersiz. Yani bu amaç için geliştirilmiş bir dil değil. Bunun yerine yapay zeka için geliştirilen Lips, Prolog gibi dillere bakmak daha mantıklı.

Bunun yanında bir görüntünün siyah, beyaz veyahut herhangi bir renge sahip olup olmadığını anlamak için onun RGB değerlerini okumak yeterli olacaktır. Ama tabi ki bunu zamanla öğrenebilen bir robot yazmak bambaşka birşey.

Geçenlerde bir haber okudum. Adamlar DNA içerisinde bilgi saklamışlar. Düşünsenize gün gelecek build edilmiş insalar olacak etrafımızda. İnsan kendisi yapy zeka yapmak isterken var olan zekasını ile 0 ve 1 lerin dünyasına dahil etmiş olacak. Artık sistemlerimiz kendi hücrelerimizde boot edilecek =)

haberi merak edenler için: http://www.bilim.org/1-gram-dna-icine-700-terabayt-veri-kaydedildi.html

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Eşim hamileyken bir CTG muayenesinde ben de ben de gittim. Hemşire CTG'ye taktığı bir hoparlörden bize ana karnındaki bebeğin kalp atışlarını dinletti. Ağzım açık kaldı, heyecanlı, sevinçli... :D

Eve gelince, ben o kalp seslerini evde de dinleyeceğim diye doğru kilerdeki hobi odasına yönlendim. Ses yükselticisi yapmak kolay da, hem çevrenin gürültüsünü hem de elektronik gürültüyü azaltmak için epey uğraştım.

Tek başına mikrofon işe yaramıyor. Mikrofonu stetoskopa bağlarsan, stetoskopun plastik hortumunun gürültüsünden diğer sesler hiç duyulmuyor. O zamanki ebemizin kavala benzer tahtadan oyulmuş bir "stetoskopu" vardı. Onunla biraz daha iyiydi sonuçlar. En güzel sonucu ama kocaman bir hoparlörü mikrofon olarak kullandığımda almıştım.

O zamanlar 90 dakikalık bir müzik kasetini bebeğin ana karnındaki kalp atışı sesleri ile doldurdum. Kaset hala da duruyor. Bu arada o aleti başka arkadaşlar da kullandılar.

Ve dikkatimi çekti; doktorda dinlediğim kalp sesleri gerçek kalp sesi değil. Soktorda dinlediğim ses sadece kalp atışları iken, benim aletlten gelen sesler karındaki diğer gürültüleri de içeriyordu. CTG'de ultrason ile kalbin hareketi (sesi değil) için bir sinyal oluşturuluyor/ölçülüyor ve hoparlöre veriliyor (Zaten CTG'nin amacı kalp sesi dinlemek/dinletmek değil). Benim aletle ise sadece ses ölçülüyor: karındaki bütün sesler.

Karnının seslerini dinlemeden/duymadan, sakın ola kadınların çenesinden şikayetci olmayasınız. :D

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Arkadaşlar,

Beyaz sarayın online dilekçe uygulamasını kullanarak bir dilekçe verdim. Ulusal imzaya açılabilmesi için aşağıda vereceğim linkten ulaşarak 150 imza verilmesi gerekiyor. Bunun sonrasında dilekçe görünür oluyor ve imzalar gelmeye başlıyor. 100,000 imzadan sonra beyaz saray yönetimi resmi bir cevap veriyor. Sistem üyelik istiyor. Sadece ad soyad ve mail adresi yeterli. 150 imzayı sizlerden bekliyor insanlık. ABD vatandaşı olmak gerekmiyor.

Uyuyan devi uyandıralım. 16 trilyon dolarlık bir ekonomi, ve onun önderliğinde diğer G20 ülkelerinin bu belayı çözebileceğine inanıyorum. Yeter ki kaynaklar insanları öldürmek yerine, yaşatmak için harcansın. Anne babamız, çocuklarımız, eşimiz, dostumuz ölmek zorunda değil.

Bu dilekçeyi ve linki sosyal medyada paylaşalım lütfen. 1 ayda 1 milyar imza olduğunu düşünsenize. Belki de 2020 lere ölümsüz olarak girebiliriz.

http://wh.gov/yD9P

Teşekkürler.

Not: Link ABD hükümetinin resmi web sitesinde dilekçemin sayfasına yönlendirir.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Bir kaç yıl önce Türkiye'de bir üniversitenin roketciler grubu için bir altimetre (yükseklikölçer) yapmıştım (hobi).

Türkiye'de bir üniversitenin roketciler grubu var. Roket derken Ay'a giden roket anlaşılmasın haaaa! :D 30-40 cm boyunda gövdesi sert kartondan roketler. Talebeler roketin tasarımını hesaplarını kendileri yapıyorlar ve kendileri üretiyorlar. Mümkün olduğu kadar günlük kullanılan materyallerden vs. Ve tabi denemerini de kendileri yapıyorlar. Onlarla sohbet ederken yükseklik ölçümü için söz vermiştim. Bir altimetre (yükseklikölçer) yapıp gönderdim onlara (2006/2007). Altimetre uçus süresinde hava basıncını ve sıcaklıını ölçüp kaydediyor. Roket indiğinde, altimetre bilgisayara bağlanıyor ve kaydedilen değerler Excel'e aktarılıyor. Bu değerlerden yükseklik hesabı yapılıyor. Ayrıca altimetreye küçük bir ekran takıldığında (cep telefonu ekranı da olabilir) yolda yürürken de hava basıncı, sıcaklık ve deniz seviyesinden yükseklik görünüyor.

...

Bu gün altimetre resimlerine tekrar rasladım:

Altimetre devresi. Yaz-boz tahtasında. Henüz deneme devresi. Ama artık hem hardware hem de software çalışır halde.

ismimisildim.jpg

Elektronik kartlardan biri. Roketle beraber uçacak olan olan kart. Üzerine microcontroller ve barometre gelecek. Asit banyosundan yeni çıktı. Henüz parçalar yerleştirilmemiş hali ile.

karteunbestckt.jpg

Kartlar hazır:

bestckt.jpg

Bir binanın merdivenlerinden çıkıp-inerken yaptığım ölçme:

Eproma kaydedilen değerler Excele geçiyor:

excelbedienmen.jpg

Excel ile global ölçü grafiği:

gloalemesswerte.jpg

Excel ile merdiven çıkışı grafiği:

lokalemesswete.jpg

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Projem bir kütüphane . Ama bir e-kitap kütüphanesi . Bir server bir de client(istemci) programı olacak . Client server ' a bağlanacak ve ondan veri çekecek . E-kitapları indirecek , dilediği zaman yükleyebilecek. Yüklerse diğer istemciler de bundan haberdar olacak . Yani kitap kütüphaneye eklenecek . Bu programı da ateistforuma hediye edeceğim . Elbette sizlerin de desteğiyle programa yeni özellikler ekleyeceğim.

Sonra da biraz yapay zekaya bulaşacağım...

Kafalar bir çalışıyor hacı :D

Web sitesini yapmanda yardımcı olabilirim aynı şekilde yapay zeka da Fuzzy Logic denilen bir şeysi var bu şeysi hakkında bir fikir var aklımda seçim yapmayı sağlayabilir, diagrama döktüm ama pseudocode olarak da dökmek lazım..

Sitelerde Paylaş

QQyL, o iletiyi yazdıktan sonra programın formatını biraz değiştirdim ve hayata geçirdim. Direk olarak dosya paylaşım programı bu sefer, üyelik falan da var. İlk olarak basit versiyonunu yaptım, üyelik gibi şeyler yoktu. Hatta çalıştırabildim de, birisi benden program sayesinde dosya indirdi. Şimdi tam sürümü üzerinde çalışıyorum. Üyelik olayını ekliyorum. Hata yakalama daha fazla. Server programıyla meşgulum, ilk sürüm o kadar özelliksiz olmasına rağmen 400 satır tuttu. 400 satır o kadar fazla bir rakam değil ama böyle bir program için fazla. Şimdiki sürümde database var, üyeler bir dosyada engellenler bir dosyada, kim ne indirmiş bir dosyada, ayarlar da. C++ yazıyoruz nihayetinde...

Sitelerde Paylaş
  • 11 months later...
  • 3 weeks later...

ben de simülatik hayat yaşatan yani sanal rüya makinesi üstüne araştırmalar yapıyorum acaba bu konuda bilgisi olan var mı tartışmak isterim.

Ben de bu zırvaları yazanları forumdan atan bir makine üzerinde çalışmalar yapıyorum. O makineyi keşfettim.. Her an kullanabilirim.
Sitelerde Paylaş

entegre devre kullanmadan tekil elemanlar ile calisan elektronik bir sayac nasıl yapabilirim?

Dijital bir sinyali sayacaksın diye yola çıkıyorum.

Mesele T-flip-flopları peşpeşe bağlayarak saybilisin. Gerçi braz uğraşırsan diğer flip-floplarla da (RS-FF, D-FF,...) yapabilirsin. Ama T-flip-flopun özelliği zaten frekansı 2'ye bölmek. Tabi önce T-flip-flopu tekl elemanlarla gerçekleştirmen gerek.

T-flip-flop devresine örnek: http://www.hwynen.de...trochron-ff.gif

T-girişi saymak istediğin sinyal. Birinci T-flip-flopun Q-çıkışını (Q0) ikinci T-flip-flopun T-girişine (T1) bağla: Q0-->T1- Ve bu şekilde devam et.

Q1-->T2

Q2-->T3

Q3-->T4

...

...Q4Q3Q2Q1Q0... sana saymak istediğin değeri verir (2 tabanına göre sayı).

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dijital bir sinyali sayacaksın diye yola çıkıyorum.

Mesele T-flip-flopları peşpeşe bağlayarak saybilisin. Gerçi braz uğraşırsan diğer flip-floplarla da (RS-FF, D-FF,...) yapabilirsin. Ama T-flip-flopun özelliği zaten frekansı 2'ye bölmek. Tabi önce T-flip-flopu tekl elemanlarla gerçekleştirmen gerek.

T-flip-flop devresine örnek: http://www.hwynen.de...trochron-ff.gif

T-girişi saymak istediğin sinyal. Birinci T-flip-flopun Q-çıkışını (Q0) ikinci T-flip-flopun T-girişine (T1) bağla: Q0-->T1- Ve bu şekilde devam et.

Q1-->T2

Q2-->T3

Q3-->T4

...

...Q4Q3Q2Q1Q0... sana saymak istediğin değeri verir (2 tabanına göre sayı).

Sevgiler

Teşekkürler DreiMalAli.

Türkiye de parça bulmakta zorlandığım için devreyi yapamadım.

Bu şemada anlayamadığım şeyler var.

20fe25x.jpg

Bu şemada R3,R4,C1,C2 değerleri nasıl hesaplanıyor?

C3,C4 kondasatörleri devrenin osilator devresi gibi çalışmasına sebeb olmaz mı?

Sitelerde Paylaş

Ücretsiz ingilizce özel ders vermek istiyorum. Kadıköy civarı aydın kafalı ve çalışkanlara sadece . ÇYDD'ye başvurdum ama beni sadece kahvaltı için arıyorlar maalesef ,tık yok. Benim de yakın zamandaki projem bu olsun.

Sitelerde Paylaş

Ücretsiz ingilizce özel ders vermek istiyorum. Kadıköy civarı aydın kafalı ve çalışkanlara sadece . ÇYDD'ye başvurdum ama beni sadece kahvaltı için arıyorlar maalesef ,tık yok. Benim de yakın zamandaki projem bu olsun.

Herkes böyle yapsa ne güzel olur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...