Jump to content

Doğa Ana'yı tebrik etmek gerek

Recommended Posts

Güneş kendinden 2 kat büyük ve 25 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızın yörüngesinde mi dönüyor? Bu uzaklığın yarısında 33 tane yıldız var.

Tuzlu su ağır elementlerden, tatlı su hafif elementlerden oluşur onun için karışmaz demişssin de bu laflar da cehaletinin başka bir göstergesi.

Yazdığın kitaplar masal kitabı filan mı? ISBN numarasını ver yeter.

Baykuş arkadaş....maddeyi elementler elementleri atomlar atomları da kuarklar oluşturur..Yahu sanırım siz benle dalga geçiyorsunuz..Elemenlet maddeyi oluşturmaz diyerek daha demin koltuk arkadaşın düştüğü garip durumlara düşmeyin....Değerli dostum ISBN numaramdan ziyade bende skype var, 3g görüntülü telefonum var..ne bilim kimliğimi kitaplarımı yanyana koyayım fotosunu çekim göndereyim cep telefonunuza...bunlara takılma sen..herkes kitap yazar mühim olan en çok satanı yazmak..şükğür ki ona da eriştim 2010 ve 2011 de....
Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hayır, amino asitleri tebrik etmeniz lazım değil, mümincik.

Amino asit ve elektirik arasındaki farkı

ATP ile kondansatör arasındaki farkı

Sinir hücreleri ile yarı iletkenler arasındaki farkı

biliyor olsaydınız; aralarındaki farkı bırakın; bunların ne oldukları hakkında ufak bir bilginiz olsaydı; kalkıp bir makine ile insanı karşılaştırma cüretinde bulunmazdınız mübarek :)

Daha at gözlüklerinizi bile çıkarmadan gelip burada din kültürü ve ahlak bilgisi dersi vermeye çalışıyorsunuz.

Tamam da insan ve robotun her ikisi de madde..Yani, mesela o robotun kolunu da akılsız şuursuz ve kör bir şey yapamaz, senin kolunu da..Burada elektrik ve aminoasit arasında ne fark var ki..İkisi de kör, sağır ve cansız..

Sitelerde Paylaş

Tamam da insan ve robotun her ikisi de madde..Yani, mesela o robotun kolunu da akılsız şuursuz ve kör bir şey yapamaz, senin kolunu da..Burada elektrik ve aminoasit arasında ne fark var ki..İkisi de kör, sağır ve cansız..

Amino asit dediğin şey organik yapının yapı taşı. Robotun yapı taşı ise ihtiva ettiği metallerin kristal yapılar, amorfların kristal olmayan yapıları ve plastiklerin de radikalleri.

Kristalli yapılar, amorf yapılar ve/veya radikaller kendi başlarına organik ve bilinç sahibi bir doku üretme özelliğine sahip değildirler. İşte buyüzden robotun organik bir yapısı yoktur ve robottur. Ama bir amino asit (Canlılığın yapı taşı) doku oluşturabilme özelliğindedir. Bu da bir canlı ve robot arasındaki temel farktır.

Bu temel farkı göz önünde bulundurarak, bir robotu ve bir canlıyı karşılaştıramazsınız; bunu diyorum. Robot'a aklı insan verdi. İnsana da aklı Allah verdi, o zaman Allah var. Böyle bir mantık yanlıştır. Sebebini de yukarıda yazdım.

Sitelerde Paylaş

Amino asit dediğin şey organik yapının yapı taşı. Robotun yapı taşı ise ihtiva ettiği metallerin kristal yapılar, amorfların kristal olmayan yapıları ve plastiklerin de radikalleri.

Kristalli yapılar, amorf yapılar ve/veya radikaller kendi başlarına organik ve bilinç sahibi bir doku üretme özelliğine sahip değildirler. İşte buyüzden robotun organik bir yapısı yoktur ve robottur. Ama bir amino asit (Canlılığın yapı taşı) doku oluşturabilme özelliğindedir. Bu da bir canlı ve robot arasındaki temel farktır.

Bu temel farkı göz önünde bulundurarak, bir robotu ve bir canlıyı karşılaştıramazsınız; bunu diyorum. Robot'a aklı insan verdi. İnsana da aklı Allah verdi, o zaman Allah var. Böyle bir mantık yanlıştır. Sebebini de yukarıda yazdım.

Arkadaşım, tamam da senin saydığın aminoasitleri ve dokuları meydana getiren şeyler akılsız ve şuursuz ve kör atomlar..Yani, niçin akılsız ve şuursuz ve kör milyarlarca atom hep birlikte hareket edip, bana doku meydana getirsin ki? Buna ne mecburiyetleri var? Yani, senin vücudun canlı olmasına rağmen, cansız atomların birleşmesinden meydana gelmiş..Cansız ve kör atomların bir araya gelmesi ile o robotun parçalarının bir araya gelmesi arasında fark yok..

Ya niçin bu robotun parçalarını yapan ve birbiriyle birleştiren ilim ve irade sahibi bir olduğu gibi, insanın vücudundaki atomları yapan ve o atomları birleştirip insanı yaratan bir zat var diyemiyorsunuz..

her ne ise...Allah var deyince arkasının geleceğini bildiğiniz için kendinize bahane arıyorsunuz..

Sitelerde Paylaş

Yahu arkadaşlar, bırakın bu kendini yazar zanneden adama yazıp durmayı :) Siz yazdıkça cevap verecek. İnsanı çileden çıkarmaktan başka bir fonksiyonu yok; bırakın, boşverin :)

Merhaba;

Yazılanları baştan sona okudum ama sitenizde maalesef inanan herkesle bu kadar alaycı konuşmanız ve onları bir nevi ti'ye almanız yakışık değil. İnananları küçük görmeniz einstein, newton, galileo, pasteur gibi dünyaya şekil veren bilim adamlarını da küçük görmenizi gerektiriyor..Gerçekten öyle mi peki...Onları da bu kadar küçük görüyor musunuz? Üstelik rumpeltinski nin söylediği şeylerde ben bir abestlik göremedim beyfendi. Kendisi güneşin bir yörüngesinin olduğundan bahsetmiş , bu gerçek çok mu ayıp sizce. Neden bir inananın bilimsel konuşmalarından bu kadar rahatsız oluyorsunuz. Güneş Solar Apex” adı verilen bir yörünge boyunca Vega yıldızı doğrultusunda hareket etmektedir. Sizce bunun neresi ayıp..Bu kelimeyi sırf inanan biri kurduğu için mi ayıp? Doğru olan bir çok şeyi sırf bir inanan kişinin ağzından duymanız neden sizleri rahatsız ediyor ki?

Sitelerde Paylaş

Merhaba;

Yazılanları baştan sona okudum ama sitenizde maalesef inanan herkesle bu kadar alaycı konuşmanız ve onları bir nevi ti'ye almanız yakışık değil. İnananları küçük görmeniz einstein, newton, galileo, pasteur gibi dünyaya şekil veren bilim adamlarını da küçük görmenizi gerektiriyor..Gerçekten öyle mi peki...Onları da bu kadar küçük görüyor musunuz? Üstelik rumpeltinski nin söylediği şeylerde ben bir abestlik göremedim beyfendi. Kendisi güneşin bir yörüngesinin olduğundan bahsetmiş , bu gerçek çok mu ayıp sizce. Neden bir inananın bilimsel konuşmalarından bu kadar rahatsız oluyorsunuz. Güneş Solar Apex” adı verilen bir yörünge boyunca Vega yıldızı doğrultusunda hareket etmektedir. Sizce bunun neresi ayıp..Bu kelimeyi sırf inanan biri kurduğu için mi ayıp? Doğru olan bir çok şeyi sırf bir inanan kişinin ağzından duymanız neden sizleri rahatsız ediyor ki?

Sen müslüman değil misin? Neden Einstein, Newton, Galileo gibi bilim insanları işin içine katıyorsun, onlardan medet umuyorsun? Senin dinine göre bunların hepsi kafir ve sonsuza kadar cehennemde yanacaklar. Senin peşine takılman gereken kişi Muhammed ve onun kitabı Kuran. Hani şu 9 yaşındaki Aişe ile evlenen, evlatlığının karısını alan, cariyeleri olan, ganimetlerden aslan payını kapan, kendini eleştirenleri suikastle öldürten kişi. Gelip hiç bir bilgi sahibi olmadan ahkam kesiyorsun, kendi dininden değil de kafirlerden medet umuyorsun sonra da dalga geçiyorlar diye sızlanıyorsun. Buradaki her dinsiz senin gibi her gelene dert anlatmak zorunda mı?

Sen kitabındaki birden fazla kadınla evliliği, kadınlara mirastan erkeklerin yarısı kadar pay düşmesini, kadınların dövülmesini, 2. sınıf vatandaş yerine konulmalarını, köleliği falan savun önce, inandığın kitap bunu söylüyor çünkü.

Sitelerde Paylaş

Merhaba;

Bak ne güzel yazıyorsun :) Sana seve seve cevap veririm. Bu adamın tarzını ve yaklaşımlarını sevmedim ve kendisine hak ettiği gibi cevap verdim. Katakulli yapmadan kitaplarının adını falan versin bi bakalım kimmiş bu adam neyin nesiymiş? Güneşten ve Vega'dan bahsediyorsa, güzel güzel tartışmasını başlatır biz de içeri girer ve sakince konuşuruz. Ama adam böyle bir adam değil :)

Sitelerde Paylaş

Kameran varmı :) kamera aç istersen sana 7 kitabımı kamerada göstereyiö ama siz buna da yok bence bu yalan dersiniz..herşeye yalan diyorsunuz ya..Bak diyomki kamera aç...hodri meydan sana kitaplarımın tamamını göstereceğim..İmla olayına gelince belki inanmayacaksın ama şuan yine kitap yazdığımdan aşırı hızlı cevap veriyorum ve imla hatası yaptığımın bende farkındayım..Evet haklısın imla hatalarım var...

Merhaba sayın enjeksiyon...

Daha öncede bu konuda olumlu bir eleştiri olarak algılanmasını temenni ettiğim bir hususa dikkat çekmek istedim...Kitabından bahsetmiş olduğunuz kişinin tüm yazdıklarını ve sizlerinde yazdıklarını okudum..Big bang teorisi her zaman ilgimi çeken ve belkide bu konuda sıkılmadan uzun saatler görüş beyan edeceğim bir konudur ama kitap yazdığını iddia eden kişi biraz ukalalık yapmış evet..Ama ben sizin yerinizde olsaydım bu tarzda yaklaşmazdım..Nihayetinde yazdıkları bilim camiasıncva kabul gören ve tereddüt konusu olmayan hususlar. Beni en çok şaşırtan güneşin yörüngesinin olmadığının ısrarla üzerinde durulması. Yada tuzlu su ve tatlı suyun tuzlu ayran örneği verilerek birbirine karıştığının iddia edilmesi :) sizden bir arkadaş tuzlu ayran örneğini ciddi ciddi tatlı suyla tuzlu suyun karışmadığının ıspatı olarak tazmış. bu siteden ve forumdan bilmediklerimi öğrenebilirim düşüncesiyle bir iki gündür ziyaret ediyorum. Ama tuzlu ayran örneği verilerek kuran yanılıyor bu ikisi birbirine karışır demek siteninzin de ciddiyetine gölge düşürmüyor mu sizce?

Sitelerde Paylaş

Merhaba sayın enjeksiyon...

Daha öncede bu konuda olumlu bir eleştiri olarak algılanmasını temenni ettiğim bir hususa dikkat çekmek istedim...Kitabından bahsetmiş olduğunuz kişinin tüm yazdıklarını ve sizlerinde yazdıklarını okudum..Big bang teorisi her zaman ilgimi çeken ve belkide bu konuda sıkılmadan uzun saatler görüş beyan edeceğim bir konudur ama kitap yazdığını iddia eden kişi biraz ukalalık yapmış evet..Ama ben sizin yerinizde olsaydım bu tarzda yaklaşmazdım..Nihayetinde yazdıkları bilim camiasıncva kabul gören ve tereddüt konusu olmayan hususlar. Beni en çok şaşırtan güneşin yörüngesinin olmadığının ısrarla üzerinde durulması. Yada tuzlu su ve tatlı suyun tuzlu ayran örneği verilerek birbirine karıştığının iddia edilmesi :) sizden bir arkadaş tuzlu ayran örneğini ciddi ciddi tatlı suyla tuzlu suyun karışmadığının ıspatı olarak tazmış. bu siteden ve forumdan bilmediklerimi öğrenebilirim düşüncesiyle bir iki gündür ziyaret ediyorum. Ama tuzlu ayran örneği verilerek kuran yanılıyor bu ikisi birbirine karışır demek siteninzin de ciddiyetine gölge düşürmüyor mu sizce?

Böyle bir görüş, sitenin değil, o yazarın itibarına gölge düşürür. Biz terörist müslüman grupları baz alarak tüm müslümanlara terörist diyor muyuz? Hayır demiyoruz.

Tatlı/tuzlu olayına epey takmışsınız kafayı. Nedir sizi rahatsız eden? Bu konuda siz neyi savunuyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

rumpeltinski sensin gelmiş burda maval okuyorsun. Cinsiyet değiştirerek kandıracağını mı zannediyorsun?

Hani Vega'nın etrafında dönüyordu güneş, şimdi de Vega yıldızına doğru mu gidiyor oldu?

Aferin biraz okumuşsun. Kıvırmandan belli. Vega yıldızına kadar 50 ye yakın daha büyük yıldız var güneş onlardan etkilenmeyecek de vegadan mı etkilenecek. Vega ve herkül takım yıldızı arasında bir noktaya doğru hareket ediyor. Güneşin yörüngesi samanyolu galaksisi merkezi.

Merhaba;

O bilgiyi bahsetmiş olduğunuz rumpeltinski'nin sizlere vermiş olduğu cevaptan doğrudan alıntı yapıp internette araştırdıktan sonra yazdım sayın baykush. Sanırım daha önce yazdıklarımı okumadınız.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir görüş, sitenin değil, o yazarın itibarına gölge düşürür. Biz terörist müslüman grupları baz alarak tüm müslümanlara terörist diyor muyuz? Hayır demiyoruz.

Tatlı/tuzlu olayına epey takmışsınız kafayı. Nedir sizi rahatsız eden? Bu konuda siz neyi savunuyorsunuz?

Rumpeltinski ile yapmış olunan forum görüşmelerinde dikkatimi çekti (zira söylediklerini savunduğumdan dolayı bazı arkadaşlarımız benim kimlik değiştirmiş rumpeltinski olduğumu düşünüyorlar ama IP'lerin farklı olduğunu görünce sanırım fikirleri değişecek.. her neyse) ...O görüşmelerde bir arkadaşınızın tatlı su ile tuzlu suyun gerçekte karışmadığını bunun en önemli bilimsel kanıtının ise tuzlu ayran olduğunu göstererek Kurandaki tatlı ve tuzlu su mucizesinin bir yalandan ibaret olduğunu dile getirince bende müdahil olmak istedim sadece...
Sitelerde Paylaş

rumpeltinski yi ben kopyalayıp yapıştırmadan yazamıyorum, ama sen hata yapmadan yazıyorsun bravo. :)

Hesabını, muhasebeni iyi yapsan da benden kaçmaz. Ben insanı klavyesinin sesinden bile tanırım. Cümle sonlarında fazla nokta kullanman senin mesleğini bile ele verir.

Ben reklam metni yazarıyım. Reklam metinlerinin örnek bir taslağına bakarsan tek bir nokta kullanılmaz. Birden fazla nokta kullanılmasının nedeni ise metnin değiştirilebileceği anlamındadır. Buda sana mesleğimizin ince bir özelliği olsun. :)
Sitelerde Paylaş

rumpeltinski yi ben kopyalayıp yapıştırmadan yazamıyorum, ama sen hata yapmadan yazıyorsun bravo. :)

Hesabını, muhasebeni iyi yapsan da benden kaçmaz. Ben insanı klavyesinin sesinden bile tanırım. Cümle sonlarında fazla nokta kullanman senin mesleğini bile ele verir.

Harbi mi la? :D Benim mesleğimi bi tahmin etsene. (Amatör yönetmen deme de) :D

Rumpeltinski ile yapmış olunan forum görüşmelerinde dikkatimi çekti (zira söylediklerini savunduğumdan dolayı bazı arkadaşlarımız benim kimlik değiştirmiş rumpeltinski olduğumu düşünüyorlar ama IP'lerin farklı olduğunu görünce sanırım fikirleri değişecek.. her neyse) ...O görüşmelerde bir arkadaşınızın tatlı su ile tuzlu suyun gerçekte karışmadığını bunun en önemli bilimsel kanıtının ise tuzlu ayran olduğunu göstererek Kurandaki tatlı ve tuzlu su mucizesinin bir yalandan ibaret olduğunu dile getirince bende müdahil olmak istedim sadece...

Hayırlısı olsun :)

Sen ne düşünüyorsun? Tatlı/tuzlu su birbirine karışır mı?

Sitelerde Paylaş

Harbi mi la? :D Benim mesleğimi bi tahmin etsene. (Amatör yönetmen deme de) :D

Hayırlısı olsun :)

Sen ne düşünüyorsun? Tatlı/tuzlu su birbirine karışır mı?

Bu soru şuna benzedi. Dünya güneşin etrafında dönüyor mudur. Ben döndüğünü hissetmiyorum ..O yüzden dönmüyor diyorum. Neden sizce tatlı ve tuzlu su olayı bu kadar derin endişeler yarattı ki. Karışmadığını bilimsel olarak ıspatlamaya gerek yokki. Buna değecek bir uğraş değil bence. Üzerinde konuşulmaya bile kanaatimce değmez.
Sitelerde Paylaş

Bu soru şuna benzedi. Dünya güneşin etrafında dönüyor mudur. Ben döndüğünü hissetmiyorum ..O yüzden dönmüyor diyorum. Neden sizce tatlı ve tuzlu su olayı bu kadar derin endişeler yarattı ki. Karışmadığını bilimsel olarak ıspatlamaya gerek yokki. Buna değecek bir uğraş değil bence. Üzerinde konuşulmaya bile kanaatimce değmez.

işte en sevdiğim ayet katalan'ın meşur bir sözü vardı o denizleri gösterin müslüman olurum diye. bu sene coğrafya hocamız bize dünyadaki tüm denizleri ezberletti( zaten 100 küsür var) ben öyle bir şey göremedim. galiba sizin tanrı delta ovasıyla denizleri karıştırıyor :D

Sitelerde Paylaş

optimum birşeyin mükemmelliği kişinin algı düzeyi ile alakalıdır. Algı düzeyini ise sahip olduğunuz bilgi belirler. Sorun şu ki siz birşeylere hayret etmek için fırsat kolluyorsunuz. Herşeyden önce yapmış olduğun anoloji hatalı zaten.

Sizin algı düzeyinizi merak ediyorum. Mesela bu robotu tasarlayan mühendislere saygı duyarsınız ama sizi tasarlayan "doğa anaya" saygı duymazsınız. nasıl oluyor bu iş? Ben bunu sorguluyorum sadece. CERN'de atomu parçalayanlara duyduğunuz saygıyı atomu vareden "doğa anaya" da" duyun..

Sitelerde Paylaş

Bilimsel olarak kanıtı, inan bana 2 satır yazı bile değil :) "Konuşmaya değmez" mi diyorsun yoksa "konuşmaya yemez" mi diyorsun?

tarihinde enjeksiyon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sizin algı düzeyinizi merak ediyorum. Mesela bu robotu tasarlayan mühendislere saygı duyarsınız ama sizi tasarlayan "doğa anaya" saygı duymazsınız. nasıl oluyor bu iş? Ben bunu sorguluyorum sadece. CERN'de atomu parçalayanlara duyduğunuz saygıyı atomu vareden "doğa anaya" da" duyun..

optimum doğa ana benzetmesi ile yapmış olduğun ironik yaklaşım kabak gibi belli olduğu için doğrudan bir yaratıcı tanımlasını ifade etmek istediğini baz alarak cevap vermiştim.

Bu konu TheAtheistExperience adlı programda geçiyor aslında. İlgili videoya

bakabilirsin. Orada resim ve ressam benzetmesi yapılmış.

Bizler ise bir robotun bir mühendis tarafından yapıldığını onun karmaşık yapısından dolayı kabul etmiyoruz. Bizler bir robotun bir mühendis tarafından tasarlandığının örneklerini defalarca görüp bildiğimiz için kabul ediyoruz.

Yani bir insanın bir yaratıcı tarafından yaratıldığının bir tane bile delili yokken. Binlerce robotun binlerce mühendis tarafından yaratıldığının binlerce delili var.

Ayrıca sen eğer bir robotun nasıl yapıldığını bilirsen artık o kadarda algı düzeyini zorlayan birşey olmadığını fark edersin. Bir robot yapmak için gerekli olan mekanik, elektronik ve yazılımsal algoritmaları bilirsen bunun o kadarda mükemmel olmadığını ve yapılanların yapılabileceklerin yanında ne kadar basit olduğunu görebilirsin. Bu demek değildir ki robot tasarlayan insanlar çok basit birşey yapıyorlar. Tam aksine algı düzeyi sınırlı olan bir çok insana göre çok zekice işler yapıyorlar. Bu onların bir robot yaparken ne kadar zeka ve emek harcadıklarını görmezden geleceğimiz anlamına gelmez. Bu işden az çok anlayan insan verilen emek ve zekanın hakkını verir.

Bundan bir 100 yıl sonra şuan hayret ve mükemmelik uyandıran o robotlar fazlasıyla ilkel kalacaklar. Aynen eski zamanlarda insanların bilmedikleri şeylerin ardında yaratıcıyı görmeleri gibi hiç bir anlam ifade etmeyecek. Nasıl ki şuan bir çok kişi için yaratıcı bigbang'in sınırları dışına itilmiş ise aynı algı ve bakış açısı o zamanda geçerli olacak.

Ben konusunda uzmanlık gerektiren her meslek grubuna saygı duyarım. Bir ilahiyatçı ya alanında ki bilgiden dolayı nasıl saygı duyuyorsam aynı şekilde cern deki bilim adamlarına da bilgilerinden ve çalışmalarından ötürü saygı duyarım.

Ama bilgi denen olgu ne kadar önemli olursa olsun gözünde çok büyütme. Sonuçta kimse mükemmel değil herkes belli bir alanda uzmanlaşıyor. Belli alanlarda daha fazla bilgi sahibi oluyoruz.

Ve yine söylüyorum yapmış olduğun anoloji hatalı. Ayrıca robotları tasarlayan mühendislerin bir robot tasarlamak gibi bir amaçları varken senin doğa ana benzetmesi ile yapmış olduğun ironide doğanın bir canlı tasarlamak gibi amacı yok. Nasıl ki yağan yağmurun, oluşan depremin bir amacı yoksa aynı şekilde evriminde bir amacı yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...