Jump to content

Mars'tan Büyük Haberler Mi Var?

Recommended Posts

Mars'taki Curiosity aracı ile araştırma yapan bilim insanları son bulgularını açıklamaya hazırlanıyorlar.

Emin olmak için kontrol yapıyorlarmış. Eğer doğru ise yer yerinden oynayacakmış. Tarih kitaplarına geçecek bir buluşmuş. Umarım CERN'deki nötrinolar ile ışık hızı geçildi haberine benzemez.

http://www.npr.org/2012/11/20/165513016/big-news-from-mars-rover-scientists-mum-for-now

Sitelerde Paylaş

Bu buluş neden fen bilimi kitaplarına (fizik, kimya, biyoloji v. s.) değil de tarih kitaplarına geçiyormuş pek anlayamadım açıkçası.

Eğer orada hayat buldularsa, bu tarihe geçmez, insanlığın yazılmış ve gelecek tarihini değiştirir.

O yüzden ben buna pek ihtimal vermiyorum. Tarihe geçecek bir şey buldularsa, bu su olabilir mesela. İlk defa dünya dışında bir yerde su bulunmuş olması, elbette buz filan değil dediğim, bildiğiniz su filan, bu tarihe geçecek bir köşetaşı olacaktır.

Su olmazsa başka bir şeyde olabilir, ama bağlam olarak bu bağlamda kalacaktır.

Ha, bu "durun bekleyin, şu gün size tarihe geçecek bir açıklama yapacağız" denmedi resmi olarak. Şu an bulduklaır şey herneyse, bunu teyit etmek derdindeler anlaşılan. Bu kesinleşmiş olsa, toplanıtda bunun tarihe mi geçeceği, tarihi mi değiştireceği tartışılırdı. Bu konuşurken öylesine yapılmış bir teati. Bu bağlamda şunlarda ihtimaller dahilinde.

Mars'ta bilfiil var olan bir yaşam bulunmuş olabilir. Bu şaşırtıcı bir şey değil, olabileceğini dünyadan biliyoruz.

Mars'ta geçmişte var olmuş bir yaşamın kesin kanıtı.

Mars'ta bize ait olmayan ama zeki bir yaşamın ürünü olabilecek bir şeyin bulunması.

Benim en çok ilgimi çekecek olan son seçenek aslında.

Sitelerde Paylaş

Eğer orada hayat buldularsa, bu tarihe geçmez, insanlığın yazılmış ve gelecek tarihini değiştirir.

O yüzden ben buna pek ihtimal vermiyorum. Tarihe geçecek bir şey buldularsa, bu su olabilir mesela. İlk defa dünya dışında bir yerde su bulunmuş olması, elbette buz filan değil dediğim, bildiğiniz su filan, bu tarihe geçecek bir köşetaşı olacaktır.

Su olmazsa başka bir şeyde olabilir, ama bağlam olarak bu bağlamda kalacaktır.

Ha, bu "durun bekleyin, şu gün size tarihe geçecek bir açıklama yapacağız" denmedi resmi olarak. Şu an bulduklaır şey herneyse, bunu teyit etmek derdindeler anlaşılan. Bu kesinleşmiş olsa, toplanıtda bunun tarihe mi geçeceği, tarihi mi değiştireceği tartışılırdı. Bu konuşurken öylesine yapılmış bir teati. Bu bağlamda şunlarda ihtimaller dahilinde.

Mars'ta bilfiil var olan bir yaşam bulunmuş olabilir. Bu şaşırtıcı bir şey değil, olabileceğini dünyadan biliyoruz.

Mars'ta geçmişte var olmuş bir yaşamın kesin kanıtı.

Mars'ta bize ait olmayan ama zeki bir yaşamın ürünü olabilecek bir şeyin bulunması.

Benim en çok ilgimi çekecek olan son seçenek aslında.

Bütün haberlerde tarihe geçecek değil de tarih kitaplarına geçecek şeklinde yazıyor. İkisi arasında fark var aslında.

Su veya organizmalar bulunmuş olsa bunlar astrofizik ya da mikrobiyoloji gibi dalların ilgi alanına girer. Dolayısıyla da bu keşfin yer alacağı kitaplar bellidir. Yalnız bu keşfin insanlık açısından önem deresi çok yüksek ise o vakit ileriki zamanlarda tarih kitaplarında yerini alabilir. Yani tarihe yön veren keşifler ve buluşlar (demir, barut, kağıt, güneş sistemi v.s.) gibi...

Sitelerde Paylaş

Eğer DNA bulunmuşsa tesadüfçülerin başı çok ağrıyacak.

ilginç genelde dünya dışında bir şeyler bulunması sizin inancınıza tehdit olarak algılanıyordu, bulunmasın diye panik yapıyordunuz ne değişti acaba? bilimci mi oldunuz.....zaten dediğin gibi saçma sapan bir baş ağrısı olsa adamlar uzaya araç göndermez ki gönderenler bir şeyler bulma amaçlı gönderiliyor bulunca sevinirler başiarı ağrımaz merak etme dinci değil onlar..:) bir dinciden ilk defa senin gibi bir yorum duydum şaşırtıcı..eskiden dine tehtid olarak gördüğünüz şeyleri şimdi desteklemeniz güzel..

Sitelerde Paylaş

Bütün haberlerde tarihe geçecek değil de tarih kitaplarına geçecek şeklinde yazıyor. İkisi arasında fark var aslında.

Su veya organizmalar bulunmuş olsa bunlar astrofizik ya da mikrobiyoloji gibi dalların ilgi alanına girer. Dolayısıyla da bu keşfin yer alacağı kitaplar bellidir. Yalnız bu keşfin insanlık açısından önem deresi çok yüksek ise o vakit ileriki zamanlarda tarih kitaplarında yerini alabilir. Yani tarihe yön veren keşifler ve buluşlar (demir, barut, kağıt, güneş sistemi v.s.) gibi...

Mars'ta, en azından cruosity'nin olduğu yerde su bulunması, tarihe geçecek kadar önemli bir keşiftir. Tıpkı Kolomb'un -zaten keşfedilmiş olan- amerikayı keşfi gibi. Bu tarihte bir köşe taşı olacaktır.

Kolomb vakasını iyi bir anlamak lazım. Bu, bilinmeyen bir yerin biliniyor olmasının değil, amerika dediğimiz yepyeni toprakların bir kaynak olarak o dönem insanlığına kazandırılması demektir. Bundan öncede amerika biliniyor olabilir, ama öncesinde amerika, uzaklarda bir yerden ibarettir. Kolomb'un seferi, buranın ulaşılabilir, kullanılabilir bir kıta olduğunun keşfedilmesi olmuştur.

Bugün Mars'ta uzaklarda bir gezegen sadece. Teleskopla baktık, robotlar filan yolladık. Yani sadece meraklısına hitap eden bir yerdi. Ama su bulunduysa, işin rengi değişir. Bu, torunlarımızın bakıp, bak kardeşim orada okuyor diyeceği bir yıldızın keşfi demek oluverir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...