Jump to content

Ateistler, hiç tanımadığınız birine iyilik yaptınız mı?

Recommended Posts

Saçamalamktan vaz geç istersen iki ayeti yan yana koyarım Allahınında yalancı duruma düşürüsün astırma bana ayetleri git din sitelerinde bu saçmalıkları anlat cahil insanları kandırsın böylelikle burda din satmaya kalkma burada alıcı bulamsın.

Ganimet ile ilgili bütün ayetleri getir, ak ile kara çıksın meydana.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 135
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bob Geldof.. Bırakın bir kişiyi yüz binlerce tanımadığı insana dinine, ırkına bakmadan yardım elini uzatmıştır.. Bilmem söylememe gerek var mı? kendisi bir ateisttir.. Şimdi siz Müslümanlar dinine, ırkına bakmadan kaç kişiye yardım ettiniz?

Sitelerde Paylaş

Bob Geldof.. Bırakın bir kişiyi yüz binlerce tanımadığı insana dinine, ırkına bakmadan yardım elini uzatmıştır.. Bilmem söylememe gerek var mı? kendisi bir ateisttir.. Şimdi siz Müslümanlar dinine, ırkına bakmadan kaç kişiye yardım ettiniz?

Bir müslüman bütün insanlara yardım eli uzatır. İnsanları Allah'a davet ederek ebedi hayatlarının kurtulması için çabalar. Bundan daha iyi bir iş olamaz.

Sitelerde Paylaş

Ganimet demek soygun, yağma ve talan demek, akla karası mı var bunun? Hadi başla şimdi bu ahlaksızlığı savunmaya..

Ganimetlerin tamamı mı yoksa 1/5′i mi

ENFAL 1. Sana savaş ganimetlerini soruyorlar. De ki: Ganimetler Allah ve Peygamber’e aittir. O halde siz (gerçek) müminler iseniz Allah’tan korkun, aranızı düzeltin, Allah ve Resûlüne itaat edin.

ENFAL 41. Eğer Allah’a ve hak ile bâtılın ayrıldığı gün, iki ordunun birbiri ile karşılaştığı gün (Bedir savaşında) kulumuza indirdiğimize inanmışsanız, bilin ki, ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri Allah’a, Resulüne, onun akrabalarına yetimlere, yoksullara ve yolcuya aittir. Allah her şeye hakkıyla kadirdir

Allahın bile kıvırıyor ilk önce hepsi benim peygamberin diyor. Muhammed bakıyor

etraftan sesler yükseliyor sora tekrar ayet yazıyor 5/1 muhamedin oluyor bunu yazan Allah olabilirmi?

Sitelerde Paylaş

Amaç insanları ölümle korkutup dinde tutmaktır. Şeriat olsa şuanda alayınız namaz kılıyor olurdunuz. ( 3 kahkaha )

Müslümanlar ölümle korkutmuyorlar.....gercekten öldürüyorlar.

Ayrica

Ölüm korkusundan müslüma olanin müslümanligindan ne anladik.

zorla kilinan namaz da ne gecerli olurdu

Cüppeli sen hic derinlere inemiyorsun. hep yüzeyde kaliyorsun, yazik!

Sitelerde Paylaş

ENFAL 1. Sana savaş ganimetlerini soruyorlar. De ki: Ganimetler Allah ve Peygamber’e aittir. O halde siz (gerçek) müminler iseniz Allah’tan korkun, aranızı düzeltin, Allah ve Resûlüne itaat edin.

ENFAL 41. Eğer Allah’a ve hak ile bâtılın ayrıldığı gün, iki ordunun birbiri ile karşılaştığı gün (Bedir savaşında) kulumuza indirdiğimize inanmışsanız, bilin ki, ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri Allah’a, Resulüne, onun akrabalarına yetimlere, yoksullara ve yolcuya aittir. Allah her şeye hakkıyla kadirdir

etraftan sesler yükseliyor sora tekrar ayet yazıyor 5/1 muhamedin oluyor bunu yazan Allah olabilirmi?

Ya pardon SAĞDUYU özür dilerim sana verilen bir cevap deyil :D Yalışlıkla alıntı yapışım rica etsem yöneticiler görüsler silmlerini rica edyiyorum kendilerinde yorduğumdan dolayı baya üzgünüm.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ganimet ile ilgili bütün ayetleri getir, ak ile kara çıksın meydana.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ya pardon SAĞDUYU özür dilerim sana verilen bir cevap deyil :D Yalışlıkla alıntı yapışım rica etsem yöneticiler görüsler silmlerini rica edyiyorum kendilerinde yorduğumdan dolayı baya üzgünüm.

Zaten üstüme alınmadım, neden alınayım, soygunu savunan ben değilim, müslümanlar.

Sitelerde Paylaş

Ben hiçbir ses duyamıyorum, gaybden sesler mi duyuyorsun? "Ganimet ile ilgili bütün ayetleri getir" demiştim. Hepsi bu kadarcık mı? Cık cık cık.

Sitelerde Paylaş

Ben hiçbir ses duyamıyorum, gaybden sesler mi duyuyorsun? "Ganimet ile ilgili bütün ayetleri getir" demiştim. Hepsi bu kadarcık mı? Cık cık cık.

Sen o iki ayetin cevabını ver o ayet ne diyor ilk önce okuduğunu anla benden ayet iste. Ben niye getireyim ayeti sen o kitaba inanıyorsun bul getir senin kitabın benim deyil.

Sitelerde Paylaş

Ateist, agnostik ve dindar olmayan insanların, koyu dindarlardan çok daha fazla yardımsever, şefkatli, iyiliksever, ve empati yeteneği geliştirmiş oldukları bilimsel çalışmalarla kanıtlandı.

Social Psychological and Personality Sciense dergisinin 26 Nisan sayısında yayınlanan makaleye göre ateistler ve dinle ilişkisi olmayan diğerlerinin yardım yaparken yardım etmek istedikleri insanalrla duygusal bağ kurdukları ve bu yönlerinin çok gelişmiş ve güçlü olduğu gözlenmiş. Koyu dindarları yardıma sevkenden etmenlerse bağlı oldukları dinin öğretileri, aidiyetleri ve itibar kaygıları olmuş. Yani dindarların o çok savundukları "merhamet ve fedakarlık" duyguları yok ya da harekete geçmiyor.

Araştırma California Üniversitesinde, geniş çaplı ve üç sistematik halinde tekrarlanarak gerçekleşiyor. Araştırmacılardan Laura R. Saslow bu deneyimde, bir ateistin yabancılara karşı fedakarlık göstermek için duygularının etkisi altında fazlasıyla kalması durumunu bulmakla ilgilendiğini belirtiyor. Koyu dindarlar Yahudi, Hristiyan ve Müslüman inanırlardan oluşuyor.

İlk çalışmayı 1300'den fazla yetişkin arasında ulusal anlamda yapıyorlar ve gelen verilerde şefkat yaklaşımının, bir bireyin ne denli fedakarca davranış göstermesiyle bağlantılı olduğunu buluyorlar. Bu bağlantının, dindarlarla karşılaştırıldığında, en yoğun olarak ateistlerde ve dindar olmayan kesimde görüldüğünü belirtiyorlar.

İkinci bir çalışma daha yapıyorlar. Burada da 101 kişiye "tarafsız" bir video ya da sefalet-yoksulluk içindeki küçüklerle ilgili çok yaralayıcı bir video izletiyorlar. Her birine verilen 10'ar doları da istedikleri gibi verebilecekleri söyleniyor. Tabii yine ateistler ve dindar olmayan videoyu izlediklerinde bolca para veriyor ancak koyu dindarların fedakarlığı değişmiyor.

Son deneyi de sayısı 200'ü aşan kolej öğrencileriyle gerçekleştiriyorlar. Öğrencilere mevcut fedakarlık düzeylerini anlatmalarını istiyorlar ve onlar not alındıktan sonra kendilerine bir miktar para veriyorlar. Ardından, verilen paranın istedikleri bir yabancıyla paylaşabilecekleri ya da ondan saklayabilecekleri iktisadi bir oyun oynatıyorlar. Sonuç yine şaşırtmıyor.. En fazla paylaşım yapanlar, o an fazla fedakarlık yapanlar, inancı en düşük kesim oluyor.

Araştırma sonuçları inançsızlar için değil ama dindarlar için çok çarpıcı. Araştırmacılar, bu araştırmanın; kendilerine daha az güven duyulma eğilimi olsa da, sözkonusu olan merhamet duygusu olduğunda, inançsızların veya inancı düşük olanların yardım etmeye koyu dindarlardan çok daha meyilli olduklarını gösterdiğini söylüyor.

Kısacası bu büyük araştırma, Tanrı'ya inanmayanların iyilik yapmak için hiçbir nedenlerinin olmadığı mitini yerle bir etmekle kalmıyor, daha da yardımsever olduklarını açıkça ortaya koyuyor.

Dindarlar sussun artık. Onların yabacı kavramı bile handikaplı. Kendi dininden olan ama tanışmadıkları insanlar onlar için yabancı. Yani başka din, ırk ve milletten olanlar, yabancı dairesi içine bile dahil değildir; onlara yardım etmez, mutlaka kendi cemaatleri içinde dönerler. Oysa ateistler uluslarası yardım kuruluşları oluşturur ve dünyanın her yerine hiç düşünmeden yetişmeye çalışırlar.

İlgili araştırmanın linkini vereceğim ama özetiyle karşılaşacaksınız. Kısa süre öncesine kadar herkes ulaşabiliyordu ama şimdi üyelik istiyor, ayrıca üyelik paralıdır. Dileyenler üye olup araştırmayı inceleyebilir.

http://spp.sagepub.com/content/early/2012/04/25/1948550612444137.abstract

Bu da yukarıda sürekli alıntı yaptığım/aktardığım makalenin orijinali. Araştırmayı, henüz yayınlanmadan duyuran yer zaten UC Berkeley.

http://newscenter.berkeley.edu/2012/04/30/religionandgenerosity/

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...