Jump to content

ATEİZM DE BİR DİNDİR

Recommended Posts

Benim kimliğim seni ilgilendirmez. Müslüman yada deist. Yada scientologist. Kim olduğumdan ziyade karşımda insanlardan çok başka canlılarla yaşayan ve hoşt kelimesini kullanarak bir arada bulunduğu canlıların kimler olduğunu deşifre eden beyninin küçük ve ezik olması dolayısıyla onların dilini kullanmaya alışmış bir insan var. Bu insan sensin sevigiliseyirciler.

avatarındaki resmi hangi facebook kullanıcısından arakladın :lol: seni arakçı senii

Sitelerde Paylaş
  • İleti 240
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Konuşma tarzın ile hayata bakış açını sergilemen arasında hçbir beis yok. Böyle tarz konuşmalarla hayatın boyunca insanların saygısını kazanmak bir yana nefretini kazanırsın. Bana zihinsel fukara diyecek kadar kendini zeki görüyorsan ıspatla da bende senden hayatın marjinal yönlerini öğrenmiş olayım. Haa. eğer benden zeki olduğunu ıspatlayamazsan elindeki bilimsel, somut ve subut deliller buna yetecek kadar kafi değilse kendi zekanı sorgulayıp ben neden bu kadar zeki değilim acaba demen lazım gelir. De ki; ben bu kadar zeki olmadığımdan benden zeki insanlara sataşarak onları aşağılayarak kendimi kendimce tatmin ediyor ve bu oyunla kendimi huzurlu hissediyorum.

Bana kafa tuttuğu iletide, akıllı görüncem diye kullandığı eski bir kelimeyi de yanlış kullanmış, ne demek onu öğrende öyle kullan, çakma dantel seniii. :lol:

Sitelerde Paylaş

sky pe açmaya davet ediyorum seni. Ben olduğumu ıspatlarsam burada bu forum sitesinde benim istediğim kelimeleri yazacak mısın? Nick name'in de dahil

Allah'ım ben nasıl bir insanla muhatap oluyorum böyle. Güzelim forum sitesini böyle rezil etmek de ayrı bir zanaat diyorum. Neyse ben çıkıyorum. Daha fazla dayanacak takatim kalmadı çünkü
Sitelerde Paylaş

Heeeeeeyyy. Dur orda bakiim. Kuranda İsa peygamber geri gelecek diye bir ayet yok. En baştan beri biliyordum müslüman kimliğine bürünmüş bir ateist tarafından yazılan kuran'ı okuduğunu :) Şaka bir yana. Kuran da isa gelecek diye bir ayet yoktur.

ALLAH KURANA GÖRE İSA YI ÖLDÜRTMEMİŞ GÖKYÜZÜNE YANINA ALMIŞTIR.

Genelde Müslümanlar bu soruları kendilerine hiç sormuyorlar.Neden Muhammed değil de İsa yanında?

İsrail oğullarını Alemlere üstün kıldığını Kuranı okuyan Müslümanlara söylemesinin gerekçesi nedir?

Kuran neden isanın Öldürülmediğini ve Gökyüzüne Allahın yanına alındığını yazsın?Eğer yazıyorsa neden Muhammed’i, Musa’yı, İbrahim'i ,Davut’u değil de İsa’yı yanına alsın? Muhammed’i, Musa’yı, İbrahim'i Davut’u öldüren Allah neden İsa’yı öldürmesin? Ademi bile yanından kovarken neden İsa’yı gökyüzüne yanına alsın?

Ölmeden önce tüm insanlar İsa’ya iman edecek.Müslüman,Musevi neden İsa’ya iman etmek zorunda?

NİSA-156,157- Bir de inkârlarından ve Meryem’e büyük bir iftira atmalarından ve “Biz Allah’ın peygamberi Meryem oğlu İsa Mesih’i öldürdük” demelerinden dolayı kalplerini mühürledik. Oysa onu öldürmediler ve asmadılar. Fakat onlara öyle gibi gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, bu konuda kesin bir şüphe içindedirler. O hususta hiçbir bilgileri yoktur.Onu kesin olarak öldürmediler.

NİSA-158.Fakat Allah onu kendisine yükseltmiştir.

NİSA-159-Kitab ehlinden hiç kimse yoktur ki ölümünden önce, ona (İsa’ya) iman edecek olmasın.Kıyamet günü,o (İsa) onların aleyhine şahit olacaktır.

NİSA -171-Ey Kitab ehli! Meryem oğlu İsa Mesih, ancak Allah’ın peygamberi, Meryem’e ulaştırdığı kelimesi ve kendisinden bir ruhtur. O, çocuk sahibi olmaktan uzaktır.

Bu yukarıdaki Nisa ayetleri peş peşe olmasına rağmen Kuran Allahtan gelmedir diyenler ve yazanlar yaptıkları mantık hatalarını görememişler.Konuyu ellerine yüzlerine bulaştırmışlardır.

Nisa-156- Oysa onu kesin olarak öldüremediler.

Nisa-158-Allah onu yanına gökyüzüne yükseltti.yanına aldı.

Nisa-159-Allaha inananlar ölürken mutlaka isa ya iman edecek(Müslümanlarda)

Nisa-171-O Allahın çocuğu değildir.

Yukarda sadeleştirdiğim şekliyle Kuranın ayetlerinde gördüğünüz gibi böyle yazıyor .

Peki insana sormazlar mı madem oğlu değil yazıyorsun neden Allah onu yanına aldı.

Niye başka hiçbir peygamberi yada İnsanı değil de sadece İsa’yı yanına aldı.

Ademi cennetten kovdu.Diğer ben peygamberim diyenleri öldürdü.İsa’yı yanına aldı.

Yani üç ayet önceki mantıkla üç ayet sonraki mantık aynı değil.

Allah olarak bütün peygamberleri ve İnsanları öldür.Fakat isa’yı gökyüzüne yanına al.

Eğer böyle bir şey yapıyorsa İsa Tüm peygamberlerden ve insanlardan farklıdır.

Bütün kullarını bebek çocuk peygamber demeden öldürdüğüne göre İsa’nın farkı nedir?

Bu Kuranı Allah gönderdi diyenlerin cehennemden kurtuluşu yoktur.

Allah böyle bir yaratıcımıdır ki aynı surede kendisi söylediği ile çelişir.

Benim görüşüme göre de İsa tabiî ki Allahın çocuğu değildir.

Fakat İsa ölmedi onu yanına aldı diyen kitapta Allahın değildir.

Sitelerde Paylaş

Bana kafa tuttuğu iletide, akıllı görüncem diye kullandığı eski bir kelimeyi de yanlış kullanmış, ne demek onu öğrende öyle kullan, çakma dantel seniii. :lol:

Sayın zavallıcık. Bana sakın türkçeyi öğretme. Gidip google dan beis kelimesine bakıp bana biliyormuş havası yaratma. Demek isterim ki konuşma tarzın ile hayata bakış açısını sergilemen arasında hiçbir engel yok. Yani diyorum ki konuşma tarzın hayata bakış açını engellemeksizin karakterini vicdanını ve kaliteni ortaya koyuyor. Bu da sana KAPAK olsun. Kim daha iyi bliyormuş
Sitelerde Paylaş

Konuşma tarzın ile hayata bakış açını sergilemen arasında hçbir beis yok. Böyle tarz konuşmalarla hayatın boyunca insanların saygısını kazanmak bir yana nefretini kazanırsın. Bana zihinsel fukara diyecek kadar kendini zeki görüyorsan ıspatla da bende senden hayatın marjinal yönlerini öğrenmiş olayım. Haa. eğer benden zeki olduğunu ıspatlayamazsan elindeki bilimsel, somut ve subut deliller buna yetecek kadar kafi değilse kendi zekanı sorgulayıp ben neden bu kadar zeki değilim acaba demen lazım gelir. De ki; ben bu kadar zeki olmadığımdan benden zeki insanlara sataşarak onları aşağılayarak kendimi kendimce tatmin ediyor ve bu oyunla kendimi huzurlu hissediyorum.

Şu cümleni açıklada öyle git, var mı ya böyle bir cümle, ne cümle doğru nede beis'in kullanımı doğru seni akıl fukarası seni. :lol:

Sitelerde Paylaş

Şu cümleni açıklada öyle git, var mı ya böyle bir cümle, ne cümle doğru nede beis'in kullanımı doğru seni akıl fukarası seni. :lol:

Sayın zavallıcık. Bana sakın türkçeyi öğretme. Gidip google dan beis kelimesine bakıp bana biliyormuş havası yaratma. Demek isterim ki konuşma tarzın ile hayata bakış açısını sergilemen arasında hiçbir engel yok. Yani diyorum ki konuşma tarzın hayata bakış açını engellemeksizin karakterini vicdanını ve kaliteni ortaya koyuyor. Bu da sana KAPAK olsun. Kim daha iyi bliyormuş. Yani demek isterimki kimi insanlar özünde hanzo iken konuşma tarzıyla kendisini bir üst mertebeye yakıştırmaktadır. Kimi insanlar ise hanzo'ca konuşurken hayata bakış açılarıyla kendilerinin farklı olduklarını hissettiriler. Seninki ise konuşma tarzı hayata bakış açısını engellemiyor yani kendini kasmıyorsun (yani bir beis yok = engel yo= sınır yok) yani doğal olarak hanzosun. Anla artık şunu . İyi geceler sana.
Sitelerde Paylaş

Kuran'da köleliğin islamın şartı olmadığını hala iddia ediyorum. Ayrıca kuranda isa gelecek diye bir ayette yok. Yineliyorum. Kuranda köle edinin ki sizi adn cennetleriyle yada firdevs cennetleriyle müjdeleyeyim diye bir ayet veya o manaya gelen bir betimleme veya doğrudan anlatım da yoktur.

Boş iddialar bunlar zira kimse kölelik islamın şartı dememişti..

Bahsedilenin köleliliğin kaldırılmaması hatta meşrulaştırılmasıydı ki bunu sen de gayet iyi biliyorsun.

Ne diyelim çevir kazı yanmasın:)

Sitelerde Paylaş

Sayın zavallıcık. Bana sakın türkçeyi öğretme. Gidip google dan beis kelimesine bakıp bana biliyormuş havası yaratma. Demek isterim ki konuşma tarzın ile hayata bakış açısını sergilemen arasında hiçbir engel yok. Yani diyorum ki konuşma tarzın hayata bakış açını engellemeksizin karakterini vicdanını ve kaliteni ortaya koyuyor. Bu da sana KAPAK olsun. Kim daha iyi bliyormuş. Yani demek isterimki kimi insanlar özünde hanzo iken konuşma tarzıyla kendisini bir üst mertebeye yakıştırmaktadır. Kimi insanlar ise hanzo'ca konuşurken hayata bakış açılarıyla kendilerinin farklı olduklarını hissettiriler. Seninki ise konuşma tarzı hayata bakış açısını engellemiyor yani kendini kasmıyorsun (yani bir beis yok = engel yo= sınır yok) yani doğal olarak hanzosun. Anla artık şunu . İyi geceler sana.

Hala cümledeki yanlışı göremeyip hatasını tekrarlayıp duruyo, la bi yürü git şurdan çakma dantel. :lol:

Sitelerde Paylaş

Hala cümledeki yanlışı göremeyip hatasını tekrarlayıp duruyo, la bi yürü git şurdan çakma dantel. :lol:

Neyse bu gecelik bu kadarlıkla idare edin sayın şaman.. Ama unutma senin konuşma tarzın ile hayata bakışın arasında bir ENGEL (beis) yok. Doğal halinle her iki tarafta da yer alıyorsun. Bir önceki yazımın sonundaki HANZO örneğini okumadan yada kendinle yüzleşmek korkusuyla okumadığın apaçık ortadaylen hala yazımsal hata diye kıvranman dünya düzdür yuvarlak değildir diye kıvranan zavallıcıkları hatırlattı birden. :)
Sitelerde Paylaş

Neyse bu gecelik bu kadarlıkla idare edin sayın şaman.. Ama unutma senin konuşma tarzın ile hayata bakışın arasında bir ENGEL (beis) yok. Doğal halinle her iki tarafta da yer alıyorsun. Bir önceki yazımın sonundaki HANZO örneğini okumadan yada kendinle yüzleşmek korkusuyla okumadığın apaçık ortadaylen hala yazımsal hata diye kıvranman dünya düzdür yuvarlak değildir diye kıvranan zavallıcıkları hatırlattı birden. :)

Hanzo demesine bozulmamam bile kendisinde sıkıntı yaratmış, diyoki ''hanzo dedim sana niye tepki vermedin, kesin okumamışsındır'' neler bekliyo insanlar vah vah -_-

Sitelerde Paylaş

Muhammed ve onun putu Allah'tan bahsediyorsun değil mi?

Sevgiler.

Bir ara zaman makineni versene. Bende istiyorum şöyle biraz yolculuk yapayım. Sen bayapı geçmişe gidip Hz. Muhammed ile kanka olmuşsun. Ben şimdi sana hayır yanlış biliyorsun desem sen dersin ki hayır ben kendi GÖZLERİMLE gördüm. Şimdi ben senin gözlerinle gördüğün bir şeye nasıl hayır derim sayın Ulaş bey. En büyük kanıt gözler değil midir.Elinizdeki kaynaklara mı inanacaksın yoksa kendi gözlerine mi? Halüsünasyon olmayacağına göre sana bu saatten sonra itibar ediyor ve Hz.Muhammed'i bizzat gören ve onunla bizzat bu tür konuları konuşma şerefine nail olan birisine biat ediyorum. Bu arada zaman makineni de istiyorum. Zira, bende geleceği merak ediyorum. Yıldız gemisi olacak mı acaba yada Mars'a şöyle üç beş günlüğüne tatile çıkacak bir teknoloji olacak mı acaba. Haa ..bu arada biraz daha geçmişe giderseniz Nuh peygamber'e selamımı yolla. Sen tufan'ı kesin görürsün o zaman. Bana bi anlat bakalım.
Sitelerde Paylaş

Tekrarlıyorum. Bu tipik Arapça. Bir kelime 100 anlama gelebiliyor. Türkçe'de (biz Türküz, Türkçe konuşuruz) aşağıda ki anlama gelir:

1. isim, din b. (***) Tanrı'ya, doğaüstü güçlere, çeşitli kutsal varlıklara inanmayı ve tapınmayı sistemleştiren toplumsal bir kurum, diyanet

"Her dinin mabetleri bütün müminlere açıktır." - H. C. Yalçın

2. din b. (***) Bu nitelikteki inançları kurallar, kurumlar, töreler ve semboller biçiminde toplayan, sağlayan düzen

"Yazık ki bu sanat ve din bahsinde bana arkadaşlık edecek kültürde değil." - R. H. Karay

3. İnanılıp çok bağlanılan düşünce, inanç veya ülkü, kült

Kaynak: TDK, Güncel Türkçe sözlük

Günlük konuşmada 1. ve 2. anlamları geçerlidir. Bu forumda da öyledir. Semantik oyunlar bu durumu değiştirmez.

Semantik oyunlar mı? Semantik oyun diye din kelimesini metafiziğe hapsetme çabalarına denir. Din kelimesinin gerçek anlamlarını verdim. TDK gibi kurumların yaptığı “semantik oyunlar” gerçeği değiştirmez.

Ritüelsiz din yoktur. Olmayacaktır. Ama sen dini millet, yol, adet, vs diye tanımlaya devam edersen dünyada din olmayan bir şeyde kalmayacaktır.

Sen bahsettiklerini Islam'dan çıkar, Islam Türkiye'de o gün şikayet edilen ve değiştirilmesi herkes tarafından istenen bir kurallar (yasalar diyelim) bütünü haline gelecektir. Allah'a inanmayan, cehennemden korkmayan hangi kadın yarım mirası, boşol denince kapı önüne konmayı, dayak yemeyi kabul eder? Gerçekten sağduyu'nun yukarıda dediği gibi saçmalamakta sınır tanımıyorsunuz.

Ritüel olmasına gerek yoktur diyen sendin, şimdi döndün. İçinde olmayan bir din bulamadın değil mi?

Hala anlatamıyorum ya da anlamıyorsun galiba. Bir şeyin şu an için olmaması, olamayacağı anlamına gelmez. Ritüel demek, ayin-tören-seremoni demektir. Bu bakımdan aslında ritüeli olan" yaratıcı kaynaklı olmayan dinler" var. Günün beş vakti ayakta dikilerek bir şeyler okumak nasıl bir ritüel ise, haftanın beş vakti bir idolün önünde ayakta dikilerek bir şeyler okumak da bir ritüeldir. Her rejimin-ideolojinin-izmin yani dinin az ya da çok ritüeli vardır. Çünkü neredeyse hepsinin bir töreni-seremonisi (ayini) vardır. Tekrar edeyim, din-iman-amel-nüsuk yani rejim/sistem/ideoloji-inanç/düşünce/fikir-emir/yasak-ritüel/seremoni/tören/merasim gibi şeyler birbirlerinden farklı şeylerdir.

Laiklik devletin tüm inançlara eşit mesafede olmasını gerektirir. Bu anlamda TC hiç bir zaman laik bir devlet olmamıştır. Sünni İslam her zaman öne çıkarılmış ve desteklenmiştir. Bugün 100,000 den fazla imama maaş veren Suudi Arabista'mıdır? Ezanın Türkçeye çevrilmiş olması bu gerçeği değiştirmez. Bu ülkenin kurucusu Kuran'ı Türkçe'ye çevirttiren kişidir. TC (ve içinden çıktığı Osmanlı) her zaman dini bir araç olarak görmüş ve kullanmıştır.

Soruma cevap değil bu. Tekrar ediyorum;

TC'nin kurucusu yani laikliği getiren Yahudi ya da Hristiyan mıydı?

Kardeşim biz Türküz, Türkçe konuşuyoruz ve Türkiye'de yaşıyoruz. Türkiye'deki kanunlara göre haram yasak demek değildir. TC'de ki hukuk sisteminde (şimdilik) haram diye bir durum mu var? Dini anlamda haram=yasak olması bu gerçeği değiştirmez. Haram İslam hukukuna göre yasaklanmış demektir.

Türk olup Türkiye’de yaşaman ve Türkçe konuşman sana başka dillerdeki kelimeleri tahrif etme hakkını vermez. Gidip de bir İngiliz’e ve/ya İngizce bilen birisine “forbidden yasak demek değildir kardeşim” diyemeyeceğin gibi, bir Arab’a, Arabca bilen birine ve/ya bir Müslüman’a da “haram yasak demek değildir kardeşim” diyemezsin. Bana inanmıyorsan git bir Arab’a ya da Arabca bilen birisine sor.

“Haram, İslam hukukuna göre yasaklanmış demektir.”

Peki neden “forbidden” ya da “yasak” denmemiş de “haram” denmiş?

Kur’an, Arabca değil de İngilizce inseydi ne denecekti? Forbidden mı yoksa yine haram mı?

Kur’an, Arabca değil de Türkçe inseydi ne denecekti? Yasak mı yoksa yine haram mı?

Ya gerçekten anlayamıyorsun ya da savunayım da nasıl olursa olsun diye çabalıyorsun. Bilimde mutlak gerçek yoktur. Mutlak gerçek dinde olur. Sen ne olursa olsun Kuran'ın bir ayetini bile red edemezsin. Edersen katlin vacip olur. Ben çıkar evrim teorisi hakkında aklıma geleni söyleyebilirim. Daha iyi bir teori ile ortaya çıkabilirim ve kimse beni öldürmeye kalkmaz. Tersine ödül alırım.

Bilimde kanıt yoktur diye kendin itiraf etmedin mi? Bilimsel kanıtın olmadığı yerde bilgi olmaz. Bilginin olmadığı yerde ise inanç var demektir.

Sitelerde Paylaş

Ben dinlere kızmıyorum..kızdığım yalan..

beni Allah görevlendirdi demeden bile Allah gönderdi diye söyleyenler ve inanalar..

mesela isa adam peygamber bile olduğunu bilemeden öldürülmüş..

Kuranda geri gelecek diye ayet var :)

Kurana Kutsal demek ne mümkün...

Ruhani olan Budizm ve benzeri dinlere saygılıyım..

üç uydurma dine saygım yok..özür dilerim..yapamam

Sen işine karışmayana saygılısın,saygı anlayışını biraz genişlet.Bu arada kuranda hangi ayette Hz isa gelecek yazıyor.Hangi ayette de Hz sanın öldürüldüğü yazıyor.Bir konuda haklısın,Dindar insan en çok düşünen,Allahtan başkasına kulluk yapmamak için uyanık olması gereken insandır.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...