Jump to content

Türk Toplumunda Ateist Algısı

Recommended Posts

Dinden uyanmadan önce her inançlı kişi gibi ben de ateist ve ateizm sözcüklerinden aile ve çevrenin de etkisiyle korkardım. Özellikle kötü bir şey olduğunda veya hoşumuza gitmeyen bir şey olduğunda bunu ateyiz, komünis vb kelimelerle ilişkilendirip olayı kapatırdık. Örneğin sevmediğiniz birisi için bu kelimeleri kullanabiirsiniz Türkiye'de. Örneğin yurtdışından gelmiş her turist bir ateyiz adayıdır. Aşağı yukarı olağandan farklı olanın bu toplumda nasıl isimlendirildiğini çok iyi biliyorum. Bir çoğumuz öyle değil miyiz?

Bize dini tebliğ edenler sanıyorlar ki biz uzaydan indik ve ateyiz veya dini reddeden insanlara dönüştük. Bize papağan gibi tekrarlanan şeylerin tüm hayatımız boyunca kulağımıza fısıldandığını ve kafa ütülediğinin farkında değiller mi? Bu dinin ruhunu bilmesek nasıl onu reddedebilirdik ki? Neyse asıl konu toplumumuzda farklı olanın nasıl algılandığı ve nasıl tanımladığıdır. Kötü olan her ne varsa din dışı odaklara yöneltilir. Asıl ironik olan kötülüğün asıl kaynağını dinin oluşturmasıdır. Özellikle toplumumuzda ateist kavramının özel bir yeri vardır. Denemesini yapabilirsiniz. Cesaretiniz varsa halka açık bir yerde ateizm ile ilgili konuşun ya da ateist olduğunu belli eden şeyler yapın ve tepkileri görün. Açıkçası bunu yapabilecek cesaretim olduğunu sanmıyorum. Tabi tepemin tası attığı durumlarda yapma ihtimalim olabilir. Söylemek istediğim toplummumuzda neyin iyi neyin kötü olduğuna ilişkin derin bir algılayış düzeyinin olmayışıdır. Kelimeler düzeyinde hayatı değerlendirebiliyoruz. Bu aynen soğuk savaş döneminde amerikada "komünist" kelimesinin yarattığı etkiye benziyor. Yani her toplumda bunun gibi durumlar var tabi ki.

Sitelerde Paylaş

Zamanla millet buna da alisacak.. Fakat daha gidecek cok yolunuz var.

Cogu Batili toplumlarda ateizmin hicbir etkisi yoktur. Halbuki Turkiye'de "ateist" buyuk ayip, gunah, tabudur. "Seks" gibi bomba etkisi yapan baska bir kelimedir. Cesitli medyada, TV'de, buna benzer forumlarda daha cok kullanilmasi gerekir. Tabi dinci hocalarin dillerinden degil, ateistlerin bu kelimeyi kullanmasi gerekir.

Ateist, Kafir, Alevi, Sii, Sirp, Yunan, Ermeni.. Bunlarin hepsi asirlar boyu dusman gosterilmis. Zihinlerde Osmanli'nin ideolojik, din uzerinden ayiran mantigi halen var, halen insanlar karsisindaki insan hakkinda on yargilarla yaklasiyor. Cagdas, okumus insanlarda (ister ateist ister muselman olsun) bu daha az vardir, bu benim bir gozlemim.

Sitelerde Paylaş

Benim ateist algım,dine hakaret etmeyi marifet sanan güruh.

Ne yalan soyluyum, haksizsin diyemiyorum. Tabi, reel hayat bu sanal alemden cok farkli. Reel hayatta sanal alemde (Youtube, eksisozluk, forumlar) yapilan yorumlar kesinlikle yapilamaz, derini yuzerler. Bastirilmis duygularin aciga ciktigi Internet'te belkide onun icin hakaretler, kufurler havada ucusuyordur.

Daha henuz ateizmi sindirememis, olgunlasamamis "ergen"(yasca veya basca) ateistler. Belki de halen kafasinda soru isaretleri vardir. Belki de sirf aykiri olmak icin ateizmi bir bok zannediyordur. Haliyle bu guruh fazla entellektuel degildir.

Ha, elbette ki saygi cercevesi icinde tartisan ateistler vardir fakat Musluman'a gore "Bence Muhammed ya akil hastasiydi ya da yalanci" bile cok buyuk hakarettir. Yahu, zaten bir insan Musluman degilse elbette Muhammed'in ya akil hastasi ya da sarlatan oldugunu dusunuyordur!(Veya yasadigina bile inanmiyordur!) Muslumanlar bukadar alingan olmamali..

Sitelerde Paylaş

Ne yalan soyluyum, haksizsin diyemiyorum. Tabi, reel hayat bu sanal alemden cok farkli. Reel hayatta sanal alemde (Youtube, eksisozluk, forumlar) yapilan yorumlar kesinlikle yapilamaz, derini yuzerler. Bastirilmis duygularin aciga ciktigi Internet'te belkide onun icin hakaretler, kufurler havada ucusuyordur.

Daha henuz ateizmi sindirememis, olgunlasamamis "ergen"(yasca veya basca) ateistler. Belki de halen kafasinda soru isaretleri vardir. Belki de sirf aykiri olmak icin ateizmi bir bok zannediyordur. Haliyle bu guruh fazla entellektuel degildir.

Ha, elbette ki saygi cercevesi icinde tartisan ateistler vardir fakat Musluman'a gore "Bence Muhammed ya akil hastasiydi ya da yalanci" bile cok buyuk hakarettir. Yahu, zaten bir insan Musluman degilse elbette Muhammed'in ya akil hastasi ya da sarlatan oldugunu dusunuyordur!(Veya yasadigina bile inanmiyordur!) Muslumanlar bukadar alingan olmamali..

forum ateistleri üzerinden yorum yaptım,günlük hayatta pek çok ateist tanırım.

müslümanlar ateistlere anneniz babanız,akıl hastasıydı desek alınırlarmı.gerçi müslümanlar için peygamber daha fazlasıdır kıyaslanamaz bile.

Sitelerde Paylaş

Atilan2 gormedigin bir arap karakterine anne babandan daha cok deger veriyorsan iste o dakka insanliginizin zincire vurulduguna itiraftir bu, o yuzden hala bu cagda bir yaratici icin kelle alan muslumanlarin olmasi normal, sizin insan ne demektiri anlamaniz icin yuzyillar var hala, kendinizden bir haber gonullu kolelersiniz..

Sitelerde Paylaş

İnancını sarsacak ve kuşkuya düşürecek hiçbir kelime duymak istemez Türk insanı. İnancını sorgulasalar ve ben herşeye rağmen inançlıyım diyebilseler üzerlerindeki bu ağırlığı atıp olaylara daha sorgulayıcı yaklaşıp ideal birey özelliğini kazanacaklar ama korku büyük. Neden korktuklarını bilmiyoruz bile. Yani bana gerçekleri anlatmayın. Ben masallarla mutluyum demek gibi bir şey. Gerçekler inancı sarsmamalı. Evrim var diye yaratılış ve dolayısıyla bir yaratıcı yoktur çıkarımı asıl korkulan şey. Ateizm ve ateist kelimelerinden bu yüzden korkuluyor. Bunları aşmış toplumlarda bu kelimeler hiçbir anlam ifade etmez. Çünkü zamanında sorgulamasını yapmış ve iç çekişmesini dindirmiş toplumlardır bunlar. Bizde farklı bir din, millet, veya din dışı düşüncelerin tepki alması yeterince sorgulanıp tanınmamış olmalarından kaynaklanmaktadır. Önyargılıyız yani. Tabi mesela Amerika'da da Arap, islam ve terörist kelimeleri şu sıralar çok hassas. Bu da bilgi ve değerlendirme eksikliğinin ürünü. Bu basın ve hükümet tarafından kasıtlı yapılıyor. Aynen bizde yapıldığı gibi. Amerika'da müslümansanız daha baştan terörist gibi muamele görüyorsunuz. Bunun nedeni de başta dediğim gibi yanlış bilgilendirilme ve bunun tetiklediği insani ve doğal korkularımız.

Sitelerde Paylaş

İzmirli olduğum için kendimi şanslı hissediyorum bu konuda. Bir ya da iki semt dışında insanlar gayet bilinçli ha kendine müslümanım diyen çok var ama geneldeKuranı okumamış, okuduklarını da Arapça olarak ezberlemiş dininden bihaber tatlı su müslümanları onlar. Yeni nesilse, hepsi ateist diyemem ama %90 dinsiz hatta17 yaşındaki bi genç rahatlıkla arkadaşlarına Kuranın saçmalıklarından bahsedebiliyor, Arap Anayasası diyebiliyor. Tabii ki kararsızları da aydınlatmak çok kolayburada. Bilgiye açıklar, oturup ramazan ayında bile inançlı diyebileceğimiz bir çok insanla bu konuları konuşabiliyorum. Ateist biriyle konuştuklarından değil hiç bi şey bilmeden inandıkları için rahatsız oluyorlar, değişim bir anda olmaz tabii ki ama sorun değil, önyargısız ve öğrenmeye açık beyinler olduğunu görmek güzel.

Türkiye'nin her yerinde olmasını temenni ettiğim bir tablo.

tarihinde RedEyeJedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

inançlılarla fikir alışverişide yapsan bu tartışmaya bağlanıyor. o yüzden ben karar aldım dini sohbet döndüğünde bile sadece dinleyici olarak kalırım, fikirlerimi kendime saklarım, lafa girmem. çünkü tecrübelerim gösteriyor ki inançlılarla konuşmak zaten hiçbir yere varmadığı gibi iş tartışmaya vararak gergin bir ortam oluşuyor.

Sitelerde Paylaş

Dün kapıya cemaat öğrencileri geldi ve aşure dağıtıyorlardı. Aşureyi aldım ve Allah kabul etsin dedim. Böyle durumlarda kutuplaşıp "ne aşuresi lan" diyip kapıyı yüzlerine kapatsaydım gerçekten yapılabilecek en hayvanca ve kendimle çelişen hareketi yapmış olurdum. Elbette kutuplaşmayacaksınız. Derin bir saygı içinde olmanız gerekiyor. Aynı davranışı inananlar yapmadığı için söylüyorum. Sonuçta ayak üstü insanların ne derin inançlarını tartışmanız ne de onları bundan vazgeçirmeniz ya da kabaca tersleyip arkanızı dönmeniz hiç doğru değildir. Zaten asıl mesele şu. İnsanları olduğu gibi kabul edin. Asla yargılamayın. Eleştirebiilrsiniz ama yargılamak çok yanlıştır. İslama inanmak yanlıştır demekle islama inananlar cahil insanlardır demek çok farklıdır. İkincisini asla kullanmayın.

Sitelerde Paylaş

Dinsizliğin küfür olarak birbirine söylendiği bir ülkede yaşıyoruz dikkatinizi çekerim. Ama müslüman olduğunu söyleyenler hayatınızı mahvetse onlara kalkıp dinli diye küfür etmezler. İşte koyunlaşmak diye tabir edilen budur. Kazıklandığınızı anlamayacak durumdaysanız artık inançlı biri olmuşsunuz demektir. Cennetiniz hayırlı olsun.

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

gerçekten berbat olan algıdır.Bırakalım müslolar bize aptal dinsiz deyip dalga geçsinler.Gerekirse din kitaplarına bakıp bilimi de kabul etmesinler.Dünya hep inançsızlar sayesinde ilerledi dindarlar da oturup BİLİM i dine alet ettiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...