Jump to content

İslamda kadının hakkı

Recommended Posts

Gitmişken Mısır'a da git ve 4000 yıllık papirüslerin nasıl dayandığını gör. Gördükten sonra sallamamayı da öğrenirsin. Hırkasını kılını saklayacaklarına ayetlerin yazıldığı maddeleri saklasalarmış. Ama saklamamışlar. Düşün ve gerçeği bul

yukarıda yazdım ya nedenini okusana

alıntıda yapmadım okumuyorsun diye kıymetimi bil

Sitelerde Paylaş
  • İleti 471
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evet yaktırılmış bazıları.O zaman bazı katipler ayetlerin yanına kendi düşüncelerini de yazmışlar.Bu yazılar da şüphesiz karışıklık çıkarırdı.Bu nedenle bunlar yok edildi.Şimdi diyeceksin o zaman kitap hali de aslı değildir.Kitap haline getirilirken mesela 2 hafızdan yazılı metin istemişler ve bu metinler uyuşuyorsa onaylanmış.Zaten o dönemde bir sürü hafız vardı(3000 kişi olduğu rivayet edilir).

yazmıştım bak.

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet yaktırılmış bazıları.O zaman bazı katipler ayetlerin yanına kendi düşüncelerini de yazmışlar.Bu yazılar da şüphesiz karışıklık çıkarırdı.Bu nedenle bunlar yok edildi.Şimdi diyeceksin o zaman kitap hali de aslı değildir.Kitap haline getirilirken mesela 2 hafızdan yazılı metin istemişler ve bu metinler uyuşuyorsa onaylanmış.Zaten o dönemde bir sürü hafız vardı(3000 kişi olduğu rivayet edilir).

yazmıştım bak.

Bazıları değil hepsi yaktırılmış. Demek bazıları düşüncelerini yazdığı için karışıklık çıkarmış, yaktırınca çıkmıyor sanki. Bir insan bir metnin aslını neden yaktırır, kopya ile orijinal arasındaki farkları gizlemek için tabii.

Sitelerde Paylaş

yazmıştım bak.

Ohoooooooooooooooo iş rivayete gelirse sırtın yerden kalkmaz.

Keçinin yediği ayetten başlar, kimse Kuran'ın tamamına sahibim demesinden çıkarız. Yanına da Ahzap suresi Bakara suresi kadar uzundu rivayetini veririz. Bunlar da yetmezse savaşta ölenlerden sonra Kuran'ı bilen insan sayısı ile ilgili rivayeti koyarız....

Kısaca rivayetlere girmemeni tavsiye ederim :D

Not: Başlık saptı bu arada. Tekrar İslamın kadına verdiği haklara dönelim lütfen. Gerçi islamda kadın hakkı boş bir sayfa olur ya neyse :)

Sitelerde Paylaş

Ohoooooooooooooooo iş rivayete gelirse sırtın yerden kalkmaz.

Keçinin yediği ayetten başlar, kimse Kuran'ın tamamına sahibim demesinden çıkarız. Yanına da Ahzap suresi Bakara suresi kadar uzundu rivayetini veririz. Bunlar da yetmezse savaşta ölenlerden sonra Kuran'ı bilen insan sayısı ile ilgili rivayeti koyarız....

Kısaca rivayetlere girmemeni tavsiye ederim :D

Not: Başlık saptı bu arada. Tekrar İslamın kadına verdiği haklara dönelim lütfen. Gerçi islamda kadın hakkı boş bir sayfa olur ya neyse :)

Hafızların hepsini savaşa senin zihniyetin sokar ancak.

Bazı uydurulmuş rivayetleri siz seversiniz ama.Benim verdiğim rivayet ise gayet olası.Bence daha bile fazladır.Zaten Arap edebiyatı ezbere dayalıydı o dönem.Ezber onlar için çok kolaydı yani.

Bazıları değil hepsi yaktırılmış. Demek bazıları düşüncelerini yazdığı için karışıklık çıkarmış, yaktırınca çıkmıyor sanki. Bir insan bir metnin aslını neden yaktırır, kopya ile orijinal arasındaki farkları gizlemek için tabii.

Türk-İslam Eserleri Müzesi var bilir misin kardeş?Gitmedin sen oraya.Sultanahmette.Orada bir sergi olmuş.Gitseydin görürdün ceylan derisine yazılmış nüshaları ve daha birçok eseri.Ben gezdiğimmde o sergi yoktu.Göremedim ama birçok Kur'an varrdı Osmanlıdan kalma.

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/540996-kuranin-ilk-nushalari

Sitelerde Paylaş

Bilimsel olarak hangi zamandan kaldıkları tespit edilmeden müslümanların söylediği tek kelimeye bile inanmam. Din uğruna yalan söylemek müslümanların milli sporudur, kimse bu konuda ellerine su dökemez.

7.yy yazıyor ya.Fotoyu da ateist ve evrimci site vikipediden aldım bu arada.

Sitelerde Paylaş

7.yy yazıyor ya.Fotoyu da ateist ve evrimci site vikipediden aldım bu arada.

http://www.islamic-awareness.org/Quran/Text/Mss/ms2165.html

Date

Second half of the 1st century of
hijra
.

The dating of
MS. Or. 2165
has an interesting history.
[1]
William Wright was perhaps the first scholar to publish this manuscript and he dated it to the
8th century CE
.
[2]
This date was accepted by Josef von Karabacek who dated the manuscript to the
early
8th century CE, i.e., the end of the 1st century of
hijra
or the beginning of the 2nd century.
[3]
On the other hand, based on a careful evaluation of the palaeographic considerations, Adolf Grohmann dated this manuscript to the 1st century of
hijra
.
[4]

For reasons which remain unelaborated, Martin Lings and Yasin Safadi dated
MS. Or. 2165
to the late 2nd century of
hijra
(i.e., 8th century CE).
[5]
However, a study by Dutton has shown that this manuscript is remarkably similar to the 1st century Qur'anic manuscript
in the
, Paris, and that it was written in the
qira'at
of
.
[6]
This manuscript was recently studied by Intisar A. Rabb, who suggested that it has the non-canonical Ḥimṣī reading.
[7]
Based on the similarity between
MS. Arabe 328a
and
MS. Or. 2165
, Dutton suggests re-dating this manuscript to the time just before the Umayyad Caliph Walid (
r
. 86-96 AH), i.e., within the period 30-85 AH with the latter end of this time scale being safer. The last part of first century
hijra
dating for this manuscript was also suggested by Rabb.
[8]
Thus, these studies confirm the earlier datings of Karabacek and Grohmann.

Sitelerde Paylaş

post-34748-0-71239600-1357205519_thumb.j

Eşitlik adalet değildir...

Karizma mesaj atayım derken sıvamak bu olsa gerek. Eşitliğe nereden baktığına bağlı. Eşitlik için eğer kişilerin altına konulan eş yükseltileri baz alırsan olmuyor, ama herkesin maçı rahat izlemesi için boylarının eşit olması gerektiğini ele alırsan o zaman senin örneğini verdiğin durumda adelet eşitliğe eş bir durum oluyor. Bu da insanların yarattığı bu kavramların çoğu durumda ne kadar öznel olduğunu gösteren bir örnektir. tarihinde ButterflyT tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam kısanın ayağının altındaki kutuyu alıp uzunun ayağının altına koymaktır, miras paylaşımı gibi.

Evet, çok doğru.

Kadının görevi evi geçindirmek değildir.

Şimdi ben ve kızkardeşime babam miras bıraktı. Kızkardeşim evli ve geçimi kocasına ait, ben ise bekar ve işsizim.

Adaletle bu mirası pay eder misin?

Sitelerde Paylaş

Evet, çok doğru.

Kadının görevi evi geçindirmek değildir.

Şimdi ben ve kızkardeşime babam miras bıraktı. Kızkardeşim evli ve geçimi kocasına ait, ben ise bekar ve işsizim.

Adaletle bu mirası pay eder misin?

Sen ve kızkardeşin eşit pay alırsınız. Senin bekar ve işsiz olman kızkardeşinin suçu değil.

Sitelerde Paylaş

İyi ki miras bölüşümünü sen yapmıyorsun.

Devlet yapıyor zaten. Herkes kendi sorunlarını başkasına yüklemeye kalkarsa bu işin altından kalkılmaz. Mirastan fazla pay almak için sen bir mazeret uydurursun, kızkardeşin başka bir mazeret uydurur, olmaz. Eşit olarak bölüşün, herkes kendi sorununu halletsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...