Jump to content

Harf inkılabı'nı Değiştirme Gayretleri...Arapça Harf Özlemi...

Recommended Posts

Türkçülük bir ideoloji değil midir? "Öztürkçe" sevdası ile bu tarz bir milliyetçiliğin hiç bir bağlantısı yok mu? Yoksa olay sadece dili daha kullanışlı hale getirme çabası falan mıydı?

Aslında Atatürk Türkçü bile değil ki. Eğer öyle olsaydı batıya özenip latin harflerini getirmek yerine göktürk alfabesini getirirdi.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 95
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Güneş dil teorisi zaten türkçenin fakir bil dil olduğunu gizlemek, diğer dillerden de yabancı kelimeler aşırmak için uydurulmuş bir şeydir. Maksat aşıracakları kelimeler için de " aslında onlar da zaten türkçe kelimelerdi" dedirtebilmek.

Sitelerde Paylaş

Son zamanlarda okuduğum en aptalca yazılardan biri. Bunu yazabilmek için eşek olmak ya da aklını kaçırmış olmak gerekir. Latin alfabesine geçmemize nasıl bir ideoloji yükledin merak ediyorum. Sen kaç tane ideoloji biliyorsun ve onları tarihi süreçte tanımlayıp konumlandırabilir misin? Hiç sanmıyorum.

Latin alfabeye gecis elbette siyasi/ideolojiksel bir olaydir. Osmanli zamaninda dine dayali teokratik bir duzenden, laik (dinin geri planda oldugu) ve milliyetci ve Avrupa-perest bir sisteme gecildi laik T.C.'nin kurulmasiyla. Bu gecise bagli olarak bir cok inkilaplar yapilmistir, sapkadan tut alfabeye kadar hayatin her alani bu yeni nizama uygun olmasi icin elden gecirildi.

İngilizcenin yazıldığı gibi okunmadığı komedisini de senin gibi cahil olduğu kadar kendini dil bilimcisi sananlar uyduruyor. Cahil olduğumuz kadar iddialı olmamız çok büyük bir sorun. Çünkü ne kadar cahilsen o kadar inatçı oluyorsun. İngilizce'de "I" harfi "ay" diye okunur. İçinde bu harf olan bir kelime nasıl okunur İngilizce'de? Örneğin;

Tired : Yorgun Nasıl okunur bu? "Tayrd" olarak okunur. Demek ki ingilizce de yazıldığı gibi okunuyor.

Yalin halde "i" harfi "ay" sekilde okunur. Kelime icinde ise "tired"da oldugu gibi "ay" seklinde okunabilir, ama "ridiculous" kelimesindeki her iki i farkli sekilde okunur, ikisi de "ay" seklinde okunmaz. (Turkcede sadece 1 sekil i harfi oldugundan belki anlamayabilirsin bu ince farki.)

Kapa çeneni AKP yalakası. Sen daha Türçeyi, ana dilini yazmaktan acizsin, bana Türkçeye karışmış dillerden dem vurup devrim düşmanlığı yapıyorsun.

TDK'yı eleştirmek, eksiğini fazlasını söylemek ayrı, devrim düşmanlığı yapıp senin gibi Atatürk'e saydırmak ayrı.

Turkceyi belki sizler gibi iyi yazamiyor olabilirim, sonucta ben hic Turkce ders gormedim, Turkce ders verilen okullara gitmedim. Yurtdisinda dogup buyudum.

TDK'yi da, Ataturk inkilaplarini da elbette elestiririz. Bu tavrinizla Muhammed ve Islam'a kesinlikle elestiriyi kabul etmeyen klasik bir Muslumani animsatiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Turkceyi belki sizler gibi iyi yazamiyor olabilirim, sonucta ben hic Turkce ders gormedim, Turkce ders verilen okullara gitmedim. Yurtdisinda dogup buyudum.

TDK'yi da, Ataturk inkilaplarini da elbette elestiririz. Bu tavrinizla Muhammed ve Islam'a kesinlikle elestiriyi kabul etmeyen klasik bir Muslumani animsatiyorsunuz.

Önce senden bunun için özür dilerim, hatta bu başlığa sadece bunun için geldim. Son baktığımda sen yazmamıştın bile, kendi iletimi alıntılayıp yazdığım o satır için özür dileyecektim. Ayrıca Türkçen gerçekten iyi, burada doğup büyümüş ve Türkçe eğitim almış pekçok kişiden daha doğru yazıyorsun. Konu Türk alfabesi, Türkçe filan olunca bir an sinirlenip "Türkçeyi doğru düzgün yazmayı öğren önce" dedim, aslında hiç kimseye bu tür bir eleştiri yapmam, yapmadım. Biraz bel altı çalışmak gibi olmuş, -ki gerçekten gayet düzgün yazmışsın- tekrar özür dilerim.

Şu Muhammed ve İslam meselesini karıştırıp insanı sinirlendirmeyin işte. Saçma salak eleştiriler karşısında elbette doğruları söyleyip anlatacağız, gerekirse de sıkı sıkı savunacağız. E sizin de çok sıkı birer Atatürk ve devrim düşmanı olmakla kalmayıp bir de AKP'ciliğiniz bilinince tabii ki cevaplarınız verilecek.

Siz eleştirmiyor, kin ve nefret kusarak tarihi dinciler lehine manipüle ediyorsunuz. Canınıza elbet okunur. Ağlamayın.

Sitelerde Paylaş

E sizin de çok sıkı birer Atatürk ve devrim düşmanı olmakla kalmayıp bir de AKP'ciliğiniz bilinince tabii ki cevaplarınız verilecek.

Beni yanlis anladiniz herhalde: Ben elbette ki Ataturk'e dusman degilim, devrim dusmani degilim. Sadece elestirdigim bir takim hususlar var. Ataturk'e saygim buyuktur, ulkeyi dusman isgalinden kurtarmakla kalmayip ,hilafet/seriat batakligindan da kurtarmis olan gercek (ve bunu samimi soyluyorum) ileri goruslu bir liderdir. "Seni Ataturk dusman akp yalakasi.." diyerek biraz bel alti vuruyorsun gibi geldi de, onun icin diyorum..

FAKAT eger elestirdigim bir durum varsa, o da Ataturk'un adeta bir peygamber gibi algilanmasidir, Nutuk'un sanki kutsal bir kitapmis gibi gorulmesidir. Ben Ataturk'e saygi duydugum kadar bir o kadar da Ataturk'u korumaya calisan, fakat bu ugurda onu adeta putlastiran zihniyete karsiyim, cunku bu bur dogmadir, ve ben artik hicbir bir dogmaya saygi duymam.

Ben omrumde akp'ye oy vermemis olan birisiyim, zaten yurtdisinda yasiyorum yani "akp yalakasi" gibi bir husus zaten teknik olarak mumkun degil. :D

Sitelerde Paylaş

Aslında Atatürk Türkçü bile değil ki. Eğer öyle olsaydı batıya özenip latin harflerini getirmek yerine göktürk alfabesini getirirdi.

Cervantes ilk defa doğru bir ileti girmiş.

Bozuk saat bile her 24 saatte bir kez doğruyu gösterirmiş...

O misal :))

Sitelerde Paylaş

Beni yanlis anladiniz herhalde: Ben elbette ki Ataturk'e dusman degilim, devrim dusmani degilim. Sadece elestirdigim bir takim hususlar var. Ataturk'e saygim buyuktur, ulkeyi dusman isgalinden kurtarmakla kalmayip ,hilafet/seriat batakligindan da kurtarmis olan gercek (ve bunu samimi soyluyorum) ileri goruslu bir liderdir. "Seni Ataturk dusman akp yalakasi.." diyerek biraz bel alti vuruyorsun gibi geldi de, onun icin diyorum..

FAKAT eger elestirdigim bir durum varsa, o da Ataturk'un adeta bir peygamber gibi algilanmasidir, Nutuk'un sanki kutsal bir kitapmis gibi gorulmesidir. Ben Ataturk'e saygi duydugum kadar bir o kadar da Ataturk'u korumaya calisan, fakat bu ugurda onu adeta putlastiran zihniyete karsiyim, cunku bu bur dogmadir, ve ben artik hicbir bir dogmaya saygi duymam.

Ben omrumde akp'ye oy vermemis olan birisiyim, zaten yurtdisinda yasiyorum yani "akp yalakasi" gibi bir husus zaten teknik olarak mumkun degil. :D

Bırak Allah aşkına, senle bizzat ikimiz neler yaşadık herkesin gözü önünde, neler yazdın, biliyoruz. Kafamdan uydurmuyorum. Gittin geldin falan filan.

Bak şimdi.

Ben şahsen Atatürk'ü hiçbir zaman konuşmamış, Atatürkçü hiçbir derneğe vb kuruluşlara sempatiyle bakmamış hatta antipati duymuş kendi halinde biriydim. Atatürk adını kullanan, onu ilgili ilgisiz referans gösteren insanları da küçümserdim. Yarısı sarhoş, diğer yarısı aylak tiplerdi zaten. Kendime Atatürkçü bile demedim.

Bugün Mustafa Kemal'in askerleriyiz diyen o milyonlar da aynı böyle insanlar işte. Atatürk'ü anlamış, gönülden seven, ülkesinin gerçekten ilerleyip aydınlanmasını isteyen iyi niyetli insanlar bunlar. Atatürk adını kullanan eziklere de düşmandılar ayrıca.

Son yıllarda dincinin atağa geçmesiyle gece gündüz bitmeyen saldırı, yalan, çarpıtma, iftira vb davranışlar karşısında insan susmak istemiyor. Neden susalım ki? Açıkça yalan ve gerisinde gelecek daha bir dolu şey var. Atatürk adı altında saldırılan şey aslında devrimler ve özellikle de laiklik.

Bizler bunu bilirken "e peki, hadi eleştirin biz de susalım" diyemeyiz. Çünkü eleştiri dedikleri şeylerin hepsi o kadar büyük çarpıtmalarla dolu ki, insanın kanı donuyor bu oyun karşısında.

Hiç alttan almaya gerek yok. Aslında Atatürk'ü de tartışmaya gerek yok, ben tartışmam mesela. Bilirim çünkü karşıdakinin amacını. Ya da cehaletini, beslendiği kaynakları vs..

Demem o ki, biz durduğumuz yerde dururken dört bir koldan saldırıya uğradık, saldırı aracı da Atatürk oldu önce. Millet Atatürk'ü ve cumhuriyet tarihini konuşup kavga ederken o aşağılık iktidar yasalarını geçirdi, paraları götürdü, sistemi oymaya başladı. Bir taşla bir dolu kuş vurdu kısacası.

Atatürk'ü itibarsızlaştırma politikası yanında, diğer hedeflerine de ulaşmak için durmaksızın aynı şeyi kullandılar.

Anlıyor musun? Sen şimdi gelip Atatürk ve saz arkadaşları diye başlayıp bir dolu saçma şey yazarsan susmam ben. Susmadığım için de bana putçu diyeceksen hiç etkilenmem. Putçu de, tapıcı de, postalcı de, statükocu de.. ne dersen de, zerre kadar duymaz ruhum. Bu taktikleri bin kere yalayıp yuttuk bu ülkede.

Ben severim Mustafa Kemal'i, bilirim, anlarım. Büyük devrimcidir o adam. Eşi benzeri yoktur benim için, hataları devedeki pire bile değildir.

Ayrıntılarda takılıp büyük dehasını görmemek aptallıktır sadece, ya da kötü niyettir. Ölmüştür, sadece ülkenize sahip çıkın, yaşadıklarımızı unutmayın, önleminizi alın, çocuklarınızı bilimle yetiştirin demiş, başka da bir şey istememiştir.

Ben böyle bir kurucuya sahip olduğum, onunla aynı topraklarda doğduğum için kendimi şanslı hissediyor, gurur duyuyorum. Hem zeki hem de çok başarılı, tarihte az rastlanır önemli kişilerdendir Atatürk.

Yani ite köpeğe "ay hadi eleştirin, tabii hakkınız, ben puta tapıcı Atatürkçülerden değilim" diyemeyeceğim, kimseler kusura bakmasın.

Canımın içi birinin dediği gibi, Mustafa Kemal candır, babadır. Kimseye de böyle düşündüğüm hesap verecek değilim. Herkes onun hayaletiyle uğraşmayı kesip önüne baksın, enerjilerini azıcık hırsız dincilerle mücadeleye aktarsın.

tarihinde Mrs. Missing tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Son yıllarda dincinin atağa geçmesiyle gece gündüz bitmeyen saldırı, yalan, çarpıtma, iftira vb davranışlar karşısında insan susmak istemiyor. Neden susalım ki? Açıkça yalan ve gerisinde gelecek daha bir dolu şey var. Atatürk adı altında saldırılan şey aslında devrimler ve özellikle de laiklik.

Peki mesela Sevan Nişanyan'ın da Atatürkçülüğe karşı "devrimlere" karşı yazmış olduğu bir kitap var. Peki bu adamın da mı derdi laiklikle?

Veya Atatürkçülükle alay eden Murat Belge gibi yahut Ahmet Altan gibi adamları düşünelim. Buınların da mı laiklikle derdi var?

Ben sana söyleyeyim. Nişanyan'ın kuyruk acısı var. Çünkü Türk değil ve Atatürk memleketi Türklere vermiş. Altan ise satılmış. Amerika'dan maaş alıyor. Belge de saftirik.

Çünkü hiçbir aklı başında adamın Atatürkle ve devrimlerle derdi olması mümkün değil. Ya dincidir, ya satılmıştır, ya kuyruk acısı vardır, ya da öyle birşeydir.

Sitelerde Paylaş

Peki mesela Sevan Nişanyan'ın da Atatürkçülüğe karşı "devrimlere" karşı yazmış olduğu bir kitap var. Peki bu adamın da mı derdi laiklikle?

Veya Atatürkçülükle alay eden Murat Belge gibi yahut Ahmet Altan gibi adamları düşünelim. Buınların da mı laiklikle derdi var?

Ben sana söyleyeyim. Nişanyan'ın kuyruk acısı var. Çünkü Türk değil ve Atatürk memleketi Türklere vermiş. Altan ise satılmış. Amerika'dan maaş alıyor. Belge de saftirik.

Çünkü hiçbir aklı başında adamın Atatürkle ve devrimlerle derdi olması mümkün değil. Ya dincidir, ya satılmıştır, ya kuyruk acısı vardır, ya da öyle birşeydir.

Bu saydığın isimlerin nasıl bir servet içinde yüzdüklerini hiç araştırdın mı?

Peki ya geçmişlerini?

Geçmiş geleceğin aynasıdır derler. Altan familyasının geçmişte azılı komünist olduklarını biliyor musun mesela?

Bu kadar kesin biçimde dünya görüşü değiştirenlerin fikirlerine bu kadar itimat etmek için sağlıklı bir neden öne sürebilir misin?

Bu sorular tedavinde işe yarayabilir diyeceğim ama biliyorum ki öyle olmayacak.

Sen yine görmek istediğin gibi göreceksin.

Sitelerde Paylaş

Bu saydığın isimlerin nasıl bir servet içinde yüzdüklerini hiç araştırdın mı?

Peki ya geçmişlerini?

Geçmiş geleceğin aynasıdır derler. Altan familyasının geçmişte azılı komünist olduklarını biliyor musun mesela?

Bu kadar kesin biçimde dünya görüşü değiştirenlerin fikirlerine bu kadar itimat etmek için sağlıklı bir neden öne sürebilir misin?

Bu sorular tedavinde işe yarayabilir diyeceğim ama biliyorum ki öyle olmayacak.

Sen yine görmek istediğin gibi göreceksin.

Yani ne ima ediyorsun? Satılmışlar mı? Amerikadan maaş mı alıyorlar? Yoksa sırf para kazanmak için hangi fikri savunmak para getiriyorsa onu mu savunuyorlar?

tarihinde diyalektektük tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani ne ima ediyorsun? Satılmışlar mı? Amerikadan maaş mı alıyorlar? Yoksa sırf para kazanmak için hangi fikri savunmak para getiriyorsa onu mu savunuyorlar?

Amerika bunlara maaş verecek kadar aptal mı lan?

Hoş gerçi burada Atatürkçü geçinip bu tür çamlar deviren çok dangalak var.

Amerika falan dedim mi sana ben.

Bu aşırı zenginleşme seni hiç düşündürmüyor mu?

Yani bu adamlar bu kadar tutarsız ve dönek oldukları halde hala sende çok onurlu, asla davasını satmaz kişiler gibi bir imaj mı bıraktılar?

Şeref abidesi mi lan bunlar?

Sitelerde Paylaş

Amerika bunlara maaş verecek kadar aptal mı lan?

Hoş gerçi burada Atatürkçü geçinip bu tür çamlar deviren çok dangalak var.

Amerika falan dedim mi sana ben.

Bu aşırı zenginleşme seni hiç düşündürmüyor mu?

Yani bu adamlar bu kadar tutarsız ve dönek oldukları halde hala sende çok onurlu, asla davasını satmaz kişiler gibi bir imaj mı bıraktılar?

Şeref abidesi mi lan bunlar?

Lan lan lan falan... Sen ciddi bir şekilde sonuca yönelik tartışabilme kabiliyetine sahip misin? Şimdi sana ikinci kere sormak zorundayım. Ne ima ediyorsun? Açıkça söylesene. Ne diye şifreli konuşuyorsun?

...............

Eğer ki Atatürk ve "devrimlerle" sorun olması ciddi ve akıllı bir adamdan beklenmezse o zaman geriye şöyle alternatifler kalıyor: satılmıştır, ajandır, kuyruk acısı vardır, aptaldır.. vs..

Sen şimdi gelip muğlak muğlak ne konuşuyorsun? Açıkça söyle. Dediğim doğru mu yani?

tarihinde administrator tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sadece turklerin dis dünyaya kapalı olduğunu söylemek bilgisizliğin ve kıytırık anket saçmalıklarına sığınmaktır. Çinliler, japonlar, ingilizler ve hatta amerikalilar da dış dünyaya anlayamayan toplumlara sahiptirler. Buna genel olarak resmi ideoloji deniyor. Her zaman senin haklı olduğunun öğretildiği öğretim biçimine resmi ideoloji deniyor. Bu her ülke için böyledir. Önce anadolu toplumuna türk değil deyip sonra yaygın bir durum olmasına rağmen Türk toplumunu en anlayışsız millet ilan etmek takıntılarını gün ışığına çıkarmaya yetiyor.

Sitelerde Paylaş

Lan lan lan falan... Sen ciddi bir şekilde sonuca yönelik tartışabilme kabiliyetine sahip misin? Şimdi sana ikinci kere sormak zorundayım. Ne ima ediyorsun? Açıkça söylesene. Ne diye şifreli konuşuyorsun?

Burada denen şu. Mrs Missing eğer diyorsa ki Atatürkle ve "devrimlerle" sorunu olan sadece dincilerdir, ve laiklikle derdi olanlardır, o zaman laik olup da Atatürkle ve "devrimlerle" sorunu olanları açıklamak lazım.

Eğer ki Atatürk ve "devrimlerle" sorun olması ciddi ve akıllı bir adamdan beklenmezse o zaman geriye şöyle alternatifler kalıyor: satılmıştır, ajandır, kuyruk acısı vardır, aptaldır.. vs..

Sen şimdi gelip muğlak muğlak ne konuşuyorsun? Açıkça söyle. Dediğim doğru mu yani?

Senin sonuca yönelik değil aşağılama psikolojisine dayalı konuştuğunu herkes biliyor. Beleş ahkam kesme.millete. geçen mesajlarda karakterinin kalitesini ölçtük hep beraber ırkçı soytarı.

Sitelerde Paylaş

Sen anladın anlayacağını.

Bırak bu numaraları.

Adamı canından bezdirme.

......................

Sonuç olarak ben artık senden ciddi olarak sıkıldım ve tiksindim.

Yazılarında samimiyet göremiyorum.

Bundan sonra seni okumayacağım.

tarihinde administrator tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dünyanın en geri kalmış milletlerinin diline özenenler var, sırf din meselesi yüzünden lakin kıçınızıda yırtsanız Araplar sizi müslümandan saymayacaklar :)

Arap olma sevdasını ağır basmış, aman ne yüksek toplumlar çokta istikbal vadediyorlar...ancak birbirini keserler zaten yabanıya güç yetmeyince..

Bu arada bu sayfada yazan bütün dinciler HİZBULLAHÇIDIR ve domuz bağı ile adam öldüren katillerdir, bunların tamamı 10 karı alıp sopayla döverler....( yazma sebebim yukarıdaki saf dostumuzadır lakin ki her önüne geleni bu Atatürkçü su Atatürkçü diye o kişilerin yaptıklarıı Atatürk'e malettiği için bende hizbullahın yaptıklarını sana malediyorum :) )

Sitelerde Paylaş

Toplanın Ayar veriyorum; bu ayarı almayanlar nasılsa ölünce alacaklar rahat olsunlar lakin bu ikiyüzlülükle sonları kendi dinlerine göre bile belli :)

Araplara özenen kişiler daha önceden yazdığım en koyu müslümanının bile Arap ülkeleri yerine Avrupaya yada Amerikaya kaçtığını, çocuklarını oralarda okuttuğu ve bununla övündüğünü, şu anda 10 müslümandan 9'unun Avrupa mı Arap mı desen Arap diyeceği ancak yaşamaya gelince utanmadan Avrupayı seçeceği ile ilgili konumu okumanızı tavsiye ederim...Kendi ülkelerinde koyu muhafazakar olup yabancı ülkelerde sol partilere oy verdiklerini, kendi ülkesine Arap gibi yaşamayı arap dili konuşmayı dayatttığı halde kendilerinin Avrupada rahat yaşamı seçtiği şakır şakır yabancı dil öğrendiklerini, ölüm kapıyı çalınca altına sıçanlarlardan parası olanların nasılda Avrupaya hastaneye kaçtıklarınıda okuyun bakalım.....Sefiller sizi...:) ülkem geri kalsın ama ben kalmayayım mantığınaza sizin.....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...