Jump to content

Din Kusurludur, İnsan Kusurlu Olduğu İçin.

Recommended Posts

Kitaba göz atmanızı diledim, Din psikolojisini bağdaştıramamıştınız psikolojiyle. Konu da dağıldı bu arada, ben doğuştan gelen temel duyguların, insan gelişimini otomatk olarak bir inanca yönelttiği savunmuştum. Güven duygusu bunlardan beri, korku da bunlardan beri. İnanç ile kastım, sadece semavi veya pagan Dinleri değildir.

Kitaba göz atamıyorum çünkü 19. sayfadan sonrası görünmüyor.

Kanıt olarak verdiğin makale doğuştan gelen duyguların otomatik olarak dini duygulara yol açmadığını gösteriyor. Makalenin bir bölümünde James Fowler isimli ilahiyat okulunda hocalık yapan bir kişinin verdiği atmasyon ölçekleme sistemi geçiyor diye sadece o bölümü doğru kabul etmişssin. 1. evrede yani 2 yaşından sonrası için:

çocuk Tanrı’yı hissetmeye ve ona bir biçim vermeye çalışır. Ancak çocuğun bilişsel gelişimi henüz tamamlanmadığından

zihnindeki düşünceler gerçeklerden çok hikayelerle ilişkilidir.

demiş.

Saçmalamanın bu kadarına ancak çüş denir. 2-6 yaşında çocuk Tanrı'yı hissetmeye başlıyormuş. Adam çocuk psikolojisinden habersiz. Benim iki çocuğum var. Psikoloji bilmem ama çocuk psikolojisi bilirim. 2-6 yaşında bir çocuk bırak Tanrıyı-imanı herhangi soyut bir şeyi anlamaktan acizdir.

İnanç genel bir olgudur. Sizlerde birşeylere inanıyorsunuz mesala...

Bizlerin inandığı bir şeyler yoktur. Biliriz ya da bilmeyiz. Bilmediğimiz şeylere iman etmeyiz, araştırır öğrenmeye çalışırız. Eğer öğrenemezsek onlar bizim için bilinmeyen olarak kalır.

tarihinde gokmavi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 168
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bakifani,

İlahiyat fakültesinde okuyorsun sanırım. İlahiyat fakültesine giden tüm AKILLI VE SORGULAYACI insanlar gibi sende bir süre sonra dinlerdeki ama özellikle Islam'da ki abuklukları görerek kendini tasavvufa atacaksın. 4 yılını heba ettiğini çiçek-böcek edebiyatı yaparak kendinden bile saklayacaksın.

Üzgünüm ama gerçek bu. Bence sorgulamayı bırak ve mutlu ol. Mutluluk -yalan bile olsa- önemli ve gereklidir.

tarihinde gokmavi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Atmasyon dediğiniz bir Prafösörün araştırması bu 1.,İlahiyat okumuyorum bu 2, Ericson'un psikososyal kuramında da güven veya güvensizlik kavramının temeli 0-1 yaş tır bu 3, kendine güveni daha az kişilerin daha kolay ikna olduğu araştırma bulgusudur ,(örneğin, Janis ve Field, 1959; Cohen 1959; Sears 1967; Prof. Dr. Çiğdem kağıtçıbaşı ;sosyal psikolojiye giriş, Günümüzde İnsan ve İnsanlar, sf:222). Günümüz araştırmaları, (Hogg&Vaughan,2002). Bu sonuca göre de güveni orta derece olan kimselerin ikna edilebilirliği yüksektir 4...

tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

, Ericson'un psikososyal kuramında da güven veya güvensizlik kavramının temeli 0-1 yaş tır bu 3, kendine güveni daha az kişilerin daha kolay ikna olduğu araştırma bulgusudur ,(örneğin, Janis ve Field, 1959; Cohen 1959; Sears 1967; Prof. Dr. Çiğdem kağıtçıbaşı ;sosyal psikolojiye giriş, Günümüzde İnsan ve İnsanlar, sf:222). Günümüz araştırmaları, (Hogg&Vaughan,2002). Bu sonuca göre de güveni orta derece olan kimselerin ikna edilebilirliği yüksektir 4...

İyi de bunların hiç birisi din inancının çocuklukta ki duygulardan kaynaklanarak kendi kendine çıktığını söylemiyor. Hepsi alakasız. Yakıştırmayı yapan ilahiyatçılar.

Sitelerde Paylaş

İyi de bunların hiç birisi din inancının çocuklukta ki duygulardan kaynaklanarak kendi kendine çıktığını söylemiyor. Hepsi alakasız. Yakıştırmayı yapan ilahiyatçılar.

Din psikolojisi, İlhiyat içerisinde ele alındığı içindir efendim. Ericsonun 0-1 yaşına da göz atın..

http://www.psikiyatrivehayat.com/insanevre.htm

tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Son not:

psikologlar, dinsel problemler de dahil müşterilerinin karşılaştığı tüm problemlerle karşı karşıya gelmek durumundadır. Elbetteki bilimin sağlam temelini reddetmek inanca yönelmek şaşırtıcı olabilir. Ancak bu yöneliç insani bir durumun parçasıdır. Eğer psikoloji insana ilişkin bütün görünümleri tasvir etmek istiyorsa onun manevi yönüyle de ilgilenmelidir

.

Burası forum ve kendi fikirlerimizle yazışıyoruz.. Terapi seansı uygulanan bir muayene odası değil ki burası .

Sitelerde Paylaş

Konunun hepsini okumadim, bu yüzden sadece basliga cevap vermeye calisacagim.

Din Kusurludur, İnsan Kusurlu Olduğu İçin.

Ben bu konuya biraz degisik acidan bakmak istiyorum. Ve bu söze katilmiyorum.

Eger gercek, mükemmel bir din olsaydi bu varsayimin dogru olacagina inaniyorum.

Ama bu günün dünyasi icin bu söz gecerli degil!

Hiristiyanlik, müslümanlik kadar siddetli olmasa da, en az yine onun kadar sacma.

Ama bati dinin bu acigini entelektüel birikimiyle kapatiyor, en azindan kapatmaya calisiyor.

Müslümanlikta ne yazik bu entelektüellik yok. Kritik ve elestirileri cevaplayacak birikim yok.

Islam, inanirlarini cahil tutmak mecburiyetinde, eger bunu yapmazsa insanlarin dini sorgulayarak kacacagini bilmekte.

Bu forumda yazan müslümanlar beni dogruluyor.

Düsünürken derine inemiyorlar, hep yüzeyde kaliyorlar

bakifani haric. O, o kadar derinlere inmiski cikamiyor zavalli ;)

Görüsümü ne yazik cevap vermeye deger görmedin galiba.

Sitelerde Paylaş

Neden inanırız(dini inanç),inanmaya ihtiyaç duyarız veya inançlıyızdır? Bu soruları bütün yönleriyle insan,evren, var olma,var eden olguları bağlamında tartışmaya yer vermeyecek şekilde bilimsel netlikte, geçerlilikte açıklayan kapsamlı bir bilimsel teori, bilgiler manzumesi yok kanımca.Sadece inançla ilgili inançların nitelikleri, insan hayatındaki yeri, insan psikolojisine etkisi üzerine farklı kişiler, farklı felsefi yaklaşımlar tarafından yapılmış yorumlar var desem yanlış olmaz galiba.

Dini inanç dediğimiz olgu yaşadığımız dünyada milyarlarca insanın hayatının tam orta yerinde yer alıyor, bir nevi hayatının şablonunu, çerçevesini oluşturuyor, inanan kişiler inancının çizdiği çizginin içinde hareket ediyor, toplumların düşüncelerini, kültürlerinin iskeletini oluşturan çok etkin, güçlü bir olgu.

Peki neden bu kadar insan görmediği, bilmediği,hakkında sadece söz değerinde bilgiler olan doğaüstü, evren üstü varlık veya varlıklara inanıyor, dini inançlar neden bu kadar hayatımızın içinde büyük bir yer kaplıyor, gerçekten bunun tek bir cevabı var mı, gerçekten ölümlü,aciz, evren hakkında çok az bir bilgiye sahip olduğumuz için sadece bu sebeplerden dolayı mı inanıyor, dolayısıyla inançları da kafamızdan mı türettik,türetiyoruz?

Evrenin bir amacı, bizim bu evren içinde amacı önceden belli bir yerimiz,görevimiz var mı;yoksa amaçsız bir enerjinin amaçsız oluşturduğu bir evrende amaçsızca oluşmuş,hiçbir anlamı olmayan bir evrenin hiçbir amacı olmayan varlıkları mıyız?Var mı cevabı olan, var mı bu soruya gerçekten cevap bulan?

Burada semavi kitapların evrenle,insanın evrendeki yeri, bütün bu varlığın sebebi tek bir yaratıcı olan Allah'ın kitaplarında söyledikleriyle ilgili tesbit edilen çelişkiler, tuhaflıklar, anlamsız görünen noktalar yersiz,mantıksız uydurma tesbitler değil, bir Ateist olarak söylemiyorum, önceki inancı farklı yönde değişen aklı şu an bunları doğru olarak gören biri olarak söylüyorum.

Diyelim ki insanlar bu dinleri aklından üretti, acizliğinden, ölümlü olmasından, evrenle ilgili bilgi eksikliğinden olsun, semavi kitaplarda anlatılan yaratıcı da bu evreni yaratacak niteliklerden uzak bir yaratıcı figürü olarak görünüyor olsun,yani her türlü inancın muhteviyatındaki iddialar,düşünceler uydurma olsun.

Peki, evrenin anlamı ne, biz niye varız? :)

Sitelerde Paylaş

Peki, evrenin anlamı ne, biz niye varız? :)

Karadelikler, nebulalar, meteorlar, denizatları, karafatmalar,solucanlar, kafadan bacaklılar, filler, amipler, bakteriler neden var acaba? Bu varlıkların evrenin içinde derin anlamları var mıdır? soruları aklıma hücum etti birden.

Niye var bunlar?

Sitelerde Paylaş

Karadelikler, nebulalar, meteorlar, denizatları, karafatmalar,solucanlar, kafadan bacaklılar, filler, amipler, bakteriler neden var acaba? Bu varlıkların evrenin içinde derin anlamları var mıdır? soruları aklıma hücum etti birden.

Niye var bunlar?

Evet bunlar niye var, evreni oluşturan enerji birçok farklı foruma bürünmek yerine, hiçlik yerine neden farklı forumlara büründü de gezegenler,yıldızlar, karadelikler,biumum canlı türleri oluştu?

Hiç olmak yerine birçok şey olmuş, onlardan biri de biziz, evrenin düşünen parçası biz, bizi düşündürten evren neyi düşündü de bu hâle büründü acaba?

Sitelerde Paylaş

Peki neden bu kadar insan görmediği, bilmediği,hakkında sadece söz değerinde bilgiler olan doğaüstü, evren üstü varlık veya varlıklara inanıyor, dini inançlar neden bu kadar hayatımızın içinde büyük bir yer kaplıyor, gerçekten bunun tek bir cevabı var mı, gerçekten ölümlü,aciz, evren hakkında çok az bir bilgiye sahip olduğumuz için sadece bu sebeplerden dolayı mı inanıyor, dolayısıyla inançları da kafamızdan mı türettik,türetiyoruz?

Sen neden inanıyorsan diğerleri de ondan inanıyor. Peki şimdi canlı bir örnek olarak söyle bakalım.

Neden inanıyorsun?

Sitelerde Paylaş

İnancın içinde doğdum, inandırıldım, inanmak zorundaydım bir şeylere, herkes gibi, sen gibi bir başkası gibi. :)

Hepsi bu kadar mı?

Biraz önce evrenden girdin, insanın anlamından çıktın. Bizim yazdıklarımızı yetersiz gördüğüne göre bu konu hakkında söyleyecek daha fazla şeyin olmalı.

Sitelerde Paylaş

Hepsi bu kadar mı?

Biraz önce evrenden girdin, insanın anlamından çıktın. Bizim yazdıklarımızı yetersiz gördüğüne göre bu konu hakkında söyleyecek daha fazla şeyin olmalı.

Ne söylememi istersin, söylediklerime karşılık yazdığın şunlar için?

Sitelerde Paylaş

Erikson’a göre,en sağlıklı şekilde yetişmiş çocuklarda bile geçmişte bir zamanlar ana kucağında yaşanmış güzel bir cenneti yitirmiş olma duygusu ile bu cennete karşı bir özlem kalıntısı vardır.Bu cenneti yeniden bulma gereksinimi,Tanrıya inançta simgelenmiştir.Din, Erikson’a göre,insanda temel güveni sağlar.0-1 yaş. Ateist arkadaşlar maalesef öyle küt bakıyor ki konuya, inanca dahi kanıt arıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Erikson’a göre,en sağlıklı şekilde yetişmiş çocuklarda bile geçmişte bir zamanlar ana kucağında yaşanmış güzel bir cenneti yitirmiş olma duygusu ile bu cennete karşı bir özlem kalıntısı vardır.Bu cenneti yeniden bulma gereksinimi,Tanrıya inançta simgelenmiştir.Din, Erikson’a göre,insanda temel güveni sağlar.0-1 yaş. Ateist arkadaşlar maalesef öyle küt bakıyor ki konuya, inanca dahi kanıt arıyorlar.

Basit örneklerden genele yayıyorsunuz. Dinlerin hepsinde cennet inancı mı var? Bırak Budism gibi dinleri, yahudilikde bile ölümden sonrası için doğru dürüst bir şey yoktur.

Bu kadar yazışmaya rağmen sen anlamamışsın. Inanca kanıt aramıyoruz. Senin iddian olan 0-2 yaş arası cocuk duygularının otomatik olarak dine ve Allah inanışına yönelttiğine kanıt arıyoruz. Kanıt diye verdiğin makaleye bakıyoruz, tam tersini görüyoruz.

Yani hiç bir şeye küt diye bakmıyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...