Jump to content

Mars'ta ilkel yaşam izine rastlandı

Recommended Posts

'Mars'ta ilkel yaşam izine rastlandı'

NASA, geçtiğimiz hafta dünya basınında büyük yankı uyandıran Mars keşfi hakkında bugün düzenlenen basın toplantısında açıklama yaptı. Mars keşif aracı Curiosity’nin görev ekibinde yer alan John Grotzinger, Kızıl Gezegen’in yüzeyinde ilkel yaşam izlerine rastlandığını belirtti. Elde edilen sonuçların, kesinleşmesi için birçok testten geçirilmesi gerektiği ifade edildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25403186/

Dünyada yaşam yokken orada birdirbir oynanıyordu diyebilir miyiz :)

Sitelerde Paylaş

Çoook ihtiyatlı bir açıklama. Bence bu adamlar daha büyük bir şey buldular ama, en garanti olanını açıklıyorlar.

O robot bir hayli gelişmiş olsada, bakteri seviyesinde bir hayatı görebilecek kabiliyette değil. Bu gerçekten zor bir şeydir.

Bu yüzden bakteri aramaz, organik moleküller ararsınız. Adamların "belki cruosity bulaştırmıştır" derken ki ihtiyatları, bulunan şeyin bir kaç aminoasitten çok daha fazlası olduğunu anlamaya yeterli. Buldukları, meteorlarda biel var olan bir kaç basit molekülden ibaret olsaydı, numune getirip incelememiz lazım gibi açıklamaya girmezlerdi.

Ama daha önce yazdım. Canlı bulunması, tarihe geçmez, tarihi değiştirir. Dünya çapında cidden önemli bir olay olur. Sanmam hiç bir bilim adamı bunun töhmetinin altına girmek istesin. Fakat bu açıklama, açıkca "beyler, marsta yüzde doksan ihtimalle canlı bulduk, ama emin olamıyoruz" demek sadece. Bu yüzden de iyice emin olmak istemeleri gayet normal.

Ha, organik moleküller bulunmuşsa, bu da gene tarihe geçer zaten. Dünya dışında ilk defa bir gezegende organik moleküller bulunuyor.

Sitelerde Paylaş

Yahu hep fos hep fos. Bu nasa iyice zivanadan cikti artik. Sirf bu herifler yuzunden insanlar artik bilimden sogudular. Ha bire "flas flas flas" diye cikiyorlar, bir suru sov ama sonuc hep fos. Bu seferde "Tarihi!!!!" diye ciktilar, yok efendim neymis; bula bula bir tuz bulmuslarda, yok bu tuz olunca suyun donma isisi dusuyormusta, yok bu tuz sayesinde marsta sivi su bulunma ihtimali daha cokmus, buda mikrobik bakterilerin olma ihtimalini yukseltiyormus, davsanin suyunun tuzunun suyu...

Bu adamlar saniyorki 7 milyar insan isi gucu birakti, bunlarin celik comak oyunlarini izliyor. Biraz ciddi olun yahu, bu ne laubalilik. Tuz bulmus, beni 1 sene onceden tease ediyor.

Sitelerde Paylaş

Yahu hep fos hep fos. Bu nasa iyice zivanadan cikti artik. Sirf bu herifler yuzunden insanlar artik bilimden sogudular. Ha bire "flas flas flas" diye cikiyorlar, bir suru sov ama sonuc hep fos. Bu seferde "Tarihi!!!!" diye ciktilar, yok efendim neymis; bula bula bir tuz bulmuslarda, yok bu tuz olunca suyun donma isisi dusuyormusta, yok bu tuz sayesinde marsta sivi su bulunma ihtimali daha cokmus, buda mikrobik bakterilerin olma ihtimalini yukseltiyormus, davsanin suyunun tuzunun suyu...

Bu adamlar saniyorki 7 milyar insan isi gucu birakti, bunlarin celik comak oyunlarini izliyor. Biraz ciddi olun yahu, bu ne laubalilik. Tuz bulmus, beni 1 sene onceden tease ediyor.

Aynen katılıyorum. NASA politika yapıyor. Daha çok kendi varlığını sürdürmeye ve geliştirmeye yönelik davranışlar sergiliyor. Basit gözlemlerden flash haberler çıkarıyor.

Mars'da karbon bulmuşlar.. Big deal.. Karbon evrende bulunan elementlerin arasında altıncı sırayı alacak kadar bol. Her yerde var karbon. Bunu marifetmiş gibl sansasyonal bir haber olarak yayınlıyorlar. Geçenlerde arsenik konusunda da bir buluş yapılmıştı. O da fos çıktı.

İnsanoğlunun uzay macerası ayla sınırlı. Aya gidebilirler, orada üs ve koloni kurabilirler.. Hepsi o kadar. Mars'a gitmeleri biraz zor.. Hatta imkansız.. Hem gidip de ne yapacaklar?..

Ay da öyle.. gidip de ne yapılacak?

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış.

Evren kendini marifet sana bazı aptalları bol bol konuşturuyor.

Sitelerde Paylaş

Aynen katılıyorum. NASA politika yapıyor. Daha çok kendi varlığını sürdürmeye ve geliştirmeye yönelik davranışlar sergiliyor. Basit gözlemlerden flash haberler çıkarıyor.

Mars'da karbon bulmuşlar.. Big deal.. Karbon evrende bulunan elementlerin arasında altıncı sırayı alacak kadar bol. Her yerde var karbon. Bunu marifetmiş gibl sansasyonal bir haber olarak yayınlıyorlar. Geçenlerde arsenik konusunda da bir buluş yapılmıştı. O da fos çıktı.

İnsanoğlunun uzay macerası ayla sınırlı. Aya gidebilirler, orada üs ve koloni kurabilirler.. Hepsi o kadar. Mars'a gitmeleri biraz zor.. Hatta imkansız.. Hem gidip de ne yapacaklar?..

Ay da öyle.. gidip de ne yapılacak?

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış.

Evren kendini marifet sana bazı aptalları bol bol konuşturuyor.

Tipik hacı çıkışları.

Mars, aydan daha kolay, en azından bir atmosferi var. Bunu görmeyip aya gidilir de, mars'ta ne halt işleri var demek, nasıl bir şeydir ki?

Cruosity'nin resmi görevlerinden birisi, Mars'ta insan yaşatmak için neler gerektiğine dair verileri toplamak. Kısaca, adamlar yavaş ve emin adımlarla bu yolda gidiyor zaten.

Ha, bulunanda karbon değil, baya baya organik moleküller filan. Ama astronomiyle uğraşan herkes, çok tedbirli olmak gerektiğini biliyor artık, madara olmamak için.

Benim kanaatim, adamlar bildiğin hayat buldular. Bu iyi bir haber mi? Emin olun ki değil. Zira bu orayı kolonileştirme faaliyetlerine ket vurabilecek bir gelişme.

Sitelerde Paylaş

Tipik hacı çıkışları.

Mars, aydan daha kolay, en azından bir atmosferi var. Bunu görmeyip aya gidilir de, mars'ta ne halt işleri var demek, nasıl bir şeydir ki?

Cruosity'nin resmi görevlerinden birisi, Mars'ta insan yaşatmak için neler gerektiğine dair verileri toplamak. Kısaca, adamlar yavaş ve emin adımlarla bu yolda gidiyor zaten.

Ha, bulunanda karbon değil, baya baya organik moleküller filan. Ama astronomiyle uğraşan herkes, çok tedbirli olmak gerektiğini biliyor artık, madara olmamak için.

Benim kanaatim, adamlar bildiğin hayat buldular. Bu iyi bir haber mi? Emin olun ki değil. Zira bu orayı kolonileştirme faaliyetlerine ket vurabilecek bir gelişme.

Koyulaştırdığım bölümde ne demek istediğinizi pek anlayamadım. Biraz daha açar mısınız?

Sitelerde Paylaş

Anibal çoğu kere güzel ve yerinde yorumlar yapar ama bu keresinde büyük manzarayı görememiş.

Mars'ın atmosferi bizi hiç ilgilendirmiyor. Konu Mars'da atmosferin olması, ayda olmaması değil.

Konu ayın bize yakın olması.

Her araştırmanın temeli ekonomiye dayanıyor. Mars araştırmalarının da temelinde para var. Çıkar var. Sömürü düzeni var.

Ekonomide ve teknolojide ileri olan ilerde aya da sahip olacak, Marsa da..

Dünyanın kaynaklarını birkaç ülkenin paylaştığı gibi, solar sistemi de birkaç ileri ülke paylaşacak.

Bu önemli bir sorun. Mars'da organik moleküllerin bulunması hiçbirşey ifade etmiyor.

Çünkü evrende tonla organik moleküller var. Meteor taşlarında amino asitlerin olduğu biliniyor. Karbon en yaygın elementlerden biri.

Tabii sorun Nasrettin hocanın helva hikayesine benziyor.

Un var, şeker var, yağ var.. ocak var.. Onlardan nasıl helva yapacağımızı bilmiyoruz.

Mars'la zengin ülkeler uğraşacak.. Bize onlardan artanlar kalacak.. İdare değil yani. Maslahat...

Tepe tepe kullan Anibal...

Sitelerde Paylaş

Koyulaştırdığım bölümde ne demek istediğinizi pek anlayamadım. Biraz daha açar mısınız?

Biraz hal dilinden anlamak gerekiyor.

Tipik organik madde, klorat tuzu filan bulmak gibi hususlar, böyle basın toplnatısı vs. biçimide, tedirgin bir halde "getirip dünyaya incelemek lazım" filan gibisinden büyük ihtiyat gerektiren açıklamalar değil. Mars'ta metan bulunmasıyla aynı meseleler denebilir.

Ama bu açıklama, cidden çok önemli bir şey. Bunu %100 emin olmadan yapmamak lazım. NASA, hal diliyle, "yahu mars'ta hayat bulduk galiba" diyor açıkca.

Eğer Mars'ta hayat varsa, o hayatı korumak için, dünyadan oraya gidilmesini durdurmak gerekebilir. en azından canlıların gönderilmesini. Bu bir tartışma, bir etik konusudur. Yani sonu gelmeyecek bir kavga başlayacaktır. Altta kalan kim olur, orasını bilemeyiz.

Sitelerde Paylaş

Anibal çoğu kere güzel ve yerinde yorumlar yapar ama bu keresinde büyük manzarayı görememiş.

Mars'ın atmosferi bizi hiç ilgilendirmiyor. Konu Mars'da atmosferin olması, ayda olmaması değil.

Konu ayın bize yakın olması.

Her araştırmanın temeli ekonomiye dayanıyor. Mars araştırmalarının da temelinde para var. Çıkar var. Sömürü düzeni var.

Ekonomide ve teknolojide ileri olan ilerde aya da sahip olacak, Marsa da..

Dünyanın kaynaklarını birkaç ülkenin paylaştığı gibi, solar sistemi de birkaç ileri ülke paylaşacak.

Bu önemli bir sorun. Mars'da organik moleküllerin bulunması hiçbirşey ifade etmiyor.

Çünkü evrende tonla organik moleküller var. Meteor taşlarında amino asitlerin olduğu biliniyor. Karbon en yaygın elementlerden biri.

Tabii sorun Nasrettin hocanın helva hikayesine benziyor.

Un var, şeker var, yağ var.. ocak var.. Onlardan nasıl helva yapacağımızı bilmiyoruz.

Mars'la zengin ülkeler uğraşacak.. Bize onlardan artanlar kalacak.. İdare değil yani. Maslahat...

Tepe tepe kullan Anibal...

Aynen. Ama canlı varsa, bu iş bu kadar kolay olmayacak. Kamuoyu denen bir mesele var ortada.

Ve NASA, organik molekül filan diye gevelerken, dilinin altındaki baklanın "biz yaşam bulduk gibi" olduğuna da kalıbımı basarım.

Sitelerde Paylaş

Aynen. Ama canlı varsa, bu iş bu kadar kolay olmayacak. Kamuoyu denen bir mesele var ortada.

Ve NASA, organik molekül filan diye gevelerken, dilinin altındaki baklanın "biz yaşam bulduk gibi" olduğuna da kalıbımı basarım.

Başka gezegenlerde yaşam aranmasının sebebi dünyanın çok yaşlı olması değil mi? Hadi buldular diyelim, biz o gezegenlere gideceğimiz günleri görürmüyüz, o kadar uzun yaşar mıyız acaba? Aklıma çocukken izlediğim Jetgiller çizgifilmi geldi, uzayda yaşam, uzay arabalarıyla işe giden aile babası...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...