Jump to content

Psikolojik Virüsler

Recommended Posts

Başlığı görünce dedim kendini bulmuş sonunda diye ama videoya biraz bakınca anladım ki küçükken sizin altınızı başkaları değiştirmiş ondan böyle olmuşsunuz demeye çalıştığına karar verdim, sen hala bizi tedavi etmeye mi çalışıyosun kuyu cini :lol:

Sitelerde Paylaş

:) yok ya hu, konu ilginç geldi, paylaşmak istedim. Ateist olarak görmüyorum bir çoğunuzu. Sadece birşeylere inananlar ve inanmayan insanlar var, o kadar...

fani peki inanların inandığına inanıyor musun ? ben kesinlikle %100 inanmıyorum..

Çoğunluk analizi bence şöyledir; ufak azınlık hariç..

İnanmıyorum diyenlerin %100 inanmıyor değildir, yüzdeleri vardır kimisi yüzde 10 inanır kimisi yüzde 70 inanır ancak %100 çok çok azdır..

ANCAK

inanıyorum diyenlerinde %100 inanmıyor, yani inansa bile dediği şekilde savunduğu şekilde inanmıyor, öldükten sonra yokolma korkusunu iliklerine kadar yaşadıklarına zerre şüphem yok....

Yani bu insanlığın geneli olarak geçerlidir, sadece tek taraflı bakıpta inanıyorum diyen kişileri dürüst ilan etmen doğru değil bence....Bak dinsiz olupta dinci gibi görünen menfaat sağlayan kişileri kastetmiyorum buraya dikkat et, en ala en koyu dincileri de kastediyorum örneğin cübbelini %100 müslüman olmadığınıda biliyorum mesela..

Mesela senin kendini rahatlatmak adına kafana göre inanç benimsemeye çalıştığınıda farkediyorum mesela bu kötü birşey değil normaldir....Sen kafana yatacak din bulamıyorsun bulsaydın direk dalardın eminim...ancak yok ne yapacaksın buldun işte barış kardeşlik doğa herneyse yalan mı ? yani bence sende çelişkidesin ve yüzde yüz inanıyor değilsin neye inandığını bilmiyorsun........sadece hissediyorsun amaçlar vesaire pozitiflik falan.....senide çözmedik sanma yani sende bildiğimiz insansın işte iyi şeyler düşünmek hakkın yanlız hissetmemek adına....

Sitelerde Paylaş

Kişilerin inançları kendilerini ilgilendirir. Mesela, adamın gırtlağına yapışıp zorla, '' İlla bana inanacaksın!'' demek ne kadar abesse, bence inançları sorgulamakta o derece abestir...

İnandığım sadece beni ilgilendirir ama seni zorlamaya başlarsam o zaman seni de ilgilendirir ve belki bir çatışma yaşanır...

tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kendine teslim olmak istemezsen öldürülüyorsun demek ... Çok güzelmiş. Bakifani görüşün çok ilginç geliyor . Seninle bir şeyler paylaşmak isterim ... Veya kendini kandırıyorsun...

Sadece iki ölüm var yaşarken. Biri zorunlu, diğeri ise düşüncede.. can-ı almak ancak can-ı verene mahsustur... tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öldürün demek değil islam, teslim ol demek.Kime teslim olacaksın; kensine...

Neden Kuran'ı kendi öznel yorumlarını katmadan okuyup, gerçekleri kendine itiraf etmiyosun da, tahrif etme yolunu seçiyorsun.

Kendini kandırmanın sebepleri çok mu büyük? Kandırmazsan yaşayamaz mısın? Hadi diyelim kendini kandırdın. Başkalarını neden bu derece subjektif kuran yorumlarına inandırmaya çalışıyorsun?

tarihinde Cariye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Anladigim kadar...

bakifani icin Kuran önemli degil, o "pamuk prenses"ten de ayni anlami cikartirdi.

Onun icin

Bütün yollar Romaya gidiyor :)

diyebilirmiyim?!?

Anladigim kadar...

bakifani icin Kuran önemli degil, o "pamuk prenses"ten de ayni anlami cikartirdi.

Onun icin

Bütün yollar Romaya gidiyor :)

diyebilirmiyim?!?

Ben, insanları inançlarının yönettiğini savunurum. İnançların temelinde ise duygular yatar. Duygular ise bebekliğimizden beri öğrenerek,süregelen yansımalardan oluşur. Zamanında kök oluşumumuz o duyguyu ,o olayla bütünleştirmiştir çünkü. Benim için, Dini inanç ile diğer inançlar arasında bir fark yoktur. bAZI İnançların bazı sosyal kitlelerce topyekün kabul gördüğüne inanırım ki, dn'lerde buna dahil, bu etkileşim içerisindeki insan için olağan bir durumdur...
Sitelerde Paylaş

Cariye, hangi nesneye veya insana bağlanırsan bağlan, üzülürsün. Tek bağlanacağın gerçek yuvan sensin...

Sufi misin fani? Hani yeni nesil, her şeyi birbirine karıştıranlarından.

Seni okuyunca dumur oluyorum.

İslam dininin küflenmiş dogmalarını maneviyatla, bilimsellikle, v.s. ile kaynaştırma adına başvurulan bu gibi gerçek dışı spekülasyonlara, dini kurtarma amacıyla girildiğini düşünüyorum. Bilinçsiz halkın dini konulara olan zaafı alet edilerek islamdan devşirilen pseudo inançların, yeterli tepki verilmediği, dikkate alınmadıkları taktirde, bu tip yeni ruhani, sufist dogmalara bürünerek hayatta kalmaya çalışacağından şüphem yok.

Aklını başına devşir bakifani.

tarihinde Cariye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sufi misin fani? Hani yeni nesil, her şeyi birbirine karıştıranlarından.

Seni okuyunca dumur oluyorum.

İslam dininin küflenmiş dogmalarını maneviyatla, bilimsellikle, v.s. ile kaynaştırma adına başvurulan bu gibi gerçek dışı spekülasyonlara, dini kurtarma amacıyla girildiğini düşünüyorum. Bilinçsiz halkın dini konulara olan zaafı alet edilerek islamdan devşirilen pseudo inançların, yeterli tepki verilmediği, dikkate alınmadıkları taktirde, bu tip yeni ruhani, sufist dogmalara bürünerek hayatta kalmaya çalışacağından şüphem yok.

Aklını başına devşir bakifani.

:) Din,sadece inançlarından oluşur. İnanç her insan da istisnasız vardır. Bebim neye inanıp inanmadığım değil, senin neye inanıp inanmadığın önemli...
Sitelerde Paylaş

:) Din,sadece inançlarından oluşur. İnanç her insan da istisnasız vardır. Bebim neye inanıp inanmadığım değil, senin neye inanıp inanmadığın önemli...

Ben septiğimdir. Hiç bir şeye inanmıyorum. Karşımda babam "anneni seviyorum" dese inanmam. Kaldı ki soyut öcü böcülere inanayım. Gerçeği incelemeden, araştırmadan, araştırmaların doğruluğunu bilmeden, yetersiz kanıtlarla önüme çıkan hiç bir şeyi kabul etmem, edemem, içselleştiremem.

Siz ne kadar kolay inanıyorsunuz her önünüze gelene öyle! İşin garibi, sanırım çevrenizden yakın akraba ve arkadaşlarınızla gerçekleştirdiğiniz mini deney sonucu, onların ve kendi beyin ve düşünce yapılarınızdan yola çıkarak, herkesin beynini bir örnek ilan ediyor ve herkesin mutlaka bir inancı olması gerektiğini iddia ediyorsunuz.. Ve iddialarınızı pseudo bilimsel safsatalarla kaynaştırıp, istediğiniz sonucu zorla almaya çalışıyorsunuz.

Sizin iddia ettiğiniz gibi 'herkesin illa bir inancı olacaktır, beynin yapısı budur. Ericson güven- korku dedi aha bu din demektir, piaget 2 yaş dedi aha da inancı kastetti, Freud osurdu, kesin iman demek istedi, Adler ..ıçtı Tanrı dedi' değildir bilim. Zaten psikoloji pozitif 2x2=4 bir bilim değildir.

Sitelerde Paylaş

Ben septiğimdir. Hiç bir şeye inanmıyorum. Karşımda babam "anneni seviyorum" dese inanmam. Kaldı ki soyut öcü böcülere inanayım. Gerçeği incelemeden, araştırmadan, araştırmaların doğruluğunu bilmeden, yetersiz kanıtlarla önüme çıkan hiç bir şeyi kabul etmem, edemem, içselleştiremem.

Siz ne kadar kolay inanıyorsunuz her önünüze gelene öyle! İşin garibi, sanırım çevrenizden yakın akraba ve arkadaşlarınızla gerçekleştirdiğiniz mini deney sonucu, onların ve kendi beyin ve düşünce yapılarınızdan yola çıkarak, herkesin beynini bir örnek ilan ediyor ve herkesin mutlaka bir inancı olması gerektiğini iddia ediyorsunuz.. Ve iddialarınızı pseudo bilimsel safsatalarla kaynaştırıp, istediğiniz sonucu zorla almaya çalışıyorsunuz.

Sizin iddia ettiğiniz gibi 'herkesin illa bir inancı olacaktır, beynin yapısı budur. Ericson güven- korku dedi aha bu din demektir, piaget 2 yaş dedi aha da inancı kastetti, Freud osurdu, kesin iman demek istedi, Adler ..ıçtı Tanrı dedi' değildir bilim. Zaten psikoloji pozitif 2x2=4 bir bilim değildir.

İnanmadan hayat olmaz. İnanmadığın biriyle evleneceksin ,inanmadığın bir çocuğun olacak hatta kendine bile inanmayacaksın ki, bir çok fırsat kaçacak...

İnanç dediğin, temel duygulardan gelir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...