Jump to content

VİCDAN nedir?

Recommended Posts

• İleti 221
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnsan alt beyninde yer alan ve sürü güdüleri ile, ortak gen havuzunu korumayı sağlayan içgüdüler ile bunlara bağlı olarak gelişen fizyolojik mekanizma.

Düşen bir adamı tutar kaldırırsanız, bunu size söyleyen de bu alt beyindir, kaldırdığınızda mutlu hissetmenizi sağlayan hormonları üretende.

Sitelerde Paylaş

İnsan alt beyninde yer alan ve sürü güdüleri ile, ortak gen havuzunu korumayı sağlayan içgüdüler ile bunlara bağlı olarak gelişen fizyolojik mekanizma.

Düşen bir adamı tutar kaldırırsanız, bunu size söyleyen de bu alt beyindir, kaldırdığınızda mutlu hissetmenizi sağlayan hormonları üretende.

Anibal bu senin tanımın mı yoksa bilimin tanımı mı?

Sitelerde Paylaş

Anibal bu senin tanımın mı yoksa bilimin tanımı mı?

Benim tanımım, bilimin tanımı diye de bir şey olmaz zaten.

Bilim bir adam, bir özne değil. Tanım yapmaz, birisi bu tanımı yapar, ötekiler geliştirir, kabul eder vs. vs.

Vicdan denen şeyin geniş, cidden geniş tanımları vardır. Bu sana, onların rafine edilmiş hali cübbeli.

Daha kapsamlı bir şeyler merak edersen;

The neural bases of cognitive conflict and control in moral judgment.

Neuron (journal) 2004 sayılarından biri.

Sitelerde Paylaş

Demek müslümanken ateist olanlar böyle oluyormuş...

Ha şunuda söyleyeyim, ateist olmama buradaki ateistler değil müslümanlar neden olmuştu, hatta yazmıştım bi konuda, biri bana çemkirmişti ''sen kendine müslüman mı diyosun '' falan diye bende dedim lan siz ne taraftaysanız ben tam karşınızdayım diye ilk kısa bi süre dur bi deistlik neymiş bi bakim diye takıldım sonra baktım tarifi olmayan bi tanrıya inanmak zor ve saçmaydı, sonra tanrının kendisi saçma geldi, bisüre ateist ismini kullanmayada alışamadım hatta ama artık hiçbir takıntım arayışım yok ateistin dibiyim.

Sitelerde Paylaş

vicdan allahın onu biz indirdik ve biz koruyacağız dediği zikirdir...

allahın her insandan uymasını beklediği kitabıdır vicdan...

allahın her insana gönderdiği rasuldür...

tüm insanların asıl dinidir vicdan...

hesabımız kitabımız cennetimiz cehennemimiz vicdana uyup uymamakla gerçekleşir...

allah vicdanımızın sesi kadar yakındır hatta belki vicdandan gelen ses direk allahın sesidir...

Sitelerde Paylaş

Vicdan, yaratıcının içimize yerleştirdiği dindir.Bu yüzden herkez dindardır, ama pek çoğu nefislerine uyar.

Vicdan "adam dinini degistidi diye öldürülür mü, onunda anasi, karisi, cocugu var, yazik degilmi, niye bu vicdansizlik" diyor"

Kuran "dinden döneni öldür" diyor

Eee,ne oldu simdi? ikisinden biri yanlis!

Nefs ne demek bir de onu yazsan.

Sitelerde Paylaş

Vicdanın türleri vardır başkasının vicdanına ters gelen bir şey sana gayet gülünç gelebilir..

Kuru kuruya vicdanlıyım ayakları yapmak yerine Empati yeteneği gelişmiş bir dünya olsa daha farklı olabilir...

Ona buna ağlayan vicdanlı olduğunu iddia eder sert duranı vicdansız sanar oysaki diğernin içi kan ağlıyordur ama belli etmez...

Kısacası vicdan gibi şeyleri sen ölçemezsin bırak kimin özünde vicdanlı olduğuna Tanrı karar versin....Yoksa sizin işiniz gücünüz şekilcilik, böyle giyerse dindar, şu hareketi yaparsa dinsiz, bol bol ağlarsa vicdanlı, bol gülerse vicdansız.....der durursunuz Allaha söz hakkı dahi vermezsiniz, kendiniz ilan eder kendiniz çalar kendiniz yargılar kendiniz oynarsınız.....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...