Jump to content

Recommended Posts

Bir gün, adamın biri, denizde yüzmekte olan boş pet şişelerini gördü ve şöyle dedi:

- Vay be, bütün kutuların ağzı kapalı, demek ki rastgele bir şekilde atılmış değiller. Bilinçli bir şekilde, hepsinin ağzı özellikle kapatılmış!

Oysa adam, ağızları açık olduğu için denizin dibine batan şişelerden habersizdi...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 513
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

%5 değildir. %0.12. Çünkü dikkat çektim, Allah ismi anlam açısından önem kazanıyor. Dediğim gibi diğer isimlerden olsaydı tesadüf olarak değerlendirip sana göstermeyecektim bile.

Bu arada tartışma 19 var mı yok mu ya girdi sanırım. Eğer buna gireceksen sana yıgınca delil getireyim.

Dur aklım karıştı. Herhangi bir sayının 19 a tam bölünme ihtimali (19'un katı olma ihtimali) 19'da 1 değil midir? 19'da 1 de yaklaşık % 5 değil midir?

Ya da şöyle sorayım. bir torbaya 1 trilyon tane rakam atsak, torbadan çektiğimiz ilk rakamın 19 a tam bölünme ihtimali nedir?

Sitelerde Paylaş

Dur aklım karıştı. Herhangi bir sayının 19 a tam bölünme ihtimali (19'un katı olma ihtimali) 19'da 1 değil midir? 19'da 1 de yaklaşık % 5 değil midir?

Ya da şöyle sorayım. bir torbaya 1 trilyon tane rakam atsak, torbadan çektiğimiz ilk rakamın 19 a tam bölünme ihtimali nedir?

A B C D . Bu harflerin arkasında sayılar var. Şimdi herhangi bir harfin 19 katı gelme olasılıgı 1/19. Ama A harfinin 19un katı gelme olasılığı 1/19x1/4'tür.

Sitelerde Paylaş

A B C D . Bu harflerin arkasında sayılar var. Şimdi herhangi bir harfin 19 katı gelme olasılıgı 1/19. Ama A harfinin 19un katı gelme olasılığı 1/19x1/4'tür.

Konumuzun dışına çıkıyoruz. Harflerin arkasındaki sayı ne demek onu da bilmiyorum. Şu konularımız bitirelim bir de onu öğreniriz.

Amma velakin senin verdiğin rakamın (Allah'ın adıgeçen ayetlerin sayısının rastgele olma ihtimali) 19 a bölünme ihtimali % 5'tir.

Sitelerde Paylaş

Soru 13: Kuran'da değişiklik yapma şekilleri (aklıma gelenler) aşağıdadır. Net olarak cevap alabilir miyim "19 sistemi bunlardan tekine karşı bile koruma sağlayabilir mi?"

1) Sureler eklemek

2) Ayetler eklemek

3) Sureler çıkarmak

4) Ayetler çıkarmak

5) Ayetlerin sözlerini değiştirmek.

6) Bunlardan birkaçını veya tamamını aynı anda yapmak.

Koltuk bu konuda sana kaç defa yanıt vermek durumunda kalacağım...

Senin burada yapacağın tek şey var. 19'u araştırmak. Araştırma. Araştırmak.

Bak ben 5 yıldır biliyorum bu 19'u ama hala yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum ! Sürekli kendini geliştiren bir yapı bu. Zamanının ötesine hitap ediyor.

Bu kadar önemli bir konuyu bu tarz sorular ile öğrenemezsin. Ben sana kitap göndereyim. Önce onu bir oku, anla, kavra...

Yani evrimi bilmeyen birisine tek tek cımbızla cevap veremem.

Böyle devam ederse okkalı sorular sorup seni sıkıştırmaya başlayacağım ona göre. :)

Sitelerde Paylaş

Tartışma 19 var mıdır yoksa safsata mıdır'a giriyorsa yanlış yoldasın. Bu tartışmaya değmeyecek kadar açık ve net. Tek başına besmele dahi bunu kanıtlıyor.

Eğer reddedeceksen matematiği de reddetmen gerekecek.

"19'un var mıdır yok mudur"a bir şekilde giriyoruz. Ama esas konu o değil. Varsa işe yarar mı? İşe yaramıyorsa (çok kısıtlı anlam ifade ediyorsa) o zaman bu sistem göksel olamaz çünkü tanrısal bir sistem her durumda çalışması lazım. Yani sadece bu noktadan ele alındığında 19 sistemi veya mucizesi Kuran'ın insanlar tarafından yazıldığının ispatı olur.

Esas benim üzerinde durduğum konu bu.

Sitelerde Paylaş

Konumuzun dışına çıkıyoruz. Harflerin arkasındaki sayı ne demek onu da bilmiyorum. Şu konularımız bitirelim bir de onu öğreniriz.

Amma velakin senin verdiğin rakamın (Allah'ın adıgeçen ayetlerin sayısının rastgele olma ihtimali) 19 a bölünme ihtimali % 5'tir.

Bir paranın yazı gelme ihtimal 1/2dir. Ama 2 paranın üst üstte yazı gelme ihtimali 1/2x1/2dir. Bu konuda dediklerin yanlış.

Sitelerde Paylaş

Koltuk bu konuda sana kaç defa yanıt vermek durumunda kalacağım...

Senin burada yapacağın tek şey var. 19'u araştırmak. Araştırma. Araştırmak.

Bak ben 5 yıldır biliyorum bu 19'u ama hala yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum ! Sürekli kendini geliştiren bir yapı bu. Zamanının ötesine hitap ediyor.

Bu kadar önemli bir konuyu bu tarz sorular ile öğrenemezsin. Ben sana kitap göndereyim. Önce onu bir oku, anla, kavra...

Yani evrimi bilmeyen birisine tek tek cımbızla cevap veremem.

Böyle devam ederse okkalı sorular sorup seni sıkıştırmaya başlayacağım ona göre. :)

Bunu yazıp kalbimi kırmaya kalkacağına soruma cevap versen sevinirdim :) Bu soru alakasız değil. Aslında bu başlıkta daha önce de başka açıdan sorduğum konuyla alakalı.

Niçin illa sadece 2 ayet eklendiğini düşünüyorsunuz? Çok farklı da düşünülebilir. Örneğin ayetler çıkarılmış ve sisteminiz o yüzden arıza veriyordur. Tabii bunu kabul etmemek zorundasınız çünkü eklenen ayeti çıkarmayı becerebilirsiniz ama çıkarılan ayeti getiremezsiniz. Bu da sistemin göksel olamayacağının bir diğer delilidir.

Ya da ben sadece ayette bir kelime değiştirdim diyelim. Bunu nasıl tespit edeceksin?

Nisa 34'de "kadını dövün" değil "kadına sövün" yazıyordu desem, sen nasıl hayır öyle yazmıyordu diyebilirsin?

Sitelerde Paylaş

"19'un var mıdır yok mudur"a bir şekilde giriyoruz. Ama esas konu o değil. Varsa işe yarar mı? İşe yaramıyorsa (çok kısıtlı anlam ifade ediyorsa) o zaman bu sistem göksel olamaz çünkü tanrısal bir sistem her durumda çalışması lazım. Yani sadece bu noktadan ele alındığında 19 sistemi veya mucizesi Kuran'ın insanlar tarafından yazıldığının ispatı olur.

Esas benim üzerinde durduğum konu bu.

Kendimi şöyle ifade edeyim. Evrimi kabul ettiğiniz için empati kurmanız açısında bu örneği veriyorum hep:

Evrime karşı ön yargı besleyen bir dindara evrimi nasıl anlatabilirsin ? Anlatsan dahi karşındaki kendi bilgi seviyesinde anlayacağı için ne kadar faydalı bir tartışma yürütebilirsin onunla?

Şimdi doğal seleksiyonu bilmeyen bir adam, evrimi kapsamlıca araştırmamış bir insanın "madem evrim var o halde neden biz insanlar maymuna dönüşmüyoruz" sorusuna tatmin edici tek bir yanıtla nasıl açıklayabilirsin ? Üstelik o kişi "evrimin olmadığını peşinen kabul etmiş" ise..

Karşıdakinin belli bir bilgisi , belli bir eğitimi olması lazım. İşte senin soruların ve sana vereceğim cevaplardan anlayacakların aynen böyle olacak. O yüzden diyorum sen bir kenara çekil, güzelcene bu sistemi öğren, hatta seni facebook'a davet ettim, oraya gel tartış ve sonra eleştirilerini yönelt.

Tartışma adabı böyle olur. Ben forumlarda kısa kısa 19a değinir ve cevap veririm. O ayrı bir şey. Ama sen kapsamlı bir tartışmaya girmek istiyorsun.

Sitelerde Paylaş

Bir paranın yazı gelme ihtimal 1/2dir. Ama 2 paranın üst üstte yazı gelme ihtimali 1/2x1/2dir. Bu konuda dediklerin yanlış.

Kalbimi kırdın. Bu yazdığının dediğimle ne alakası var?

Lütfen soruma cevap ver, alakasız bir konuda tartışıyoruz ama madem istedin soruma net cevap ver.

Torbaya 100 katrilyon farklı rakam yazılan kağıt koysam. İlk çektiğim kağıttaki rakamın 19'a bölünme ihtimali nedir?

Cevap: Yaklaşık % 5

Senin ayet toplamının da 19 a bölünme ihtimalin % 5'tir. Çünkü bir tane var (Bir tek Allah'ta tutmuş diğer üçünde tutmamış).

Hatta bu olasılık hesabının tam doğru hesaplama şekliyle yapsak durum daha da vahim olur. 4 kelimeden birinin geçtiği ayetlerin numaralarının toplamının 19 a bölünme ihtimali yaklaşık % 21 (4/19'dur) civarıdır.

Sitelerde Paylaş

Bunu yazıp kalbimi kırmaya kalkacağına soruma cevap versen sevinirdim :) Bu soru alakasız değil. Aslında bu başlıkta daha önce de başka açıdan sorduğum konuyla alakalı.

Niçin illa sadece 2 ayet eklendiğini düşünüyorsunuz? Çok farklı da düşünülebilir. Örneğin ayetler çıkarılmış ve sisteminiz o yüzden arıza veriyordur. Tabii bunu kabul etmemek zorundasınız çünkü eklenen ayeti çıkarmayı becerebilirsiniz ama çıkarılan ayeti getiremezsiniz. Bu da sistemin göksel olamayacağının bir diğer delilidir.

Ya da ben sadece ayette bir kelime değiştirdim diyelim. Bunu nasıl tespit edeceksin?

Nisa 34'de "kadını dövün" değil "kadına sövün" yazıyordu desem, sen nasıl hayır öyle yazmıyordu diyebilirsin?

İşte 19 konusunda bilgi sahibi olmadığın için böyle yorumlara giriyorsun. Eğer sen kapsamlıca bu sistemi araştırsaydın, birkaç ayını verseydin ( yada benim gibi 5 yılını) zaten bu yapının tesadüfi olamayacağını er yada geç anlardın. Anladığın zaman da bu soruları sormamış olurdun. Şuan yukarıdaki sorun benim için saçma geliyor. Benim için anlamsız sorular. Sen bilmediğin için senin için anlamlı olabilir. O halde bil öğren.

Sitelerde Paylaş

Kalbimi kırdın. Bu yazdığının dediğimle ne alakası var?

Lütfen soruma cevap ver, alakasız bir konuda tartışıyoruz ama madem istedin soruma net cevap ver.

Torbaya 100 katrilyon farklı rakam yazılan kağıt koysam. İlk çektiğim kağıttaki rakamın 19'a bölünme ihtimali nedir?

Cevap: Yaklaşık % 5

Senin ayet toplamının da 19 a bölünme ihtimalin % 5'tir. Çünkü bir tane var (Bir tek Allah'ta tutmuş diğer üçünde tutmamış).

Hatta bu olasılık hesabının tam doğru hesaplama şekliyle yapsak durum daha da vahim olur. 4 kelimeden birinin geçtiği ayetlerin numaralarının toplamının 19 a bölünme ihtimali yaklaşık % 21 (4/19'dur) civarıdır.

Kalbini neden kırayım :) Çok alakası var.

Besmelede 4 isim var. "Aralarından" bir ismin 19un katı gelme olasılığı 1/19. "Belli" bir ismin 19un katı gelme olasılığı 1/19x1/4. Anladın mı ? Aralarından sadece Allah isminin bu özelliği göstermesi ANLAMLIDIR.

Senin ayet toplamının da 19 a bölünme ihtimalin % 5'tir. Çünkü bir tane var

Atladıgın bir nokta var, ayet sayısının numaraları toplamı da 19.

Ayrıca bunları bagımsız olarak değerlendiremezsin. Yani sure sayısı 114(19x6) bu ihtimal tek başına 1/19dur diyemezsin. Sure sayısı 19un katı, ayet sayısı 19un katı, besmelenin adeti 19un katı, besmeledeki kelimelerin sayısı 19un katı....Tüm bunları birlikte değerlendirmen gerek.

Bu yazıya göz at:

http://www.mucizeler...-gosterdikleri/

tarihinde ANTİATEİST tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kuran'a şahitsiz eklenen bir ayetten bahsedildiğini görmedim.

Ahzab suresinin 23. ayeti hakkında da böyle bir rivayet var!

(19cu birisine rivayetlerin hatalı olduğunu anlatmaya çalışmam... Müslüman olduğunu iddia eden birinin, bir ateisti, Kuran'a ilaveler yapılmış olduğuna inandırmaya çalışması... Allah'ım sen aklımı koru! :) )

Antiateistin doğru kabul ettiği rivayet, değişik versiyonlarını bir araya getirirsek şu şekilde:

"Hz.Ebubekir ve/veya Hz.Osman döneminde, Kuran'ı toplama ve yazma görevini üstlenen Zeyd, normalde her ayeti iki kişinin şahitliğine başvurarak Kuran'a eklediği halde, Ahzab suresinin 23. ayetini ve/veya Tevbe suresinin son 2 ayetini sadece Ebu Huzeyme ve/veya Huzeyme b. Sabit'in yanında bulmuş; fakat peygamberin bu sahabinin şahitliğinin 2 kişinin şahitliği gibi kabul edilmesi gerektiğini söylemesinden dolayı, bu ayetleri Kuran'a dahil etmiştir. Çünkü peygamber, günlerden bir gün, bir at satın almış; fakat atı satan adam, başkalarıyla pazarlık ederek, atı peygambere satmaktan vazgeçmiş; daha sonra peygamber atın kendisine satıldığı konusunda ısrar etmiş; fakat adam bunun için şahit istemiş ve bu sırada oradan geçmekte olan Huzeyme, söz konusu alışverişi görmediği halde, atın peygambere satıldığına şahitlik etmiş; peygamber, bunu nasıl yapabildiğini sorunca da, "Biz seni vahiy gibi daha önemli bir konuda tasdik ediyoruz, sen haktan başka bir şey söylemezsin." demiş; bunun üzerine de peygamber, Huzeyme'ye "Zü'ş-şehadeteyn" lakabını vererek, onun herhangi bir konuda şahitlik etmesi durumunda, şahitliğinin 2 kişinin şahitliğine eşit olacağını duyurmuştur..."

Eğer bu rivayetin doğruluğuna inanıyorsan, şu sorulara cevap verir misin?

1) Atın kendisine satıldığını söyleyen peygamberimize bile itibar etmeyen o adam, alışverişe hiç tanık olmamış Huzeyme'nin şahitliğini nasıl kabullenmiştir? 2) Peygamberin, görmediği bir alışveriş hakkında şahitlik yapan bir sahabiyi övmesi mümkün müdür?

3) Kuran, şahitlik konusunda hiçbir istisna belirtmediği halde, peygamber herhangi bir kimsenin şahitliğini, iki kişinin şahitliğine eşit tutmuş olabilir mi?

4) Vadeli borçlarını dahi yazıyla ve şahitle güvence altına alan sahabilerin (bakınız; 2/282), Kuran'ı böyle şüpheli bir şekilde oradan buradan topladıklarına inanmak doğru mudur?

Sitelerde Paylaş

İşte 19 konusunda bilgi sahibi olmadığın için böyle yorumlara giriyorsun. Eğer sen kapsamlıca bu sistemi araştırsaydın, birkaç ayını verseydin ( yada benim gibi 5 yılını) zaten bu yapının tesadüfi olamayacağını er yada geç anlardın. Anladığın zaman da bu soruları sormamış olurdun. Şuan yukarıdaki sorun benim için saçma geliyor. Benim için anlamsız sorular. Sen bilmediğin için senin için anlamlı olabilir. O halde bil öğren.

Her küçümsemeye yönelik mesajın bence yanlış. Sistemin neye dayandığını yazdıklarından ve okuduklarımdan kolaylıkla anlayabiliyorum. Karışık sandığın şeyler aslında çok kolay ve sade şeyler.

Sitelerde Paylaş

Aralarından sadece Allah isminin bu özelliği göstermesi ANLAMLIDIR.

Merak etme hangisine denk gelse bir anlam bulacaktın. Hiçbirine denk gelmese ise hiç bahsetmeyecektin.

19 mucizesi göksel olsa bari benim bile çok rahat yapabileceğim şekilde mucizenin dayandığı 4 kelimenin ayet toplamlarını 19 a tam böldürmeyi başarmalıydı.

Oraya da 1/4 koyamazsın (çünkü diğerlerinin 19 kuralına uyup uymadığını bilmiyorsun :) öyle dedin).

Sitelerde Paylaş

Küçümseme değil. 19 sistemini bilmiyorum diyen sendin bana. :) Öyle demedin mi ?

Bu yavaş yavaş evrim-yaratılış tartışmalarına dönmeye başlıyor.

Sistemi bilsen bana sorduğun soruların ne kadar anlamsız oldugunu anlardın.

Benim 4 elim yok ayrı ayrı uzunca sana yazayım anlatayım. Bununla ilgili kitaplar basılmış. Sen ise bir çırpıda anlat diyorsun.

Bunlar belli birikimin sonuçları, bu birikim için kendine zaman vermelisin. Peşinen sorular soruyorsun bana.

Tek bir soru sor yanıtlayayım, ama ardı sıra ardı sıra olmuyor böyle.

Sitelerde Paylaş

Antiateist! 19 karşısında koltuk'u, evrimi anlamayan cahil insanlar gibi görmen, bence haksızlık. Sorduğu sorular gayet yerinde. Ama sıkıştığın için, tartışmayı sonlandırmak istiyorsan, bence bunu açıkça söylemelisin!

Bu arada tartışma sonlanırsa, gerçekten çok üzülürüm; çünkü çok istifade ediyorum, belki inanmayabilirsin ama, defter tutuyorum!

tarihinde Fethi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ahzab suresinin 23. ayeti hakkında da böyle bir rivayet var!

(19cu birisine rivayetlerin hatalı olduğunu anlatmaya çalışmam... Müslüman olduğunu iddia eden birinin, bir ateisti, Kuran'a ilaveler yapılmış olduğuna inandırmaya çalışması... Allah'ım sen aklımı koru! :) )

Antiateistin doğru kabul ettiği rivayet, değişik versiyonlarını bir araya getirirsek şu şekilde:

"Hz.Ebubekir ve/veya Hz.Osman döneminde, Kuran'ı toplama ve yazma görevini üstlenen Zeyd, normalde her ayeti iki kişinin şahitliğine başvurarak Kuran'a eklediği halde, Ahzab suresinin 23. ayetini ve/veya Tevbe suresinin son 2 ayetini sadece Ebu Huzeyme ve/veya Huzeyme b. Sabit'in yanında bulmuş; fakat peygamberin bu sahabinin şahitliğinin 2 kişinin şahitliği gibi kabul edilmesi gerektiğini söylemesinden dolayı, bu ayetleri Kuran'a dahil etmiştir. Çünkü peygamber, günlerden bir gün, bir at satın almış; fakat atı satan adam, başkalarıyla pazarlık ederek, atı peygambere satmaktan vazgeçmiş; daha sonra peygamber atın kendisine satıldığı konusunda ısrar etmiş; fakat adam bunun için şahit istemiş ve bu sırada oradan geçmekte olan Huzeyme, söz konusu alışverişi görmediği halde, atın peygambere satıldığına şahitlik etmiş; peygamber, bunu nasıl yapabildiğini sorunca da, "Biz seni vahiy gibi daha önemli bir konuda tasdik ediyoruz, sen haktan başka bir şey söylemezsin." demiş; bunun üzerine de peygamber, Huzeyme'ye "Zü'ş-şehadeteyn" lakabını vererek, onun herhangi bir konuda şahitlik etmesi durumunda, şahitliğinin 2 kişinin şahitliğine eşit olacağını duyurmuştur..."

Eğer bu rivayetin doğruluğuna inanıyorsan, şu sorulara cevap verir misin?

1) Atın kendisine satıldığını söyleyen peygamberimize bile itibar etmeyen o adam, alışverişe hiç tanık olmamış Huzeyme'nin şahitliğini nasıl kabullenmiştir?

2) Peygamberin, görmediği bir alışveriş hakkında şahitlik yapan bir sahabiyi övmesi mümkün müdür?

3) Kuran, şahitlik konusunda hiçbir istisna belirtmediği halde, peygamber herhangi bir kimsenin şahitliğini, iki kişinin şahitliğine eşit tutmuş olabilir mi?

4) Vadeli borçlarını dahi yazıyla ve şahitle güvence altına alan sahabilerin (bakınız; 2/282), Kuran'ı böyle şüpheli bir şekilde oradan buradan topladıklarına inanmak doğru mudur?

Antiateist,

Rivayeti bir daha bize tam anlatırsın (Ahzap 23 ü unutma bir daha anlattığında) :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...