Jump to content

Kuvvetler Ayrılığı Önümüze Engel Oluyor

Recommended Posts

Gerizekalı embesil. 300 sene önce yaşamış adamları kölecilikle itham ediyorsun. Olabilir ama aynı adamların yazdığı anayasa bugün hala taş gibi duruyor. Ve siyahlar eşitliklerini tam da o anayasaya atıf yaparak aldılar. Martin Luther King o anayasaya atıf yaparak konuştu ve insanları ikna etti.

Senin Atatürkünden bize miras kala böyle birşey var mı? Sadece işte bu hukuksuz ve yalancı devlet geleneği, ve imtiyazlı olmaya alışmış sizin gibi çirkef bir insan güruhu bize miras kaldı.

Sende matbaayi akranlarindan 350 sene sonra gormus bir memleketin evladina, 100 sene once diktatorluk yapti diye kufur ediyorsun. Mustafa Kemalin bu memlekete gosterdigi hedef muasir medeniyetler seviyesi malesef tas gibi duramiyor, don kicina kina yak simdi...

Ha birde Mustafa Kemal'e kufur etmeyi ihmal etme, neme lazim, unutursun falan...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 97
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Osmanlı gayet demokrattı demedim. Osmanlı'nın kendine göre demokratik bir geleneği vardı dedim. Meclis ve anayasa fikirlerini Atatürk getirmedi bu ülkeye.

Dedin dedin. Bana söylediğin için, yani benimle tartışırken söylediğin için net hatırlıyorum.

Atatürk demokrasiye zarar verdi, ülkeyi geriye götürdü falan diye de taçlandırdın düşünceni.

Kimbilir hangi nickindi. Hatırlamıyorum ki. Geceniz gündüzünüz AKP'ye hizmetle geçiyordu, yılmaz savaşçılarıydınız.

Sitelerde Paylaş

Dedin dedin. Bana söylediğin için, yani benimle tartışırken söylediğin için net hatırlıyorum.

Atatürk demokrasiye zarar verdi, ülkeyi geriye götürdü falan diye de taçlandırdın düşünceni.

Kimbilir hangi nickindi. Hatırlamıyorum ki. Geceniz gündüzünüz AKP'ye hizmetle geçiyordu, yılmaz savaşçılarıydınız.

İnanmazsın ama anayasa ve meclisin olduğu ve gittikçe demokratikleşebilecek çok partili bir rejimden tek partili tek adamlı tek basınlı bir rejime geçmek ileri değil geri gitmektir. Türkiye 1921'de 1926'da olduğundan ileriydi.

Siz aynı Kuran mucizlerine inananlar gibisiniz. Onlar da diyor ki 1400 sene önce insanlar tamamen gerizekalıydı. O yüzden Kuranda anatomiye astronomiye dair en basit bir ifade bile bulsak bu bir mucizedir. Siz de diyorsunuz ki 90 sene önce bu ülkede herkes gerizekalıydı, kökten şeriatçıydı, meclis toplanmıştı ama hepsi ağzından salyası akan embesillerdi, kitap okumamış cahillerdi. Dünyadan bihaberlerdi. Atatürk o yüzden bunların hepsini susturup meclisi de ülkeyi de tek başına yöneten diktatör olmakla çok iyi etti, çünkü ülkede kafası çalışan başka adam yoktu.

Bu yalana inanan sadece bir gerizekalı olabilir. Ama bunu tabi bize ilkokulda yalan tarihimizi anlatırken ima ediyorlar. Aynı nasıl 1071 de Malazgirtle birlikte bir dolu Türk o zaman tamamen boş olan Anadoluya gelip yerleşmiş gibi anlattıkları gibi. Bir dolu gerizekalı da buna inanıp sorgulamıyor. Sonra da utanmadan gelip burada Müslümanlara "inandığınız şeyleri sorgulasanıza" diye ders veriyorsunuz. İğrenç bir ikiyüzlülük.

"Kusmuk" diye bahseden şahıs da durup bir düşünsün. Acaba ne diye bu adama dair yapılan eleştiriler gözüne bu kadar çirkin geliyor. Acaba olayda aklın ötesinde duygusal bir yaklaşım mı var? Bir nevi bir iman, bir kutsallaştırma mı var. Eğer böyleyse kalkıp burada yaptığın sadece bir imansıza küfretmekten linç etmekten başka birşey değil.

İnsanın doğasındaki dine olan yatkınlık ille hep aynı sembollerle kendini dışa vurmaz.

Ahlaken kendinizi burada bu kadar temiz pak hissetmeniz, benim gibi bir imansızla konuşurken büyük bir ahlaki haklılık hazzı duymanız burada bir din yaşadığınızı gösteriyor.

Din illa da namazlı abdestli olacak diye bir kaide yok.

Dindar insan da rasyonel düşünemez. Bu bir iman mevzusu. Ama yazık ki ülkenin rejimi ile ilgili, hepimizin onuru ve geleceği ile ilgili konularda olan hastalıklı bir iman.

Sizi bir yere kadar anlıyabiliyorum çünkü aynı beyin yıkamacı eğitim sisteminden ben de geçtim. İnsanların beynine daha o taze yaşta nasıl tecavüz edildiğini, hepinizin nasıl daha ufakken zihnen sakatlandığınızı, ve iyileşmek için kültürde size durumunuzu anlatacak bir akıllı laf olmadığını da biliyorum.

30-40 sene sonraki insanlar bu nesle acıyarak bunların hepsini sosyoloji tezlerine konu edecekler.

Bir durup düşünün be kardeşim. Diğer bir başlıkta kadının biri "Atatürk zamanında kadına şiddet yoktu, keşke mezardan çıkıp gelse" dedi. Genel olarak bu ayarda bir hezeyanda olduğunuzu farketmiyor musunuz? Arada bir rektörler yargıçlar cübbeleriyle kalkıp "Ata'ya" çıkmıyorlar mı? Bu ülke değil mi dağdaki Atatürk gölgesine asker dikip selam verdiren, sonra da hac yeri gibi ziyaretler yapılan? Buranın nasıl hasta bir yer olduğunu anlayamıyor musunuz? Hiçbirinizde beyin yok mu? Yoksa ahlaken haklılık hissinin verdiği haz ve resmi ideolojinin yalaka ve makbul vatandaşı olmanın verdiği imtiyaz daha mı cazip geliyor?

Sitelerde Paylaş

O dedigin bayan sahis trolun teki bence, dedigimin de arkasindayim sende hemen atladin, obur iletilerinden belli. Benim icin dedigin viz gelir tirs gider, benim ailem bize bir sey veremedi pek ama bizde bir seyler varki hepimiz Ataturk hayraniyizdir, gorunen koy kilavuz istemez ve goruyoruz alaverecileri dalaverecilerı goz gore gore aleni donen her turlu vatan hainiligini cirkefligi ve sende onlardan bir demet bir cesidisin iste, hasta derecede Ataturk dusmanligin mevcut sanki Ataturk karsinda gibi gozun donuyor, niye..:) ve getirdigin argumanlarinin elinde patladiginin bile farkinda degilsin cunku kuduz olmussun..

Sitelerde Paylaş

Taha Akyol alıntıladığı pasaj için kaynak belirtmemiş.

Tek söylediği şey bazı resmi olmayan belgeler (?).

Nedir bu belgeler?

Hangi arşivden ya da hangi kaynaktan alınmış, kime hitaben yazılmış?

Henüz cumhuriyet kurulmamışken, Lozan'da barış bile sağlanmamışken Atatürk kimle ve ne için bu kuvvetler ayrılığı meselesini tartışmış olabilir ki?

Ne yani meslicteki sarıklı hocalar Atatürk'e biz kuvvetler ayrılığı isteriz, bak J. Jack Rousse oku biraz ey paşa mı demişler?

Hem o zamanlar Fransız aydınlarının adını sanını bilen bile yok ortalarda.

Adını bilseler bile kitapların okumuş olmaları bile olası değil.

O dönemde askeri yüksekokullarda bile Batılı aydınlanmacıların kitaplarını bulmak mümkün değil.

Aptalca bir fabrikasyondan başka birşey değil bu Taha Akyol yavşağının iddiası.

Biriniz de kalkıp bu soruları sormayı akıl etmemiş...

Tümünüz mü aptalsınız ?

Gerzek misiniz siz

tarihinde Angora tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet, ve o adamların yazdığı anayasaya dayanarak insanlar önce köleliği kaldırdı, sonra Martin Luther King gibi adamlar gene o anayasaya atıf yaparak siyahlara karşı ayrımcılığı kaldırttı.

Bugün ise biz sıfırdan anayasa yazıp ülkedeki azınlıklara eşitlik verecez daha hala. Çünkü sizin süper Atatürkünüzün yazdığı bir işe yaramıyor.

Amerikalıların köleliği yasaklamasınn sebebi sanaii inkılabıydı çünkü artık eskiden binlerce kölenin yaptığı işi artık tek makina rahatlıkla yapıyordu. Yani köle talebine ihtiyaçları olmadığından bu sistemi sonlandırmışlardır. Yoksa öyle insaniyet namına köleliği falan yasakladığını sanıyorsan yanılıyorsun.

kuzey güney savaşında da zaten Kuzey sanaiileşmişti ve eski tarz köleliğe ihtiyaçları yoktu. Ama biz köleliği kaldıracağız vaadiyle güneydeki kölelerin bir kısımın da bu sayede kendi yanlarına çekebilmişlerdi.

Sitelerde Paylaş

Amerikalıların köleliği yasaklamasınn sebebi sanaii inkılabıydı çünkü artık eskiden binlerce kölenin yaptığı işi artık tek makina rahatlıkla yapıyordu. Yani köle talebine ihtiyaçları olmadığından bu sistemi sonlandırmışlardır. Yoksa öyle insaniyet namına köleliği falan yasakladığını sanıyorsan yanılıyorsun.

kuzey güney savaşında da zaten Kuzey sanaiileşmişti ve eski tarz köleliğe ihtiyaçları yoktu. Ama biz köleliği kaldıracağız vaadiyle güneydeki kölelerin bir kısımın da bu sayede kendi yanlarına çekebilmişlerdi.

Iyide ulu ve muhtesem olmak icin koleligi kaldirmana gerek yok ki. Babalar gibi kole alip satsanda fark etmez, adin Mustafa olmasin yeter ki...

Sitelerde Paylaş

Angora yalan konuşma. Bunların hepsi meclis tutanaklarından alınan şeylerdir. Bu konuşma mecliste yapıldı. Ve gördüğün gibi o meclis entelektüel seviyesi olmayan bir meclis değildi. Mustafa Kemal burada karşısında kuvvetler ayrılığı ilkesinden haberdar olan, Batı siyaset felsefesini de Batı meclislerinin işleyiş sistemini de bilen milletvekilleri tartışırken kalkıp bu lafları ediyor. Burada kuvvetler ayrılığını savunan adamlara karşı kuvvetler birliğini savunuyor.

Utanmadan Taha Akyol yalan söylüyor diyorsun. Rezil adam.

Putunuz Atatürke bok sürdürmemek için bu kadar takla atmayın. Demek ki bu ülkenin hamuru bu. Müslüman olsun Atatürkçü olsun davranış şekli, yalancılık, ikiyüzlülük, çirkeflik.

Az önce kuyruk acısı muhabbetinde Amerika'da kim Jefferson'a dair kuyruk acısı var dedim, hemen siyahlar falan dediler. Şimdi düşününce, ulan gerizekalı, yani o zaman Atatürk aklanmış mı oldu? Yoksa Atatürkü köle sahibi adamlarla mı kıyaslamış oldun?

Ya hakkaten iğrençsiniz ya. Düşünmek istemiyorsunuz. Hakikatten ziyade bu mevzuların sizi nasıl hissettirdiği ve propaganda açısından faydası nedir, ona bakıyorsunuz. Duymak istediğinize inanıyorsunuz.

Bu ülkede zaten pekçok sosyolog artık "laik cemaat" diye kavramlar kullanmaya başladı. Burada dinsel bir oluşum var.

tarihinde diyalektektük tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Az önce kuyruk acısı muhabbetinde Amerika'da kim Jefferson'a dair kuyruk acısı var dedim, hemen siyahlar falan dediler. Şimdi düşününce, ulan gerizekalı, yani o zaman Atatürk aklanmış mı oldu? Yoksa Atatürkü köle sahibi adamlarla mı kıyaslamış oldun?

Ya hakkaten iğrençsiniz ya. Düşünmek istemiyorsunuz. Hakikatten ziyade bu mevzuların sizi nasıl hissettirdiği ve propaganda açısından faydası nedir, ona bakıyorsunuz. Duymak istediğinize inanıyorsunuz.

Bu ülkede zaten pekçok sosyolog artık "laik cemaat" diye kavramlar kullanmaya başladı. Burada dinsel bir oluşum var.

Ulan okuz, koleci Jefferson'u aklayan sensin. Aklin basmadi o mesaji yazarken tabi, jeton anca dustu dimi.

Tarihi tarihin akisinda degerlendirmekten aciz oldugunu cok guzel gosterdin. Koleci adami getirip onumuze ak pak diye koydun, sonra basladin Mustafa Kemal'e kufur etmeye, neymis efendim otoritermis. Elalemin koleci adami ak pak, bizim Mustafa otoriter diktator oldu cikti.

Senin asagilik kompleksin var, hepsi bundan ileri geliyor. Ancak asagilik kompleksi hissetmekte son derece haklisin...

Sitelerde Paylaş

Ulan okuz, koleci Jefferson'u aklayan sensin. Aklin basmadi o mesaji yazarken tabi, jeton anca dustu dimi.

Tarihi tarihin akisinda degerlendirmekten aciz oldugunu cok guzel gosterdin. Koleci adami getirip onumuze ak pak diye koydun, sonra basladin Mustafa Kemal'e kufur etmeye, neymis efendim otoritermis. Elalemin koleci adami ak pak, bizim Mustafa otoriter diktator oldu cikti.

Senin asagilik kompleksin var, hepsi bundan ileri geliyor. Ancak asagilik kompleksi hissetmekte son derece haklisin...

Bir dakka gel bakalım sen hele :)

Aşağılık kompleksim var bunu hissetmekte son derece haklıyım. Bunu bir açıklar mısın? Ne demek istedin?

Sitelerde Paylaş

Hayır bir açıkla bakalım. Bu lafının "kuyruk acısı" tespitinle de bağlantısı var mı?

Kuyruk acisi tespitini ben yapmadim. Gerci sende haklisin, hangi birini takip edeceksin...

Neyse benden bu kadar. Ben senin hakkindaki tespitim yukarda; liberalligini Mustafa Kemal'e kufur ederek daha iyi gostermek, bu sayede main streamden kendini daha bir ayirmak gibi bir amacin var ama biraz daha evrimsel psikoloji okuman lazim. Kimseden bir farkin yok aslinda. Amerika'da main streamden uzak olmak icin Jefferson'a kufur eden adamdan gram farkin yok iste.

Sitelerde Paylaş
Angora yalan konuşma. Bunların hepsi meclis tutanaklarından alınan şeylerdir. Bu konuşma mecliste yapıldı.

Meclis tutanakları resmi belge niteliğindedir ey gerzeklerin şahı!

Oysa Taha Akyol bile bu pasajın kaynağının resmi belgelere dayanmadığını itiraf eddiyor.

Ve gördüğün gibi o meclis entelektüel seviyesi olmayan bir meclis değildi.

Dr. Refik Saydam'ı hastalıkların Allah tarafından geldiğini söyleyerek evire çevire dövenlerin cirit attığı ilk meclis mi entellektüeldi?

Senin beyninin ırzına geçmişler.

Ulan bunu da duydum ya artık bundan sonra ne duysam bana dokunmaz...

Mustafa Kemal burada karşısında kuvvetler ayrılığı ilkesinden haberdar olan, Batı siyaset felsefesini de Batı meclislerinin işleyiş sistemini de bilen milletvekilleri tartışırken kalkıp bu lafları ediyor. Burada kuvvetler ayrılığını savunan adamlara karşı kuvvetler birliğini savunuyor.

Hasstir dallama!

Meclistekilerin Batı siyaret felsefesi bir yana daha felsefenin ne olduğundan dahi haberi yoktu!

Dua etmeden tuvalette işeyemeyen örümcek beyinli sofulardı tümü de.

İlk mecliste kuvvetler ayrılığı gibi Batılı demokrasilerin ileri aşamalarında konuşulabilecek üst düzey bir sorunu tartışabilecek adam olduğunu iddia etmekle Mayaların atom reaktörününü icat eden ilk millet olduğunu söylemek arasında fark yoktur.

Utanmadan Taha Akyol yalan söylüyor diyorsun. Rezil adam.

Heç canım. Kendisi bir şeref abidesidir.

Kefili sen misin lan yoksa Taha'nın?

Putunuz Atatürke bok sürdürmemek için bu kadar takla atmayın.

Atatürk'ü putlaştıran sen ve senin gibi darkafalı meczuplar aslında.

Sen Atatürk'ten insanüstü, tarihüstü, madde üstü hatta metafizik ve mantık üstü şeyler yapmasını bekliyorsun.

Sanki elinde sihirli bir değnek var ve dokundurunca nur topu gib bir demokrasi oluşacak sanıyorsun.

Ulan hergele Atatürk'ün koşulları nelerdi? Elindeki imkanları neydi?

Kadrosu, güvenebileceği kaç adamı vardı?

Toplumun o zamanki eğitim düzeyi ne idi?

Bir tek insandan anında liberal bir toplum yaratmasını beklemekle Atatürk'ü nasıl bir put olarak gördüğünün farkına varacak beyin var mı sende?

Aydınlanma sürecini tarihte Atatürk kadar hızlandırmış ve bir toplumun kaderinde O'nun kadar kati ve hayati bir etkide bulunmuş başka bir lider yoktur şu koskaca tarihte.

Bu gerçeği, yukarıda çeşitli yazarların da ifade ettiği gibi, tüm dünya tarihçileri de aynen böyle bilir ve anlatır.

Senin gibi kafayı üşütmüş, yolunu şaşırmış internet delilerinin bir yığın saçmalıkla rezilane çabaları bunu değiştirecek sanıyorsan yanılıyorsun.

Her defasında ağzzına verir yollarız.

Sitelerde Paylaş

Kuyruk acisi tespitini ben yapmadim. Gerci sende haklisin, hangi birini takip edeceksin...

Neyse benden bu kadar. Ben senin hakkindaki tespitim yukarda; liberalligini Mustafa Kemal'e kufur ederek daha iyi gostermek, bu sayede main streamden kendini daha bir ayirmak gibi bir amacin var ama biraz daha evrimsel psikoloji okuman lazim. Kimseden bir farkin yok aslinda. Amerika'da main streamden uzak olmak icin Jefferson'a kufur eden adamdan gram farkin yok iste.

Peki sen bana bir anlat bakalım. Birisi bana dedi ki ben Atatürkle ilgili negatif konuşuyorum çünkü bende kuyruk acısı var. Ben de dedim ki nasıl bir ülke ki, nasıl bir toplumsal sözleşme ki, nasıl bir anayasa ki, nasıl bir "kurucu baba" ki, bazı vatandaşlarda "kuyruk acısı" bırakmış, yeni onları mazlum etmiş, ve bunu söyleyince beyinsiz embesiller "haklısın, burada bir yanlışlık var" diyeceğine "noldu yawrum, seni s#ktiler mi? alışırsınnn" şeklinde konuşuyorlar. Bu nasıl bir toplumsal sözleşmedir?

Bunu konuşurken kalkıp ileri memleketleri örnek verdim. Kalkıp Jefferson'un köleleri vardı diye konuya kel alaka bir yerden girdin. Ne demek ki bu şimdi? Yani Jefferson'un köleleri vardıysa, yani bugün Amerika'da yaşıyan siyahların kuyruk acısı oluyor, ve onlar da alışması lazım, çünkü zamanında kim güçlüyse o koymuş boruyu, artık kimse zırlamasın, "ağlama yawrum seni s#ktiler mi?" yoksa "ne zırlıyon yawru kuyruk acın mı var hüehüheühe", yani orda da böyledir diyorsun o yüzden bu her ülkede böyle, ve Atatürkün de ülkede insanlarda "kuyruk acısı" bırakmış olması çok doğal, çünkü tarihin kuralı budur. Bunu eleştirmek de yanlıştır. Çünkü eleştirmek zırlamaktır. S#kilmişsin ağlama, bunu mu diyorsun? Atatürkçülüğün özü bu mudur?

Nedir bu "kuyruk acısı" muhabbeti biri açıklasın bana. Ben başka türlü anlayamıyorum bu muhabbeti. Hakkaten bu mudur?

Sitelerde Paylaş

Sayfa numarası ver.

Ben sana vereceğimi verdim.

Buradakiler senin eline vermişler ben de ağzına verdim.

Gruptan hoşlandığını anladık da inan artık vermekten ben usandım sana.

Git önce bir şuraya astığın haberi araştır adam gibi.

Taha Akyol'un bu kitabıyla ilgili bir röportajı var. Orada kendisi resmi olmayan kimi belgeler deyip geçiştirmiş.

Arat goggleden karşına gelsin.

Kapak olsun sana.

Sitelerde Paylaş

Ben sana vereceğimi verdim.

Buradakiler senin eline vermişler ben de ağzına verdim.

Gruptan hoşlandığını anladık da inan artık vermekten ben usandım sana.

Git önce bir şuraya astığın haberi araştır adam gibi.

Taha Akyol'un bu kitabıyla ilgili bir röportajı var. Orada kendisi resmi olmayan kimi belgeler deyip geçiştirmiş.

Arat goggleden karşına gelsin.

Kapak olsun sana.

Sayfa numarası ver. Yalancı pislik.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...