Jump to content

Ateizm Bir Yaşam Tarzı Olmalı mıdır?

Recommended Posts

Kardeşim neyin ısrarı bu? Hacı ahlak ve bilim konusunu bilmeyecek biri değil ki sen açık yakaladığını sanıyor ve ıspatlamaya uğraşıyorsun? Bırak ayrıntıyı. Sana söylüyorum işte, ortada karışıklık var, konunun bilimsel etik olduğunu sanmış önce. Yukarıda kendisi de açıkça ifade ediyor işte, daha ne yapsın?

Sen, biz iki tane videoya bakıp da "ahlak bilimin konusudur" diyoruz falan mı sanıyorsun? O videolara basitçe, özet olarak anlatmış bir şeyleri. Sam Harris yeni argümanlar sunmak ister, sunar da. Onun yaptığı bu şey, ahlakın bilimsel temeli olabilmesindendir zaten. Argümanlar bu temelin çok yönlü olduğunu göstemrk için vardır.

Ahlak bilimin konusudur ve ahlakın kökeni dinler vb yapılar değildir. Defalarca konuştuk, link de verdik. Evrimsel psikoloji bu alanla ilgilenir ve direkt ilişkili bulunduğu (bulunmak zorunda olduğu) diğer bilim dallarıyla çalışır. Ve bu son 30 yıldır böyledir. Yani zula'nın dediği doğrudur, bu gerçekler 30 hatta 40 yıldır bilimciler tarafından açıklanır, anlatılır.

Yeni görüşler elbette sunacaklardır, bilim böyle gelişip ilerler zaten. Her yeni bilgi bir eksiği tamamlar ya da varsa yanlışlar, onların düzeltilmesine neden olur.

Bilime bu nedenle güvenir ve referans olarak başka kaynak tanımayız. Çünkü bilim değişimdir, gelişimdir. Dinlerde dogmalarda olmayan şeydir bu.

Ahlakın kökeni. Allah aşkına azıcık oku, her başlıkta aynı şeyleri yazdırma insanlara. Yine her şeyi bıraktı insanlar, sana ahlakı anlatıyor.

Kabul etmeni beklemiyorum, derdim sana kabul ettirmek de değil ama hiç değilse ne dediğimizi ve dayanağımızı öğrenmiş/anlamış ol.

http://www.ateistfor...showtopic=49674

Hanımefendi sizin yazdıklarınız benim için yok hükmündedir, tek tek burada neyi konuştuğumuzu sizin buna karşılık ne yazdığınızı,Hacı'nın konuyla alakasını, anlamını anlatma zahmetine girmeyeceğim...

Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı, durumunu tartışmanın bir anlamı yok benim açımdan...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 274
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yorum yapsan ne olacak bu karışık kafayla.

Ateizmin temeli bilimsel olmaktır. Bilimsel olan da bazı standard etik kurallara uymak zorundadır.

En yalın şekliyle ateizmin izleyeceğı ahlak bilimsel etiktir.

Sen bundan kendine göre aptalca bir sonuç çıkarıyorasan bundan ne ben sorumluyum ne de ateizm..

He he Ateizm'in ahlakı bilimsel çalışmalarda uyulması gereken bilimsel etik kurallarıdır...

Sitelerde Paylaş

Hanımefendi sizin yazdıklarınız benim için yok hükmündedir, tek tek burada neyi konuştuğumuzu sizin buna karşılık ne yazdığınızı,Hacı'nın konuyla alakasını, anlamını anlatma zahmetine girmeyeceğim...

Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı, durumunu tartışmanın bir anlamı yok benim açımdan...

İyi de arkadaşım. Sen hala neden bu konuda yazıyorsun o zaman. Sen daha bilimsel etiğin ne olduğunu bilmeyen birisin.

Ne devam ediyorsun.

Sitelerde Paylaş

He he Ateizm'in ahlakı bilimsel çalışmalarda uyulması gereken bilimsel etik kurallarıdır...

Elbette. Ateist bilimden uzaklaşamaz. Uzaklaştığı an ateist olmaktan çıkar.

Ateist sizin yaptığnız gibi sorumsuz yorumlar yapamaz. Temelsiz iddialar ortaya atamaz. Bilimi savunmak ve uygulamak zorundadır.

Sitelerde Paylaş

Konuyu sen açmışsın öteki ırkçı dinciyle beraber. Bak iletin burada:

Ateizm'in savunduğu maddesel gerçekliğe dayanan bir ahlâk anlayışı yok bildiğim kadarıyla, davranışları iyi kötü şeklinde değerlendiren bir yapı Ateizm için hiçlik değerinde zaten, ahlaksız ahlaklı bir yapı neye göre, nasıl kurulurdu Ateist anlayışta çok düşündürücü.

Ateizmde davranış olarak iyi ve kötünün kaynağı nedir?

Bilen biri varsa döksün aklındakileri...

Biz de sana bu konunun dinlerle ilgili olmadığını anlatmaya çalıştık. Bu temel bilgi. Eğer bunu anlarsan iyi ve kötüyü neye göre ayırdığımızı anlayacaktın, ama bir türlü olmadı. Sam Harris ve Dawkins'in çabaları da tam da bunun üzerineydi zaten.

Ateist anlayış diye bir şey yok. Ateistlerin kendi anlayışları vardır, ortak pekçok yönleri vardır belki ama bu durum ateist anlayış diye bir kavram çıkarmaz ortaya.

Sitelerde Paylaş

Kendisini ateist olarak tanimlayan kisi:

-Allah kabul etsin,

-Allah anali babali buyutsun,

-Kurban bayramin mubarek olsun,

v.s.....

Dindarlar ile birlikte rituellleri yasamakta ise A-Teist degil X-Teist olur.

Dini rituelleri ogretileri ahkakini yasantisini dindarlarla birlikte yasayan bir kisi nasil Ateist olabilir?

Dini ogretiler yasamin en kilcal noktalarina kadar sinsice girmistir ve maalesef atest olanlarin geneli yasamlarinda onlari kullandiklarindan farkinde degillerdir.

Iste esas kofluk budur.

İspanyol bir arkadaşım var, gitrarist. Senelerdir burada. Konuşurken , berbat bir telaffuzu var, 'inşallah, maşallah, hay allah, vay anasını'' filan diyor. Şimdi bu çocuk hristiyan mı müslüman mı diye düşünmeli miyim hodjam?? Yoksa bu zaten bir kültürdür, bunları söylerken aklıma inanç/tanrı/din dahi gelmiyor diyen bu ateist ispanyolu da islama mı kaptırdık?

tarihinde Sober tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateist Ispanyol kendi dilinde yani ispanyolca; "tanri seni korusun, tanri askina, tanriya emanet ol, tanri kabul etsin, tanri anali babali büyütsün vs." diyorsa iki arada bir derede kalmis ateist" denilebilir...Yukarida Ab ülkelerinin isimlerinin gectigini yazdigim iletide "Ispanya, Portekiz, Italya, Malta, Yunanistan, Irlanda" ve AB ülkesi olmayan "Isvicre" bulunmamaktadir.Bu ülkelerin insanlari hristiyan inanaclarini diger ülkeler gibi asamamislardir.Ispanyol bulundugu toplumun konusmasini dilini ögrenmeye calisip taklit etmektedir.

Icinde "allah" gecen kelimeler ve deyimlerin "Türkce" ile ilgileri yoktur ve bedevi kültürünü dolayisi ile kurani ve islam inancini vurgularlar.Öz Türkce konusan ve müslüman olmayan Karamanogullari beyliginde bu kelimeler, deyimler kullanilmamistir.

Kolay degil, Anadolu insanlari 900 senelik bir biat kültürü ve sindirme politikalari ile bu günlere gelmisler ve Mustafa Kemal'in altin tepsi icinde sundugu devrimler gelsitirilmedigi gibi kesintiye ugratilmislardir.Anadolu ateistlerinin cogunlugu bu kelimeleri ve deyimleri dil aliskinliklari olduklarindan dolayi kullanmaktadirlar fakat yanlistir... Kullanilar her bedevi kelimesinin Türkce bir kac tane karsiliklari bulunmaktadir.

Icinde ''allah" gecen kelimelere kimse "Türkce" dir diyemez... Devletin dümen suyunda olan diger kurumlari gibi TDK da bu konuda sinifta kalmistir.Atalarini kitir kitir kesip agir vergiler altinda ezip savaslarda piyon gibi kullanan, Türkleri sarayin bahcesine dahi sokmayan müslüman olmayan Osmanli hanedanina " Ejdadim" diyen zihniyet Anadolu insanlarina ve kültürüne ihanet edip her türlü kallesligi yapabilmeye hazir olan zihniyettir.

Dinler, uyduruk tanrilar, masal kahramanlari yer yüzünden tamamen yok olana kadar sürtüsmeler, sancilar, kavgalar olacaktir ve cok normaldir.Özellikle Ateistlerin birbirleri olan tartismalari, sürtüsmeleri, kavgalari dinlerin eriyip yok olmasi ve gercek bir hukuk sisteminin yerlesme sürecine katkilari olmaktadir.

Dogal yasamda insan beyinlerinin ürettigi hayali sacmaliklar yoktur.

Sitelerde Paylaş

Ateist Ispanyol kendi dilinde yani ispanyolca; "tanri seni korusun, tanri askina, tanriya emanet ol, tanri kabul etsin, tanri anali babali büyütsün vs." diyorsa iki arada bir derede kalmis ateist" denilebilir...Yukarida Ab ülkelerinin isimlerinin gectigini yazdigim iletide "Ispanya, Portekiz, Italya, Malta, Yunanistan, Irlanda" ve AB ülkesi olmayan "Isvicre" bulunmamaktadir.Bu ülkelerin insanlari hristiyan inanaclarini diger ülkeler gibi asamamislardir.Ispanyol bulundugu toplumun konusmasini dilini ögrenmeye calisip taklit etmektedir.

Icinde "allah" gecen kelimeler ve deyimlerin "Türkce" ile ilgileri yoktur ve bedevi kültürünü dolayisi ile kurani ve islam inancini vurgularlar.Öz Türkce konusan ve müslüman olmayan Karamanogullari beyliginde bu kelimeler, deyimler kullanilmamistir.

Kolay degil, Anadolu insanlari 900 senelik bir biat kültürü ve sindirme politikalari ile bu günlere gelmisler ve Mustafa Kemal'in altin tepsi icinde sundugu devrimler gelsitirilmedigi gibi kesintiye ugratilmislardir.Anadolu ateistlerinin cogunlugu bu kelimeleri ve deyimleri dil aliskinliklari olduklarindan dolayi kullanmaktadirlar fakat yanlistir... Kullanilar her bedevi kelimesinin Türkce bir kac tane karsiliklari bulunmaktadir.

Icinde ''allah" gecen kelimelere kimse "Türkce" dir diyemez... Devletin dümen suyunda olan diger kurumlari gibi TDK da bu konuda sinifta kalmistir.Atalarini kitir kitir kesip agir vergiler altinda ezip savaslarda piyon gibi kullanan, Türkleri sarayin bahcesine dahi sokmayan müslüman olmayan Osmanli hanedanina " Ejdadim" diyen zihniyet Anadolu insanlarina ve kültürüne ihanet edip her türlü kallesligi yapabilmeye hazir olan zihniyettir.

Dinler, uyduruk tanrilar, masal kahramanlari yer yüzünden tamamen yok olana kadar sürtüsmeler, sancilar, kavgalar olacaktir ve cok normaldir.Özellikle Ateistlerin birbirleri olan tartismalari, sürtüsmeleri, kavgalari dinlerin eriyip yok olmasi ve gercek bir hukuk sisteminin yerlesme sürecine katkilari olmaktadir.

Dogal yasamda insan beyinlerinin ürettigi hayali sacmaliklar yoktur.

Kafayı yemişsin sen. Bizzat doğal yaşamın içinden gelir hayali saçmalıklar. Gökten inmedi hiç bir kanatlı at ve insanı yaratan tanrı inancı. Hepsi doğadan çıktı. Bilgin yok, hala cahilsin ve atıp tutuyorsun.

Ayrıca, dil içinde kalıplaşmış ifadeleri kullanmak hiç kimsenin inancına, inançsızlığına olumlu ya da olumsuz katkı yapmaz. Bunun aksini düşünen insan allaha inanıyordur örneğin. Mesela senin müthiş bir allah inancın var. Neden? Çünkü örneğin inşallah lafını ciddiye alıp insanların bunu ne kadar otomatik söylediğini, bir umarım demekten hiçbir farkı olmadığını ve aslında gerçekten de hiçbir fark olmadığını bilmiyorsun. Sen inşallah lafına Müslümanların verdiği değeri verip hayır kullanmayın diyorsun. Neden..çünkü o lafı söyleyince allahın adını anıyoruz diyorsun. !!! ??? Saçmalığı görebilmeni beklemiyorum. Bahsettiğim ispanyol gayet rahat bir ateist, ben şunu söylersem ateizmden çıkarım şunu kullanırsam tanrıyı anmış olurum , şunu dersem inanca prim vermiş gibi olurum diye bir şey düşünmüyor. Adam rahat rahat. Ateizmin bir nane olmadığını biliyor. Senin gibi ateizm yetmeyince über-beyond ateistim diye ateistliğine dereceler koyarak kimlik savaşı vermiyor. Ateizm çer çöp kadar basit yalın bir şeydir ve bunun önüne sıfatlar koyarak bir şey olduğunu sanan gerçekten de Koftiden biridir.

Kofti cigi.

Sitelerde Paylaş

Bedevi kültürünü, inancini, zihniyetini, sacmaliklarini barindiran kelimelerin Türkce'de bulunmalari yanlistir...Türk kültürünün Bedevinin dinine kültürüne boyun egip yenik düstügünün göstergesidir... Ateistler birey olabilmis veya bu yolda mücadele eden insanlardir...

Herkesin ayni kendisinin gibi düsünmesini olmasini davranmasini isteyip feveran edenler "KUL" zihniyetinden kurtulamiyanlardir.

Her düsüncenin ilkleri vardir ve her zaman olmaya devam edecektir...

Türkce'ye bulastirilan Bedevi kelimeleri, birbirlerinden etkilenen diger dillerin iclerinde olan kelimelere benzemezler...

Ben ana dilimi Türkce'yi konusmak istiyorum ve konusmaktayim...Agzimdan bir tane bedevinin dilinde olan kelime cikmaz...Bu bir kompleks degil aksine kültürün dilin dejenere olmamasina özen gösterip hasbel kader yardimci olmaktir... Kime ne zarari var?

Diger konu ise bir ateist bana göre "allah kabul etsin" diyorsa allahi kabul ediyordur...

Bu tartisma platforumunda düsünceler tartisilip paylasilmaktadir ama her nedense farkli düsünceleri aykiri bulanlarin geneli düsüncelerin sahiplerine saldirip "tu kaka" yapma yöntemini secmektedirler. Ayrica kisinin özel hayati ile ilgisi alakasi olmayan düsünceler üretme cabasi icine girmektedirler.

Gercekten laik bir sistem, bagimsiz yargi, herkes icin esit hukuk ve yasalarin oldugu ülkelerde "Ateizm" ve ateistlik basittir...Bulundugum ülkede ateizm önceleri basitti ama daha sonra gelisip degisime ugramaya basladi... Ayni benim gibi veya kiyisindan kösesinden farkli düsünen yiginla Türk olmayan ateistler bulunmaktadir.

Sorun benim Türk olmam, Türkce konusmam, düsüncelerimi tartisma platformlarinda paylasmam.

Evet sorun bu...Beyon Ateist bir Hollanda'li ve Hollanda'ca konusuyor olmamdan Türklerin haberleri olmazlardi...Hollanda gibi bir ülkede Ateist partinin hayata gecirilip parlemantoya girebilmesi icin yiginla ateist beyin jimnastigi yaparken Türkiye ateistlerinin genelinin yazilan düsünceleri okuyunca elektrik carpmis gibi olmalarina gülüp gecmekten baska bir sey yapamiyorum.

Bu baglamda "allah yardimcilari olsun" demek galiba en uygun kelime oluyor.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bedevi kültürünü, inancini, zihniyetini, sacmaliklarini barindiran kelimelerin Türkce'de bulunmalari yanlistir...Türk kültürünün Bedevinin dinine kültürüne boyun egip yenik düstügünün göstergesidir... Ateistler birey olabilmis veya bu yolda mücadele eden insanlardir...

Herkesin ayni kendisinin gibi düsünmesini olmasini davranmasini isteyip feveran edenler "KUL" zihniyetinden kurtulamiyanlardir.

Her düsüncenin ilkleri vardir ve her zaman olmaya devam edecektir...

Türkce'ye bulastirilan Bedevi kelimeleri, birbirlerinden etkilenen diger dillerin iclerinde olan kelimelere benzemezler...

Ben ana dilimi Türkce'yi konusmak istiyorum ve konusmaktayim...Agzimdan bir tane bedevinin dilinde olan kelime cikmaz...Bu bir kompleks degil aksine kültürün dilin dejenere olmamasina özen gösterip hasbel kader yardimci olmaktir... Kime ne zarari var?

Diger konu ise bir ateist bana göre "allah kabul etsin" diyorsa allahi kabul ediyordur...

Bu tartisma platforumunda düsünceler tartisilip paylasilmaktadir ama her nedense farkli düsünceleri aykiri bulanlarin geneli düsüncelerin sahiplerine saldirip "tu kaka" yapma yöntemini secmektedirler. Ayrica kisinin özel hayati ile ilgisi alakasi olmayan düsünceler üretme cabasi icine girmektedirler.

Gercekten laik bir sistem, bagimsiz yargi, herkes icin esit hukuk ve yasalarin oldugu ülkelerde "Ateizm" ve ateistlik basittir...Bulundugum ülkede ateizm önceleri basitti ama daha sonra gelisip degisime ugramaya basladi... Ayni benim gibi veya kiyisindan kösesinden farkli düsünen yiginla Türk olmayan ateistler bulunmaktadir.

Sorun benim Türk olmam, Türkce konusmam, düsüncelerimi tartisma platformlarinda paylasmam.

Evet sorun bu...Beyon Ateist bir Hollanda'li ve Hollanda'ca konusuyor olmamdan Türklerin haberleri olmazlardi...Hollanda gibi bir ülkede Ateist partinin hayata gecirilip parlemantoya girebilmesi icin yiginla ateist beyin jimnastigi yaparken Türkiye ateistlerinin genelinin yazilan düsünceleri okuyunca elektrik carpmis gibi olmalarina gülüp gecmekten baska bir sey yapamiyorum.

Bu baglamda "allah yardimcilari olsun" demek galiba en uygun kelime oluyor.

:)

Sitelerde Paylaş

Böyle bir konu çok önce ben açmıştım..

Ateizm bir yaşam tarzıdır demiştim..Ve destek almıştım bu görüşe..

Ateizm bir yaşam tarzı mıdır?

evet yaşam tarzıdır..

Bunu nasıl anlayabiliriz..

Ateist olmadan önce ve ateist olduktan sonra hayatımızdaki değişikliklere bakarız...

Bir çok insanın ateist olduktan sonra sadece din konusunda düşünceleri değişmiyor.

Dünyaya bakış açısı değişiyor..

Ve hatta günlük hayatımızda bile değişiklikler oluyor..

Peki nasıldır ateist yaşam tarzı..

Bu kişiden kişiye farklılık göstersede temelinde aynı düşünceler yatar..

Örneğin cehhenem ve cennetin olmadığını bilmek günlük hayatımızda yaptığımız çoğu seyi değiştirebilir..

Eskiden önemsediğimiz şeyleri artık umursamayabiliriz..

Din ile yaşayanlara ve dünya üzerinde ki insanlara karşı düşüncelerimiz değişir..

Ben günlük hayatımdan örnekler vermek istiyorum .

Ateist olunca değişen bazı huylarım hakkında

Örneğin eskisinden daha rahat yaşıyorum artık..

Çoğu şeyi önemsemeyerek yapmak istediğim şeyleri yapıyorum.

başkasına göre doğru olanları değil

Kendime göre doğru olanları yaşıyorum..

Siyasete bile bakış açım değişti..

Güvenim azaldı siyasetçilere

Bir de şu var ki herkezin başından geçmiştir..

Ateist olunca geçirdiğin değişimle biraz yabancılaşıyorsun cevreye

kendin gibi düşüneni bulmakta zorluk cekiyorsun..

Buda karakterimizi düşüncelerimizi biraz olsun değiştiren unsurlar arasında..

Peki ateizm nasıl bir yaşam tarzıdır?

Bu sorunun cevabı inanın çok zor.

Yaşayıp görmek gerekiyor..

Peki ateist gibi düşünebilmek nedir ?

Ateist gibi düşünebilmek doğruları yanlışları bir kenara atabilmek..

Olaya tarafsızca bakabilmek aklın bilimin yolundan gitmektir..

Peki ateist gibi olmak nedir?

Güçlü olmak zeki olmaktır..

Ateist düşünen insandır..

Ateist yönetilen değil yönetendir..

Bir ateistin kendine özgü dünyaya bir bakış açısı vardır..

Ateizm yaşam tarzı olmalı mıdır sorusuna şöyle cevap vermek istiyorum..

Ateizm yaşam tarzı olsada olmasada bizi ve olaylara bakışımızı değiştirir..

Bizi farklı bir insana dönüştürebilir hatta..

Ateizm aklın bilimin yolundan gitmektir.

Ateizmin doğruları bunlardır..

Bu doğrulara inanlar eskisinden farklı bir karaktere dönüşür..

Ve yeni ateist olanlar bu değişimi yaşayacaklardır.

tarihinde hiena_16 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateistler şeytanın dolmuşuna binmişler.

Akıl ve iradelerini O na bırakmışlardır..

Görevlerini yapmayınca yok olacağını zanneden,

İnsanlıktan nasibi olmayan,

Zavallı insanlardır..

İçindeki boşluğu da özgürlük zanneden şahışlar..

Hayvanlar kadar bile hür değiller aslında...

Bunların hepsi gerçektir...

Hakaret etmek gibi bir niyetim kesinlikle yoktur..

Allah her isteyin ateizm zindanından kurtarsın..

Sitelerde Paylaş

Ateistler şeytanın dolmuşuna binmişler.

Akıl ve iradelerini O na bırakmışlardır..

Görevlerini yapmayınca yok olacağını zanneden,

İnsanlıktan nasibi olmayan,

Zavallı insanlardır..

İçindeki boşluğu da özgürlük zanneden şahışlar..

Hayvanlar kadar bile hür değiller aslında...

Bunların hepsi gerçektir...

Hakaret etmek gibi bir niyetim kesinlikle yoktur..

Allah her isteyin ateizm zindanından kurtarsın..

Sen ateistleri böyle biliyorsan seni düzeltmeyelim.

Senin gibi milyonlar var ülkemizde..

Zaten sizi istesek de düzeltemeyiz.

En iyimser olasılıkla... ot olarak geldiniz bu dünyaya ve saman olarak gideceksiniz...

Bana sorarsanız ot ve saman olacak değer bile yok sizde.

Sitelerde Paylaş

Seytan diye bir sey olmadigindan dolmuşu, otobüsü de yoktur...Teistler beyinlerinde bulunan şüpheleri, korkulari yenebilmek amaci ile "Ateistleri" hedef olarak görmekte, göstermektedirler... Yaptiklari baska bir yöntemde konusmaya cesaret edemedikleri düsünceleri ateistlerin agizlarindan sesli duymak/okumaktir.

Ateist kisinin beyni devamli sorgulamaya aliskindir ve gelistikce beyni sonar aleti gibi calismaya baslar.

Ya teistler?

Önlerine ne konulursa sorgusuz sualsiz kabullenirler beyinlerinde "şüphe" mekanizmasi calismaz...Eger arada bir calismakta ise onun nedeni de "Ateistler" dir....Uyusup daldiklari miskinliklerinden kurtulmak istemediklerinden ateistlerin teizm elestirilerine ve kendileri gibi yasamamalarina katlanamamaktadirlar.

Olmayan bir putu bilimsel arastirmanin, anlamlarini bilmedikleri sacmaliklari konusmalarin, komedi ritüellerinin nedenlerini sorgulamazlar direk ateistlerle, kisilerle ve özel hayatlari ile ugrasip onlari "tu kaka" yapma yarisina girerler.

Su anda Türkiye'de dindar gözüküp teist yasantisi olan milyonlarca "Ateist" yasamaktadir.Hatta bunlarin kurnaz olanlari cemaatin, tarikatlarin olanaklarindan faydalanip paranin pesinde kosmaktadirlar.Bu insanlara nasil "Ateist" denilebilir? Sakli gizli bir yerde bir kisinin kulagina "Ateist" olduklarini mi fisildiyorlar?

Bulunduklari yerlerde, ortamlarda, cevrelerinde teist yasanti yok ise ateist yasanti da olmaz...Teizmin, teistlerin bulunduklari yerlerde kisi ateist olabilir fakat onlarin yasantilarina ayak uydurmakta ise yasantisinin neye benzedigini "Allah bilir" mi demeli?

Ateistin müslüman arkadasi camiden cikinca "allah kabul etsin" mi demeli?

Anadolu kültürü, ögretileri, örfleri, adetleri, dili Bedevi kültürü tarafindan asimile edilmistir...Teizmle ilgisi olmayan güzelim örfler adetlerinin de cogunu bedevi zihniyeti ele gecirmistir.Tarihte müslüman olmayan Türk devletlerinin yasantilari, kültürleri, dilleri incelenirse ne kadar fark oldugu anlasilacaktir.

Örnegin müslüman olmayan Türkler'de kadinin toplumda olan yeri cok farklidir.

Yasantisinin her tarafindan vicik vicik Bedevi zihniyeti ve kültürü akan kisi "Ateist" ise "allah kurtarır inşaallah" mı demeli?

Anadolu Ateistleri inşaallah, maşalllahlarla yaşantılarını sürdürmekteler ise ara sıra "inşaallaha maşallaha kaldık yandık" diye düşünseler çok iyi olur diye düşünüyorum.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizm din değildir. Bu yüzdenki yaşam tarzı olamaz. Sadece Yaşam tarzının bir parçası olabilir. Mesela ben anarchy seviyorum. Ateizmin bunu yasaklayan, bunu yadırgayan hiçbir özelliği yok. Hatta tam tersi bu yöne daha çabuk gitmenizi sağlıyor. Bu yaşam tarzı değil bir parçasıdır.

Eğer yaşam tarzımız olsaydı, Bizim müslolar gibi işi aşı bırakıp pc den foruma girip durmadan tartışmak, her hafta sonu kuran yakmak gibi şeyler yapmamız gerekirdi.

Sitelerde Paylaş

Ateistler bilmiyor ki ateizmi, gariban müminler napsın.

Ateisti tanrıyı reddeden sayıyorlar hala.

Müslümanken ateist olanlar ise tam felaket.

Şöyle bakalım:

müslüman tanrısının her şeyi yarattığını ve bu yaratmış olduğu şeyin de "din" odluğunu kabul etmiş kişidir.

Bu yüzdendir ki müslüman kişi her yerde mucize görür, tüm evren dindir.

Zaten İslam'ı diğerlerinden ayıran özellik bu.

Müslümanın bilimi olan "ilim" ise dini yorumlama işidir.

"Nasıl" diye sormaz ilim adamı, "nerede" diye sorar.

Dinin neresinde, kuran'ın neresinde yani. Mucize olan dindir, her şeydir, yani Kuran'dır.

Ben demiyorum, Kuran'ın kendisi diyor bunu.

Şimdi bakalım:

Allah bilinemeyen, aklın almadığı, yarattığının dışında; bunu da Allah söylüyor. "Beni anlayamazsınız" diyor.

Anlaşılacak şey yaratılmış olan, yani din. Yani sen, ben, ne varsa.

Özeti:

Allah - din - ilim - ateizm.

Buna göre ateist ancak ilimi reddedebilir. Müslüman için dinsiz kişi bundan olamaz. Din her şeydir. Sadece ilimi reddedip, hiçbir şeyin yerini merak etmediği için içinde boşluk oluşmuş insanlar vardır.

Meşhur iç boşluğu konusu da bu.

Ateizm ise insanın insan olma süreciyle ilişkili.

Buradaki Adem'den gelmediğini söyleyen herkes ilk başta hiçbir şey bilmediğini söyler insanın.

Öğrenmekle ilgili şey zaten insanlık.

Hiçbir şey bilmeyen insan bilmek için "ne" diye sorar.

Ha işte, "ne" ateizm oluyor.

Dikkat edecek olursak ortada hiçbir şey yok.

Uzatmaya gerek yok.

Ateist için ise olay şudur;

Ateizm - Bilim - Din - Tanrılar.

Çok açık görülebileceği gibi ateist tanrıyı reddeden kişi olamaz.

Tanrı sonuçtur, cehaletin sonucu.

Din, bilim tarafından icat edilmiş bir "nasıl"dır.

Çok rahat anlaşılacağı gibi buradaki "din" ile müslümanın dini aynı şey değil.

Püf nokta hiçbir şeyden haberi olmayan canlı olarak insanı tahayyül edebilmek.

Bu noktada tanrı diye bir şey düşünmek zaten mümkün değil.

Tanrı olsa bile akledilemez zaten.

Ateizm onun için kadim olandır.

Tanrı reddiyesi ya da tanrıyı yok sayma işiyle alakası yoktur ateizmin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...