Jump to content

Recommended Posts

Tarık nedir daha bilmeden ahkam kesenlere, tartışılan metnin kendisinde böyle cevap bulabilir miydiniz? Venüs (O zamanın Sabah yıldızı, Çolpan yıldızı) gibi bilinen bir şey olsaydı, "Ne kavradın/anladın, nedir o Tarık" (bir daha düşün nedir bakalım, Sabah yıldızı değil) demezdi. Demek ki başka bir şeyi kastediyor.

Bilinmeyen birşey olsaydı o zamanda insanlar "anlattın ama TARIK NEDİR HALA BİLMEDİK" derlerdi :lol:

Ukalalık yapmadan önce bir daha düşün bence. Bu arada düşünürken aşağıdakilerin hangilerinin anlamını da bilip bilmediğini düşün.

"Sen ne bileceksin" ayetleri senin gibi ukalaları (özellikle hem kel hem fodul olanları) sakinleştirir umarım. Sen şimdi utanmadan "kadir gecesinin ne olduğunu da insanlar bilmiyordu" demeye kalkarsın ya da yazdığının altında kalırsın.

Muhammed'e muhtemelen gökteki en parlak üçüncü cisim olduğu için tarık (sabah yıldızı, akşam yıldızı yani VENÜS)'ı sormuşlar, o da başlamış edebiyata, "sen nereden bileceksin Tarık'ı, o göğü delendir vb" masalı okumuş. Tam cinci hoca muhabbeti.

Daha anlamazsan haber ver, senin bile anlayacağın şekilde anlatırım (örneğin; Efendim bu yıldızlar niye kayıyor? Cevap: Allah şeytan taşlıyor evlatlarım).

Hakka (3) Gerçekleşecek olan kıyametin ne olduğunu sen ne bileceksin?

Müddessir (27) Sekar'ın ne olduğunu sen ne bileceksin?

Mürselat (14) Hüküm ve ayırım gününü sen ne bileceksin.

İnfitar (17) Hesap ve ceza gününün ne olduğunu sen ne bileceksin?

İnfitar (18) Evet, hesap ve ceza gününün ne olduğunu sen ne bileceksin?

Tarık (2) Târıkın ne olduğunu sen ne bileceksin?

Beled (12) Sarp yokuşun ne olduğunu sen ne bileceksin?

Kadir (2) Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!

Karia (3) Yürekleri hoplatan büyük felaketin ne olduğunu sen ne bileceksin?

tarihinde koltuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 168
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kadir Gecesi dahil elbette Muhammed (ss) ve öteki insanlar bunları bilmiyordu. Daha doğrusu "idrak etmemişlerdi". Adını duymuş, hatta günlük hayatlarında olan şeyler bile olabilir ama üstünkörü ve yanlış. İdrak etmek, derinine, dibine kadar kavramak demek.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

...

Kadir (2) Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!

...

"kadr3 - Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır." kadir gecesi hangi gece belli değil. piyango nedir; cüz-i bir bedelle kime çıkacağı belli olmayan büyük kazançtır. o halde kadir gecesi piyango mudur. piyango ise haram mıdır.
Sitelerde Paylaş

Yanılmıyorsun. Şimdi satürn olunca sorun halloluyor mu? Yine iş gezegene bağlanıyor. Tarık Venüs gezegenine verilen adlardan biridir. Ve insanlar onu yıldız sanıyormuş. Üstelik de 2 ayrı yıldız sanıyorlarmış. Sabah yıldızı ve akşam yıldızı dedikleri de aynı yıldızmış yani VENÜS GEZEGENİ.

Biraz araştır gel. Bu arada Tarık yıldızının hangi yıldız olduğu konusundaki fikrini de belirt lütfen

Diyanet Vakfi : (1-4) Gökyüzüne ve târıka (sabah yıldızına) yemin ederim. Târıkın ne olduğunu nereden bileceksin? (O, karanlığı) delen yıldızdır. Hiç kimse yoktur ki üzerinde bir koruyucu, bir denetleyici bulunmasın.

ilk önce sen bi tutarlı ol.Önce venüs dedin, sonra satürn yanıtına onay verdin.Satürn mü, venüs mü.

venüste son karar kıldığına göre, gelelim cübbelinin cevabına;

''Târik, yıldız demektir. Nitekim yüce Allah; "Tarık'ın ne olduğunu ne bil­dirdi sana? O, delip geçen yıldızdır." buyruğuyla bunu açıklamaktadır. Hangi yıldız olduğu hususunda da görüş ayrılığı vardır. Bunun yedinci se­mada bulunan gezegen olan Zuhal (Satürn) olduğu söylenmiştir. Bunu Muhammed b. el-Hasen (b. Miksem, Ebu Bekir el-Attar) Tefsir'inde zikretmiş ve bu hususta birtakım haberler kaydetmiştir. Bunların ne kadar sahih olduğu­nu en iyi bilen Allah'tır.''

Bu rivayetlerin sahihliliği bile şüpheli, kuranla hiç alakası yok.

gelelim kuranda ne diyora.

tarık suresi;1-2-3

1. ve : andolsun 2. es semâi : sema, gökyüzü 3. ve et târıkı : ve tarık

1. ve : ve 2. : şey 3. edrâ-ke : sana bildirdi 4. : şey 5. et târiku : tarık, şiddetle çakan

1. en necmu : yıldız 2. es sâkıbu : delen

Bu ayette venüs veya satürn diye bir ifade varmı ,yok. Ne var. Tarık ,şiddetle çakan, delen yıldız.

Başka sorun varmı.

Sitelerde Paylaş

Kadir Gecesi dahil elbette Muhammed (ss) ve öteki insanlar bunları bilmiyordu. Daha doğrusu "idrak etmemişlerdi". Adını duymuş, hatta günlük hayatlarında olan şeyler bile olabilir ama üstünkörü ve yanlış. İdrak etmek, derinine, dibine kadar kavramak demek.

Bu yaklaşımın daha doğru oldu. Demek ki insanlar Tarık'ı biliyormuş ama hikmetini bilmiyormuş. Muhammed sayesinde Tarık'ın hikmetinin yıldızlar içinde karanlığı delmek olduğunu öğrendiler. Biz de bugün Yıldız sanılan Tarık'ın Venüs gezegeni olduğunu öğrendik.

Sitelerde Paylaş

Yildiz= Gunes

Venus gunesmi?

Gunes battiginda balciga girer diyen bir kitapta ne venus vardir ne yildiz, onda sadece havada seytana atilmasi icin yaratilan taslar oldugu ada yeri aydinlatmasi icin allahin yarattigi kandiller oldugu yazar. Siz bu venusu nerden cikardini yahu?

tarihinde kutsalyaratik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu kendin venüs sanıyorsan bizene.

Birkaç tur at, aklını başına al, öyle cevap yaz.

Tarık'ın Venüs olduğunu ben söylemiyorum. Olay şöyle gelişiyor;

1)Kuran'ı yazanlar Venüs'ü yıldız sanmışlar geçmişteki birçok insan gibi.

2) Yıldız sandıkları Venüs'e çeşitli isimler vermişler.

3) Bu isimlerden biri de Tarık.

4) Bugün Tarık'ın yıldız değil Venüs gezegeni olduğunu biliyoruz.

Not: Anlamadan ya da anladığın halde cevap veremeyeceğin için saçmalamak amacıyla cevap verme lütfen

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Tarık nötron yıldızıdır. Sen Tarıkın ne olduğunu nereden bileceksin.Yani anlaşılmasının zor birşey olduğu söyleniyor Yani venüsle uzaktan yakından alakası yok. Kütlesi güneşinden beş kez büyük ama hacmi küçük bir bilye kadar.Ha eskiler kuranı böyle yorumlamış olabililer.Diyanet vakfı çevirisi bir facia bence nötron yıldızını araştırınız derim. Ayrıca taraka kökünden geliyor tarık. Arapçada demir bir şeye vurmak anlamına geliyor.yıldızlar tükendiği zaman demir olurlar.1967 de uzaydan gelen bu frekansları insanlar uzaylı sanmışlardır.Gerçek şu ki nötron yıldızlrının kalp atışları gibi uzayda korkunç elekromanyetik radyosyon yayarlar.Elektromanyetik dalgaların frekansı ne kadar büyük ise madde içinden o kadar kolay geçerler.O karanlığı delen bir yıldızdır.Kuran zaten gezegen demiyor.Hata yok yani hata çeviriyi yapanlarda.

Sitelerde Paylaş

Tarık nötron yıldızıdır. Sen Tarıkın ne olduğunu nereden bileceksin.Yani anlaşılmasının zor birşey olduğu söyleniyor Yani venüsle uzaktan yakından alakası yok. Kütlesi güneşinden beş kez büyük ama hacmi küçük bir bilye kadar.Ha eskiler kuranı böyle yorumlamış olabililer.Diyanet vakfı çevirisi bir facia bence nötron yıldızını araştırınız derim. Ayrıca taraka kökünden geliyor tarık. Arapçada demir bir şeye vurmak anlamına geliyor.yıldızlar tükendiği zaman demir olurlar.1967 de uzaydan gelen bu frekansları insanlar uzaylı sanmışlardır.Gerçek şu ki nötron yıldızlrının kalp atışları gibi uzayda korkunç elekromanyetik radyosyon yayarlar.Elektromanyetik dalgaların frekansı ne kadar büyük ise madde içinden o kadar kolay geçerler.O karanlığı delen bir yıldızdır.Kuran zaten gezegen demiyor.Hata yok yani hata çeviriyi yapanlarda.

hassiktir !! allah her boku biliyor ! :lol:

Sitelerde Paylaş

Geçen gün TD sitesinde bir başlık okuyordum. Bir arkadaş "Kuran'da sadece Tarık suresini okudum ve yıldızla gezegeni birbirine karıştıran bir tanrı olamayacağı için gerisini okumadım ve dinden çıktım" benzeri bir yazı yazmış.

Kuran'ı yazanlar Venüs gezegenini yıldız sanıyorlarmış, o zamanın bilgisi o şekilde olduğu için onları da suçlamak mümkün değil :)

Tarık 1- Göğe ve Tarık'a andolsun,

Tarık 2- Târıkın ne olduğunu nereden bileceksin?

Tarık 3- (O, karanlığı) delen yıldızdır.

Venüs gezegeni, Güneş’ten ve Ay’dan sonra gökyüzünün en parlak cismidir. Halk arasında çoban yıldızı, tarık, akşam yıldızı ya da sabah yıldızı olarak da bilinmektedir.

Bugün Venüs (Tarık)'ün yıldız olmadığını artık biliyoruz, dolayısıyla kitabın da gökten gelmediğini... Fazla söze gerek yok sanırım.

Okuduğunu anlamamak ne kötü şey ya Rabbi :)

Yahu ayet zaten, Tarık'ın ne olduğunu dönemin insanlarının bilmediğini söylüyor.

Bilinmeyen şey nasıl venüs gezegeni oluyormuş?

Adamlar zaten bilmiyor, Tarık isminde bir yıldıza sahip değiller.

Ateistler gerçekten tuhaf yav :)

tarihinde YalnizcaKuran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Genç nötron yıldızları saniyede 10 ila 100 defa döner. Manyetik alanları Dünya’nınkinin birkaç trilyon katı olduğundan ışık, radyo ve diğer türden dalgaları dar demetler haline getirir. Bu demetler, yıldızın manyetik alanı doğrultusuna uygun hale gelerek, biri kuzey kutuptan, diğeri güney kutuptan uzaya yayılan fışkırmaları oluşturur. Nötron yıldızının dönüş ekseni ile manyetik ekseni çakışmazsa bu fışkırmalar bir deniz fenerinin ışığına benzer şekilde uzayı tarar. Dünya, bu fışkırmaların hedefi durumuna girerse yıldızdan kaynaklanan radyasyon darbeleri kaydedilir bir kalp atışı gibi.İnsanların 1967 de tespit ettiği şeyi Kuran 1450 sene önce söylemişti.peki nasıl oluyorda hayatta kalıyoruz atmosfer sayesinde atmosfer kalkan oluyor yıldızların radyasyonu geçmiyor gökten taş yağmıyor. Allah yoksa o atmosferi oraya kim koydu yeryüzünü bize kim boyun eğdirdi statik ve kinetik sürtünme katsayıları neden bizim yaşamımızı kolaylaştırıyor, eğerki havanın sürtünmesi olmasaydı bir yağmur damlası kafatasımızdan girer ayak ucumuzdan çıkardı. yerçekimi ivmesi neden bizim kas ve kemik yapımıza göre fazla olsaydı sürüngen olurduk az olsaydı kas kemik yapımız gelişmez çıt kırldım olurduk.Yaratıcı yoksa kalemi yapan işçi binayı yapan mühendis, koltuğu yapan usta peki ilk insanı nasıl oldu hadi diyelim maymundan peki maymun neden oldu bakteriden peki bakteri neden oldu????

Sitelerde Paylaş

Okuduğunu anlamamak ne kötü şey ya Rabbi :)

Yahu ayet zaten, Tarık'ın ne olduğunu dönemin insanlarının bilmediğini söylüyor.

Bilinmeyen şey nasıl venüs gezegeni oluyormuş?

Adamlar zaten bilmiyor, Tarık isminde bir yıldıza sahip değiller.

Ateistler gerçekten tuhaf yav :)

Bu ayet insanların değil Muhammed'in bilmediğini söylüyor. Buna göre Allah Muhammed'in bilmediği şeyleri ona söylüyor. Muhammed de bunları resul olduğu için birebir insanlara aktarıyor. Yani Muhammed diyor ki: bakın allah bana bir ayet gönderdi, ayette tarıktan ve benim onu bilmediğimden baahsediyor ki hakikaten bilmiyorum.

Muhammed burada sabiilere ve benzeri gök cisimlerine tapanlara oynamaktadır. Bakın, benim allahım, benim bilemeyeceğim fakat sizin dininiz için önemli olan şeyleri bana bildiriyor diyerek mucize gösterilerinde bulunuyor.

Bunlar ucuz numaralar.

Aynı numaraları keriz yolan medyumlarda da görüyoruz. Keriz hakkında önceden bilgi toplayan medyum, ona onun hakkında topladığı bilgileri, onu ilk kez görüyor olmasına rağmen sıralar ve keriz de şaşkınlık içinde medyuma inanır, ona paralar dökülür. Muhammed de aynı yöntemle keriz silkelemeye çalışmış ve muhtemelen başarılı da olmuştur.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu ayet insanların değil Muhammed'in bilmediğini söylüyor. Buna göre Allah Muhammed'in bilmediği şeyleri ona söylüyor. Muhammed de bunları resul olduğu için birebir insanlara aktarıyor. Yani Muhammed diyor ki: bakın allah bana bir ayet gönderdi, ayette tarıktan ve benim onu bilmediğimden baahsediyor ki hakikaten bilmiyorum.

Muhammed burada sabiilere ve benzeri gök cisimlerine tapanlara oynamaktadır. Bakın, benim allahım, benim bilemeyeceğim fakat sizin dininiz için önemli olan şeyleri bana bildiriyor diyerek mucize gösterilerinde bulunuyor.

Bunlar ucuz numaralar.

Aynı numaraları keriz yolan medyumlarda da görüyoruz. Keriz hakkında önceden bilgi toplayan medyum, ona onun hakkında topladığı bilgileri, onu ilk kez görüyor olmasına rağmen sıralar ve keriz de şaşkınlık içinde medyuma inanır, ona paralar dökülür. Muhammed de aynı yöntemle keriz silkelemeye çalışmış ve muhtemelen başarılı da olmuştur.

3 farklı konuyu öyle bi yan yana getirdin ki pes yani. Ne alakası var söylediğin şeylerle ilgili ayetlerin yahu

Sitelerde Paylaş

Peki Einstein biliyormuydu nötrön yildizini.zir cahil dedigin kisinin pasifikle akdenizin tuzluluk oranini ölçégim dedi deve üstünde cebelitarika geldi.yaratan yarattigini bilmezmi.Bir mimar bina yapsa tasarimini bilmezmi.kuran da yaziyor ikideniz arasinda engel oldugunu rüyasinda görmüştür herhalde.

kesin

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...