Jump to content

Muhammed in Cinleri ve İslam

Recommended Posts

Ben daha önce muhammedin peygamberlik olayının kendisine özgü birşey olmadığını; bunun bir meslek, bir iş olduğunu yazmıştım. Bana öyle gelmişti.

Demek ki bu düşüncemde de haklıymışım. Muhammed dönemin diğer şair, kahin ya da peygamberlerinden daha farklı değildi. Ama onlardan daha başarılı oldu ve nedeni ise demek ki tek tanrılı bir inancı benimsemesi oldu.

Yazından özetle kendimce böyle bir sonuç çıkardım. Güzel değerlendirmen ve bilgilerin için teşekkür ederim Mohammed....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 95
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

konuyla ilgili tüm yazılarını okudum garip çocuk.. fakat belirtmeliyimki, tüm yazdıkların mastürbasyondan ileri gidemiyor. hem de eğilip önüne ve arkana birer ayna koyarak kaynağını da kendinden alıyosun.. atışın, tutuşun bakalım.. nereye kadar...

Sitelerde Paylaş

Ne demek Charles...

Elbette Muhammed tek değildi o dönemde...

O şanslı idi.. Daha doğrusu günün koşullarını en iyi şekilde analiz edendi...

Analizine göre karar alandı.

Kuran a bakarsanız hep birebir laf atışması gibi onlarca eyet mevcuttur.

Neyse ben yazıma devam edeyim..

Muhammed den önce bir çoklarının mucizeleri efsane olmuştu... Malum efsane, doğru olup olmadığı sorgulanmazdı.. Ama Muhammed in kendinden öncekiler gibi mucizeler göstermesi imkansızdı.. Dediğimiz gibi diğerlerinin mucizeleri hikayelerde kalmıştı..

Muhammed’in mucizesi ise Kurandı çünkü o kitaba olağanüstü değer veriyordu.

Tabii ondan sonraki hikayelere göre parmağından su çıkartmak, yemek kabındaki yemeği çoğaltmak vb. gibi ilizyon gösterileri de yapıyordu aynı Museylime gibi ama denizi ikiye yarmak, ölüyü diriltmek gibileri ortalıklarda tyoktu...

Efendim, kâhinlerin diğer adı “müneccim” idi. Münecccim, “necm” kökünden gelen bir kelime olup bu necm kelimesinin anlamı da “yıldız” idi.

Yıldızların hareketlerinden hüküm çıkarmaya o dönem “ilm-ü ahkâmi’n-nücûm” veya “ilmü’l-ahkâm” denilirdi. Bu yıldızlar, burçlar, fallar ile ilgilenen astroloji ilmine ”İlmü’n-Nücûm” ve “İlm Sınâat en-Nücûm“ denilirdi. Bu yıldızlar ile fazlasıyla haşır neşir olan müneccimler (kâhinler) her insanın ayrı ayrı yıldıznamelerini çıkartabilirler ve pek çok olayı önceden kişiye haber verebilirlerdi. Bunların bir diğer ismi de “ar’raf” ve “ahkâm” idi.

Saffat 88. Bunun üzerine İbrahim yıldızlara şöyle bir baktı. (Nazraten fi en-nücum)

Saffa 89. Ben hastayım, dedi

Sitelerde Paylaş
konuyla ilgili tüm yazılarını okudum garip çocuk.. fakat belirtmeliyimki, tüm yazdıkların mastürbasyondan ileri gidemiyor. hem de eğilip önüne ve arkana birer ayna koyarak kaynağını da kendinden alıyosun.. atışın, tutuşun bakalım.. nereye kadar...

Vera slavça inanç demek,boşnak devşirmesi misin?

Sitelerde Paylaş
İslam öncesi tarih hakkında hiçbirşey bilmeyenlerin saldırısı da pek yaman oluyor.

Ee cahil adam konuşamaz havlamayı tercih eder!!!

seni pek ortam yalakası gördüm darwin.. garip çocuk moderatör filan diye mi dilin apış arasına kadar uzanıyor acaba?

Sitelerde Paylaş
Ne demek Charles...

Elbette Muhammed tek değildi o dönemde...

O şanslı idi.. Daha doğrusu günün koşullarını en iyi şekilde analiz edendi...

Analizine göre karar alandı.

Kuran a bakarsanız hep birebir laf atışması gibi onlarca eyet mevcuttur.

Neyse ben yazıma devam edeyim..

Muhammed den önce bir çoklarının mucizeleri efsane olmuştu... Malum efsane, doğru olup olmadığı sorgulanmazdı.. Ama Muhammed in kendinden öncekiler gibi mucizeler göstermesi imkansızdı.. Dediğimiz gibi diğerlerinin mucizeleri hikayelerde kalmıştı..

Muhammed’in mucizesi ise Kurandı çünkü o kitaba olağanüstü değer veriyordu.

Tabii parmağından su çıkartmak, yemek kabındaki yemeği çoğaltmak vb. gibi ilizyon gösterileri de yapıyordu aynı Museylime gibi ama neticede Musa’nın asasından yılan çıkartması gibi sıradan sihirbazlık gösterileri idi bunlar ve nereye kadar bu tip şovlar yaparak kendisini ispatlayabilirdi ki?

Efendim, kâhinlerin diğer adı “müneccim” idi. Münecccim, “necm” kökünden gelen bir kelime olup bu necm kelimesinin anlamı da “yıldız” idi.

Yıldızların hareketlerinden hüküm çıkarmaya o dönem “ilm-ü ahkâmi’n-nücûm” veya “ilmü’l-ahkâm” denilirdi. Bu yıldızlar, burçlar, fallar ile ilgilenen astroloji ilmine ”İlmü’n-Nücûm” ve “İlm Sınâat en-Nücûm“ denilirdi. Bu yıldızlar ile fazlasıyla haşır neşir olan müneccimler (kâhinler) her insanın ayrı ayrı yıldıznamelerini çıkartabilirler ve pek çok olayı önceden kişiye haber verebilirlerdi. Bunların bir diğer ismi de “ar’raf” ve “ahkâm” idi.

Saffat 88. Bunun üzerine İbrahim yıldızlara şöyle bir baktı. (Nazraten fi en-nücum)

Saffa 89. Ben hastayım, dedi

copy paste yapmaktan vazgeç de kendi aklını kullan biraz garip çocuk

Sitelerde Paylaş

Bak işte burada yanılıyorsun..

İlk başta iletimi yazdığımda kaynakları vermişim...

O kaynaklardakilerini buraya aktarıyorum ve içine kendi yorumumu ekliyorum...

Kaynak vermeden kendine mal etme gibi bir durum söz konusu değil..

O yüzden zaten başında bunları diyen ben değilim demişken senin bunu demen tuhaf..

Bence konuya son iletiden atlama derim...

Sitelerde Paylaş
Bak işte burada yanılıyorsun..

İlk başta iletimi yazdığımda kaynakları vermişim...

O kaynaklardakilerini buraya aktarıyorum ve içine kendi yorumumu ekliyorum...

Kaynak vermeden kendine mal etme gibi bir durum söz konusu değil..

O yüzden zaten başında bunları diyen ben değilim demişken senin bunu demen tuhaf..

Bence konuya son iletiden atlama derim...

beni doğruluyosun garip çocuk. aynı şeyi söylüyorum.. bunları diyen sen ol.. başkasının ortaya koyduklarına yeni açılımlar getirdiğini sanıyosun, sonra da darwin gibi yalakaların dil darbelerine maruz kalıyosun.. sen koy bişeyler ortaya.. biz de seni alkışlayalım... bırak ezberlenmiş sloganist lafları..

Sitelerde Paylaş

Şimdi konunun en can alıcı noktasına gelelim...

Malumunuz Allah cinleri kendi söylediği sözleri haber almasın diye ateş toplarına maruz kılıyor..

Aynı zamanda bu cinlerde ateşten yaratılmış..

Ateşin ateşe nasıl bir negatif etkisi olur bunu sorgulamakta fayda vardır en baştan....

Bu şimdi söyleyeceğim duruma göre daha da vahim..

Allah kendinden gelen sözlerin cinlerin eline geçmemesi için çabalıyor..

Demek ki cinler Allah ı biliyor..

Ama aynı cinler allah ı inkar ediyorlar..

Bu salakça durum nasıl oluyor?

1 De ki: Cinlerden bir topluluğun Kur’ân dinleyip şöyle dedikleri bana vahyolundu: “Biz harikulâde güzel bir Kur’ân dinledik.

2 Doğru yola iletiyor, ona inandık. Artık Rabbimize hiç kimseyi ortak koşmayacağız.

Sitelerde Paylaş

Bak seni Tatar Ramazan benzeri düşünce içinde olan Vera..

İslamiyet öncesi inançlar da cin kavramı diye bir başlık açmışken kaynaklara başvurmadan bu konuyu nasıl izah edeceğim?

İslamiyet öncesi ne ışınlanmam mı lazım?

Elbette o dönem hakkında bilgi toplayıp bunlayı derleyenlerden faydalanacağım...

Bu başlığı açmam için oturup yıllarımı bu konuya vermem lazım senin mantığına göre..

Aklın bu kadarınıda almıyorsa...

Seni zaten kaale almam..

Sitelerde Paylaş

Malumunuz Allah cinleri kendi söylediği sözleri haber almasın diye ateş toplarına maruz kılıyor..

Ateşin ateşe nasıl bir negatif etkisi olur bunu sorgulamakta fayda vardır en baştan....

1 De ki: Cinlerden bir topluluğun Kur’ân dinleyip şöyle dedikleri bana vahyolundu: “Biz harikulâde güzel bir Kur’ân dinledik.

2 Doğru yola iletiyor, ona inandık. Artık Rabbimize hiç kimseyi ortak koşmayacağız.

hemen cvp vermem icab etti. cinler ALLAH ı inkar etmiyor garip ve kafası bulanık çocuk.. bunu nereden çıkardın:) bu kadar bilgisiz olduğunu düşünmemiştim.. nasılki insanlar arasında ALLAH ın varlığını bildiği halde ateizmcilik oynayan garip çocuklar varsa, aynılarının ışıklı versiyonu da cinlerde var. çaktın mı köfteyi:)

Sitelerde Paylaş

İslamiyet öncesi inançlar da cin kavramı diye bir başlık açmışken kaynaklara başvurmadan bu konuyu nasıl izah edeceğim?

Elbette o dönem hakkında bilgi toplayıp bunlayı derleyenlerden faydalanacağım...

Bu başlığı açmam için oturup yıllarımı bu konuya vermem lazım senin mantığına göre..

Seni zaten kaale almam..

ooo garip çocuk zoru görünce serdar ortaç gibi sert yapmaya başladı:) hiçbirşey bilmiyosun arkadaşım:)

Sitelerde Paylaş
hemen cvp vermem icab etti. cinler ALLAH ı inkar etmiyor garip ve kafası bulanık çocuk.. bunu nereden çıkardın:) bu kadar bilgisiz olduğunu düşünmemiştim.. nasılki insanlar arasında ALLAH ın varlığını bildiği halde ateizmcilik oynayan garip çocuklar varsa, aynılarının ışıklı versiyonu da cinlerde var. çaktın mı köfteyi:)

tam da meydanı boş bulmuştun, atıp tutyodun dimi:) kusurabakma garip çocuk, ekmeğine taş koydum.. kimler seni besliyosa, kimlerden nemalanıyosan, kim seni ittiriyosa, yazık hepsine.. senden daha iyilerini de bulabilirlerdi..

Sitelerde Paylaş

Seni zaten kaale almam..

neyse garip çocukk.. ben çıkayım da sen de rahat rahat salla :) bi de benden sana tavsiye; lütfen kendi yorumlarını katma. copy paste yapınca hiç değilse uzaktan baktığında mantıklı gibi görünüyor. sen yorum yapınca insanın kusası geliyo:) ha gayret lan.. bak 39 yaşındasın, 1 senen kalmış ateistcilik oynayanların peygamberi olmana :)

Sitelerde Paylaş
Seni Miroğlu katogorisine koydum...

;yazdıklarına bir bak..

Eğitici, öğretici bilimsel, tarihsel kaç mesajın var?

Kuru laf kalabalığısın..

Sen bence Miroğlu ile izdivaç yap...

peki garip çocuk.. cinlerin inkarcı olduğunu zannederek saçma sapan bi mantık yürütmek midir bilimsellik? 1.yanlış bilgi veriyosun.. 2.söylediklerinin tarihsel gerçekliği var ama konuya bağlayamıyosun. 3. lütfen yorumlarını katma:)

Sitelerde Paylaş

bak sürekli yalan söylüyosun.. ALLAH kendinden gelen sözlerin cinlerin eline geçmemesi için çabalamıyor. yok öyle birşey.. olay şu; bir ksım cinler ve şeytanlar ayetleri duymaktan men edilmişlerdir.. yeterince öğretici oldu mu? ve lütfen.. yalan söyleyerek yapma bu işi.. lütfen...

Sitelerde Paylaş

Ne oldu cinler, ifritler, şeytanlar konusunda verecek cevap bulamayınca kişisel saldırılardan mı medet umdunuz.?

ha ha bu ayetleri nerene istersen orana koy derim bende... Sen :''ALLAH kendinden gelen sözlerin cinlerin eline geçmemesi için çabalamıyor. yok öyle birşey'' derken...

Cin 8. Doğrusu biz (cinler), göğü yokladık, fakat onu sert bekçilerle, alev huzmeleriyle doldurulmuş bulduk.

Cin 9. Halbuki, (daha önce) biz onun bazı kısımlarında (haber) dinlemek için oturacak yerler (bulup) oturuyorduk; fakat şimdi kim dinlemek isterse, kendisini gözetleyen bir alev huzmesi buluyor.

Bu ayetleri istediğin gibi uzatabilir, kalınlaştırabilri tamamen senin zevkine göre şekle sokabilir tatmin olabilirsin....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...