Jump to content

TC kimlik din hanesi

Recommended Posts

Aslında olduğu gibi bırakmak en iyisi. Kendinizden eminseniz ne yazdığı da önemli değil. İsterlerse budist yazsınlar. Önemli olan orada yazana göre size muamele edilip edilmediğidir. Türkiye laik olduğuna göre kimsenin normalde size düşüncenize göre muamele edememesi gerekmektedir. Ancak kimliğinize budist veya ateist yazdırdığınızı düşününce görebileceğiniz muameleyi gözümün önüne getiriyorum ve hiç iç açıcı değil. En iyi sildirmek veya hiç el değdirmemek. Sildirme işlemi de eğer zahmetli olacaksa hiç dokunmayın derim. Dava açacaksınız, gerekçeniz dinlenecek, avukat tutulması gerekecek belki daha bir sürü iş.

Sitelerde Paylaş

Aslında olduğu gibi bırakmak en iyisi. Kendinizden eminseniz ne yazdığı da önemli değil. İsterlerse budist yazsınlar. Önemli olan orada yazana göre size muamele edilip edilmediğidir. Türkiye laik olduğuna göre kimsenin normalde size düşüncenize göre muamele edememesi gerekmektedir. Ancak kimliğinize budist veya ateist yazdırdığınızı düşününce görebileceğiniz muameleyi gözümün önüne getiriyorum ve hiç iç açıcı değil. En iyi sildirmek veya hiç el değdirmemek. Sildirme işlemi de eğer zahmetli olacaksa hiç dokunmayın derim. Dava açacaksınız, gerekçeniz dinlenecek, avukat tutulması gerekecek belki daha bir sürü iş.

Sana bir sorum var.Bir sınıfta öğrencisin veya bir işyerinde belli bir grup ile çalışıyorsun.Göreceğin muameleden korkup fikirlerini açıklamaz mısın?

Sitelerde Paylaş

Sana bir sorum var.Bir sınıfta öğrencisin veya bir işyerinde belli bir grup ile çalışıyorsun.Göreceğin muameleden korkup fikirlerini açıklamaz mısın?

Konu açılırsa asla çekinmem ama orada burda olur olmadık yerlerde bunu açıklamam. Sağlam nedenlerle bunu açıklarım. Örneğin ilerde benim bir tarih profesörü olduğumu düşün. Konu dine geliyor ve fikirlerimi soruyorlar bunu elbette açıkça söylerim. Ama hey ben ateistim veya islama inanmıyorum, islama inananlar aptaldırlar gibi bir çıkış asla yapmam. Zaten insanlar bunu ulu orta söylemiyorlar. Yanlış çünkü. Hem bizim toplumun durumu malum. Her yerde bunu söyleyemezsin. Bunu söyleyebilen sanatçılarımız, bilim adamlarımız var. ancak öncekilerin akibetlerini görünce onlar da söylemekten kaçınıyorlar. Kimse ağzının tadı kaçsın hayatı alt üst olsun istemez. Bunda da herkes haklıdır. Bu aynen senin katı hristiyan bir ülkede hele amerika gibi resmen islama cephe almış ülkelerde bunu olur olmadık yerde dile getirmek istememen gibi. Kimse seni suçlayamaz. Çünkü herkes sosyal yaşantısının normal ve huzurlu olmasını ister.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de insanlar insanların inançlarına göre de tavır alıyorlar. Hatta çok fazla bir oranda bunu yapıyorlar..

Türkiye istediği kadar laik olsun. "Allah'a inanmıyorum." deyince tavırlar değişiyor.

İkincisi sildirme işi o kadar da zor değil. Dilekçe dolduruyorsun yeni kimliğini bir kaç dakkada alıyorsun..

Edit: 2013 Haziran'da yeni kimlik kartları çıkıyor. Onlarda inanç-din kısmı yok sanırım.

tarihinde CinciHoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...