Jump to content

Dünyanın ilk 500 üniversitesi

Recommended Posts

Konuyu ayrıca başlık şeklinde açmak istedim. Linkide buradan bi konudan almıştım. Arabistan ın bile 3 üniversite soktuğu yere sadece 1 tane üniversite sokmak. Onu da duyduğuma göre Orhan Pamuk a verilen nobel sayesinde sokmak.......

http://www.shanghairanking.com/ARWU2012.html

tarihinde analiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu tür sıralamaları yapan kuruluşun itibarı önemlidir. Örneğin fiç ülkenin notunu artırıyor hemen sonrasında uluslararası sermaye ülke lehine hareketleniyor. Şimdi ateistforum olarak kalkıp yunanistanın notunu kırsak ne bileyim izlandaya aa+ versek kimse ipleyecek mi bizi? Söz konusu sıralamayı yapan dayıların (benim bildiğim kadarıyla) pek bir saygınlığı yok.

Aynı zamanda şuna dikkat çekmek isterim: (sözüm meclisten dışarı) bu tür sıralamaları bu işle ilgisi olmayanlar yanlış yorumluyor. "En iyi üniversite" diye bişey pek anlamlı değil. Örneğin Harvard çok coşkun bir üniversite olmakla beraber iddiası mühendislikten ziyade businessta hukuk ta falandır. Mühendislikte MIT çok önde geliyorsa da falanca mühendisliğin filanca alt disiplininde örneğin Virginia çok ilerde olabilir. Sıralamalar yalnızca genel bir fikir verir, kati bir üstünlük göstermez.

Sitelerde Paylaş

Bu tür sıralamaları yapan kuruluşun itibarı önemlidir. Örneğin fiç ülkenin notunu artırıyor hemen sonrasında uluslararası sermaye ülke lehine hareketleniyor. Şimdi ateistforum olarak kalkıp yunanistanın notunu kırsak ne bileyim izlandaya aa+ versek kimse ipleyecek mi bizi? Söz konusu sıralamayı yapan dayıların (benim bildiğim kadarıyla) pek bir saygınlığı yok.

Aynı zamanda şuna dikkat çekmek isterim: (sözüm meclisten dışarı) bu tür sıralamaları bu işle ilgisi olmayanlar yanlış yorumluyor. "En iyi üniversite" diye bişey pek anlamlı değil. Örneğin Harvard çok coşkun bir üniversite olmakla beraber iddiası mühendislikten ziyade businessta hukuk ta falandır. Mühendislikte MIT çok önde geliyorsa da falanca mühendisliğin filanca alt disiplininde örneğin Virginia çok ilerde olabilir. Sıralamalar yalnızca genel bir fikir verir, kati bir üstünlük göstermez.

Böyle kakamami mazeretlere sığınmamalıyız.

Geri bir ülkeyiz. Ahlaksızız da aynı zamanda.. Bilgi üretemiyoruz ama başkalarının ürettiği bilgileri çalıyoruz. Kitaplarını, buluşlarını çalıyoruz.

İyi eğitim veremiyoruz. Elimizdeki elemanları kaçırıyoruz. Özeleştiri yapamıyoruz. Kendimizi bir marifet sanıyoruz ama değiliz.

Evrime inanmayan salakların dünyada en çok olduğu bir ülkeyiz. Yetiştirdiğimiz değerleri bile reddediyoruz. Her alanda, her konuda ilkeliz, geriyiz, bağnazız ve dinciyiz.

Sorun bunlar değil ama. Asıl sorun bunları kabul etmememiz ve düzelmeye çalışmamamız..

Sitelerde Paylaş

Böyle kakamami mazeretlere sığınmamalıyız.

Geri bir ülkeyiz. Ahlaksızız da aynı zamanda.. Bilgi üretemiyoruz ama başkalarının ürettiği bilgileri çalıyoruz. Kitaplarını, buluşlarını çalıyoruz.

İyi eğitim veremiyoruz. Elimizdeki elemanları kaçırıyoruz. Özeleştiri yapamıyoruz. Kendimizi bir marifet sanıyoruz ama değiliz.

Evrime inanmayan salakların dünyada en çok olduğu bir ülkeyiz. Yetiştirdiğimiz değerleri bile reddediyoruz. Her alanda, her konuda ilkeliz, geriyiz, bağnazız ve dinciyiz.

Sorun bunlar değil ama. Asıl sorun bunları kabul etmememiz ve düzelmeye çalışmamamız..

Tamam katılıyorum ama adam diyor ki arabistanın bile 3 üniversitesi girmiş. Arabistandan da mı geriyiz canım? Ben türkiye süper demiyorum, sıralamayı yapan sıvamış diyorum.

Sitelerde Paylaş

Tamam katılıyorum ama adam diyor ki arabistanın bile 3 üniversitesi girmiş. Arabistandan da mı geriyiz canım? Ben türkiye süper demiyorum, sıralamayı yapan sıvamış diyorum.

Hakkaten 3 tane var. Kral bilmemney üniversiteleri var onlarda da..

Bizden sadece İstanbul Üniversitesi girmiş.

O üniversitede de ne yapıyorlarsa hala anlamış değilim..

Sitelerde Paylaş

Aynen...

Sıralamayı kim yaptıysa ABD'ye yağ çekmek için ilk yüz'ü ABD okullarıyla doldurmuş. Adı sanı duyulmamış ABD üniversiteleri bile ilk yüzün içinde.. Özellikle baktım, teknoloji konusunda dünya devi olan Almanya'nın 150 içinde sadece bir Üniversitesi var..

Bu listeyi kim yapmışsa, listenin adını "ABD'deki üniversiteler" şeklinde değiştirmelidir..

Sitelerde Paylaş

Aynen...

Sıralamayı kim yaptıysa ABD'ye yağ çekmek için ilk yüz'ü ABD okullarıyla doldurmuş. Adı sanı duyulmamış ABD üniversiteleri bile ilk yüzün içinde.. Özellikle baktım, teknoloji konusunda dünya devi olan Almanya'nın 150 içinde sadece bir Üniversitesi var..

Bu listeyi kim yapmışsa, listenin adını "ABD'deki üniversiteler" şeklinde değiştirmelidir..

Sorun o değil.

Eğer öyle olsaydı, bu araştırmayı yapanların önce ABD yanlısı, sonra da Türk düşmanı olması gerekirdi.

Ermenilerin, Rumların yaptığını bile ileri sürenler olabilir.

Oysa bu tür araştırmaların hiçbirinde Türkiye ilk 500 içinde yer almıyor.

Ya da yalnız bir üniversite yer alıyor. O da ya İstanbul Üniversitesi, ya da ODTÜ...

Aranan kriterler o kadar ağır da değil. Orijinal araştırmalara bakıyorlar.

Üniversiteler bilgi üretir. Bizde üniversiteler bilgi üretmiyor.. Üretilen bilgileri dağıtıyor.

Onu bile doğru dürüst yapmıyor ve iyi eğitim vermiyor.

Üniversite hocalarımız ingilizce yayın yapmıyorlar.. Yapamıyorlar. Bilimsel mecmualar onların yayınlarını yetersiz ve değersiz buluyor ve yayınlamıyor.

Başkalarını suçlayarak kendimzi savunmamalıyız.

Özeleştiri yapmamak en büyük kusurumuz. Özeleştiri yapmadan düzelemeyiz.

Sitelerde Paylaş

Sorun o değil.

Eğer öyle olsaydı, bu araştırmayı yapanların önce ABD yanlısı, sonra da Türk düşmanı olması gerekirdi.

Ya da yalnız bir üniversite yer alıyor. O da ya İstanbul Üniversitesi, ya da ODTÜ...

Üniversiteler bilgi üretir. Bizde üniversiteler bilgi üretmiyor.. Üretilen bilgileri dağıtıyor.

Üniversite hocalarımız ingilizce yayın yapmıyorlar.. Yapamıyorlar. Bilimsel mecmualar onların yayınlarını yetersiz ve değersiz buluyor ve yayınlamıyor.

Makale yayınlayamamada ön yargılarda etkili. Aynı makaleyi ABD veya Avrupa'dan bir hocanın ismini de ekleyip gönderince basan dergiler çok.

Sitelerde Paylaş

Araştırmacı itiraf etti: Verileri uydurdum

Makaleleri uluslararası bilimsel dergilerde yer bulan Hollandalı psikolog Diederik Stapel,

yıllar boyunca araştırma verilerini "uydurduğunu" itiraf etti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25294446/

Yani size göre batılı yazarların en azından bazıları sahtekar. Bu nedenden hepsi şaibeli.

Nasıl da avutuyorsunuz kendinizi.. Hayret...

Makaleleri yazanların geçmişine de bakar mecmualar.

Bilinen ve saygın bir profesörün adı varsa ona elbette öncelik tanırlar.

Türklere yüz vermezler. Çünkü Türkler yüzsüzdür.

Sitelerde Paylaş

Sorun o değil.

Benim mevzu ettiğim, listenin dandik bir liste olması. Yoksa bizim memleketten hiç bir üniversitenin o listenin içine giremeyeceğini herkes gibi ben de biliyorum..

Sitelerde Paylaş

Ayrıca neyin özeleştirisiniz yapayım ki? Tayyib'ler geldikten sonra her yere üniversite kurdular. Sayısını bilen beri gelsin.

Bu üniversitelerde bilim yapacak kalitede adam yok, zaten bırak kalitesini, bu kadar üniversiteye öğretim görevlisi bulmak bile mümkün değil.. Lise hocaları ders veriyor... Bir kısmının binaları bile yok, barakadan oluşmuş. Türkiye dışında bu üniversiteler, üniversite bile sayılmıyor. Mezunları bizim memlekette bile para etmiyor.. Hal böyleyken neden o listede Türkiye'den üniversite yok diye hayıflanmam anlamsız..

Eskiden bir kaç isim yapmış üniversitemiz vardı, şimdi onlar da yok. Ne yazık ki herşey daha kötüye gidiyor..

Sitelerde Paylaş

Liste %100 doğrudur kimse demiyor ama İlk 500 de 5 tane üniversite vardır diyen buyursun yazsın. Hatta 3 diyorum.

Sanırım üniversiteden mezun olanların aldıkları ödüllere göre yorumlanıyor ve istanbul üniversitesi de orhan pamuğun aldığı nobelle girmiş listeye. Orhan pamuk denen adam. Hatta bu adamın ülkeye kazandırdığı ödülü kabul etmeyenler vardı vs vs vs vs

Liste yanış falan diyenler var ama 10 tane araştırma yapsan ayrı ayrı türkiye için durum vahim

Sitelerde Paylaş

batı'dakilerin dolar cinsinden kocaman bütçeleri var..

hatta o paraları tasarruflu kullanmaları isteniyor sık sık..

ama bu fark da bizim için gerekçe olamaz.

çünkü bizim bilimciler de onlarla daha fazla işbirliği yaparak bu olumsuzluğu azaltabilir.

bu da istek,plan ve sorumluluk gerektirir..

emeklilik için yaşayan ve sürekli şikayet eden ünv. hocalarımızdan kimseye yarar gelmez.

ben ünv. terk olduğum için mi bilmem o hocaları hiç sevmem.. :)

Sitelerde Paylaş

Aynen...

Benimde dikkatimi çekti. Almanya ve japonya ilk 100 de 10-20 tane üniversite sokmuştur diye tahmin ederken hep abd hep abd

Sitelerde Paylaş

Aynen...

Benimde dikkatimi çekti. Almanya ve japonya ilk 100 de 10-20 tane üniversite sokmuştur diye tahmin ederken hep abd hep abd

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...